اختصاص ۳۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای مکانیزاسیون در بخش زراعت و باغبانی - مجله خبری کشاورزی

اختصاص ۳۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای مکانیزاسیون در بخش زراعت و باغبانی

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی میزان اعتبار تخصیص یافته در سال جاری به حوزه‌های مکانیزاسیون دام و طیور را نزدیک به ۶۰۰ میلیارد تومان، شیلات و آبزیان حدود ۳۵۰ میلیارد تومان، گیاهان دارویی ۱۵۰ میلیارد تومان و گلخانه‌ها را ۱۷۰ میلیارد تومان عنوان کرد.

افزایش بیش از ۲۵ درصد قیمت ماشین‌های کشاورزی قابل قبول نیست

وی با اشاره به فعالیت ۵۲۳ شرکت فعال در حوزه عرضه ماشین‌های کشاورزی در کشور فعال هستند، بیان داشت: برآوردها نشان می‌دهد نزدیک به ۸۰ درصد شرکت‌های تولیدکننده ماشین‌های کشاورزی، خود را با شرایط کشور، سیاست اقتصاد مقاومتی و کشاورزان وفق داده‌اند و قیمت تولیداتشان در سال جاری در محدوده ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش‌یافته که قابل‌تقدیر است.

عباسی با بیان این که افزایش بیش از ۲۰ تا ۲۵ درصد قیمت ماشین‌های کشاورزی مورد پذیرش این مرکز نیست، گفت: حمایت ما از شرکت‌های ارزان فروش و همراه دولت صورت می‌گیرد.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در همین حال تصریح کرد: بخشی از افزایش قیمت‌ها در حوزه ماشین‌های کشاورزی ناشی از تغییرات قیمتی در سایر کالاها است.

به گزارش روز شنبه مجله خبری کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی، «کامبیز عباسی» افزود: مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار مکانیزاسیون کشاورزی از همان ابتدای امسال به استان‌ها ابلاغ شده و از این مبلغ نزدیک به ۲۵۰۰ میلیارد تومان به مکانیزاسیون زراعت و حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان به مکانیزاسیون باغبانی اختصاص داده‌ایم.

وی گفت: از کل شرکت‌های عرضه‌کننده ماشین‌های کشاورزی ۱۰ تا ۱۵ درصد آنها شرکت‌های دانش‌بنیان هستند و این شرکت‌های به سمت ساخت ماشین‌هایی رفته‌اند که سابقه کمتری در بخش کشاورزی دارند.

این مقام مسوول درباره نوسانات قیمت ماشین‌های کشاورزی تاکید کرد: با توجه به برآوردها، نظارت و بررسی‌های مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی بر قیمت لوازم و قطعات ماشین‌های کشاورزی و کنترل‌های وزارت جهاد کشاورزی در سال جاری، شرکت‌های تولیدکننده ماشین‌های کشاورزی اجازه افزایش قیمت بیش از ۲۰ تا ۲۵ درصد تولیدات خود را ندارند.

عباسی اضافه کرد: امسال با توجه به تاکیدات وزیر جهاد کشاورزی بر ارتقای فناوری در این بخش، توجه ما به توسعه مکانیزاسیون علمی و دانش‌بنیان است.منبع اخبار