اخبار

آخرین نسخه آن دبیان نام دارد مجله خبری کشاورزی

این امر باعث از بین رفتن یا کاهش آبهای زیرزمینی و نابودی زمینهای زراعی شده است. Fruit Logistica تمام بخش های تجارت تولید محصولات تازه را پوشش می دهد و تصویری کامل از آخرین نوآوری ها، محصولات و خدمات مرتبط با این زنجیره تأمین بین المللی را فراهم می آورد. معمولاً گوجه، کاهو، لیمو و پرتقا لهای تولیدی در این شهر را می توان در تمام بازارهای اروپا دید. همه ساله شرکت های فعال در حوزه کشاورزی و صنایع وابسته از جمله میوه و سبزیجات تازه، آجیل و میوه های خشک، بسته بندی محصولات و برچسب زدن، برنامه ریزی تدارکات، حمل و نقل، انبارداری و نگهداری، گلخانه و تکنولوژی گلخانه ای، مطبوعات و رسانه ها، فناوری اطلاعات در زمینه کشاورزی، تکنیک های کشت و توسعه کسب و کار کشاورزی، از سراسر جهان در این نمایشگاه گرد هم جمع می آیند. شاید تصور شود اگر در مزرعهای از دستگاههای نوین استفاده کنیم، این امر باعث پیشرفت کشاورزیمان میشود اما پیشرفت کشاورزی در گرو صنعتی شدن است.

ساله در برلین برگزار می شوند. نمایشگاه سالیانه Fruit Logistica در تاریخ 7 تا 9 فوریه سال 2018 در شهر برلین آلمان برگزار خواهد شد. رئیس جهاد کشاورزی استان تهران گفت: از مرحله کاشت تا مصرف محصولات باید نظارت وجود داشته باشد. برلین همچنین پایتخت نمایشگاه های مهم جهان در صنایع مختلف می باشد و سالیانه نمایندگانی از شرکت های سراسر جهان برای تبادل آخرین یافته ها و فناوری ها در این شهر گرد هم جمع می آیند. یک گلخانه می تواند در هراندازه ای ساخته شود اما کوچکترین گلخانه ای که می توان در نظر گرفت چیزی در حدود ۲۰۰ فوت مربع است (۱۸٫۴ متر مربع ). گلخانه های کوچکتر به نسبت از لحاظ ساخت و عملکرد بسیار گران هستند . بطور کلی اگر شما گلخانهای داشته و در حال پرورش و تولید محصولات گلخانه ای هستید، فقط کافی است که یک سالن از فضای گلخانه خود را به پرورش قارچ اختصاص بدهید.

از همین رو، با توجه به اهمیت راه اندازی گلخانه های مدرن کشاورزی در ایران، و لزوم آشنایی بیشتر شرکتهای ایرانی با جدیدترین تکنولوژی های این حوزه، مرکز همکاریهای اقتصادی- تجاری ایران و اروپا (IEBC) با برنامه ریزی یک تور کشاورزی 8 روزه در آلمان و اسپانیا، همزمان با برگزاری نمایشگاه بین المللی تخصصی Fruit Logistica، فرصتی را برای مدیران شرکت های ایرانی این حوزه از صنعت کشاورزی فراهم آورده تا ضمن حضور در این رویداد مهم، با شرکتهای فعال بین المللی دیدار و با آخرین فناوری ها و فعالیتهای این حوزه آشنا شوند. عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران کشور با بیان این که بازرگان کشورهای هدف با «کمترین قیمت» محصولات باغی را از کشاورزان ایرانی خریداری و با «نرخهای بالاتر» در بازار خود عرضه میکنند، به فروش هندوانه به قیمت هر کیلو «۳ هزار تومان» و فروش آن در این کشورها به قیمت کیلویی «۴۰ هزار تومان» اشاره کرد. اما تولید محصولات به صورت انبوه کاری سخت و دشوار است چرا که نیاز به مراقبت و نگهداری زیادی دارند و این اولین دلیل برای استفاده از گلخانه هوشمند است. نیاز به ثابت نگهداشتن شرایط آب و هوایی محل کشت.

