اخبار

از واگذاری اشتباه رجا رنج می‌بریم

تغییر روش انتقال کالا اساسی از روش جاده‌ای به ریلی

به گزارش ایسنا، سیدمیعاد صالحی در نشست خبری که امروز در دهمین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌ونقل ریلی برگزار شد، اظهار کرد: در ماده ۲۴ برنامه ششم توسعه و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند اولویت توسعه، باید حمل و نقل ریلی باشد، اما در حدود ۲۰ سال گذشته این حوزه اولویت نبوده است. امیدوارم با توجه سرمایه‌گذاران به این بخش، بخش ریلی حوزه اول حمل‌ونقل باشد؛ کما اینکه آبان ۱۴۰۱ نیز بار دیگر مقام معظم رهبری به غفلت از این بخش اشاره کردند.

ادامه دارد

https://www.isna.ir/news/1402070503442/%D8%A7%D8%B2-%D9%88%D8%A7%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D8%AC%D8%A7-%D8%B1%D9%86%D8%AC-%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D9%85

صالحی با اشاره به فرآیند اشتباه خصوصی‌سازی شرکت‌ها بیان کرد: یکی از مشکلات حمل‌نقل ریلی خصوصی‌سازی‌هایی است که باید انجام می‌شده و نشده و بعضی که به نادرستی بوده که یا علاقه نداشتند یا صلاحیت. یکی از این شرکت‌ها شرکت حمل‌ونقل ریلی مسافری رجاست. این شرکت بیش از ۱۰ سال قبل به بخش عمومی غیردولتی تامین اجتماعی واگذاری شده و ما اکنون از واگذاری نادرست بزرگ‌ترین شرکت حمل‌ونقل مسافری رنج می‌بریم. همان وقت سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد که نه تنها تمایلی به دریافت این شرکت ندارد چون این شرکت زیان‌ده است؛ بلکه به دنبال فولاد و پتروشیمی برای پرداخت بازنشسته‌ها بود.

وی ادامه داد: اما حالا که این سازمان عهده‌دار شده انتظار داریم به‌عنوان مالک ۱۰۰ درصدی پیگیر خدمات رجا باشد. چون مردم به‌صورت مستقیم با این خدمات در ارتباط هستند، چه واگن‌های برون‌شهری و چه حومه‌ای. در ۱۰ سال گذشته تزریق نقدینگی مناسب در رجا انجام نشده و نه تنها نوسازی نداشته بلکه دچار فرسودگی و عدم نوسازی و عدم تعمیرات شده است. هفت سال است که شرکت رجا بابت تعمیر لکوموتیو و حق دسترسی ریل از راه آهن می‌گیرد اما یک ریال در طول این هفت سال پولی نداده است و به بدهی‌اش افزوده شده چون مالک این شرکت پولی نداشته که بدهد.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره انتقال کالاهای اساسی به روش ریلی بیان کرد: سال گذشته با GTC و پشتیبانی امور دام تفاهم‌نامه‌ای با وزارت جهاد منعقد کردیم که اولویت حمل کالای اساسی با حمل‌ونقل ریلی باشد، در حالی که پیش از این الگو متفاوت بود. الان بخش قابل ملاحظه‌ای از کالاهای اساسی در بخشی که امکان بارگیری و تخلیه در مبدا و مقصد وجود داشته باشد، فراهم شده تا جهشی از انتقال حمل‌ونقل کالا از طریق بخش جاده‌ای به ریلی را شاهد باشیم. میزان سفارش‌گذاری واگن‌های فله‌بر و تولیدشده در یک سال گذشته هم نشان می‌دهد که این پیام در اکوسیستم حمل کالای اساسی منتشر شده است.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن گفت: شرکت رجا بیش از ۱۰ سال قبل به اشتباه به بخش عمومی غیردولتی واگذاری شده و ما اکنون از واگذاری نادرست بزرگ‌ترین شرکت حمل‌ونقل ریلی مسافری رنج می‌بریم.

وی درباره موضوع سیگنالینگ در پروژه‌های ریلی بیان کرد: در حدود ۱۰ سال گذشته به‌ویژه در دولت قبل، هنگام احداث پروژه‌های ریلی، سیگنالینگ و علایم که باید بخش جدایی‌ناپذیر احداث پروژه‌ها باشد از ردیف بودجه پروژه‌های عمرانی حذف شد. در بسیاری از پروژه‌هایی که احداث شده یا در آستانه احداث هستند، برآوردها بر اساس حذف سیگنالینگ بوده است. در حال حاضر بیش از نیمی از خطوط اصلی تحت پوشش علایم و ارتباطات است؛ اما مثلا در قزوین -رشت که در دولت گذشته به بهره برداری رسید، این علایم و سیگنال‌ها وجود ندارد. حالا مقام وزارت گفتند که این موضوع مجدد به بودجه برگردد، تا هم برای پروژه‌های جدید و هم پروژه‌های نیمه، این علایم نصب شود.

سخنگوی دولت هفته بسیج را تبریک گفت – پایگاه خبری هشت صبح. افزایش تا ۱۲۰درصدی نرخ سرویس مدارس اهواز تصویب شد !.