اخبار

ادوات کشاورزی مدرن مجله خبری کشاورزی

در بسیاری از سیستم های آبیاری برای صرفه جویی در مصرف، به پمپ آب نیاز دارند و از آن جا که پمپ، هسته اصلی بسیاری از سیستم های آبیاری است، در نتیجه انتخاب پمپ آب کشاورزی صحیح برای آبیاری بسیار مهم بوده و باید تا حد امکان کارایی آن بهترین باشد. اگر تنها ۱۰ درصد از آب کشاورزی کشور را صرفهجویی کنیم، ۷ میلیارد متر مکعب آب خواهیم داشت که این میزان همه صنعت یا شرب ما را جبران میکند. نه تنها هندوانه بلکه محصولات آببر زیادی مثل سبزیجات و سیفیجات وجود دارد که بهتر است به جای کشت در اراضی باز، به صورت گلخانهای تولید شود تا هم سطح زیر کشت افزایش یابد، هم آب کمتری مصرف شود و میزان بیشتری از محصول تولید شود. محدودیت منابع آب و خاک و کم بودن میزان اراضی قابل کشت، ضرورت حرکت به سمت مدرنیزاسیون را در کشور بیشتر کرده است. وی با اشاره به چهار بخش منابع مالی طرح گفت: اعتبارات مصوب طرح در قانون بودجه سنواتی طی سالهای 87 تا سال 92، 8 هزار و 800 میلیارد ریال و تخصیص اعتبار آن معادل 6 هزار و 760 میلیارد ریال و اعتبار مصوب سال 93 نیز به میزان هزار و 40 میلیارد ریال است.

با نگاهی به بازار وارداتی این محصول در سال گذشته متوجه میشویم که امارات با فروش حدود 900 هزار تن انواع گندم نقش مهمی در تامین این ماده غذایی ارزشمند برای ایران دارد در حالی که به گفته مسئولان وزارت کشاورزی این کشور به عنوان واسطه عمل می کند گندم دیگر کشورها را از طریق گمرکات یا تاجران خود به ایران می فروشد. یا کسانی که پس از کشت محصول خود، متوجه سود اندک یا حتی ضرر شده اند و میخواهند محصولاتی را پرورش دهند تا به حداکثر درآمد دست یابند. همین مسئله بهعدم تعادل مصرف کود از سوی کشاورزان منجر شده است.» وی افزود: «وقتی یک کالایی به طور رایگان و ارزان به دست کشاورز میرسد، نظارتی هم برای میزان مصرف صورت نمیگیرد.

دادههای موجود و جمعآوریشده به عنوان ورودی به یک سیستم پشتیبانی برای تصمیمگیری داده میشوند تا کشاورزان بتوانند روند رشد محصولات خود را نسبت به گذشته بررسی کنند. طبق اعلام بخشنده، در سال گذشته حدود 12 میلیارد دلار واردات صورت گرفت که نسبت به واردات 13.2 میلیارد دلاری در سال 1392 کاهش 9 درصدی دارد و از سوی دیگر در همین بازه زمانی حدود 6.6 میلیارد دلار محصولات کشاورزی صادر شده که نسبت به سال ماقبلش 27 درصد افزایش دارد. پسته ایرانی در انواع و طبقه بندی های مختلف جزو پر درآمدترین محصول صادراتی در آمارهای رسمی به شمار می رود که در سال گذشته بیش از 170 هزار تن انواع پسته و مغز پسته به ارزش بالغ بر 1.5 میلیارد دلار به حدود 45 کشور صادر شده است و بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی ایران مجدادا در تولید و صادرات پسته رتبه اول را در جهان کسب کرد و این جایگاه را از پسته آمریکایی پس گرفت. ایران در رتبه اول تا هفتم جهانی تولید برخی از محصولات مهم کشاورزی قرار دارد و بر اساس اعلام فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) ۲۵ درصد از محصولات کشاورزی جهان در ایران تولید می­شود اما، کشور ما در تجارت جهانی این محصولات سهم اندکی دارد.

