اصلاحات ارضی در ایران مجله خبری کشاورزی

گوجه فرنگی هم مانند خیار از جمله محصولاتی است که قابلیت کشت بالایی در محیط گلخانهای را دارد. گلخانه یا Greenhouse به فضای محدودی اطلاق میشود که قابلیت کنترل شرایط محیطی مناسب را برای رشد گیاهان از نواحی مختلف در سراسر سال داشته باشد. این روش به دلیل استفاده بهینه از منابع آب و خاک، تولید خارج از فصل و اشتغال زایی در سال های اخیر در کشورمان گسترش یافته است. البته این هفت نوع سم به تولیدکنندگان ایرانی اعلام شده است و گفته شده در صورت صادرات محصولات به کشور روسیه در مرحله داشت و کاشت از این سموم استفاده نکنند. همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم طبق قانون وظیفه دارد که بر سلامت مواد غذایی پس از تولید نظارت کند.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه ۱۶۵ میلیون هکتار اراضی کشاورزی داریم، گفت: نسبت به ۳۰ سال قبل اراضی قابل کشت ما کم شده است و بسیاری از اراضی ما دچار تغییر کاربری شده است. تصور کنید که اگر درآمد این قشر به واسطه اصلاح کشت و افزایش صادرات حدود ۳۰ یا ۴۰ درصد افزایش پیدا کند، چه تاثیری روی زندگی آنها خواهد گذاشت و اینکه به دلیل این افزایش درآمد، چه باری از روی دوش دولت برداشته خواهد شد. به گزارش ایسنا، چندی پیش اخباری مبنی بر بازگشت محمولههای سیب زمینی از ازبکستان منتشر شد. نجفی توانا با بیان اینکه تخلف چند حالت دارد گفت: یک تخلف اداری است و مربوط به وزارتخانههای کشاورزی و صمت و سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرفکننده میشود یک نوع هم تخلف صنفی است که مربوط به فروش و عرضه کالا است که تعزیرات و نهادهای شبه قضایی باید ورود کنند و بحث دیگر تخلفی است که اگر محصول مسموم به خورد مردم بدهند و باعث بیماری مردم شود از باب «جنایت شبه عمد» قابل تعقیب است اما ما تاکنون چنین برخوردهایی در کشور کمتر دیدهایم.

در نتیجه ، افزایش نیاز به تولید ضروری خواهد بود تا با تاخیر مواجه شود و باعث افزایش قیمت مواد غذایی شود. با توجه به این موارد باید استانداردهای بین المللی را افزایش دهیم تا سلامت مردم را تأمین کنیم. حال در استان اصفهان که صنعت کشاورزی با وسعت فراوانی در حال انجام است و از سویی با کم آبی شدیدی هم روبرو است، قطعاً مهمترین نیاز اساسی کشاورزان این استان هم موضوع مدیریت منابع آبی است و همان گونه که مسئولان آن تاکید دارند سعی میشود با نظارت صحیح و دقیق بر روند توزیع مطلوب منابع آبی در بخشهای مختلف حوزه کشاورزی همچون باغداری، گلخانهها، مرغداریها، دام و طیور و زراعت حقابه آب مورد نیاز آنها تأمین شود. برای گرفتن پروانه تاسیس باید مدارکی به نظام مهندسی ارائه کنید که میتوانید با مراجعه به وبسایت جهاد کشاورزی از مجوزهای احدث گلخانه و شرایط اخذ آن مطلع شوید. در ادامه این مراسم شاهپور علایی مقدم با بیان اینکه کشاورزی در کشور ما از مزیت های نسبی برخوردار است که شاید بسیاری از کشورها آن را نداشته باشند، گفت: کشاورزی با اقلیم،نور، دما، رطوبت ، آب، نهاده های کشاورزی و دانش بهره برداران در ارتباط است. با این حال چگونه است که جامعه اکنون ما در حوزه ساختمان سازی به این نتیجه رسیده که به طور حتمی از تخصص متخصصان بهره ببرد اما در حوزه کشاورزی همچنان معتقدیم که کشاورز با همان روش مدیریت سنتی مدیریت تمام نهاده های مزرعه و حتی سیاست الگوی کشت را حودش برعهده بگیرد.

به گزارش ایسنا، در هفتههای گذشته موضوع بازگشت برخی محصولات کشاورزی ایران از بازارهای صادراتی در حالی خبر ساز شده که در سالهای اخیر این محصولات بخش مهمی از سبد صادراتی کشور را تشکیل میدادند. امروزه با استفاده از سازه های پیشرفته و وجود ارقام اصلاح شده می توانیم اغلب سبزیجات و صیفی جات را در گلخانه کشت نماییم. به عنوان مثال ۳۰ مورد از این سموم بر روی سبزیجات و صیفیجات و ۲۰ مورد بر روی گندم ثبت شده است. شامل محصولاتی نظیر خیار, گوجه فرنگی, توت فرنگی, فلفل, بادمجان, طالبی, سبزیجات برگی(ریحان- شاهی و……..) می باشد. این محصولات کشاورزی شامل سیبزمینی، هندوانه، گوجه فرنگی، خربزه، خیار و بادمجان میشود.

