اخبار

انتظار رکورد جدیدی برای تولید چغندر قند پاییزه را داشته باشید

انتظار رکورد جدیدی برای تولید چغندر قند پاییزه را داشته باشید

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران از وزارت جهاد کشاورزی، پیمان حسنی با بیان اینکه در سال گذشته 21 هزار هکتار چغندر قند پاییزه کشت شد، افزود: با توجه به افزایش سطح زیر کشت چغندر قند پاییزه. پیش بینی می شود تولید این محصول و شکر استخراجی نیز از آن افزایش یابد تا رکورد جدیدی در تاریخ کشت و تولید این محصول در کشور ثبت شود.

وی بیان کرد: در سال زراعی جاری با برنامه ریزی صحیح، رویکرد ارتقای امنیت غذایی کشور از طریق راهبرد مدیریت منابع آب در تولید محصولات استراتژیک شکر تا حدود زیادی محقق می شود.

مدیر پروژه کارخانه قند وزارت جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد: با توجه به عملکرد خوب چغندر قند پاییزه و مصرف مناسب آب، فصل جدیدی توسعه متوازن چغندرقند پاییزه در کشور آغاز شود. .

برداشت من توضیح داد: کشت پاییزه چغندر قند کمتر از نیمی از آب کشت بهاره را مصرف می کند، به طوری که در برخی از استان ها مانند گلستان در سال هایی که میزان و توزیع بارندگی مناسب است، حدود 90 درصد مزارع چغندرقند پاییزه بارانی است. بیشتر در این مزارع تغذیه می شوند یا یکبار آبیاری می شوند.

وی همچنین با بیان مشکلات کشت پاییزه چغندر قند بیان کرد: در سال زراعی جاری با افزایش سطح زیر کشت به ویژه در استان خوزستان به دلیل نبود ظرفیت کافی صنعتی در منطقه مشکلات زیادی از جمله اختلال در فارمز به نقل از کارخانه های قند، کمبود موقت کامیون و نرخ حمل و نقل بالاتر از حد انتظار، محصولات برداشت شده را به موقع حمل کرد.

مدیر پروژه کارخانجات قند وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: طولانی شدن دوره برداشت و مصادف شدن تاریخ برداشت با اوج گرما و دمای شدید هوا، احتمال افزایش پوسیدگی و فساد محصول برداشت شده و کاهش آن را در پی خواهد داشت. در سطح قند، در حالی که فصل برداشت چغندرقند در پاییز در برخی از استان ها ادامه دارد.

حسنی در عین حال سطح زیرکشت چغندر قند پاییزه در استان خوزستان را حدود 20 هزار هکتار و پیش بینی تولید از این سطح یک میلیون و 400 هزار تن عنوان کرد.

انتظار می رود تولید چغندرقند بهاره امسال افزایش یابد

وی همچنین از کشت چغندر قند بهاره خبر داد: در سال زراعی جاری و با وجود تاخیر در ابلاغ قیمت خرید تضمینی، قرارداد کشت در سطح حدود 99 هزار و 700 هکتار و بیش از 92 هزار هکتار بهاره منعقد شد. چغندر قند در کشور کاشته شد.

مجری طرح کارخانجات قند وابسته به وزارت جهاد کشاورزی افزود: سطح زیر کشت چغندر قند بهاره امسال نسبت به سال گذشته 18.4 درصد افزایش داشته است.

حسنی با اشاره به بارندگی های خوب بهاری کشور به ویژه در بخش های عمده کشاورزی و حمایت های مناسب از جمله تامین کود و سایر نهاده های مورد نیاز ابراز امیدواری کرد. پیش بینی می شود عملکرد تولید چغندرقند نسبت به سال گذشته شاهد افزایش قابل قبولی باشد.

وی اظهار داشت: برداشت چغندرقند بهاره در کشور از اوایل پاییز آغاز می شود.

20 هزار هکتار برای کشت نیشکر جدید

کمباین من درباره کشت نیشکر گفت: امسال قرار است بیش از 20 هزار هکتار نیشکر جدید (بوته) کشت شود که علاوه بر سطح راتون (محصولات قابل برداشت) به حدود 90 هزار هکتار می رسد.

مدیر پروژه کارخانه قند وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه نزدیک به نیمی از تولید شکر کشور از نیشکر استخراج و تولید می شود، اذعان داشت: در سال گذشته فرآیند تولید، تولید و استحصال شکر از نیشکر انجام شد. ، با وجود شرایط سخت. تمدید دوره برداشت تا اواسط تیرماه خوب و مطابق با انتظارات پیش بینی شده بود، زیرا از سطح حدود 90 هزار هکتار نیشکر قابل برداشت در کشور (خوزستان) بیش از 7.4 میلیون تن کاه برداشت شد. استان) و از این مقدار حدود 760 هزار تن فرآوری و استخراج شد.

وی بیان کرد: اهمیت نیشکر با توجه به استراتژیک بودن شکر به عنوان محصول نهایی باعث شد تا این محصول در بین محصولات برنامه ریزی شده در طرح الگویی کشاورزی قرار گیرد اما تخصیص سهم آن از کودهای فسفاته محقق نشده است. بنابراین به احتمال زیاد در سال جاری شاهد نوسانات تولید نیشکر خواهیم بود.

مجری طرح کارخانه قند وابسته به وزارت جهاد کشاورزی خواستار توجه بیشتر دولت به کشت محصولات استراتژیک و اساسی از جمله چغندر قند و نیشکر شد.

https://www.irna.ir/news/85535356/%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D8%B1%DA%A9%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%DA%86%D8%BA%D9%86%D8%AF%D8%B1%D9%82%D9%86%D8%AF-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%B2%D9%87