اخبار

ابزار کشاورزی مدرن همراه با تصویر و کاربرد15, شهریور 1400 مجله خبری کشاورزی

آقای قاسم پیشه ور رئیس نظام صنفی کشاورزی گفت: کشاورزی ما با کشورهای پیشرفته و توسعه یافته اختلاف معناداری دارد چرا که کشاورزی کشور سنتی است و ابعاد زیرکشت به طور متوسط کمتر از ۲ هکتار است. و اما زعفران به عنوان یکی از گرانترین محصولات صادراتی کشاورزی بازار متفاوتی دارد که البته طی دهه های اخیر تغییرات بسیاری داشته است، چراکه زمانی، عمدهترین مشتری طلای سرخ ایران، ایتالیا و اسپانیا بودند که به گفته علی حسینی – عضو شورای ملی زعفران – سهمی حدود 55 درصد داشتند و در حال حاضر عمده سهم 211 میلیون دلاری تجارت زعفران به کشورهای منطقه و آسیای میانه و آسیای جنوب شرقی اختصاص پیدا کرده است. قیمت فروش این محصول نسبت به فصل مشابه سال ٩٧ معادل ١٧,٩ درصد افزایش داشته است. وی در مورد بازگشت بار سیب زمینی از کشور ازبکستان، گفت: بر اساس قانون انتزاع وزارت جهاد کشاورزی مسئول حوزه محصولات کشاورزی است اما چون هنوز بین المللی نشدهاند سازمان توسعه تجارت به این وزارتخانه کمک میکند. برآورد میزان این اعتبار بستگی به هدف گذاریهای سالانه قانون بودجه دارد که مبتنی بر قوانین برنامه پنج ساله است.

وی در مورد عملکرد وزارت بهداشت در این حوزه نیز گفت: در حوزه فلفل دلمهای کم کاری از سوی وزارت بهداشت روی داد، زیرا سفیر ما در روسیه طی ۹ ماه گذشته ۴۸ بار به مسئولان کشور نامه فرستاده اما هیچ جوابی دریافت نکرده است. پیمان پاک افزود: بنابراین کم کاری قطعاً بوده اما ایجاد موج رسانهای درست نیست. حرارت ایجاد شده به امواج مادون قرمز تبدیل شده و بهوسیله سطوح منعکس کننده که به شکل ذوزنقه در قیمت بالای دستگاه قرار گرفته، به نقاط مورد نظر میتابد. باتوجهبه نیاز روزافزون جهانیان به تأمین غذا و درخواست بازار به وجود میوههای جدید جهت ایجاد تنوع غذایی بی شک پرداختن به کشت میوههای جدید و خارج از محدوده اقلیمی در هر کشوری میتواند برای افراد مختلف جذابیت داشته باشد.

هزینه انجام این خدمت نسبت به فصل مشابه سال ٩٧ معادل ٤٠,٣ درصد افزایش داشته است. نصف زمین ها کشت دیم می کند اما ۵ درصد محصولات را تامین میکند. فرماندار قصرشیرین اظهار داشت: هم اکنون در صورت تامین زمین و واگذاری آن از سوی منابع طبیعی به متقاضیان و همچنین تامین آب و اعطای تسهیلات در سامانه اشتغال، میتوانیم شاهد توسعه سطح گلخانههای شهرستان قصرشیرین باشیم. استان گیلان با ٧٤٢٠٤٥٥ ریال و استان ایلام با ١٤٨١٠٨٦ ریال به ترتیب بیشترین و کمترین هزینه انجام این خدمت را در کل کشور داشتهاند. استان گیلان با ١١٠٣٩٢٦ ریال و استان گلستان با ٦٠٠٠٠٠ ریال به ترتیب بالاترین و پایینترین سطح دستمزد را در کل کشور داشتهاند. هزینه انجام این خدمت نسبت به فصل مشابه سال ٩٧ معادل ٤٤,٦ درصد افزایش یافته است. ازطرف دیگر در همین دوره زمانی، میزان پرداختهای مستقیم به تولیدکنندگان کشاورزی از ۲۳ درصد به ۵۴ درصد رشد کرده است.

