امضای تفاهم‌نامه همکاری وزارت جهادکشاورزی و باشگاه کشاورزان جوان


به گزارش روز سه شنبه مجله خبری کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی، «محمد قربانی» در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری این وزارتخانه و باشگاه کشاورزان جوان با بیان  اینکه مدت زمان اجرای این تفاهم نامه چهار ساله است افزود: جهت‌دهی وزارت جهادکشاورزی به سمت کشاورزان جوان است.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه کشاورزی آینده، کشاورزی هوشمند است و ریسک‌پذیری می‌خواهد اظهارداشت: این در حالیست که کشاورزان سنتی ریسک‌گزیر هستند.

وی ادامه داد: فارغ‌التحصیلان کشاورزی و جوانان روستایی در روند هوشمندسازی هم دارای ایده‌اند و هم خوب کار می‌کنند.

قربانی با بیان این که برنامه‌های وزیر جهاد کشاورزی تحولی هستند، اظهارداشت: کشاورزان سنتی با دو ویژگی کم سوادی و مسن بودن دشوار می‌توانند مسیر تحولی را طی کنند و اگر بخواهیم نرخ پذیرش فناوری را در بخش کشاورزی افزایش دهیم با کشاورزی سنتی و با نفوذ دانش و بهره وری پایین مشکل می توان به این هدف دست یابیم.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهادکشاورزی گفت: بررسی‌ ها نشان می‌دهد در کشور در یک دوره ۱۰ ساله ۶ درصد کشاورزان زیر ۳۵ سال و در طول یک دوره ۱۷ ساله ۱۰ درصد جمعیت آنان در بخش کشاورزی کاهش داشته است و اگر همین مسیر را ادامه دهیم، کشاورزی ما پیر می‌شود.

وی در همین حال کشاورزی آینده را سلامت‌محور عنوان کرد و گفت: در کشاورزی آینده، کشاورزان جوان با بکارگیری روش‌های جدید و بیولوژیکی می‌توانند این مسیر را طی کنند.

قربانی در همین حال پذیرش اجتماعی و اعتمادسازی در بخش کشاورزی و روستا را از عوامل مهم در دستیابی به اهداف و ماموریت وزارت جهاد کشاورزی برشمرد و ابراز امیدواری کرد که باشگاه کشاورزان جوان به عنوان یک نهاد غیردولتی از طریق اعتمادسازی، افزایش سرمایه اجتماعی و نفوذ و مدیریت بر دل‌ها بتواند در اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های وزارتخانه نقش ایفا کنند.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی افزود: ما معتقدم بین حکمرانی متعال کشاورزی و حکمرانی متعال روستایی تفکیکی وجود ندارد و این دو از هم جدا شدنی نیستند.

قربانی اضافه کرد: باشگاه کشاورزان جوان می‌تواند در پذیرش سیاست‌های جدید و نوآورانه از طریق انتقال دانش، فناوری و مهارت‌ها به سطح مزارع به ما کمک کند و این امر در صورتی محقق می‌شود که اعضای این باشگاه پای کار باشند و به اهدافشان اعتقاد کامل داشته باشند.

وی همکاری باشگاه کشاورزان جوان در زمینه ارزان‌سازی محصولات کشاورزی و کاهش ضایعات بخش کشاورزی را مهم خواند و گفت: نتیجه نهایی اقدامات باید در سفره مردم ظاهر شود.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی توصیه کرد که اعضای باشگاه کشاورزان جوان از اقدام به کارهای کمی و تبلیغی پرهیز کنند و در دام کارهای کمی‌گرایی گرفتار نشوند بلکه به کیفیت طرح‌های اجرایی خود توجه داشته باشند.

وی با بیان اینکه راه‌ حل بلندمدت در بخش کشاورزی در کاهش فقر و آموزش است، از باشگاه کشاورزان جوان خواست نیروهای جوان روستایی و تحصیل کرده‌های رشته کشاورزی را برای ورود به عرصه کشاورزی ترغیب کند.

این مقام مسوول افزود: این تفاهمنامه فرصتی را فراهم می‌کند تا جوانان در بستر کشاورزی فعالیت کنند.

قربانی گفت: ما نیز از باشگاه کشاورزان جوان در چارچوب این تفاهم‌نامه حمایت می‌کنیم و تسهیلات ارزان‌قیمت برای اجرای طرح‌های مصوب‌شان در اختیار قرار می‌دهیم.

وی اضافه کرد: پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت به طرح‌های باشگاه کشاورزان جوان از دیدگاه ما پول پاشی نیست و انتظار داریم نتایج فعالیت‌های این باشگاه در مزرعه دیده شود و تولیدات کیفی ارتقا یابد.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی از فعالیت‌های وزارت جهاد کشاورزی برای ایجاد بودجه در فصل بودجه سال آینده به منظور جوانسازی کشاورزی ایران خبرداد و اظهارداشت: امیدواریم فعالیت‌ها و اقدامات این نهاد غیردولتی همراه با احساس تکلیف و مسوولیت‌پذیری و مبتنی بر مساله‌محوری باشد و به تامین امنیت غذایی، تامین معیشت کشاورزان و روستاییان و ماندگاری جوانان در روستاها کمک کند.

این تفاهمنامه همکاری به امضای معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی و دبیر باشگاه کشاورزان جوان رسید.

 امضای تفاهم‌نامه همکاری وزارت جهادکشاورزی و باشگاه کشاورزان جوانمنبع اخبار