اخبار

افزایش 30 درصدی تولید محصولات باغی با استفاده از نهال های گواهی شده

افزایش 30 درصدی تولید محصولات باغی با استفاده از نهال های گواهی شده

محمدمهدی برمندی از وزارت جهاد کشاورزی افزود: یکی از ارکان اساسی باغداری برای تولید میوه های تجاری استفاده از نهال های مرغوب، سالم، مستحکم و قابل اعتماد است و رسیدن به این هدف بزرگ نیازمند فرهنگ سازی است.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از نهال های سالم، اصیل و یکنواخت می تواند موجب بهره وری باغ و افزایش تولید بیش از 30 درصد شود، گفت: برای تحقق اهداف طرح های ارتقای باغات درجه سه و درجه دو به درجه یک و مدرن است. باغات و همچنین احداث باغات جدید و رفع عیوب از جمله کم بازدهی و عدم کاشت ارقام مناسب با نیاز بازار، تولید محصولات با بقایای زیاد (میوه های کم کیفیت)، دوره بلوغ رویشی طولانی (3 تا 5 سال) و. تولید نهال های گواهی شده در دستور کار این نماینده مجلس قرار دارد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در سال گذشته ظرفیت تولید 6.5 میلیون اصله نهال گواهی شده در کشور وجود داشت که به دلیل تقاضای بازار و عدم آشنایی باغداران با مزایای این نهال، تنها 650 هزار اصله نهال بود. نهال هایی با علامت آبی تولید و توزیع شد.

برومندی با اشاره به اینکه تولید نهال های گواهی شده برای رفع کمبود باغبانی در کشور با روش های فناورانه تولید می شود، گفت: در تولید این نوع نهال، سلامت و اصالت ژنتیکی اهمیت زیادی دارد، چرا که از طریق نهال گواهی شده ثبت می شود. زنجیره تولید زیر نظر موسسه تحقیقات صدور گواهی بذر و نهال.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: بنابراین علاوه بر علاقه به توسعه زیرساخت ها و افزایش و تنوع تولید این نوع نهال، علاقه به آموزش و ارتقای مزیت های آن در سطوح مختلف این امکان را فراهم می کند. تا از مزایای نهال های تایید شده بهره مند شوند.

برومندی تصریح کرد: در این راستا و با هدایت و حمایت معاونت باغبانی، زیرساخت های لازم توسط بخش خصوصی در کشور سرمایه گذاری شده و هم اکنون 14 نهالستان و 70 مرکز کشت بافت حلقه های زنجیره ای تولید را تشکیل داده اند. نهال های گواهی شده با همکاری نهالستان های پیشرو.

وی افزود: در سال گذشته مجموع نهال های تولید شده در نهالستان های دارای مجوز با همکاری نزدیک آموزش و پرورش، پژوهشکده ثبت و گواهی، پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و حفظ نباتات به 68 میلیون نهال لیبل سفید رسید. و سازمان توسعه. صندوق حمایت نهال با هماهنگی معاونت باغبانی ریاست جمهوری، برنامه ها، راهکارها و اقداماتی برای افزایش آگاهی فنی باغداران و کشاورزان در حال پیگیری است.

تولید 70 میلیون اصله نهال مصوب برنامه هفتم توسعه

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در این راستا طی برنامه پنج ساله هفتم قرار است تولید 70 میلیون اصله نهال مصوب در کشور اجرایی شود. در این راستا حمایت مالی از باغات مادر و حمایت از نهال به مقدار کافی و به موقع می تواند موجب پایداری و توسعه باغات مادر شود.

برومندی تصریح کرد: در سال گذشته با هدف افزایش شیوع نهال های مصوب در بین کشاورزان کشور و ارتقای سطح دانش فنی مدیران، کارشناسان و مروجین کشور در زمینه نهال (برگزاری نشست های تخصصی – جلسه توجیهی عدم حضور نمایندگی ها). انجام بازدیدهای تبلیغاتی از باغ های مادر)، اطلاع رسانی و آگاهی عمومی (تهیه و پخش برنامه های پخش صدا و سیما و برگزاری دوره های آموزشی – مهارتی باغداران)، ایجاد مراکز تخصصی توسعه و ترویج نهال های گواهی شده، افزایش دانش، بهبود و احیای نهال ها. مهارت باغداران از طریق برنامه «اقدام سریع برای ترویج نهال های گواهی شده» که با استقبال خوب مردم و تولیدکنندگان مواجه شد و اثرات مثبتی فراتر از انتظار داشت.

https://www.irna.ir/news/85533141/%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%DB%B3%DB%B0-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D9%85%D8%AD%D8%B5%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D8%BA%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D9%86%D9%87%D8%A7%D9%84-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D9%88%D8%A7%D9%87%DB%8C