اخبار

اجرای کشت قراردادی گندم در ۲ میلیون هکتار/ باید الگوی کشت متناسب با آب داشته باشیم

خرید تضمینی گندم به ۹ میلیون تن می‌رسد

وی بیان کرد: کشاورزی قراردادی اقدام ملی در جهت حمایت از خودکفایی کشور و امنیت غذایی و استقلال کشور است و از بانک‌ها درخواست داریم ما را در این مسیر حمایت کنند. 

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اهمیت امنیت غذایی پایدار گفت: در سال گذشته همه کشورها در دنیا در بحث امنیت غذایی دچار چالش شدند، اما در کشور ما فراوانی کالا به‌اندازه کفایت وجود داشت.

وی بیان کرد: سال گذشته ۴.۵ میلیون تن گندم از کشاورز خریداری شد و امسال پیش‌بینی می‌کنیم به هفت میلیون تن برسد و امیدواریم با اجرای طرح کشاورزی قراردادی این رقم به ۹ میلیون تن برسدمنبع اخبار

ساداتی نژاد با اشاره به سرعت تغییر کاربری زمین در کشور، گفت: در شرایطی که کشاورزی اقتصادی نباشد، زمین تغییر کاربری می‌دهد و بر این اساس برای کشاورزی اقتصادی و تجاری باید به سمت کشاورزی قراردادی حرکت کنیم که بانک مرکزی قدم اصلی در این خصوص را برداشته است. 

ساداتی نژاد تاکید کرد: با اجرای کشاورزی قراردادی سلامت محصول تامین می‌شود و معیشت کشاورز نیز بهبود می‌یابد و محصولات فروخته می‌شود.

وی با تاکید بر رشد بخش کشاورزی گفت: برای رسیدن به این منظور نیازمند حکمرانی خوب هستیم و یکی از اصول این حکمرانی الگوی کشت مناسب است.

باید الگوی کشت متناسب با وضعیت آبی داشته باشیم

اجرای کشاورزی قراردادی گندم در ۲ میلیون هکتار

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در بحث خودکفایی گندم در ابتدا قیمت گندم اصلاح و در گام بعدی قیمت کود اصلاح شد. در کشاورزی قراردادی در نظر داریم بذر اصلاح شده، کود و سم به کشاورز بدهیم و کشاورز و زمین را بیمه کنیم؛ همچنین آموزش‌های لازم به کشاورز ارایه دهیم و هنگام برداشت محصول با او تسویه کنیم. 

ساداتی نژاد افزود: با توجه به خشکسالی حاکم در کشور و ضرورت محافظت از آب به عنوان مایه حیات و با توجه به اینکه بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی است، باید الگوی کشت متناسب با آب باشد. 

وی اظهار داشت: سال گذشته در ۲۵۰ هزار هکتار گندمزار کشاورزی قراردادی اجرا شد و امسال در نظر داریم در ۲ میلیون هکتار اجرا کنیم که نیازمند ۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار هستیم تا در اختیار کشاورز قرار دهیم. با اجرای این طرح دیگر محصول بر زمین نمی‌ماند، زیرا شعار طرح این است که بذری کاسته نمی‌شود مگر مشتری آن معلوم باشد. 

وزیر کشاورزی تاکید کرد: یکی از راه‌های حمایت از کشاورز؛ کشاورزی قراردادی است که رشد و الگوی کشاورزی و حکمرانی خوب در این بخش را به دنبال دارد. 

به گزارش مجله خبری کشاورزی، سید جواد ساداتی نژاد در مراسم رونمایی از تامین مالی زنجیره‌ای در بخش کشاورزی با تاکید بر اجرای کشاورزی قراردادی، اظهار داشت: در بحث اجرای طرح مردمی سازی یارانه‌ها، اگر حمایت بانک مرکزی نبود مشکلات بسیاری را شاهد بودیم.

وی تصریح کرد: در اجرای الگوی کشت مناسب باید ساز و کار لازم برای حرکت در این مسیر ایجاد و قیمت‌گذاری مناسب انجام شود، از سوی دیگر از کشاورز نیز حمایت کنیم.