کشت گیاهان در گلخانه از مدتها پیش در سراسر جهان آغاز و با گذشت زمان، صنعتیتر شده است. به عنوان مثال اتحادیه اوراسیا محصولاتی از چهار پنج کشور مثل آذربایجان و ترکیه را هم ممنوع کرده است. علاوه بر موارد بالا، در گلخانه های هوشمند از تجهیزات هوشمند دیگری جهت تهویه هوا و تنظیم نور محیط استفاده می شود که حال به آن ها خواهیم پرداخت. وی در پایان گفت: این موارد عادیست و باید به آن نگاه فنی داشت. وی با استناد به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت تغییر ندادن کاربری زمینهای کشاورزی گفت: ما باید الگوی کشت را اصلاح کنیم و به مسئله آمایش سرزمینی توجه داشته باشیم.

همچنین به دلیل بالا بودن قیمت کود، کشاورزان ما به زمین کم کود می دهند. البته این سیستم نیاز به یک گلخانه بلند دارد تا ارتفاع سیمهای افقی نگهدارنده بوتهها را بتوان بهاندازه کافی بالا برد. ۲ – ایجاد ۱۴۷ اتحادیه که ۲۸۷۰ شرکت تعاونی در بالا گفته شده در آن عضو بودند. به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، فرشچیان در این باره توضیح داد: موضوع باقیمانده سموم، مساله جدیدی نیست و عمر آن به بیش از ۳۰ سال می رسد. قدمی تصریح کرد: در سالیان گذشته افزون بر ۳۰ درصد سموم پرخطر بوده اند در حالی که این میزان امروزه به دو درصد کاهش یافته است و ۹۸ درصد سموم در رده کم خطر یا متوسط خطر قرار دارند. همه این موارد در شرایطی است که اقتصاد بیمار کشور تحت تحریم های ظالمانه تاب چالش های دیگر و آسیب هایی از این دست را ندارد.

فرشچیان با بیان اینکه به دلیل باقیمانده سموم روی محصولات کشاورزی، بازارهای بسیاری از دست رفته و سهم فروش این محصولات در بازارهای خارجی در حال کاهش است، گفت: به هر حال طبقه کشاورز، طبقهای یارانه بگیر است. احمدرضا فرشچیان – عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و از صادرکنندگان محصولات کشاورزی، میگوید که این چالش بیش از سه دهه است که روی تولید و صادرات محصولات کشاورزی ایران سایه انداخته و منجر به از دست رفتن بازارهای تراز اول دنیا شده است. احتراما همانگونه که مستحضرید، رشد جمعیت و نیاز روزافزون به محصولات کشاورزی و وجود عوامل خسارتزا سبب شده تا مصرف سموم و کودهای کشاورزی در چند دهه اخیر به شدت افزایش یابد و استفاده نادرست و بیرویه و آفتکشها و وجود پسماند آنها در محصولات باغی و زراعی، منجر به بروز مشکلات زیست محیطی و بسیاری از بیماریها و ناهنجاریهای انسانی در جامعه گردد. حتی سختترین تحریمهایی که این کرهخاکی تا بهحال به خود دیده نیز نتوانست جذابیت این سرمایه افیونمانند را کم کند، اما اخیرا کشور با پدیدهای روبهرو شده به نام کرونا که بهطور جدی احساس نیاز به یک صنعت درآمدزای پایدار را فهم میکند. در نهایت اینکه، به تدریج کشورهای تراز اول اروپایی نظیر آلمان، فرانسه سوئیس و انگلستان، از حجم مبادلات خود با ایران کاستند.

این سمومی که در روسیه به گفته آنها ثبت نشده در کشور ما و اتحادیه اروپا رجیستر شده و از آفت کش های کم خطر هم است. در این سیستم که گاهی به ان کشاورزی خاص مکانی هم می گویند، بعد از بررسی های لازم و برآورد مقدار اختلافات بین بخش های مدیریتی کوچک مزرعه، میزان ورودی های مختلف مثل مقدار بذر، سم، کود و عمق کاشت با در نظر گرفتن اختلافات اعمال می شود . به عبارت دیگر فشاری از سوی وزارت جهاد کشاورزی یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روی آنها نبوده است؛ بنابراین، تولیدکنندگان به میزان دلخواهشان کود دادند. برای رفع کمبود منیزیم می توان از کود نیترات منیزیم اگریمل استفاده نمود.

