اخبار

انواع خاک؛ کدام خاک برای کدام گیاه مناسب تر است؟ جالیزان | agriculture-na

به طور کلی میزان هوموس در خاک خوب کشاورزی بین 5 تا 6 درصد است. هر چه میزان هوموس خاک بیشتر باشد رنگ خاک تیره تر است خاک های که از لحاظ میزان هوموس غنی هستند رنگی کاملا سیاه دارند. در یک خاک معمولی حدود 45 درصد حجم خاک را مواد معدنی تشکیل می دهد.

http://3darchitecture.ir

چمنها به خاکهایی که مواد کمپوست شده، کود و مواد افزودنی ترکیب شده اند، نیاز دارند. خاکهایی گچی، لایه ای از ذرات سفید ماسه مانند در کف ظرف باقی می گذارند و آب رنگ خاکستری کم رنگ خواهد بود. در خاکهای شنی آب کاملاً شفاف می ماند و بیشتر مجله خبری کشاورزی ذرات در ته ظرف می مانند. عبارت است از ترتیب و نحوه قرار گرفتن ذرات تشکیل دهنده خاک. 1 گرم بر سانتی متر مکعب با درصد ذرات جامد درشت و با عمق حداقل 60-50سانتی متر، نیاز است. عمق توسعه ریشه ها وابسته به سطح آب زیر زمینی و نوسان آن است.

انتخاب آزمایشگاه خاک کشاورزی در استان تهران، کرج و البرز

در خاکهای شنی هم به خاطر داشتن منافذ درشت قدرت نگهداری آب کمی دارند به همین دلیل نسبت آب و هوا در این نوع خاکها به هم خورده و بخش بزرگی از حجم خاک را هوا تشکیل می دهد. ذرات رس دارای قطری بسیار کوچک می باشند و در حدود پنجاه درصد خاک را تشکیل می دهند. خاک های رسی به دلیل اینکه بسیار ریز هستند به خاک های سرد معروفند و در برابر رشد گیاهان مقاومت زیادی دارند و رشد آن ها را محدود می کنند. خاک آهکی به خاک هایی گفته می‌شود که آهک بالایی داشته باشد. بیشتر خاک های رسی که مقدار آهک بیشتر از 15 درصد دارند، خاک آهکی می گویند. وجود داشتن آهک در خاک برای رشد بسیاری از گیاهان ضروری است هم چنین اگر خاک شما دارای کمبود کلسیم است می‌توانید برای جبران آن از خاک آهکی استفاده کنید تا خاک مناسب برای کشاورزی به دست آید.

اجزای تشکیل دهنده خاک حاصلخیز کشاورزی:

بافت خاک را می توان کنترل کرد و با در نظر گرفتم میزان ماسه، رس، لوم و سنگریزه قابل بررسی هستند. خاک شنی قادر به حفظ مواد مغذی نیست پس باید مواد آلی به آن اضافه شود. خاک های سیلتی و لومی برای رشد بسیار مناسب هستند و نیاز به رسیدگی کمتری دارند. خاک رس می تواند سبب کاهش میزان هوادهی و ایجاد مشکل برای گیاه شود که بهترین راه حل اضافه کردن مقدار زیادی مواد آلی در فصل پاییز در هر سال به آن است. امروزه همانطور که میدانید خاک یکی از مهمترین ویژگی های اصلی در بحث کشاورزی است. برای کاشت درختان و محصولات زراعی باید حتما به نوع خاک دقت نمود.

  • از سوی دیگر گسترش زمین در ایران نیز احتمال کمی دارد به ظرفیت تولید غذا در کشور بیفزاید.
  • خاک های حاصل از سنگ های آهکی سخت نسبت به خاکهای حاصل از سنگهای آهکی نرمی آهک فعال کمتری دارند.
  • ساسانیان به بازسازی قنات ها و تشویق و گسترش کشاورزی، باغبانی و دامپروری پرداختند.

شامل خاک برگ , خاک چای , کود دامی و سم ضدعفونی کننده بوده که PH پایین تر از ۶ دارند . تغییراتی که در خاک‌ها انجام می‌پذیرد، بوسیله موجودات زنده در خاک انجام می‌گیرد. قبل از همه ریشه گیاهان، باکتری‌ها، قارچها، کرم‌ها و بالاخره حلزون‌ها در این تغییرات شرکت دارند.

خاک کاشت بذر: