اخبار

ارزش 80 میلیارد دلاری تولیدات کشاورزی ایران مجله خبری کشاورزی

در کشور ما کشاورزی ارگانیک و تولید محصولات سبز با توجه به تاثیر گذاری فراوانی که در پیشگیری از طیف گسترده ای از بیماری ها از خود بر جای گذاشته است هنوز آن طور که باید مورد توجه قرار نگرفته است. وضعیت کشاورزی ارگانیک در ایرانبر طبق آمار و اطلاعات اعلام شده به شکل رسمی تا زمستان سال ۱۳۹۰، حدود ۱۲ هزار هکتار از اراضی متعلق به ایران تحت پوشش ارگانیک قرار گرفته بود. یکی از روش هایی که در افزایش راندمان مصرف آب در بخش کشاورزی اهمیت دارد استفاده از سیستم های هوشمند در مزرعه است که به طور دقیق رطوبت خاک مزارع و وضعیت آب و هوا را تخمین می زند.

این ارقام در این سالبه ترتیب به ۳/ ۵میلیارد دلار و ۳/ ۱۶میلیارد دلار رسیده است. ترکیه 23.2 میلیون هکتار زمین کشاورزی دارد که 5.1 میلیون هکتار آن قابل کشت است. به عنوان مثال، استرالیا در آن زمان با ۲۲ میلیون و ۶۰۰ هزارهکتار بالاترین سطح ارگانیک را به خوداختصاص داده بوده است و پس از آن کشور های آرژانتین، آمریکا، اسپانیا، چین، ایتالیا، فرانسه، اروگوئه، هند، آلمان و ایران صدر نشین این لیست بوده اند. شاید شنیدن نام این محصول برای شما در لیست پرسودترین محصول کشاورزی در ایران عجیب به نظر بیاید. از دیگر قابلیت های آبیاری هوشمند این است که در مواقع اضطراری و زمانی که کامپیوتر مرکزی در دسترس نمی باشد می توان از طریق موبایل وشبکه اینترنت برای تغییر برنامه کنترل کننده استفاده کرد. از طریق کامپیوتر مرکزی می توان کنترل کننده ها را بر اساس نیازی که گیاه و یا گیاهان مورد نظر به آب و مواد غذایی دارند، برنامه ریزی کرد و بر عملکرد صحیح سیستم نظارت داشت. اهداف اصلی اجتماعی کشاورزی پایدار را نیز می توان شامل احترام به فرهنگ محلی، تأمین نیازهای محلی، توانمندسازی زنان و خانوار کشاورز، پایداری در مشارکت محلی، انطباق دانش بومی و تجربیات امنیت و سلامت غذای جامعه و شرایط کاری حرفهای خوب برای کشاورز بر شمرد.

در ادامه افزود: علاوه بر مطلوبیت خاک برای کشاورزی، ویژگی های توپوگرافی (شیب و ارتفاع) هم در این زمینه بایستی مورد بررسی قرار گیرد که در این مرحله، ایران را به صورت یک منطقه بکر و طبیعی بدون درنظر گرفتن ذخایر آب سطحی، میزان آب قابل استحصال در سطح و منابع آب زیرزمینی مورد سنجش قرار دادیم. در این دوره دانشجویان بایستی به موضوعات علمی درزمینه رشته خود احاطه یابند، یافتههای علمی و پژوهشی خود را جهت حل مشکلات و استقلال علمی کشور ارائه نمایند و برای تدریس و پژوهش در سایر دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی و آموزشی آماده شوند. بازوری پژوهشی مجلس همچنین تاکید میکند که تولید شیلات در ایران رشد چشمگیری نسبت به سایر محصولات کشاورزی داشته است و طی یک دهه اخیر تولید آن به بیش از دو برابر رسیده است. در محیطهای کشت یادشده، با جلوگیری از اتلاف منابع آب و انرژی و تنظیم دما و رطوبت طبق نیاز محصول موردنظر، زمان تولید آن به حداقل رسیده و میتوان محصول را حتی خارج از فصل رویش و میوه دهی کاشت و برداشت کرد.

استفاده از هوش مصنوعی با خروج زمین از ابعاد اقتصادی بی معناست. بینایی رایانه ای به ما اجازه می دهد تا انواع داده های بی طرفانه را داشته باشیم که به صورت خلاصه به بینش های کاربردی و معنی دار تبدیل می شود. در کتاب مورد اشاره که دارای بخش های گوناگون است درباره نگهداری بذرها، غلات و اینکه کدام درخت و گیاه از بذر می روید و کدام را باید به صورت نهال کاشت و همچنین خواص انگور و دیگر درختان میوه دار و بی ثمر، انواع گیاهان زینتی و کود صحبت شده و به هر گیاهی فصلی اختصاص یافته است. از زمان صفویان نیز کتاب های کشاورزی متعددی باقی مانده است که مهم ترین آنها ارشاد الزراعه تالیف فاضل هروی در سال 921 هجری قمری است که در سال 1323 هجری قمری توسط عبد الغفارخان نجم الدوله با چاپ سنگی منتشر گشته است.

با قابلیت برنامهپذیر بودن این طرح، هر کشاورز میتواند ضمن تعیین زمان دقیق و میزان رطوبت مورد نیاز برای هر گیاه، آبیاری مزارع خود را در ساعت مشخص و در صورت کمبود رطوبت انجام دهد و حتی میتواند با استفاده از اطلاعات هواشناسی محاسبه احتمال بارش باران، آبیاری را به تاخیر بیندازد که این باعث به هدر نرفتن آب میشود و کشاورزان میتوانند شرایط مطلوب را جهت به ثمر رسیدن محصولات خود فراهم کنند. لیمو ترش هم ارزش تغذیهای دارد و هم برای تولید فرآورده های غذایی و حتی اسانس در داروسازی، آرایشی و بهداشتی به کار می رود. عمده صادرات محصولات کشاورزی ایران شامل پسته، انواع توت، خرما، گردو، خربزه و گرمک، زردآلو، گیلاس، گوجه فرنگی و هندوانه است که مجموعا حدود ۴ میلیون تن انواع مجصولات به ارزش ۵.۱ میلیارد دلار را شامل میشود.

استفاده از این روش باعث افزایش بهره وری در فرآیند سم پاشی میشود و میزان سم نفوذ کرده در آب های زیر زمینی را کاهش میدهد. افرادی که شماره تلفن همراه آنها برای سیستم معرفی گردیده اند، با یک SMS یا (misscall با متن ON یا OFF) قادر خواهند بود، ازهر مکان (حتی کیلومتر ها دورتر) سیستم آبیاری را روشن یا خاموش نمایند. Raspberry Pi به عنوان سرور وب کار میکند تا سایر دستگاهها بتوانند از طریق مرورگر وب در رایانه، تلفن یا تبلت به دادهها دسترسی پیدا کنند. در این سیستم با نصب یک عدد سیم کارت که بعنوان شماره ارتباط با سیستم شناخته خواهد شد و معرفی شماره تلفن های موبایل افراد مجاز به سیستم امکان مدیریت سیستم آبیاری در بستر موبایل فراهم خواهد شد.

اسماعیل زاده با تبیین پیشنهادی اضافه کرد: می توان با اعطای بسته های تشویقی برای کشاورزانی که از طریق مبارزات بیولوژیک توانستند محصولات ارگانیک و سالم تولید کنند و یا تادیب و تنبیه کشاورزانی که با مصرف بیش از حد سموم محصول تولید کردند، کشاورزان را به سمت تولید محصول سالم سوق داد که این در حیطه وظایف جهاد کشاورزی است و این دستگاه وظیفه ای مهم تر از ارتقای امنیت غذایی و تولید محصولات بدون باقیمانده سموم و فلزات سنگین سایت agriculture-na ندارد. از این رو می توان گفت در ایران، فرصت قابل توجهی فراهم است تا از این وضعیت بدون صرف هزینه های زیاد و هنگفت برای تبدیل کشاورزی سنتی و معمول به ارگانیک بهره برد و تنها با نظارت و هدایت فنی حجم قابل قبولی از محصولات تولیدی کشور را از این طریق تامین نمود.

یکی از قابلیت های بسیار خوب سامانه هوشمند این است که قابلیت کنترل از راه دور را در اختیار کشاورز قرار می دهد. اهداف اصلی اقتصادی کشاورزی پایدار نیز عبارتند از: دسترسی و ورود به بازار مناسب و تجارت منصفانه، افزایش بهره وری اقتصادی تولید، پایداری اقتصاد خانوار تولیدکننده، افزایش تولید و ارزش افزوده تولیدات، کاهش هزینههای تولید، بازده خوب و مداوم، کاهش نهادههای بیرونی، بهترین استفاده از منابع محلی. عملکرد این دستگاه که یکی از ماشین آلات سبک کشاورزی به شمار می رود، با هدف کاهش استفاده از نیروی انسانی، اینگونه است که با استفاده از امواجی مانند اشعه فرابنفش، مادون قرمز، ایکس و غیره، شرایطی برای حشرات و آفتها با توجه به ارتباط آنها با این امواج ایجاد می شود که آنها از مزرعه دور می گردند. اولین روش میتوان با استفاده از رایانه دادههای مربوط به قسمتهای مختلف مزرعه را به صورت دستی به واحد مرکزی کنترل وارد کرد و زمانهای مشخص را برای آبیاری انتخاب کرد و سیستم براساس زمانهای تعیین شده، موتور را به حرکت درمیآورد و آبی که از طریق واتر پمپاژ میشود، با میله افقی متحرک سوراخ دار روی زمین زراعی ریخته میشود و سیستم با استفاده از دادههای موجود میتواند دور موتور را تنظیم کند و به این وسیله میتوان قسمتهای مختلف را به اندازه مورد نیاز آبیاری کرد.

چکهای برگشتی و بدهی سررسیده احتمالی کشاورزان مانع از صدور و اعطای کشاورز کارت نخواهد بود. با اجرای این طرح گندم بیشتری تولید میشود و بخشی از تولید هر سال افت پیدا نمیکند. در تعاریف مختلف آمده است که کشاورزی زیستی، یک سیستم مدیریتی جامعی و گسترده است که در آن علاوه بر کمیت و کیفیت محصولات از تولید تا فرآوری و انتقال به مصرفکننده، عوامل مختلف دیگری همچون ، اصول اکولوژوکی، محیط زیست، اصول عدالت و روابط اجتماعی، سلامت خاک، گیاه، حیوان، انسان، میکروارگانیسمها، محیط سیاره زمین به عنوان یک موجود زنده واحد ، احترام به مخلوقات و اصول پایداری زیستی در آن مد نظر قرار گرفته است.

رشد تولید گندم ایران از سال ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۲: تولید گندم ایران در این دوره به طور متوسط سالانه ۵ درصد رشد میکند و در سال ۱۴۰۲ به ۱۸.۴ میلیون تن میرسد. بنابر برآوردهای صورت گرفته جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ به ۱۰ میلیارد نفر می رسد که با افزایش جمعیت، زمین های کشاورزی به خانه و جاده تبدیل می شود با این وجود میزان غذای مورد نیاز برای جهان ۵۰ درصد افزایش می یابد، درحالیکه حدود ۳۷.۷ درصد از کل سطح زمین برای تولید محصولات زراعی استفاده می شود بنابراین باید از روش های جدید و به صرفه در بخش کشاورزی بهره گرفت. راه سوم برای مشاهده مانده حساب کشاورزی، استفاده از همراه بانک کشاورزی است. ایران در زمینه کشاورزی و باغداری، در خصوص برخی تولیدات دارای رتبه های بالایی است.

سیاستهای اقتصادی در کشورهای در حال توسعه که در برابر تولیدات و صادرات عمده تبعیضآمیز و یک سو نگر نیستند. اثر تغییرات بازار بر تولیدات کشاورزی (کیفیت، زیان) نمود پیدا می کند. باید سیستم تهویه مناسب و فضای خوبی برای توت فرنگیهای خود تهیه کنید؛ زیرا توت فرنگی میوه حساسی است و نسبت به تغییرات سریعاً واکنش نشان میدهد. خودکارسازی (Automation) باعث افزایش بهره وری و کاهش چشمگیر هزینه تولید میشودکه برداشت توت فرنگی یک نمونه کلاسیک آن است. توت فرنگی یکی دیگر از میوههای گران قیمت و از پرسودترین محصول گلخانه ای است که علاوه برتقاضای زیاد در بازار، قیمت بالایی هم دارد و از حاشیه سود مناسبی برخوردار است. آیین زرتشت به کشاورزی اهمیت فراوان داده و در اوستا آمده است که سومین جایی که زمین شادمانترین است آنجاست که کسانی از خداپرستان بیشترین غله را کشت کنند و بیشترین گیاه و میوه را بکارند. محققان مقابله با تغییرات اقلیم را از طریق تغییر سیستم های کشاورزی موثر می دانند، جایی که کربن خاک بیشترین میزان ترسیب را دارد.

افزایش بهره وری کشاورزی و درآمد در بخش های تولیدی کوچک، عنصر کلیدی و متحرک رشد و تحول اقتصادی در محدوده گسترده ای از بخش های شهری و غیرکشاورزی است. به گزارش ایسنا، هر کشوری در بحث واردات محصولات تولیدی بهوِیژه در حوزه موادغذایی و کشاورزی دارای یکسری استانداردها است، اگر پس از ورود محصول و انجام آزمایشهای اولیه مشخص شود آن محصول طبق استانداردها و قوانین آن کشور نیست، این محصول به کشور مبدا برگشت داده خواهد شد. گرچه هدف کشاورزی هوشمند به اقلیم رسیدن به هر سه هدف می باشد، ولی این بدان معنا نیست که هر سه هدف حتما در هر مکان و بصورت همزمان بدست آید. بر اساس این طرح مقرر گشت تغییرات اساسی در میزان و نحوه مالکیت اراضی به ویژه اراضی کشاورزی و مراتع به منظور افزایش بهره وری عمومی جامعه پدید آید و زمین های کشاورزی بین اهالی 18000 روستایی تقسیم شوند. صادرات بادمجان یکی از معاملات پر رونق در بازارهای بین المللی است. مهمترین مشکل این روش این است که هنگام پخش شدن آب در هوا، سطح آزاد آب افزایش مییابد و در نتیجه قسمت قابل توجه آن تبخیر میشود. بر طبق برآورد هاب انجام شده و با وجود پتاسیل بالای کشور، پیش بینی می شد که تا آینده نزدیک سطح زیر کشت ارگانیک ایران به سرعت از سه هزار هکتار عبور کند .