وی تصریح کرد: برای کاهش سطح زیرکشت دولت باید به شغل جایگزین و احتمالاً هزینه قابل قبول فکر کند. این ماشین آلات ابتدا از انرژی بخار بهره میگرفتند؛ به تدریج موتورهای احتراق داخلی و بنزینی(که بازدهی را تا 30 درصد افزایش میدادند.) جایگزین این نوع سیستم سوخت شدند. قیمت فروش این محصول نسبت به زمستان سال ٩٧ معادل ٢٨,٧ درصد افزایش یافته است. قیمت فروش این محصول نسبت به فصل مشابه سال قبل افزایشی معادل ٩٢,٣ درصد داشته است. رویکرد دوم تولید قراردادی است که با استفاده از منابع مالی بخشهای غیردولتی تأمین میشود و عمدتاً رابطه بین کشاورزی و صنعت را شکل میدهد، بنابراین چندان وابسته به اعتبارات دولتی نیست. همچنین خاویار با وزن ۳۸۰ کیلوگرم، ۲۲۹ هزار دلار برای کشور ارزآوری داشته است. مثلاً قرار است یک میلیارد دلار کالا به قزاقستان صادر شود باید دو نکته مدنظر قرار گیرد یکی اینکه چه کالاهایی صادر شود و دیگری اینکه چه الزاماتی باید داشته باشد. همچنین تاریخ کشت محصول به شکلی برنامه ریزی شود که محصول از قیمت مناسب تری در بازار برخوردار باشد. رئیس سازمان توسعه تجارت ایران افزود: باید بر اساس بازار هدف استانداردهای تولید و صادرات را پیاده کنیم. تحقق نگرش علمی و اقتصادی بر توسعه کشاورزی نیازمند بررسی و تجزیه و تحلیل دقیق تمامی مسائل و عوامل موثر در بالاترین حد ممکن است.

انجام میشود. اما صادرات پایدار نیست و مقطعی است لذا خریداران خارجی به محصولات تولیدی سایر کشورها روی میآورند. به همین دلیل نمی توانند آبیاری کشاورزی را به طور متناسب انجام دهند. استان گلستان با ٢٠٠٠٠٠٠ ریال و استان بوشهر با ٦٥٠٠٠٠ ریال به ترتیب بیشترین و کمترین هزینه انجام این خدمت را در کل کشور داشتهاند. رحیمزاده تصریح کرد: با وجود ابلاغ دیرهنگام مفاد این طرح از سوی دولت، آذربایجانشرقی از لحاظ اجرای طرح کشت قراردادی با مباشرت تعاونیهای روستایی در سطح کشور پیشتاز است و این طرح سال آینده با قدرت بیشتری اجرایی خواهد شد و نهادههای کشاورزی از جمله کودهای مورد استفاده که قیمت بالایی دارند، بهصورت حمایتی برای کشاورزان طرف قرارداد تأمین و حتی بیمه کشاورزی آنها نیز به صورت اقساطی انجام میشود و پرداخت این هزینهها پس از فروش محصول صورت میگیرد. امروزه زبان مشترک بین کشاورزان و برنامههای عمرانی، بازده اقتصادی و پایداری تولید است که البته بازده اقتصادی همواره غالبیت بیشتری دارد چرا که کشاورزی در شرایط امروز قطعاً یک بنگاه اقتصادی پیچیده است نه یک کار تفننی و شغل دوم یا سوم یک بهره بردار. به کمک دقت بالای این برنامه، کشاورزان میتوانند مناطقی را که دارای خاکهای مناسب برای کشاورزی هستند، مکانیابی کنند.

