اطلاع‌رسانی به صاحبان زمین‌های کشاورزی برای صدور سند

محمودی درباره اسناد مالکیت زمین های وقفی نیز تاکیدکرد: طبق ماده ۱۰۴ مکرر قانون ثبت، در صورتی که سند مالکیت اجاره بین شهروندان و اوقاف تنظیم شده باشد می توانند با همان سند اجاره سند مالکیت اعیانی خود را دریافت کنند.
وی خاطرنشان کرد: از ابتدای شروع طرح کاداستر تاکنون سند مالکیت ۸۶۵ هزار هکتار زمین ملی در شهرستان بم به نام دولت با نمایندگی سازمان منابع طبیعی صادر شده است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در این جلسه اعلام کرد: طی انعقاد تفاهم نامه بین سازمان ثبت اسناد و وزارت جهاد کشاورزی، زمین های کشاورزی با هر مساحتی می توانند سند مالکیت دریافت کنند.

به گفته وی همچنین یک هزار و ۸۳۸ هکتار سند مالکیت به سایر دستگاه های اجرایی صادر و تحویل خزانه شده است.
صدور سند رایگان برای روستاییان

همچنین نکته مهم دیگری که در این جلسه در بم مطرح شد اینکه صدور سند تک برگ برای روستاییان تا پایان امسال رایگان است که باوجود اطلاع رسانی کشوری، همچنان بسیاری از شهروندان بی اطلاع هستند و مراجعه نمی کنند.

به گزارش مجله خبری کشاورزی آنطور که اعلام شده زمین های کشاورزی که قبل از سال ۱۳۸۵ خرد شده و به صورت ششدانگ درآمده باشند با هر مساحت می توانند صاحب سند مالکیت شوند.

وی توضیح داد: اولویت اول سازمان ثبت اسناد بحث اراضی کشاورزی است تا با همکاری جهاد کشاورزی برای اراضی کشاورزی شهروندان سند مالکیت صادر شود.
به گفته محمودی تاکنون برای یک هزار و ۹۳۷ هکتار کاربری اراضی کشاورزی در شهرستان بم در شرق استان کرمان سند مالکیت صادر شده است.
وی اظهارداشت: یکی از موانع برای متقاضیان این بود که قبلا به دلیل بحث یکپارچگی اراضی کشاورزی به زمین هایی که خرد یا بین وارثان تقسیم شده بودند سند مالکیت صادر نمی‌شد.

اطلاع‌رسانی به صاحبان زمین‌های کشاورزی برای صدور سند

بم در ۱۹۵ کیلومتری شرق مرکز استان کرمان قرار دارد.منبع اخبار

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان همچنین گفت: در قانون بودجه امسال تمامی متقاضیان تبدیل اسناد دفترچه ای به تک برگ در روستاها، از پرداخت هزینه برگ سند معاف هستند.

به گزارش خبرنگار مجله خبری کشاورزی علی محمودی در حاشیه جلسه بررسی مسائل و مشکلات اسناد مالکیت شهرستان بم در جمع خبرنگاران گفت: طبق مصوبه دوازدهمین قرارگاه صدور اسناد مالکیت اراضی کشاورزی که در سه هفته اخیر صورت گرفته مقرر شد اراضی کشاورزی که قبل از سال ۸۵ خرد شده و به صورت ششدانگ درآمده باشند با هر مساحتی بتوانند سند مالکیت دریافت کنند.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان همچنین در بحث صدور اسناد مالکیت اراضی کشاورزی بیان کرد: شهروندانی که دارای زمین کشاورزی هستند به ادارات ثبت مراجعه و از طریق قانون تعیین تکلیف، ثبت نام به عمل آورند تا برای اراضی کشاورزی خود سند مالکیت دریافت کنند.

وی در ادامه با اشاره به قانون الحاق موادی به قانون ساماندهی درخصوص صدور اسناد مالکیت روستاییانی که در محدوده طرح هادی روستا قرار دارند عنوان کرد: تمام پرونده هایی که توسط بنیاد مسکن به ثبت اسناد و املاک بم ارجاع شده منجر به صدور سند مالکیت شده است.
محمودی اضافه کرد: روستاییان می توانند از طریق دهیار یا شورا پرونده در بنیاد مسکن تشکیل دهند تا پرونده ها برای صدور سند مالکیت به اداره ثبت اسناد و املاک ارسال شود.
به گفته وی این قانون مشمول روستاییان بالای ۲۰ خانوار و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر می شود.

محمودی بیان‌کرد: با توجه به قانون بودجه امسال، روستاییان برای تعویض اسناد مالکیت دفترچه ای به تک برگ تا پایان سال جاری از پرداخت هزینه برگ سند معاف هستند و اگر شخصی مراجعه نکند سال آینده باید هزینه را پرداخت کند.

فرایند زمین های وقفی