هر محصول کشاورزی شامل میوه و صیفیجات و غلات اگر باقیمانده سموم یا نیترات بیش از استاندارد داشته باشد سلامت افراد را به خطر میاندازد و و امروزه ابتلا به بیماریهای خطرناک مانند سرطان با سموم مانده در مواد غذایی ثابت شده استوی که نخواست نامش ذکر شود با تاکید بر این که این باقیمانده سموم عواقب و عوارض متعددی بر سلامت جامعه دارد، میافزاید: خاک در صورتی که حاوی آلایندههایی چون فلزات سنگین باشد آلوده است، آب و حتی هوا هم چنین آلودگیهایی دارد و نیازمند اقداماتی زیربنایی در سایت agriculture-na این زمینه هستیم. برای مثال، درگذشته بخش عمده ای از برگها، ساقه ها و پوششهای گیاهی به عنوان مواد ناخواسته قلمداد میشدند؛ اما کنون از این مواد برای تولید بسته بندیهای سازگار با محیطزیست استفاده میشود.

از سال ۱۳۳۶ مجله اتاق هیئت تحریریهای مرکب از افراد تحصیل کرده اقتصادی و خبرنگاران با سابقه تشکیل داد که به صورت ماهانه و کاملاً تخصصی انتشار یافت. رئیس سابق کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران، افزود: صادرکنندگان سپس به سراغ کشورهای اروپای شرقی رفتند و پس از آنکه این کشورها نیز استانداردهای خود را بهبود بخشیدند، مشکلات محصولات ایرانی در این بازارها نیز افزایش یافت. گاهی دو ساقه فرعی در انتهای گیاه نگهداری شده تا در صورت صدمه به جوانه انتهایی یکی از ساقههای فرعی به عنوان ساقه اصلی انتخاب شود. نماینده مردم کرج در مجلس نسبت به نیروی انسانی روستایی ابراز نگرانی کرد و گفت: درصد جامعه روستایی ما در ابتدای انقلاب ۷۰ تا ۷۵ درصد بود اما امروز آمار برعکس شده است و تعداد تولید کننده روستایی ما به زیر ۳۰ درصد رسیده است.

کارشناسان بر این باورند با توجه به اینکه در حال حاضر ۸۶ درصدی کشاورزی کشور خرده مالکی و تک محصول است، اجرای کشت قراردادی بدون توجه به این واقعیت حاکم بر بخش کشاورزی کشور، زیان برای کشاورز و تهدید برای امنیت غذای کشور را به دنبال خواهد داشت. وی بیان کرد: نوع سمومی که برای محصولات مختلف کشاورزی از سوی بهرهبردار مورد استفاده قرار میگیرد طبق توصیه کارشناسان بخش خصوصی یا جهادکشاورزی استان و شهرستان هاست. اما این پیشنهادات چندان مورد توجه قرار نگرفت و در وزارت جهاد کشاورزی مسکوت ماند؛ در حالی که وزیر وقت می توانست از طریق همفکری با بخش خصوصی به حل این مساله کمک کند. اعظمی همچنین با اشاره به بحران آب در کشور گفت: با توجه به بحران آب اصلا تولید این کالاها با این میزان استفاده از سموم و کود شیمیایی و در نهایت هدررفت آب و محصول به هیچ وجه اقتصادی نیست و به کشور آسیب میزند.

رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان کود و سم ایران نیز در این مراسم با بیان اینکه کشاورزان باید بهترین کود و سم را در اختیار داشته باشند و نباید صرفا به چند نوع از این نهاده ها محدود شوند، گفت:آماده هستیم تا بهترین کود، سم و بذر را وارد کشور کنیم. با وجود تحریمهای فراوانی که بر ایران اعمال شده، بخش کشاورزی ایران توانسته تا عملکرد خوبی داشته باشد و چندان تحت تاثیر عواقب این تحریمها قرار نگیرد. گرچه قبلا روسیه با پذیرش محصولاتی با این نوع سموم مشکلی نداشت و این رفتار اخیر چندماهی است که صورت گرفته که میتوان گفت یک کشور تحت تاثیر شرایطی چنین تصمیماتی را اتخاذ می کند. مدیر حفظ نباتات جهادکشاورزی استان مرکزی با تاکید بر اینکه استفاده از این سموم مجاز از نظر سلامت غذایی در ایران و اتحادیه اروپا مشکلی ندارد، گفت: کشورهای اروپایی از پذیرش محصولاتی که با استفاده از این سموم در ایران تولید شده باشند، مشکلی ندارند چرا که جزو سموم مجاز هستند. وی در پایان گفت: قوه قضائیه میتواند با توجه به اینکه شعارهای دفاع از حقوق عامه میدهد مسئولین نظارتکننده را تحت عنوان عدم انجام وظایف به محکمه بکشاند و پس از احراز تخلف آنها را مجازات کند همچنین دادستان تهران یا دادستان کل کشور نیز با جلب نظر کارشناسان در صورتی که تولیدکنندگان از سموم بیش از اندازه استفاده کرده باشند که برای مردم مضر باشد میتواند آنها را مورد تعقیب قرار دهد.

یکی دیگر از عوامل عدم برخورد با تولیدکنندگانی است که محصولات غیراستاندارد تولید میکنند و امروز، افول اخلاق باعث شده که تعدادی از تولیدکنندگان کیفیت تولید را پایین بیاورند تا با حفظ قیمتهای دستوری، حداکثر سود را به دست آورند و تاکنون نهادهای نظارتی در این خصوص واکنشی نشان ندادهاند. این کار موجب یک دست شدن دما و رطوبت در گلخانه و کمک به فتوسنتز گیاه می شود. اینترنت اشیاء آینده کشاورزی را به مرحله دیگری برده است و کشاورزی هوشمند در حال رواج میان کشاورزان است و مزارع و باغاتی که از فناوری های پیشرفته مانند سنسور ها و پهباد ها(برای سم پاشی و تحلیل خاک) استفاده میکنند در حال تبدیل شدن به یک استاندارد در این حوزه هستند. به گزارش ایسنا، سید جواد ساداتی نژاد در سفر به هرمزگان و در بازدید از بخش های مختلف کشاورزی این استان با بیان اینکه ظرف یک هفته آینده خبرهای خوبی درباره فلفل دلمهای خواهد رسید، گفت: همه بحث فلفل دلمه و اتفاقاتی که در روسیه افتاد فنی نیست. او تاکید کرد: مساله باقیمانده سموم یکی از چالشهای بخش کشاورزی ایران بوده و به هیچ وجه قابل انکار نیست.

نماینده مردم جیرفت در مجلس از سختگیریهای جدید وزارت جهاد کشاورزی در مورد تولید استاندار محصولات خبر داد و گفت: وزارت جهاد این روزها تولیدکنندگان را مجبور کرده که در استفاده از سموم و کودهای شیمیایی نهایت دقت را داشته باشند و علاوه بر صدور گواهی بهداشت و سلامت، گواهی قرنطینه هم داشته باشند. این عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس از برگشت خوردن کالاهای چند کشور دیگر خبر داد و گفت: این محدودیتها و برگشت خوردنها فقط محدود به کشور ما نیست. از طرفی فقط مختص ما نیست و در دنیا هم چنین اتفاقاتی می افتد. البته محصولات صادراتی به روسیه از اقصی نقاط جهان با این مساله مواجه هستند؛ به این دلیل که این محصولات به شدت کنترل شده و قوانین سختگیرانهای بر آن اعمال میشود. در حفاریهای نقاط گوناگون ایران مشخص گردیده که در حدود ۳۳۰۰ سال پیش از میلاد درخت را در ری، کاشان و دامغان به طرز مشابهی نقاشی میکردهاند و بنابراین در آن زمان از لحاظ باغبانی میان نقاط مختلف ایران رابطه برقرار بودهاست. فصل بهار کوتاه می ­باشد و زمستان و تابستان را از هم جدا می­ کند. در سال 90 هم وقتی گندم دولتی و آزاد جدا نبودند، رقابت افزایش یافت و این طرح دولت هم ازنظر کیفی و هم کمی هدفگذاری شدهاست.

لازم به ذکر است که روسیه واردات از ۱۶ کشور و ۲۱محصول را محدود کرده است.این محدودیت ها در کشور ما نیز هست. ما بار مالی برای دولت نخواهیم داشت و تنها در خواستمان این است که مسیر واردات هموار شود. ، هنگام به بار نشستن محصولات در زمان فروش و سودآوری با بزرگترین چالش روبرو هستند . با ارائه مزایای پیشرفت فن آوری، کشاورزی هوشمند قصد دارد بار سنگین کارگران مزرعه را نیز کاهش دهد. با این وجود، درک این نکته مهم است که روشهای کاشت بذر در مزرعه با ماشینهای کاشت و در باغ با ابزار دستی کاملاً متفاوت است. تنها در بازه چند سال اخیر ۱۰۷ میلیون هکتار از اراضی ما از دسترس خارج شده است. از طرف دیگر میانگین سنی تولید کننده روستایی ما افزایش پیدا کرده و عددی بین ۵۰ تا ۵۵ سال را نشان میدهد.