آرژانتین هم به دلیل وضعیت آب و هوایی و سرمایه گذاریهای زیادی که در صنعت کشاورزی انجام داده است، توانست جایگاه چهارم این فهرست را به خود اختصاص دهد. در برخی موارد ادعا شده چینی ها از خاک آمریکا به عنوان پایگاه های مرزی استراتژیک برای ربودن تکنولوژی های پیشرفته کشاورزی و بذرپاشی استفاده می کنند. با زمانبندی دقیق توسط تجهیزات هوشمند، انجام بسیاری از امور که در گذشته توسط کشاورز به صورت دستی انجام میشد به خوبی مدیریت می شود. گلخانههای زیادی را توسعه دهیم، میتوانیم مدیریت تحت شبکه ایجاد کرده و با استفاده از فناوری، اشیاء را به صورت اینترنتی کنترل کنیم. این مقام مسوول افزود: این اقدام نیازمند وجود سامانه ای برای ردیابی محصول تولیدکنندگان و صادرکنندگان است که به تازگی بسترهای لازم برای این کار فراهم شده و از این پس همه بهره برداران و تولیدکنندگان و صادرکنندگان کشور تحت سامانه ای شناسه دار می شوند. پس پیشنهاد می شود این مقاله را تا انتها دنبال کنید. دمای هوا در زمستان بین 6 تا 17 درجه و در تابستان بین 21 تا 38 درجه در این منطقه متغیر است و مجموع بارش سالانه در آن حدوداً 270 میلی متر است.

تنها مسئله صادرات این محصولات نیست. کشاورزی هوشمند فناوری مدرنی می باشد که جهت رفع نیاز جامعه به تولید و کشت محصولات زراعی بیشتر به وجود آمده است. در واقع آنچه از گردشگری و فعالیتهای آن در اذهان تداعی میشود، گردشگری فعالیتی است که نیاز به سرمایه و امکانات زیرساختی فراوانی دارد. بنابراین با استفاده سنسور تشخیص دما می توان از میزان دما محیط آگاه شد و شرایط آب و هوایی را پیش بینی کرد، تا در صورت نیاز اقدامات لازم انجام گیرد. موز تنها میوه مجاز وارداتی است که مصرف مناسبی را هم در کشور دارد و سال گذشته 467 هزار و 500 تن آن به ایران وارد شد و امارات با تامین 388 هزار تن موز باز هم بیشترین سهم را در بازار این میوه مورد نیاز ایرانیان دارد و پس از این حاشیه نیشن خلیج فارس، کشورهایی مانند هند، سوئیس و بزریل رتبههای بعدی را در تامین این محصول برای ما دارند. سنسورها در داخل و خارج از مزارع کشاورزی قرار داده میشوند تا دادههایی را از محیط جمعآوری کنند که برای انتخاب محصولات مناسب مورد استفاده قرار میگیرند.

استفاده از پتانسیل زنان روستایی و کشاورز شرط لازم در افزایش توسعه و بهره وری است. یکی دیگر از مزایای مهم کشاورزی مبتنی بر GIS، استفاده از ماهواره و پهپاد برای جمع آوری اطلاعات ارزشمند در مورد پوشش گیاهی، شرایط خاک، آب و هوا و زمین از منظر پرندگان است. قنادزاده با بیان اینکه استان خراسان رضوی دارای حدود ۱۷ هزار مهندس کشاورزی عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی است افزود: حدود یک سوم این تعداد زیر پوشش این سازمان فعالیت دارند. چین با تولید ۶۴.۷ میلیون تن در رتبه اول و هند و ترکیه در رتبههای دوم و سوم قرار گرفتهاند.

