اخبار

امکان تولید۵۰۰ میلیون جفت کفش در کشور و تامین بازارهای منطقه‌ای

به گزارش ایسنا، محمد مخبر در حضوری دوساعته در بازار کفش واقع در بازار بزرگ تهران ضمن گفت‌وگو با کسبه و تولیدکنندگان و شنیدن توضیحات مسئولان مربوطه و بازاریان از مشکلات و خواسته‌های آن‌ها مطلع شد و در بازدید از یکی از پاساژهای این بازار در جریان روند اطفای حریق و اقدامات ایمن سازی برای عملیات آواربرداری قرار گرفت و دستورات لازم را برای رسیدگی به وضعیت کسبه و تولیدکنندگان و تسریع در بازسازی این پاساژ صادر کرد.

انتهای پیام

https://www.isna.ir/news/1402041006059/%D8%A7%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF%DB%B5%DB%B0%DB%B0-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%AC%D9%81%D8%AA-%DA%A9%D9%81%D8%B4-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D9%88-%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87-%D8%A7%DB%8C

معاون اول رئیس‌جمهور بر ضرورت رفع موانع تولیدات داخلی صنعت کفش کشور برای تامین بازارهای بین المللی و رسیدن به جایگاه ممتاز در منطقه تاکید کرد.

مخبر یادآور شد: منطقه بازار بزرگ تهران نیازمند احداث و ساخت ایستگاه‌های آتش نشانی و پایگاه نیروی انتظامی است که برنامه‌ریزی و اقدامات در این راستا در دستور کار قرار خواهد گرفت. در بازار بزرگ تهران به لحاظ رعایت نکات ایمنی و امکانات لازم در زمان وقوع حوادث وضعیت مناسبی وجود ندارد که با برگزاری جلسه ای با حضور مسئولان مرتبط ظرف چند روز آینده در خصوص حادثه آتش‌سوزی انبار چسب و ایمن‌سازی منطقه بازار تصمیمات لازم گرفته می‌شود.

وی با اشاره به حادثه آتش‌سوزی در بخشی از این بازار تاکید کرد: پس از بررسی میدانی از حجم خسارات وارده و گزارش های ایمن سازی برای آواربرداری باید مجوز بازسازی با همکاری دستگاه‌های ذیربط و مالک این پاساژ صادرشود تا کسبه و تولیدکنندگان هرچه سریعتر به چرخه تولید بازگردند.

وی با بیان این‌که «صنعت کفش دست دوز با مهارت و همچنین تولید با کیفیت کفش در داخل توانسته کمک بزرگی به اشتغال‌زایی داشته باشد»، تصریح کرد: صنعت کفش ایران با پیشینه و قدمت خود توانسته است علیرغم تحریم های ظالمانه سهم بسزایی در رونق تولید و ایجاد اشتغال داشته باشد؛ بنابراین دولت با هماهنگی و همکاری بانک مرکزی و وزارت صمت تمام توان خود را برای تامین مالی و ارائه تسهیلات به تولید کنندگان خرد صنعت کفش دست دوز به کار می‌گیرد تا این بخش مهم اقتصادی کشور بتواند با انتقال کارگاه‌ها و تولیدات خود به شهرک‌های صنعتی، به توسعه صادرات این صنعت مهم بیش از گذشته کمک کند.

وی پس از شنیدن مشکلات و موانع فعالان صنعت کفش برای انتقال این صنف به شهرک‌های صنعتی ادامه داد: تفاهم نامه منعقد شده بین اتحادیه صنعت کفش دست دوز با شهرک‌های صنعتی باید هر چه سریعتر اجرایی شود که در این زمینه هماهنگی لازم با بانک مرکزی برای ارایه تسهیلات و وزارت صمت برای تامین مواد اولیه این بخش مهم اقتصادی کشور به سرعت پیگیری می‌شود.

وی پس از بازدید از این بازار در نشست با فعالان صنعت کفش دست دوز و همچنین خسارت دیدگان حادثه حریق، تاکید کرد: بازار همواره پایگاه اصلی دینداری، پشتوانه انقلاب اسلامی و خدمت به مردم بوده است و نقشی اساسی در اقتصاد، مسائل اجتماعی و فرهنگی دارد. نحوه زندگی بازاریان و تعاملات اقتصادی در بازار از سال‌ها و نسل‌های گذشته الگوی جامعه ایرانی بوده، ‌بنابراین دولت وظیفه خود می‌داند در مواقع سختی و همچنین برای رونق تولید و تجارت به بازاریان کمک کند.

وی تصریح کرد: برای حل مشکل سرمایه در گردش کارگاه‌های بسیار کوچک و تخصیص ارز و واردات مواد اولیه تصمیم گیری و اقدامات انجام می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور همچنین دستور داد تا با برگزاری یک جلسه با حضور سازمان های ذیربط از جمله شهرداری، آتش نشانی، بانک مرکزی، وزارتخانه های صمت و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همچنین مالک پاساژ اقدامات لازم برای بازسازی و همچنین ارائه تسهیلات برای جبران خسارت به حادثه دیدگان هر چه سریعتر انجام شود.

وی با اشاره به ظرفیت تولید ۲۸۰ میلیون جفت کفش در کشور اظهار کرد: در سال‌های گذشته این میزان به ۲۰۰ میلیون جفت کاهش یافته که باید به سرعت کاستی‌ها در این بخش جبران شود چراکه تولید و صادرات کفش همیشه از مزیت‌های کشور بوده و باید کمک کنیم تا صادرات این صنعت باردیگر رونق یابد. در بازدید از صنف صنعت کفش دست‌دوز، هنر دست جوانان مشهود بود که کیفیت بالای تولیدات آنان قابل‌قیاس با مشابه خارجی نیست و اگر این تولیدکنندگان به شهرک‌های صنعتی منتقل شوند انتظار می‌رود با افزایش سرعت و میزان تولید، صنعت کفش ایران بار دیگر جایگاه خود را در منطقه بازیابد و این امکان در کشور وجود دارد به رقم تولید ۵۰۰ میلیون جفت کفش دست یابیم.