اخبار

اتمام مطالعه و طراحی مرحله دوم طرح ۵۵۰ هزارهکتاری خوزستان و ایلام تا پایان امسال

وی افزود: با شروع عملیات اجرایی فاز دوم، به مبنای هرسال اعتبارات تکمیلی اعلام می شود.

به گزارش مجله خبری کشاورزی، وظیفه وزارت جهاد کشاورزی ایجاد زیرساخت‌ های شبکه های انتقال آب فرعی در کشور است، اما در فاز دوم اجرای طرح ۵۵۰ هزارهکتاری دشت های خوزستان و ایلام مجموع عملیات زیربایی شبکه های آبیاری فرعی و اصلی توسط وزارت جهاد کشاورزی اجرایی می شود.

عباسی اضافه کرد: به نظر می رسد تا پایان امسال کار مطالعه و طراحی این اراضی به پایان برسد که در صورت تامین اعتبار کاراجرایی شروع می شود.

وی درباره وضعیت اعتبارات این طرح، گفت: میزان اعتبار به دلیل بالا بودن سطح طرح در چند سال مختلف تامین خواهد شد، بنابراین پیش بینی اعتبار ما مربوط به سال گذشته است اما هر سال با نرخ تورم به طور مجدد محاسبه می شود.

فاز نخست طرح ۵۵۰ هزار هکتاری دشت های خوزستان و ایلام با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو پیش رفت به نحوی که وزارت نیرو موظف به تامین شبکه‌های اصلی و وزارت جهاد کشاورزی تامین کننده شبکه‌های فرعی و مصرف آب در مزارع بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک اظهار داشت: افزایش تولید، افزایش بهره روی آب، استفاده بهینه از آب و افزایش درآمد کشاورزان و رشد اشتغالزایی از مزایای اجرای این طرح در دو استان مذکور است.

« فریبرز عباسی» روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی مجله خبری کشاورزی درباره آغاز عملیات اجرای فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان و ایلام و اعتبارات لازم برای شروع این مرحله، افزود: اجرای طرح بزرگ ۵۵۰ هزار هکتاری دشت های خوزستان و ایلام در ۲ مرحله اجرایی قرار گرفت که فاز نخست آن در سطح  ۲۹۵ هزار هکتار بوده که اکنون در حال بهره برداری است.

وی گفت: فاز دوم اجرای این طرح در سطح ۲۵۵ هزار هکتار است که اکنون در مرحله مطالعه و طراحی قرار دارد که سال گذشته ۱۰۰ هزار هکتار آن مورد مطالعه قرار گرفته و امسال نیز کار مطالعاتی بقیه اراضی انجام می شود.

پیش از این مدیرعامل موسسه جهاد نصر، بودجه مورد نظر  برای اجرای فاز دوم این طرح را حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرده بود.منبع اخبار