شاید از خودتان بپرسید که آیا کشاورزی مدرن برای مزارع کوچک نیز استفاده می شود؟ آب و هوای برلین تقریباً اقیانوسی می باشد. اما بطور کلی آب و هوای معتدلی بر برلین غالب میباشد. میزان تولید میوه و کشاورزی در ایران بسیار مستعد (از نظر پیشنیازها و گوناگونی) و در خاورمیانه، این کشور یکی از مهمترین تامینکنندگان است اما محصولات آن از نظر سلامت دارای اشکالات جدی هستند. در روش سنتی کشاورز باید شخصا در زمین کشاورزی یا گلخانه حضور پیدا کند تا نظارتی کامل و دقیق بر محصولات داشته باشد و تمام کارها از جمله کود دهی، بررسی وضعیت گیاهان، تنظیم دما را به صورت دستی انجام دهد. سیبزمینی هم جزو محصولات کشاورزی آب بری است که به گفته برخی کارشناسان رتبه اول مصرف آب را در میان دیگر محصولات دارد و برخی دستاندرکاران بخش از جمله دبیر خانه کشاورز معتقدند که به دلیل نیاز آبی و هزینه تمام شده آن بر اساس اقتصاد آب، نباید به صادرات سیب زمینی افتخار کرد، چرا که سالانه با صادرات 400 هزار تن سیب زمینی میلیاردها لیتر آب نیز به کشورهای دیگر صادر می شود. همان­ طور که اطلاع دارید در فصول سرد تمام گرمای مورد نیاز برای رشد گیاه از طریق نور خورشید تامین نمی ­شود و در فصول گرم، گرمای زیاد باعث پژمردگی، آفتاب سوختگی و حتی مرگ گیاهان می ­شود.

برای رشد و تولید گیاهان به عوامل زیادی نیاز است تا بتوان به یک محصول خوب و مرغوب دست یافت. امروزه با گسترش روز افزون جمعیت و کاهش آب و منابع، کشاورزان سعی در تولید محصولات بیشتر دارند تا بتوانند به این نیاز جامعه پاسخ مناسبی دهند. سیستم موقعیت­یاب جهانی (GPS) شبکه­ گسترده­ای از ماهواره­ها جهت یافتن موقعیت جغرافیایی می­باشد که برای رفع محدودیت­های سامانه موقعیت­یاب قبلی و جهت استفاده سازمان دفاع ایالات متحده توسعه یافته است و بدون نیاز به گیرنده تلفن و اینترنت عمل می­کند. موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی متنوع استان زمینه مساعدی را جهت انجام امور کشاورزی و دامپروری مهیا کرده، کشاورزی اصلی ترین فعالیت اقتصادی این استان است و البته به دو شکل سنتی و نیمه صنعتی انجام می شود.

اگر به بخش علمی و صنعتی کشاورزی خوب توجه کنیم. ما هنوز به این موضوع توجه زیادی نکردهایم. این موضوع نشان میدهد که کشاورزی ما در حال گذار از یک حالت سنتی به حالت مدرن است؛ هرچند کشاورزی ما هنوز به بسیاری از شاخصههای مدرن کشاورزی دنیا دست پیدا نکرده است. به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، صنعت کشاورزی اکنون به یکی از مهم ترین صنایع جهان تبدیل شده که روزانه خوراک میلیارد ها انسان را روی کره زمین تامین می نماید. در واقع به دلیل مزایای گلخانه هوشمند استفاده از آن توصیه می شود. تولیدات گلخانهای یکی از بارزترین نمونه های یک کشاورزی پایدار میباشد. پایین بودن بهره وری زمین، آب و انرژی: ارزیابی تناسب اراضی برای کشاورزی ایران نشان می دهد که علاوه بر محدودیت های آبی، منابع زیرزمینی نیز موانع قابل توجهی را برای تولید پایدار مواد غذایی برای جمعیت رو به رشد ایران ایجاد کرده است.

در این مجموعه گلخانه ای حدود 7 میلیون تن به ارزش 5/3 میلیارد دلار محصول از قبیل کاهو، خیار، گوجه فرنگی، بادمجان، اسفناج، فلفل، لوبیا، هندوانه و کدو تولید می شود. ریشه گیاهان کلاً در آب قرار دارد و گیاهان بدون خاک و با استفاده از محلول های معدنی که حاوی مواد مغذیِ حل شده در آب می باشند، رشد می کنند. مرحله نخست اصلاح، جلوگیری از کشت محصولات آببر در مناطق دارای تنش آبی است. مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میامی گفت: با اجرای سامانه نوین آبیاری، ضمن صرفهجویی در مصرف آب هزینههای کاشت، داشت و برداشت نیز کاهش چشمگیری دارد و با کوتاه کردن دور آبیاری، بازدهی تولید نیز به ۲ برابر افزایش مییابد. همایش بسیج و کشاورزی نوین با همکاری جهادکشاورزی و ناحیه مقاومت بسیج سپاه لامرد برگزار شد. طرحهای اولویت دار و جدید کشاورزی ، علوم ، فنون و ادوات بروز کشاورزی از جمله مواردی بود که توسط مدیر و کارشناسان جهادکشاورزی و همچنین کشاورزان ، بهره برداران و دامداران پیشرو ارائه شده و مورد بررسی کارشناسی قرار گرفت.