این ایستگاه مجهز به سیستم اعلام خطر می باشد و با هرگونه تغییر در جو اعلام خطر می کند و کنترل کننده آبیاری را به طور موقت قطع می کند. را نام برد. این حسگرها به طور دایم با کامپیوتر مرکزی و دستگاه کنترل کننده در ارتباط هستند و اطلاعات را ارسال می کنند. ساقه تولید کننده گل از بین برگها خارج شده و در انتها 1 تا 3 عدد گل میدهد. کشورهایی مانند فرانسه، اسپانیا، ایرلند و آلمان به کارگران بین المللی این فرصت را می دهند تا تجارت خود را در میان مناظر زیبا و مناظر غنی کشاورزی توسعه دهند . لازم به ذکر است، به لحاظ تعداد تولیدکنندگان ارگانیک، هند با ۵۸۵ هزار کشاورز، اتیوبی با ۲۰۳ هزار و مکزیک با ۲۰۰ هزار کشاورز رتبه های اول تا سوم را به خود اختصاص داده اند. به بیان ساده تر می توان اظهار داشت که کشاورزی ارگانیک، سیستم تولیدی پایدار است که همواره بر سه اصل سلامت خاک، انسان و اکوسیستم استوار است.

متاسفانه به سبب مسئله کم آبی نمی توان بیش از ۱۰ درصد زمین ها را زیرکشت برد، اما این امکان وجود دارد که با ایجاد زیرساخت های لازم و استفاده از هوش مصنوعی بهره وری تولید را افزایش داد. زیرا بیش از حد ارزان بود. زیرا گیاه تنها به طول موج خاصی از نور نیاز دارد. البته نور تابیده شده ازجانب شرق، به هنگام صبح، برای گیاهان کافی میباشد. کشاورزی هوشمند از طریق سنسورها میتواند رطوبت خاک و هوا، سطح آب، نور خورشید و غیره را اندازه گیری کند و با استفاده از هوش مصنوعی و این اطلاعات به کشاورزان کمک کند تا بهترین زمان برای آبیاری را پیدا کرده تا در منابع آبی صرفه جویی کنند، همچنین با آنالیز مواد مغذی خاک (ازت، فسفر، پتاسیم) میتواند باعث افزایش کیفیت محصولات شود.

کشاورزی یعنی تولید مواد غذایی، علوفه، الیاف و دیگر محصولات مورد نیاز بشر از راه کاشت گیاهان و پرورش حیوانات اهلی است. در حالی که به گفته کارشناسان جهانی، پویایی بسیاری از کشورهای در حال توسعه به تولید محصولات کشاورزی و تامین امنیت غذایی آنها بستگی دارد، آمارهای جهانی منتشر شده بیانگر این است که حدود ۱۱ درصد از زمین های سراسر جهان تحت اشغال کشاورزی است و حدود ۲۶ درصد از آنها برای چرای حیوانات استفاده می شود. ضامن سلامت همگانی: گفته شد که در کشاورزیهای صنعتی از مواد شیمیایی، کودهای شیمیایی و آفت کشها استفاده میگردد. به گفته مجمع بین دولتی تغییرات اقلیم (IPCC)، تغییرات اقلیمی در مناطق عمده جهان اثرات زیادی را بر تولیدات گذاشته است، و اثرات منفی آن بیش از تاثیرات مثبت بوده است، و کشورهای درحال توسعه در مقابل اثرات منفی بیشتر در معرض آسیب هستند(۴). ارتباط بین تغییرات اقلیمی و کشاورزی در چهار زمینه نظام مند وجود دارد: علم، مدیریت، اقتصاد و سیاست. بر آورد شده است که تغییرات اقلیمی باعث کاهش عملکرد جهانی ذرت و گندم به ترتیب به میزان ۳٫۸ و ۵٫۵% شده است(۶)، و محققین بسیاری هشدار داده اند که درجه حرارت بیش از آستانه فیزیولوژیک بحرانی گیاه سبب افزایش شیب کاهش محصول می شود(۷٫۸).