اما با پیشرفت علوم و فناوری، کشاورزی سنتی نیز به سمت کشاورزی مدرن حرکت سایت agriculture-na نمود. با استفاده از این فناوری، کشاورزان می توانند بر رشد گیاهان نظارت داشته و بیماریها را در گیاهان تشخیص دهند و همچنین برای مطالعه هورمونهای گیاهان استفاده می شود. براساس مطالعه ای که در سال 1393 و با توجه به نمونه مورد مطالعه، میانگین، حداقل و حداکثر درآمد ناشی از فروش محصولات، هزینه نهاده های مصرفی و مجموع هزینه های جاری در گلخانه های خیار و گوجه فرنگی استان برآورد گردید. به این شکل که ابتدا نمونه سمی که داده میشود، یک چیز است و بعد ممکن است سمی با دوزی متفاوت تحویل ایران شده باشد.» وی در ادامه گفت: «فرضیه سوم بحث مافیای اقتصاد و صادرکنندگان محصولات کشاورزی دیگر کشورها و رقبای ایران است. کارشناسان روسیه بر این باورند که صادرکنندگان ایرانی محصولات تولیدی دیگر کشورها را با تغییر اسناد با نام محصول ایرانی به روسیه صادر میکنند که بر خلاف مقررات و تمهیدات در نظر گرفته شده برای کمک به اقتصاد دو کشور است.

بنابراین در حال حاضر کشاورزی ایران با سه مقوله کاهش سطح زیرکشت، نیاز به الگوی کشت مناسب و لزوم تطبیق با تغییرات اقلیمی مواجه است که وضعیت پیچیدهای را فراهم کرده است. گندم به عنوان عمدهترین محصول وارداتی در بخش کشاورزی که هر ساله در صدر جدول مبادلات تجاری کالاهای غیر نفتی قرار می گیرد و برای مصرف انسانی و دامی میلیاردها دلار ارز از این کشور خارج می شود که البته واردات این محصول استراتژیک در سالهای اخیر کنترل شده و در حال کاهش بوده و وزارت جهاد کشاورزی خوداتکایی در تولید و مصرف آن را در دستور کار خود قرار داده است. گروههای آموزشی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در گرایشهای مختلف از داخل و خارج از کشور دانشجو میپذیرد. بخشی از آن سیلاب میشود و به دریا ریخته میشود، بخش دیگری از این میزان تبخیر و به طریقی از کشور خارج میشود.

واقعیت این است که پس از اصلاحات ارضی، حضور روحانیون در روستاها بیشتر شد، زیرا مانع بزرگ که خان و فئودال بود، از میان رفت و پرداختهای شرعی مردم پس از سال ۴۲، دهها برابر قبل از آن شد. کشاورز در پاسخ به این پرسش که «آیا کشت ذرت باعث هدر رفت منابع آبی و افزایش میشود یا خیر؟ لازم به ذکر است تمامی محصولات سایت جهت خرید حضوری در فروشگاه آبکـــــــود واقع در مشهد – چهار راه ابوطالب – بین قرنی 22 و 24 موجود می باشد. البته ممکن است این مساله مطرح شود که با توجه به اینکه جمعیت ایران 83 میلیون و جمعیت هلند حدود 17میلیون و 181 هزار نفر است، بخشی از تولیدات کشاورزی و غذای ایران صرف مصرف داخلی میشود که هلند این مقدار را میتواند صادر کند اما با توجه به اینکه مساحت و شرایط اقلیمی، زمینشناسی و جغرافیایی هلند شباهت زیادی به دو استان شمالی کشور دارد، وضعیت تجارت بخش کشاورزی هلند با استانهای مذکور مقایسه میشود که آمار قابلاستنادی در این زمینه وجود ندارد و فقط در سال 1395 کل صادرات استان مازندران در سالنامه آماری این استان حدود 380 میلیون دلار ذکر شده است.

بر اساس آمارهای ارائه شده در این سه ماه، میزان واردات هندوانه عراق از ایران ۶۸ میلیون دلار بوده است. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،بر اساس آمارهایی که از تجارت ایران در بهار سال ۱۴۰۰ منتشر شده هرچند چین همچنان اصلیترین واردکننده کالا از ایران به شمار میرود، اما در بین واردکنندگان کالاهای کشاورزی از ایران، همچنان عراق صدرنشین است. بر پایهٔ گزارشی در سال ۱۳۹۹ و بنابر اطلاعات فائو، ایران از ده کشور بزرگ جهان در تولید محصولات کشاورزی بودهاست. می توانید جهت مشاوره خرید و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش تماس حاصل فرمایید. در میان کشورهای عربی، امارات روابط دیپلماتیکش را با ایران کاهش داد و برخی دیگر مانند مصر و عمان هم اعلام کردند برنامه ای برای قطع روابط دیپلماتیکشان با ایران ندارند و به گفته کارشناسان کشورهای عربی منطقه به دو دسته حامی عربستان و ایران تبدیل شده اند. رئیس شیلات روسیه نیز بر اجرای طرح های مشترک بین دو کشور تاکید کرد و گفت: در صورت تمایل ایران آمادگی لازم برای پذیرش دانشجویان ایران در زمینه شیلات و آبزی پروری را داریم. محسن سیروس، نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان کودهای کشاورزی نیز درخصوص وضعیت تولید کود در کشور گفت: «کودی که در ایران تولید میشود، مطابق با استانداردهای جهانی است.