، کارشناس مسئول گلخانههای سازمان جهاد کشاورزی همدان هم در مورد اشتغال فارغ التحصیلان در گلخانه ها می گوید:” بیش از 55 درصد از گلخانهداران این استان فارغالتحصیلان دانشگاهی هستند” سایت agriculture-na . همچنین انجام کارهای دشوار مانند حرص کردن گیاهان و شخم زدن زمین های کشاورزی به وسیله ماشین ها و تراکتورهای هوشمند در زمان بسیار کوتاه صورت می گیرد. به گزارش بازار، آمار وزارت جهاد کشاورزی حاکی است از مجموع ۸.۷ میلیون هکتار زمینهای کشاورزی آبی، تنها ۲.۵ میلیون هکتار مجهز به سامانههای نوین آبیاری است که این برای کشوری همچون ایران که در تامین آب دچار چالشهای فراوان است، رقم مناسبی نیست. در ادامه به مهمترین و بزرگترین فناوریهای نوین کشاورزی اشاره شده است. بخش دیگری از این تور به بازدید از گلخانه های بزرگ کشاورزی در کشور اسپانیا اختصاص یافته است تا تجربه منحصر بفردی از چنین مجموعه هایی را پیش روی شرکتهای ایرانی قرار دهد.

منطقهای که به آبهای آزاد وصل است و میتوانیم برای سرد کردن و تأمین آب صنعتی آن از آبهای آزاد این منطقه استفاده کنیم. کشاورزی این منطقه نیز در قسمت های حاصلخیزی مثل الچه، مونفورته، نوولدا و پینوس رونق بسیار زیادی دارد. اما با هوشمند سازی دیگر نیازی به حضور دائمی کشاورز در مزارع و گلخانه نیست و بسیاری از کارها با کنترل و نظارت از راه دور توسط تلفن همراه یا دستگاهی تحت شبکه به صورت مکانیزه انجام می شود. به عنوان مثال تصور کنید زمان آبیاری محصولات فرا رسیده اما کشاورز زمان کافی برای انجام آن را نداشته باشد یا زمان آبیاری گیاهان را فراموش کند، با تکرار مکرر اینگونه خطاهای انسانی قطعا به محصولات خسرات های جبران ناپذیری وارد می شود. استفاده از این سیستم فواید بسیاری همانند بهبود کیفیت محصول، مدیریت انرژی، افزایش تولید محصولات، کاهش نیروی انسانی و کاهش خطای انسانی به همراه دارد.

مورسیا هفتمین شهر بزرگ کشور اسپانیا می باشد که در جنوب شرقی این کشور واقع شده است. شهر آلمریا مرکز استان آلمریا در جنوب اسپانیا است. به وسیله­­ سیستم هشدار در زمین های کشاورزی و گلخانه­ ها در صورت بروز مشکل یا خرابی سیستمی، از طریق آلارم هوشمند یا ارسال پیغام هشدار بر روی تلفن همراه، به کشاورز هشدارهای لازم جهت رسیدگی به مشکلات منتقل می شود. یکی از این عوامل مهم در رشد گیاهان نور می باشد که نقش بسیار مهمی در عمل رشد و فتوسنتز گیاهان دارد. در راستای پیشبرد تحقیق، محتوای قانون برنامه­های پنج ساله بعد از انقلاب اسلامی بررسی شده است. اکنون وزارت نیرو ترجیح میدهد به جای اینکه با سوبسید به کشاورز آب بدهد، همان آب را با پنج تا ۱۰ برابر قیمت به صنعت بفروشد. سیستم های حسی دستوراتی را از واحد پردازش مرکزی دریافت خواهند کرد و به نوبه خود داده هایی را ارائه خواهند داد که پس از آن تجزیه و تحلیل خواهد شد تا بهترین مسیر اقدامی را که باید انجام شود نمودار کند. گلخانه ها بهترین روش تولید محصول برای مناطق و کشورهایی می باشند که دارای آب و هوای سرد، گرم و یا قطبی هستند؛ به همین دلیل امروزه با هوشمندسازی گلخانه ها بسیاری از مشکلات که به واسطه خطا و بی­ دقتی انسان­ ها و یا عوامل طبیعی مانند حمله­ ی حشرات و آفات، باد و طوفان به وجود آمده اند، کاهش یافته است.

