اخبار

اقتصاد آلمان در معرض خطر است

انتهای پیام

https://www.isna.ir/news/1402070301818/%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D8%B6-%D8%AE%D8%B7%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

طبق گزارش رویترز، بدبینی شرکت‌ها نسبت به ماه‌های آینده اندکی کاهش یافت اما با اندکی بهبود زیرشاخص انتظارات از ۸۲.۷ در ماه قبل به ۸۲.۹ رسید. این نظرسنجی نشان داد که احساسات در میان مدیران آلمانی در بخش خدمات و ساخت وساز بیشتر تیره‌تر شد، در حالی که در بخش تولید و تجارت افزایش یافت.

به گزارش ایسنا، موسسه تحقیقات آلمانی Ifo اعلام کرد که شاخص فضای کسب و کار آن به ۸۵.۷ رسیده است که نسبت به رقم اگوست با ۸۵.۸ کاهش یافته است اما بالاتر از ۸۵.۲ پیش‌بینی شده تحلیلگران در نظرسنجی رویترز است. رئیس بررسی‌های این موسسه گفت که به دنبال رکود در سه ماهه دوم و انقباض در سه ماهه سوم محتمل است.

با کاهش درآمد واقعی خانوارها در سه ماهه آینده و شرکت‌های صنعتی و ساختمانی که با کاهش شدید سفارش‌های جدید مواجه هستند، انتظار می‌رود که تولید ناخالص داخلی در سه ماهه چهارم کاهش بیشتری پیدا کند.

کارستن برزسکی، رئیس بخش کلان جهانی در موسسه اقتصادی  ING گفت: تجارت‌های آلمانی و همچنین سیاستمداران و کل اقتصاد به تدریج به این نظریه عادت می‌کنند که اقتصاد در دوره طولانی‌تری از رشد ضعیف قرار دارد.

اقتصاد آلمان پس از کوچک شدن در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۲ و سه ماهه اول ۲۰۲۳، در معرض خطر سقوط به دومین رکود خود در یک سال گذشته است.

شرکت‌ها در ماه سپتامبر نسبت به ماه قبل از وضعیت فعلی کسب و کار خود رضایت کمتری داشتند، به طوری که زیرشاخص در سپتامبر از ۸۹ در ماه آگوست به ۸۸.۷ کاهش یافت.

یک نظرسنجی نشان داد که روحیه تجاری آلمان در ماه سپتامبر اندکی بدتر شد و برای پنجمین ماه متوالی سقوط کرد.