اخبار

آمادگی ۸۱ گروه دامپزشکی استان تهران برای نظارت در روز عید قربان

وی با بیان اینکه گوشت قربانی قبل از مصرف جهت اطمینان کامل از سلامت آن حتماً به مدت ۲۴ ساعت  برای پیشگیری از بیماریهای مشترک از جمله تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در دمای یخچال نگهداری شود، خاطرنشان کرد: شهروندان جهت پاسخگویی در شهرستان ها می توانند با شماره تلفن ادارات شهرستانی در تماس باشند و در شهر تهران با شماره  ۴۴۷۸۷۵۴۲-۴، ۶۶۵۹۱۰۰۴ و یا کد اختصاصی ۱۵۱۲ در ارتباط باشند.

به گزارش مجله خبری کشاورزی از اداره کل دامپزشکی استان تهران، مسعود محمدیان روز یکشنبه در آستانه فرا رسیدن عید سعید قربان، درباره کشتار دام‌های آلوده و در شرایط غیر بهداشتی و شیوع بیماری‌های تب کریمه کنگو، تب مالت و سیاه زخم هشدار داد.

مدیرکل دامپزشکی استان تهران افزود: طی هماهنگی با انجمن صنفی کشتارگاه‌های دام استان، تمام کشتارگاه‌ها با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در روز سعید قربان فعال و آماده خدمت رسانی هستند.

مدیرکل دامپزشکی استان تهران ضمن اشاره به اینکه  در روز عید سعید قربان با ۵۳ اکیپ سیار، ۲۸ اکیپ ثابت، ۱۶۱ دامپزشک، ۱۱۳ بازرس بهداشتی گوشت و ۳۰ ناظر شرعی آماده خدمت رسانی به هم استانی‌ها است، گفت: ذبح دام در منازل و معابر به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، چرا که این اقدام می‌تواند منجر به آلودگی محیط و افزایش شیوع بیماری‌های مشترک بین انسان و دام از جمله تب خونریزی دهنده کریمه کنگو شود.

محمدیان ادامه داد: براساس هماهنگی با انجمن صنفی واحدهای بسته بندی مقرر شد که ضمن عرضه گوشت بسته بندی شده با برچسب گوشت مخصوص عید سعید قربان در تمامی فروشگاه‌های زنجیره‌ای، سفارشات به صورت اینترنتی نیز با برچسب مخصوص عید قربان عرضه شود.

محمدیان تاکید کرد: بهترین پیشنهاد این است که شهروندان نذورات خود را از مراکز بسته بندی و یا  با مراجعه به کشتارگاههای و مراکزی که با همیاری شهرداری تهران فعال هستند تهیه کنند تا کمترین مخاطرات بهداشتی را داشته باشند.

قربان یکی از عیدهای اسلامی است که در کشورهای مسلمان از یک روز تا یک هفته به مناسب این عید بزرگ تعطیل و مراسم‌ها و جشن‌های باشکوهی در این کشورها برگزار می‌شود، در جمهوری اسلامی ایران به مناسبت عید قربان (۱۰ ذی الحجه)  یک روز تعطیل رسمی است.منبع اخبار وی با بیان اینکه رعایت توصیه‌های بهداشتی دامپزشکی در مراسم عید سعید قربان تأثیر زیادی در جلوگیری از انتقال بیماری‌های مشترک دارد، گفت: کشتار خارج از نظارت های بهداشتی دامپزشکی موجب به خطر افتادن جان شهروندان می شود لذا شهروندان از برنامه هایی که دامپزشکی برای مراسم قربانی دام در روز عیدقربان تدارک دیده استفاده کنند تا به راحتی خطر ابتلاء به بیماریهای مشترک پیشگیری شود.