این احتمال کاملا وجود دارد که هوش مصنوعی بتواند چنین افزایش بازدهی را برای صنعت کشاورزی فراهم کرده و به حل مشکل غذا در دهههای آینده کمک کند.از دیگر خدمات و راهکارهای پلتفرم واتسون میتوانیم به سرویسی با نام Watson Discovery for Salesforce اشاره کنیم؛ این سیستم بهدنبال دادن اطلاعات مرتبط به واسطههای خدمات مشتریان درمورد نیازهای مشتریان در زمانهای مشخص است.ابزاری هم درزمینهی منابع انسانی تعبیه شده است که سابقهی کارکنان با عملکرد بالا را مورد تجزیهوتحلیل قرار میدهد. به عنوان مثال دماسنج های تعبیه شده در چنین محیط هایی، در صورت تشخیص افزایش دما به سیستم مرکزی اطلاع رسانی می کنند تا به وسیله ابزارهای هوشمندی که در مزارع و گلخانه ها بکار گرفته شده، با ایجاد سایه بان و آبیاری بیشتر گیاه در صورت تشخیص خشکی خاک و دادن کود گیاهی از خشک شدن گیاه جلوگیری کنند. برخی از شرکتها متخصصان علم داده را بهکارگرفتهاند تا از طریق پلتفرمهای کاربرپسند، کشاورزان را در مورد استفاده از سموم دفع آفات حساس کنند. یعنی جمعیت آن کمتر از جمعیت پایتخت کشور ما و مساحت آن تنها به اندازه سه استان شمالی کشور ماست؛ اما جالب است بدانید پس از ایالات متحده آمریکا، هلند بیشترین میزان صادرات محصولات باغی و کشاورزی را دارد.

به گفته شاهین رفیعی، عضو هیئت علمی گروه ماشینهای کشاورزی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران «هماکنون با معضل ازدیاد جمعیت و افزایش میزان مصرف سرانه مواد غذایی روبهرو هستیم. عضو هیئت علمی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران میگوید «امروزه علاوه بر بحث اقتصادی، بحث انتشارات و آلایندگیها نیز مطرح است. پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دارای 320 هکتار اراضی است که در زمینههای آموزشی، پژوهشی و تولیدی فعالیت دارد. به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، اکنون فناوریهای نوین به کشاورزان کمک میکنند تا ضمن افزایش میزان بهرهوری و تأمین نیازهای غذایی جامعه، میزان استفاده از منابع طبیعی مانند آب را کاهش دهند؛ اما پیششرط اصلی برای رسیدن به این مرحله، صنعتی شدن حوزه کشاورزی است. این سموم بنا بر سیاستهای ابلاغی دولت و برنامه ششم تولید میشود، وجود کاستیها امری طبیعی است اما اینگونه نیست که سموم تولیدی برای جامعه مضر یا فاقد اثرگذاری لازم باشد. سه چهارم محصولات تولیدی این شهرک گلخانه ای به سایر نقاط اروپا (قبل از تحولات سال های اخیر روسیه و اروپا) و روسیه صادر میگردد. در این راستا باید بدانید که گیاهان دارویی ایران هم به صورت اسانس و هم عرقیات و هم روغن از کشور صادر می شوند که از جمله رایج ترین گیاهان صادراتی ایران شامل زیره، بابونه، بومادران، فلفل سیاه، گل ختمی، انیسون، آویشن، مارچوبه، زوفا، کتیرا، زردچوبه، آنغوزه، شیرین بیان و تلخ بیان، سقز، شکر تیغال، حنا، زیره سبز، اسفرزه، بادرنجبویه، باریجه، برگ کنار، مریم گلی، کرفس وحشی (کلوس)، پرسیاوشان، گز خوانسار(گز انگبین)، گلی کاسنی، گل گاو زبان، مصطکی، اسطوخودوس، برگ بو و غیره می باشد.