اسکندری تلویحاً، چالش کشت برنج در استانهای غیرشمالی را به فقدان الگوی کشت محصولات کشاورزی مرتبط دانست و گفت: در خوزستان مسئله ممنوعیت کشت برنج چالش ساز شده است و با این حال کشاورزان به کشت خود ادامه میدهند. وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره اینکه چرا طرحی مانند طرح ممنوعیت کشت برنج در کشور مصوب شده اما دولت در اجرای آن ناتوان بوده است؟ عسکری با بیان اینکه بحث صادرات محصولات کشاورزی را نیز تبدیل به قانون کردیم، گفت: منعی برای صادرات نداریم به شرط آنکه نکات فنی تولید رعایت شود و دستگاههای متولی، نظارت کامل و جامعی را در بحث تولید برای صادرات داشته باشند. حجم زیادی آنتیبیوتیک میخوریم که در این فرآوردهها رسوب کردن. به گزارش ایسنا، در پی افزایش بی سابقه صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه، این کشور از ایران خواسته آمار دقیق تولید سبزیجات و میوه را در خاک این کشور و حجم کلی صادرات این محصولات را به روسیه ارائه کند. تمام کشورهای دنیا از جمله چین، امارات متحده عربی، هند، ترکیه، عراق، پاکستان، آلمان، روسیه، قزاقستان، ویتنام و افغانستان خریدار خشکبار ایران به خصوص پسته هستند. کبنا ؛اخیراً برگشت برخی محصولات صادراتی مانند کیوی از هند، سیبزمینی از ازبکستان و فلفلهای دلمهای به ایران بسیار مورد توجه قرار گرفته و بحثبرانگیز شده و این و آنطور که گفته میشود ریشه برگشت محصولات در عدم مدیریت صحیح فرایند سمپاشی به محصولات دارد.

در حال حاضر جمعیت کره ی زمین به بیش از ۷ میلیارد رسیده است و روز به روز در حال افزایش است. اما درعین حال این امر به مشکلات زیست محیطی دامن می زند، زیرا کشاورزی مدرن مبتنی بر روش ورودی و خروجی بالا است. کشاورزی دقیق با تصمیمات مبتنی بر آزمایش خاک و اتوماسیون استفاده از هوش مصنوعی برای کاربردهای دقیق در کشاورزی متمرکز خواهد شد. در این سبک زندگی انسانها توانستند با کار و تلاش طبیعت دست نخورده را به خدمت خود بگیرند. کرمی تاکید کرد: بازتعریف عرصه و الگوی کشاورزی در ایران به شرطی قابل انجام است که دولت هزینه راه اندازی دست کم یک میلیون فرصت شغلی جدید را داشته باشد. حتی در بسیاری از تولیدات نیز از سایر کشورها پیشرو هستیم.» به گزارش رکنا، وی در پاسخ به این سؤال که چرا محصولات کشاورزی ایران از برخی کشورها برگشت خورده است، گفت: «اصلیترین دلیلی که محصولات کشاورزی ایران از سوی برخی کشورها عودت داده شده، عدم رعایت دوز مصرف کود توسط کشاورزان است. کرمی گفت: بنابراین این شرایط باعث شده تا عواملی مانند تغییر اقلیم، افزایش جمعیت، پایین بودن هزینه تولید در کشورهای رقیب، امکان واردات محصولات کشاورزی از دیگر کشورها با قیمتهای بسیار کمتر و روش کشاورزی سنتی و توسعه نیافته به کشاورزی کشور ما ضربه بزند.

