اخبار

آغاز مطالعه ۱۰۲ هزار هکتاری فاز دوم طرح توسعه کشاورزی خوزستان

به گزارش خبرنگار اقتصادی مجله خبری کشاورزی، «رضا عظیمی» روز شنبه در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، با اشاره به اینکه وظیفه وزارت جهاد کشاورزی ایجاد زیرساخت‌ های شبکه های انتقال آب فرعی در کشور است، افزود:  موسسه جهاد نصر وظیفه اجرای سه پروژه بزرگ طرح ۵۵۰ هزار هکتاری دشت خوزستان و ایلام، شبکه های فرعی آبیاری و زکشی غرب و شمال غرب کشور و مبارزه با ریزگردها را برعهده دارد.

افتتاح پروژه یکانات در منطقه جلفا

همکاری وزارت جهاد کشاورزی در کاهش ریزگردهای استان خوزستان

وی فاز اول طرح ۵۵۰ هزار هکتاری دشت های خوزستان و ایلام با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو پیش رفت به نحوی که وزارت نیرو موظف به تامین شبکه‌های اصلی و وزارت جهاد کشاورزی تامین کننده شبکه‌های فرعی و مصرف آب در مزارع بودند که قرار است در فاز دوم این پروژه هر دو مسئولیت به وزارت جهاد کشاورزی محول شود.

مدیرعامل موسسه جهاد نصر وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ریزگردها مشکل جدی مردم خوزستان است افزود: حق آبه استفاده از کارون را به مدت ۳ تا ۵ سال برای تقویت پوشش گیاهی این منطقه دریافت کردیم که برخی کشاورزان در این محل اقدام به کشاورزی موقت کرده اند.

عظیمی با بیان اینکه کشور چین در قالب فاینانس اعتبار این پروژه را تامین کرده اضافه کرد: اقتصاد چین مانند ما دولتی نیست و توافق‌ های اولیه با دو بانک چینی برای تامین اعتبار این پروژه انجام شده و قرار است که آنها در ازای فاینانس بهره بانکی مطابق با نظام بانکی آن کشور، حق بیمه را از ما دریافت کنند.

عظیمی با اشاره به پروژه‌ های در دست افتتاح در هفته دولت اضافه کرد: پروژه یکانات در منطقه جلفا آذربایجان شرقی در این هفته افتتاح می شود که در این طرح شبکه‌ های فرعی آبیاری تحت فشار در مساحتی بالغ بر ۱۴۰۰ هکتار آماده بهره داری شده  که از منافع آن کشاورزان می‌توانند بهره مند شوند.منبع اخبار

مدیرعامل موسسه جهاد نصر وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به جزییات فاز دوم پروژه ۵۵۰ هزار هکتاری طرح خوزستان و ایلام اظهارداشت: فاز اول این طرح پیش از این به بهره‌برداری رسیده و اکنون اعتبار مورد نیاز مطالعاات فاز دوم این طرح تامین شده است.

وی تصریح کرد: ۶۰ کیلومتر کانال با عرض بالای ۵۰ متر و پمپاژ آب با سرعت ۲۰ متر مکعب در ثانیه از کارون به محل کانون‌ های ریزگرد زده شده است که در کاهش این معضل اثرگذار خواهد بود.

به گفته وی، ماده ۶۲ دیوان محاسباتی برای این پروژه تاریخ تعیین کرده، از این‌ رو به طور مجدد باید ماده ۶۲ را تمدید کنیم.

وی گفت: بودجه مورد نظر  برای فاز دوم این طرح حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است و اکنون اقدامات داخلی برای شروع این پروژه در داخل کشور انجام شده  است.