امیرمسعود شهبازی در گفتوگو با خبرنگار ایمنا، با اشاره به صدور ۶۰ اخطار از ابتدای سال ۱۴۰۱ تاکنون به منظور جلوگیری از تغییر کاربری اراضی، اظهار کرد: فنس کشی و ساخت و ساز غیر مجاز در اراضی کشاورزی ضمن نازیبایی چهره زمینهای کشاورزی امنیت غذایی را نیز خدشه دار میکند. بعضی جاها اراضی ملی به نام اراضی کشاورزی ثبت شده و برخی اراضی مردم بهعنوان اراضی ملی ثبت شده است. در زمستان سال ١٣٩٨ قیمت فروش یک کیلوگرم شیر گاو چرخ نشده در کل کشور ٢٣٥٥٥ ریال بوده است که نسبت به فصل مشابه سال ٩٧ معادل ٢١,٥ درصد افزایش داشته است. قیمت فروش این محصول نسبت به فصل مشابه سال ٩٧ معادل ٨,٤ درصد کاهش داشته است. آیا فکر نمیکنید برای اجرای طرح الگوی کشت و متقاعد کردن کشاورزان برای رعایت آن نیاز به قوانین بازدارنده است؟ وی ادامه داد: به دلیل ضرری که سرما به گوجه وارد میکند بسیاری از کشاورزان تصمیم گرفتند تا آن را در گلخانه پرورش دهند. قیمت فروش این محصول نسبت به زمستان سال ٩٧ معادل ٧,١ درصد افزایش نشان می دهد. قیمت فروش این محصول نسبت به فصل مشابه سال ٩٧، معادل ٧,٣ درصد افزایش داشته است.

تجزیه و تحلیل دادهها (Data Analytics) و استفاده از فناوری اطلاعات، در آفریقا نیز تاثیر زیادی داشته است. اخبار انهدام محصولات کشاورزی در کشورهای عربی را بررسی کنید که چه حجمهای زیادی کالا منهدم میشود. ضمن آنکه 90 درصد گندم تحویل داده شده از طریق کمباین به طور مستقیم توسط کامیونها بارگیری میشود و به مراکز خرید میرود. قیمت فروش این محصول نسبت به فصل مشابه سال ٩٧ معادل ١٤,٧ درصد کاهش یافته است. قیمت فروش این محصول نسبت به فصل مشابه سال ٩٧ معادل ١,١ درصد افزایش داشته است. چندی پیش مسئولان وزارت کشاورزی ازبکستان به ایران آمدند و ما برنامه ریزی کردیم و حجم قابل توجهی بار سیب زمینی به ازبکستان صادر شد و تعدادی کانتنیر بازگشت خورد. نشاء پیوندی را درست قبل از باز شدن اولین گل (مرحله گردهافشانی) میتوان به محل نهایی تولید در گلخانه انتقال داد، این کار زمان بین انتقال و برداشت اولین محصول را به حداقل میرساند و همچنین تضمین میکند که گل اول رشد کرده و به یک میوه گوجهفرنگی کامل و قابل برداشت تبدیل میشود. یعنی هرچقدر آب قابل برنامه ریزی در اختیار بخش کشاورزی قرار گیرد، این برنامه تطابق بین تخصیص و تولید محصول را بر اساس همان سه هدف فنی، اقتصادی و استراتژیک برقرار میکند.

دسترسی به راههای حمل و نقل که با احداث هر چه نزدیکتر به راههای اصلی این مشکل به حداقل میرسد. آنها به معنای واقعی کلمه طلا هستند و از نسل ما قطعاً بهتر خواهند شد و تنها نیاز به تجربه دارند. این نوید را به شما میدهیم، در صورت کاشت زعفران در گلخانه خود، سود بسیار بالایی را تجربه خواهید کرد. به گزارش بازار به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در جلسه قرارگاه دیپلماسی غذایی بر اهمیت توسعه کشت فراسرزمینی تاکید کرد. 1. سیستم مرکزی: استفاده از سیستم شوفاژ برای گلخانههای بالای 0.4 هکتار که از بخار آب داغ استفاده خواهد کرد.

در سراسر جهان، برای اجرای الگوی کشت بدون اعمال تنبیه و استفاده از قوه قهریه از شانزده روش استفاده میشود که این روشها عبارتند از اثرگذاری بر قیمت تمام شده، نظام تعرفه، تخصیص آب، ایجاد بازارهای صادراتی در خارج از کشور و کمک به رونق آن، تخصیص یارانه به مصرف کننده یا کالای نهایی، خرید تضمینی و غیره. ارائه تسهیلات ارزان قیمت و کم بهره از طریق بانکها، آموزش بهره برداران، ارائه تکنولوژی و کمک به ایجاد بازارهای مطمئن با استفاده از ابزارهای سیاسی و دیپلماسی، از جمله ابزارهایی هستند که میتوانند در جهت توانمندسازی تشکلها به کار روند ضمن اینکه برای ایجاد بازار و استفاده از ابزارهای سیاسی و دیپلماسی نیز لازم است که سایر دستگاهها از جمله وزارت امور خارجه نیز در این طرح مشارکت داشته باشند. کشاورزی ما نیازمند یک تغییر تکنولوژی است. دکتر دیونسیا آنجلیکی لیرا، بذرشناس و متخصص گیاههای آب شور، در این خصوص می گوید: «این یک نوع سامانهای ترکیبی است از کشاورزی و آبکشت.

