اخبار

امسال بیش از ۳۰۰ تن گل محمدی در خلخال برداشت می‌شود

وی ادامه داد: سطح زیرکشت گل محمدی در خلخال ۱۸۵ هکتار است که از این مقدار ۱۶۵ هکتار نهال‌های بارور هستند که بصورت آبی کشت شده، ۲۰ هکتار نهال‌های غیربارور بوده که امسال به سطح زیرکشت اضافه شد و همچنین ۵ هکتار ازاراضی نیز بصورت دیم زیرکشت گل محمدی رفته است.

مدیر جهاد کشاورزی خلخال اظهارکرد: خلخال بدلیل داشتن شرایط لازم از جمله ارتفاع مناسب از سطح دریا، اراضی مستعد کشاورزی و رطوبت پایین از مناطق بسیار مستعد کشور برای کشت گل محمدی است.

مدیر جهاد کشاورزی خلخال اظهارکرد: در حال حاضر ۲ واحد کارگاه گلاب‌گیری بصورت نیمه صنعتی و با ظرفیت تولید هزار لیتر گلاب در این شهرستان راه اندازی شده و فعال است.

امسال بیش از ۳۰۰ تن گل محمدی در خلخال برداشت می‌شود

شادخاطر ادامه داد: با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه پیش‌بینی می‌شود از سطح ۱۶۵ هکتار گلستان بارور گل محمدی، ۳۳۰  تن محصول برداشت شود که این میزان در مقایسه با سال قبل رشد ۴۵ تن خواهد داشت.

به گزارش مجله خبری کشاورزی گل محمدی در جهان نه تنها به عنوان یک محصول کشاورزی با خواص غذایی بلکه به عنوان یک دارو در درمان بیماری‌های گوارشی و پوستی مورد توجه بوده و محصولات فرآوری شده آن در صنایع بهداشتی، آرایشی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.منبع اخبار

وی گفت: برغم قرار گرفتن نام خلخال در لیست ۴۰ منطقه مستعد برای پرورش گل محمدی در کشور و وجود مناطق مستعد این شهرستان برای کشت و پرورش این محصول، بی‌توجهی در گذشته موجب شده تا در حال حاضر تولید گل محمدی خلخال پایین تر از حد انتظار باشد.

شادخاطر اظهار کرد اضافه کرد: در سال جاری و با اختصاص بخشی از اراضی کشاورزی این شهرستان به کشت این محصول ارزشمند، سطح زبرکشت گل محمدی خلخال هم اکنون به ۱۵۰ هکتار افزایش یافته است.

امسال بیش از ۳۰۰ تن گل محمدی در خلخال برداشت می‌شود

امسال بیش از ۳۰۰ تن گل محمدی در خلخال برداشت می‌شود

مدیر جهاد کشاورزی خلخال با بیان اینکه بطور میانگین ۲ هزار کیلوگرم گل محمدی تر در هر هکتار از اراضی زیر کشت این محصول در گلستان‌های منطقه تولید می‌شود، افزود: تولید محصول در سطح هکتار  به عواملی مانند بهره‌وری خاک و همچنین سطح زیر کشت دیم و آبی بستگی دارد.

محمد شاد خاطر روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری کشاورزی اظهار کرد: با انجام اقدامات حمایتی و اجرای طرح‌ها و برنامه‌های ترویجی و آموزشی در مناطق مختلف خلخال سطح زیرکشت محصول گل محمدی در این شهرستان ۳۰ درصد نسبت به دو سال گذشته افزایش یافته است.

مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: با ترویج کشت و پرورش گل محمدی در بین کشاورزان منطقه و توسعه کشت این محصول در اراضی دیم، در آینده نزدیک خلخال تبدیل به قطب تولید این محصول با ارزش کشاورزی در استان اردبیل می‌شود.

وی گفت: در سال‌های اخیر توجه خاصی به توسعه کشت گل محمدی در خلخال شده و با توزیع بیش از ۵۰ هزار بوته در بین کشاورزان و باغداران منطقه و با برنامه‌ریزی صورت گرفته در آینده میران برداشت این محصول نزدیک به ۲ تا سه برابر میزان تولید فعلی افزایش خواهد یافت.