انتقاد رییس شورای هماهنگی تشکل‌های کشاورزی خوزستان از کمبود سوخت

وی گفت: در ۲۴ اردیبهشت اردیبهشت امسال یعنی پیش از شروع کشت تابستانه، شورای کشاورزی خوزستان با پیگیری صنف کشاورزان و جهاد کشاورزی بر اساس بند یک مصوبات شورای کشاورزی مقرر کرد شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه خوزستان، سهمیه سوخت بخش کشاورزی را بر اساس اعلام نیاز سازمان جهاد کشاورزی تخصیص و تامین کند ولی تاکنون سهمیه سوخت کشاورزان افزایش نیافته است.

وی گفت: هرگونه تغییر و افزایش سهمیه سوخت کشاورزان خوزستان منوط به موافقت وزارت نفت و شرکت متبوع و سپس تخصیص سهمیه جدید است.

نعمت‌اله نجفی افزود: سهمیه سوخت و سطح زیرکشت بر اساس مصوبه شورای کشاورزی استان خوزستان مشخص و در سامانه وزارت نفت وارد و بر این اساس سوخت تخصیص یافته است.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه خوزستان نیز به خبرنگار مجله خبری کشاورزی گفت:سهمیه امسال سوخت کشاورزان خوزستانی ۲۰۵ میلیون لیتر تعیین شده که از طریق سامانه و براساس سطح زیرکشت به سازمان جهاد کشاورزی تحویل داده شده است.

سازمان جهادکشاورزی خوزستان برای کشت تابستانه امسال ممنوعیت کشت شلتوک در همه حوضه ها و الگوی کشت محصولات کم آب بر را برای عبور از کم آبی تعریف کرده است.

کشت تابستانه در حوضه رودخانه کرخه واقع در غرب خوزستان به دلیل وضعیت بحرانی ذخایر آب سد کرخه، به طور کامل ممنوع شده است.منبع اخبار

مسعود اسدی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار مجله خبری کشاورزی افزود:وضعیت سوخت کشاورزان خوزستان مناسب نیست و برخی کشاورزان برای سوخت تراکتورهای خود، گازوییل را به سختی از بازار آزاد تهیه می‌کنند.

اسدی ادامه داد: در حالی که کشت تابستانه تنها در حوضه کرخه ممنوع اعلام شده ولی در سایر حوضه‌های آبی به غیر از شلتوک، بقیه کشت‌ها مجاز اعلام شده بنابراین کشاورز نیازمند سوخت برای شروع کشت است.

وی گفت: روند تامین سوخت کشاورزان در ۲ سال اخیر سخت شده و در فصل کشت تابستانه امسال سخت تر شده است.

وی گفت: مراجعه و شکایت‌ کشاورزان به فرمانداری ها، مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها و مجامع صنفی کشاورزی نشان از آن دارد که اگر در چند روز آینده مشکل سوخت کشاورزان خوزستان حل نشود احتمال توقف کامل کشت تابستانه وجود دارد.

نجفی ادامه داد: تخصیص سهمیه سوخت وفق مصوبه شورای کشاورزی خوزستان بوده است و شرکت متبوع مرتکب تخلف یا کاهش سهمیه نشده است.

اسدی از استانداری خوزستان و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خوزستان خواست موضوع تامین و افزایش سهمیه سوخت کشاورزان استان را پیگیری کنند.

رییس شورای هماهنگی تشکل‌های کشاورزی خوزستان به کشاورزان اطمینان داد درخواست‌های صنفی آنان از مجاری قانونی پیگیری خواهد شد.