همچنین برآورد کیفیت محصول و میزان عملکرد محصول در زمینهای کشاورزی از جمله قابلیتهایی میباشد که این فناوری فراهم نموده است. به گفته وی پیش بینی میشود در سطح حدود یک میلیون هکتار از زمینهای کشاورزی در کشور طرح کشت قراردادی وزارت جهاد کشاورزی با کشاورزان اجرایی شود. این فعال کشاورزی با تاکید بر در خطر بودن سلامت خانوارها با استفاده از محصولات غیر استاندارد ادامه داد: وقتی محصولات برگشت میخورند مسئولان باید پول کشاورزان را پرداخت و محصولات غیر استاندارد را منهدم کنند. اسماعیل زاده موضوع دردناک در این اتفاق را مردود و ممنوع شدن محصولات ایران در کشورهای نه چندان پیشرفته دانست و تصریح کرد: گاهی پیش می آید کشورهای اروپایی که استاندار بالایی دارند سخت گیری کرده و محصولات را مردود اعلام می کنند اما مرجوع شدن محصولات از کشورهایی نظیر هند، ترکمنستان و ازبکستان یعنی اینکه ما هنوز نتوانستیم حتی استاندارد این کشورها را رعایت و مطابق با آن حرکت کنیم. امروزه در کشورهای پیشرفته جهان با استفاده از این روش املاح و موادغذایی مورد نیاز گیاهان تهیه و از طریق آب به ریشه گیاه رسانده میشود.از دیگر مزایای این روش میتوان به کاهش چشمگیر مصرف آب در مقایسه با کشت به روش سنتی اشاره کرد.

قیمت فروش این محصول نسبت به زمستان سال قبل معادل ١٠١,٥ درصد افزایش داشته است. قیمت فروش این محصول نسبت به فصل مشابه سال قبل کاهشی معادل ٤٨,١ درصد داشته است. به عبارت دیگر گذر از کشاورزی معیشتی را که مایه اشتغال در مناطق مختلف به بهای اتلاف منابع است، به صلاح نمیبینند. فارغالتحصیل مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی میتواند به عنوان مدیر یا مجری واحدهای تولیدی دولتی و خصوصی کشاورزی، کارشناس متخصص در زمینههای مختلف تولیدی و بهنژادی در سازمانهای خصوصی و دولتی، مزارع و کشت و صنعتها فعالیت کند. قیمت فروش این محصول نسبت به فصل مشابه سال ٩٧ معادل ١٠,٨ درصد افزایش یافته است. مقدار سود این وام هم در سال جاری 14.5 درصد و در مناطق محروم حدود 9 درصد میباشد.

در این ۴۸ مکاتبهای که سفیر ما انجام داده اصلاً عنوان نشده که محصول ایرانی سم دارد بلکه گفته اطلاعات بدهید محصولات را رجیستر کنیم. با توجه به پیشرفت های اخیر در حوزه فناوری GIS و میزان دسترسی به اطلاعات جغرافیایی خاک و وضعیت آب وهوا، تحلیل مطلوبیت زمین را اکنون می توان انجام داد تا به چشم اندازی از قابلیت های زمین در ایران برای فعالیت های کشاورزی در مقیاس منطقه ای و جهانی دست یافت. اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به بررسی وضعیت تجارت محصولات کشاورزی ایران در سه ماهه نخست سال جاری پرداخته که نشان میدهد واردات در این بخش از صادرات بیشتر است. قیمت فروش این محصول نسبت به فصل مشابه سال ٩٧ معادل ٢١,٠ درصد افزایش داشته است.

