اخبار

افزایش ۱.۷ میلیون تن تولیدات باغی در یک سال اخیر

وی با بیان این که امروزه لازمه تجارت جهانی این است که تولید شناسنامه داشته باشد، ابراز امیدواری کرد که بخش بازرگانی و سایر نهادها برای توسعه صادرات محصولات باغی به کمک وزارت جهاد کشاورزی بیاید.

وی افزود: تولیدات باغی با مخاطرات اقلیمی فراوانی به‌ویژه سرمازدگی مواجه بوده که بر محصولات باغی از جمله پسته تاثیر معناداری گذاشته است به طوری که در استان کرمان بالاترین سطح سرمازدگی را تجربه کردیم و با کمبود و تغییر کیفیت آب مواجه شده‌ایم.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی به افزایش ۱.۷ میلیون تنی تولیدات باغی کشور ظرف یک سال اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: با این افزایش، تولید محصولات باغی کشور به ۲۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن رسیده است.

به گزارش روز یکشنبه مجله خبری کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی، «محمدمهدی برومندی» در همایش ملی سلامت پسته، سطح باغات پسته دنیا را یک میلیون هکتار عنوان کرد و افزود: ۵۱۸ هزار هکتار از باغات پسته دنیا در ایران است، اما تولید این محصول در واحد سطح در کشور ما در مقایسه با کشورهای پیشرو تولیدکننده پسته بسیار پایین‌تر است.

برومندی تغذیه گیاهی را در تولیدات کشاورزی و باغبانی با اهمیت خواند و تصریح کرد: با کمک بخش تحقیقات، یک تشکل علمی تخصصی به منظور تغذیه باغبانی به ویژه برای پسته ایجاد کرده‌ایم و اگر برنامه تغذیه باغات با کمک این تشکل تخصصی را اجرا کنیم، کار جهادی انجام داده‌ایم که سال آینده تغییرات معناداری در تولید پسته خواهد گذاشت.منبع اخبار

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی بار دیگر بر شناسنامه‌دار کردن باغات کشور اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار باغات کشور با همکاری سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، تشکل نظام صنفی کشاورزی و سازمان حفظ نباتات کشور شناسنامه‌دار می‌شوند.

برومندی، نهال را از مهم‌ترین نهاده‌ها برای توسعه و نوسازی باغات پسته قلمداد کرد و گفت: در گذشته سالی ۸۰ میلیون اصله نهال یارانه‌دار می‌دادیم که از این مقدار دو میلیون اصله گواهی شده بود.

وی اضافه کرد: در حوزه صادرات محصولات کشاورزی، قوانین پیچیده و دست و پاگیری وجود دارد که باید در قالب قرارگاه دیپلماسی غذایی حل شود.

وی تصریح کرد: ما هنوز در کشور یک باغ مادری تولید نهال گواهی شده پسته نداریم، اما در سفر استانی رییس جمهوری به استان کرمان یک مصوبه به مبلغ ۴۰ میلیارد تومان برای ایجاد زیرساخت باغ مادری برای تولید نهال گواهی شده گرفتیم که نتیجه آن را در آینده در باغبانی کشور می‌بینیم.

افزایش ۱.۷ میلیون تن تولیدات باغی در یک سال اخیر

برومندی در همین حال تولید قراردادی را بااهمیت خواند و از سایر نهادهای ذی‌ربط خواست در این زمینه نیز با وزارت جهاد کشاورزی همکاری کنند و تامین کننده منابع باشند.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی متوسط تولید پسته در ایران را یک تن در هکتار دانست و اظهار داشت: در برنامه تحولی وزیر جهاد کشاورزی، افزایش عملکرد تولید در واحد سطح از محوری‌ترین برنامه‌ها در بخش باغبانی است.