برای این کار میتوان از یک کاور پلاستیکی کمک گرفت و یا در صورت امکان گیاه را به محلی گرم منتقل کرد. اما در این مرحله میتوان سه فرضیه برای این اتفاق در نظر گرفت.» وی افزود: «اول اینکه ممکن است سمی که در ایران برای محصولات کشاورزی و حالا درباره سیبزمینی استفاده شده، مورد تأیید کشور مقصد نبوده باشد. این مقدار اگر به گلخانه منتقل شود، این اراضی به کمتر از ۵۰ هزار هکتار میرسد که میتوان در آن محصولات اساسی مثل دانههای روغنی، نهادههای، و گندم تولید کرد. مدیر برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بینالمللی کشاورزی کرمان در پایان گفت: اینکه مصرفکننده مهمترین نیازهای خود را به تولیدکننده منتقل کند، موضوع بسیار مهمی است. وی با اشاره به اینکه طی 9 سال خشکسالی پی در پی، در برخی مناطق جیرفت، سفرههای زیرزمینی آب15 متر افت داشته است، میگوید: براساس آمار 14500حلقه چاه مجاز و 5هزار چاه غیرمجاز در منطقه جنوب استان کرمان وجود دارد. بنابر برآوردی که وزارت نیرو انجام داد،۷ میلیارد متر مکعب بارش موثردریافت کردیمکه باید اثر آن را در آبخوان های زیرزمینی ببینیم که طبق برآوردهای صورت گرفته در تالاب ها ۴۰۰ میلیون متر مکعب و مخازک سدها ۳۵۰ میلیون متر مکعب آب موجود است. کشاورزی مدرن رویکردی در حال تحول در نوآوری های کشاورزی و شیوه های کشاورزی است که به کشاورزان کمک می کند تا بهره وری تولید را افزایش داده و میزان مصرف منابع طبیعی مانند آب ، خاک ، انرژی …

و از همه مهمتر اینکه پس از انقلاب و با اجازه امام، قانون تقسیم اراضی تصویب شد، با این تفاوت که برخلاف اصلاحات ارضی شاه این بار نه تنها به کشاورزان زمین داده شد، بلکه وام و امکانات کشاورزی هم داده شد و در نهایت کشاورزی جهشی چشمگیر به جلو داشت. عراق در فصل نخست سال جاری، نزدیک به ۲۰۰ میلیون دلار محصولات کشاورزی از ایران وارد کرده و از این نظر صدرنشین است. نیم نگاهی به حجم مبادلات تجاری ایران در زمینه کشاورزی نشان میهد به غیر از عراق و امارات، دیگر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس سهم چندانی در بازار تجاری – کشاورزی ایران ندارند و عراق بزرگترین مشتری تولیدات ایران بوده و امارات نیز به عنوان دومین مقصد صادرات محصولات کشاورزی و بزرگترین واسطه برای واردات نیازمندیهای ایران در این بخش اهمیت دارد. آنچه واقعه عاشورا را به جهانیان معرفی کرد و تا کنون زنده نگه داشته؛ نقش حقیقی رسانه ها را خاطر نشان میکند. آنچه در این بلوا اهمیت دارد وضعیت روابط اقتصادی – تجاری ایران در زمینه محصولات کشاورزی و صنایع غذایی با کشورهای عربی و آینده پژوهی آن است، چراکه حجم مبادلات کشاورزی و صنایع غذایی ایران در سال گذشته بالغ بر 18.6 میلیارد دلار بوده است که به گفته عبدالمهدی بخشنده – معاون برنامه ریزی اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی – تراز تجاری محصولات کشاورزی و صنایع غذایی کشور در سال گذشته 32 درصد نسبت به سال 1392 بهبود پیدا کرده و به حدود منفی 5.5 میلیارد رسیده است که البته قرار است در پایان امسال به منفی چهار میلیارد دلار کاهش یابد.

بلکه غیر استاندارد بودن در کل محصولات کشاورزی تولید شده، وجود دارد. حتی در مورد فرآورده های گوشتی نیز این حساسیت ها در واردات وجود دارد. ترکیه هم با خرید 47 هزار تن هندوانه ایرانی رتبه سوم را در بازار صادراتی هندوانه ایرانی دارد و پس از این همسایه ترک، کشورهایی مانند افغانستان، ترکمنستان، روسیه، و عمان در رتبههای بعدی قرار دارند و بحرین، قطر و کویت نیز سهم بسیار ناچیزی در میان مشتریان هندوانه ایرانی دارند. مساله اصلی توسعه بی رویه سطح زیرکشت بوده که نکته بسیار مهمی است. نکته اول دو برابر شدن سطح زیرکشت به شکل غیرمنطقی بوده که طی دهههای اخیر انجام شده است. کرمی مساله دوم را تغییر الگوی کشت با توجه به گسترش دانش کشاورزی جهان و پیشرفت تکنولوژی عنوان کرد و گفت: این دو مقوله (کاهش سطح زیرکشت و تدوین طرح الگوی کشت) در شرایط اقلیمی نرمال مطرح میشود یعنی در یک شرایط نرمال اقلیمی سطح زیرکشت نباید بیش از حد توسعه یابد و به منظور داشتن کشاورزی پایدار، الگوی کشت باید مرتب به روز شود.

علیرضا عباسی در گفتوگو با ایسنا درباره میزان مصرف آب کشاورزی ایران گفت: نزولات آسمانی کشور ما ۲۴۰ میلی متر است. به گزارش ایرنا از روابط عمومی جهادکشاورزی لرستان، “فریبرز عباسی” پس از بازدید از مناطق سیل زده الیگودرز اظهار کرد: خسارتهای زیادی به بخش کشاورزی دراثر سیل اخیر به زیرساخت های بخش های کشاورزی؛ ایستگاه های پمپاژ ، کانال های آبرسانی ولوله های انتقال آب وارد شده است. قیمت آب حاصل از تصفیه پساب فاضلاب ۰.۲۲ تا ۰.۳۴ دلار در متر مکعب است تا انگیزه ای برای کشاورزان برای استفاده کمتر از آب تازه در کشاورزی باشد. اولین تلویزیون کشاورزی و صنایع غذایی در ایران به نام “کشاورز پلاس” از تاریخ چهارم اسفند ماه ۱۳۹۷ همزمان با روز مهندس در برج میلاد با حضور بیش از ۲۵۰۰ نفر از مهندسین کشاورزی از سراسر کشور و مسئولین کشوری و لشگری افتتاح شد. قبل ازآن که نشاء از محیط کنترل شده خزانه وارد زمین شود ، باید چند روز گیاه را با شرایط محیط بیرونی تطبیق داده و سپس اقدام به انتقال آن نمود . در حالیکه جانواران در فهرست بدترین نگرانیهایتان نیستند، در گلخانه میتوانید رفت و آمد هر چیزی را کنترل کنید.

مدیرکل دفتر اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت در پایان با تاکید بر اینکه با توجه به شرایط برجام باید برای بازار روسیه اهمیت بیشتری در نظر گرفت، اظهار کرد: اگر ما بتوانیم در این مسیر سطح استانداردهای خود را ارتقا دهیم اتفاق مثبتی رخ داده است. اقتصاددانان به دلیل اهمیت بخش کشاورزی برای آن مدلهای ارائه دادند. همانطور که در شکل ۲ نشان داده شده ظرفیت کشاورزی در این مناطق به دلیل کمبود کربن طبیعی (OC) و سطح بالای سدیم (ESP)است. با این وجود آمارهای سه ماهه نخست سال جاری نشان میدهد که ایران بیش از آن که در این حوزه صادرات داشته باشد، واردات داشته است. دیگر نیازمندیهای غذایی ایرانیان است که امارات علیرغم نداشتن پتانسیلی برای تولید این محصولات باز هم یکی از طرفهای تجاری تامین کننده آنها برای ایران است و این نشان میدهد که این کشور نقش اساسی را در تامین محصولات کشاورزی و غذایی مورد نیاز ما دارد و نقش خود را در واسطهگری محصولات کشاورزی به ویژه در شرایط تحریمهای متعدد علیه ایران، به خوبی بازی کرده است. ایران کشوری خشک و نیمە خشک است دورەهای ترسالی و خشکسالی از ویژگیهای این مناطق است، هر چند کە تغییر اقلیم روند گذر ازخشکسالی بە ترسالی را بهم زدە اما اتفاق غیر قابل پیشبینی روی ندادە است!

ملکوتی در پاسخ به این سؤال که وجود نیترات در محصولات کشاورزی چه تاثیری بر سلامتی جامعه میگذارد، گفت: «مصرف نامتعادل کود در کشور و میزان کودهای مصرفی در وضعیت بسیار بدی قرار دارد. این بحرانها در بخشهای دیگری چون، پایین بودن میزان سواد کشاورزان و حضور ناچیز تحصیلکردههای دانشگاهی کشاورزی هم به صورت جدی قابل بررسی است. ارتفاع در ایـن سازه هـا ۲ تا ۳ متر و سیستم گرمایی و تهویه مناسبی ندارد و بدلیل ارتفاع پایین مناسب کشت محصولاتی نظیر خیار و گوجه فرنگی نمی باشد. بهرهوری آب ایران پایین است و این یکی از مشکلات کشور ماست.