به هر حال سازمان توسعه تجارت طی یک ماه گذشته این کار را انجام داد و کالاهای ما به راحتی به چین صادر میشوند. زارعی اظهار میکند: الموت چند اقلیم دارد و آبوهوای مناطق مختلف آن متفاوت است اما ارزیاب سر گردنه میآید و اگر یک باغ آفت داشته باشد آن را به کل الموت تعمیم میدهد درحالیکه باید باغی که در سامانه مشخص است را ارزیابی کند. در این زمان نیز بقیه کشورها رسانهها را بررسی میکنند و سختگیری نسبت به محصولات ایرانی افزایش مییابد. ولی نکته مهم اینجاست که ما در بخش کشاورزی، تشکل غیردولتی قوی نداریم که بتواند سرمایه لازم را برای این منظور فراهم کند و به نظر نمیرسد که تشکلهای خصوصی در اجرای چنین طرحی بتوانند موفق عمل کنند. به گزارش خبرنگار کشاورزی، صنعت و تعاون گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، استفاده نادرست از سموم، کود و آفتکشها در کشت محصولات کشاورزی کار دست صادرکنندگان ایرانی داد به طوری که اخبار متعددی از منابع مختلف، برگشت محمولههای صادراتی ایران از مقاصد هند، امارات، روسیه، ازبکستان و قطر را تأیید کردند، موضوعی که نهتنها امنیت و سلامت محصولات کشاورزی ایران را در بُعد داخلی و خارجی زیر سؤال برده است بلکه بازارهای صادراتی ایران را تهدید و فضا را برای ورود رقبا مهیا کرده است.

براساس گزارش فاکس نیوز، چینی ها به دلیل جمعیت بسیار زیاد و ناتوانی در تغذیه مردم خود، با خرید ملک و زمین کشاورزی در آمریکا، به دنبال سیرکردن مردم خود هستند. اگرچه در دهههای گذشته و باتوجه به وجود بیشاز ۲۰ رود بزرگ در آذربایجانغربی، کشت گلخانهای دراین استان توجیه اقتصادی نداشت، اما با گسترش خشکسالی، کاهش تدریجی آب رودخانهها و همچنین اقبال بازار به محصولات گلخانهای ازجمله خیار و توتفرنگی، چندسالی است که ساخت گلخانههای مدرن دراستان آغاز شده و درحالحاضر ۲۵ واحد گلخانهای با ظرفیت تولید ۱۰هزارتن در سال در آذربایجانغربی فعالیت میکنند. آب به صورت قطره ای بوده و کاملا مصرفش قابل کنترل وبه صرفه خواهد بود.

تنها هفت درصد از این جمعیت در این حوزه تاثیرگذار هستند و ۱۰ درصد نیز در حوزه سایت agriculture-na کشاورزی فعالیت میکنند. قیمت فروش این محصول نسبت به فصل مشابه سال قبل ٣٤,٢ درصد افزایش داشته است. در حال حاضر صادرات به کشورهایی مانند عراق، روسیه، چین، هند و پاکستان کره و ژاپن و … به عنوان مثال برخی فن آوری ها مانند تهیه استخرهای مزرعه برای ذخیره آب وجود دارد. معاون تحقیقات کنترل و گواهی بذر مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال تاکید کرد: این گواهی به منظور اطمینان بخشی به حوزه کشاورزی طراحی شده است تا بذر یا نهال که یکی از مهمترین نهادههای تولید است، با اطمینان بیشتری تولید و مصرف شود. در واقع نکته اصلی در اجرای الگوی کشت، سپردن کار به بخش غیردولتی برای مکان دار شدن فعالیتها بر اساس پتانسیل منطقهای است توقع از دولت شامل موارد کلان است مانند پیشبرد سیاستهای مرتبط با الگوی کشت مانند فراهم نمودن زیرساختهای عرضه محصولات کشاورزی تا بازارهای فروش داخلی و خارجی، تأمین و تخصیص آب بر اساس برنامه الگوی کشت، تعیین قیمتهای منطقهای تشویقی و تنبیهی برای انرژی مصرفی بخش کشاورزی به منظور حمایت از یک محصول در یک منطقه که میتواند قطب تولید آن محصول باشد و ما همه چیز را در همه جای کشور تولید نکنیم که برای بازاریابی آن همیشه مشکل داشته باشیم.