انواع سازه گلخانهای که در ایران و جهان ساخته میشود مجله خبری کشاورزی

پیشرفت تکنولوژی در طول زمان بر روی صنایع مختلف تاثیر گذاشته و استفاده از Droneها در کشاورزی مثال بسیار خوبی در این سایت agriculture-na زمینه است . یکی از مهمترین مرحله مراقبت های ویژه از محصول آبیاری به موقع آن است که ۲ تا ۳ روز زمان می برد تا جوانه ها سر از خاک بیرون آورند. در کشت گلخانه ای زعفران باید گفت که علاوه بر زمین گلخانه باید یک زمین کشاورزی وسیع دیگری هم در اختیار داشته باشید که بتوانید بعد از انتهای دوره، پیازها را به زمین کشاورزی و درون خاک منتقل کنید. استفاده از این تکنولوژی ها ، برطرف کردن نیاز روز افزون به مواد غذایی را به خوبی پوشش می دهد. با به کارگیری این تصاویر در پایش زمینهای کشاورزی، دیگر نیازی به حضور میدانی کشاورزان بر سر زمینهایشان نیست؛ زیرا هیچ قسمتی از زمین، از دید تصاویر ماهوارهای دور نمیماند و میتوان با کمک آن زمینهای کشاورزی را پایش و اطلاعات حاصل از آن را در بازههای زمانی متفاوت ذخیره نمود؛ به طور کلی کشاورزان میتوانند با استفاده از این دانش، زمینهای خود را از راه دور به صورت دقیقتر و با صرف هزینههای کمتر مدیریت نمایند. Illuminum Greenhouses یک سیستم گلخانه ای است که از فن آوری های مدرن برای ارائه خدمات کشاورزی استفاده می کند و با به کارگیری سنسورهای IoT خورشیدی، گلخانه های مدرن و مقرون به صرفه را ایجاد کرده است.

از طریق سیستم بینایی ماشین، ابعاد درخت را اندازهگیری کرده و سپس اسپری سم از جایگاه مناسب و با حجم لازم انجام میشود. ایالات متحده آمریکا در سال زراعی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ به عنوان دومین تولید کننده برتر جهان مطرح شده است که در سطح جهانی بیشترین حجم ذرت و انواع میوه ها را تولید می کند. یاد خواهند کرد که منافع و اسرار بانک را محفوظ بدارند. در صورتی که خاک حاشیه (border soil) موجود نباشد، برای پرورش محصولات سالادی نظیر کاهو می توان از گلدان های بزرگ یا کیسه های کاشت استفاده کرد. برای این منظور به اطلاعات مکانیک خاک نیز نیاز است. طبق گزارشات موجود میزان مصرف سوخت با این تکنولوژی تا 40 درصد قابل کاهش است. وی با اشاره به قانون افزود: طبق قانون مشاوران املاک خریدار و فروشنده را به هم معرفی میکنند و تنظیم اسناد تعهدی در دفاتر اسناد رسمی موجب کاهش دعاوی میشود. طبق این تعریف موجود بودن غذا، دسترسی به غذا و پایداری در دریافت غذا سه عنصر اصلی است. در آینده این انقلاب هوشمند کشاورزی نشان میدهد که همزمان با کاهش استفاده از آفتکشها و کودها بهرهوری کلی افزایش خواهد یافت.

با اجرای موفقیت آمیز این طرح حالا بسیاری از کشاورزان از اجرای قیمت تضمینی اعلام رضایت می کنند و درخواست کردهاند این طرح در سال های آینده نیز برای کل محصولات کشاورزان ادامه پیدا کند. همانطور که تکنولوژی دائماً در حال تغییر و به روزرسانی است، گلخانهها نیز به مرور زمان تکامل پیدا کردهاند. در حال هشدار برای ورود دسته های جدید ملخ هستیم و احتمال ورود جدید نیز به قوت خود باقی است. ساختار بلاک چین تضمین می کند که هر بازیکن در طول زنجیره ارزش غذایی، نقاط داده را ایجاد کرده و به طور ایمن به اشتراک می گذارد تا یک سیستم پاسخگو و قابل ردیابی ایجاد کند.پیشرفت های جدید در فناوری های مختلف از روباتیک و هواپیماهای بدون سرنشین گرفته تا نرم افزار بینایی رایانه ای، کشاورزی مدرن را کاملاً متحول کرده است. برای مثال، با اندازهگیری دقیق تغییرات در مزرعه، کشاورزان میتوانند تا حد زیادی اثر سموم دفع آفتها و کودهای شیمیایی را افزایش دهند و از آنها به طور بهينه بهره ببرند. در طی کاشت، مؤثر بودن بذرها میتواند با قرار دادن دقیق آنها در موقعیتهای مکانی مناسب افزایش یابد. در کشاورزی دقیق با استفاده از دقت بسیار بالای ماشین آلات، محصولات کشاورزی و گیاهان به بهترین شکل پرورش پیدا می کنند.

هوشمندسازی گلخانهها با استفاده از فناوری اینترنت اشیا به کاربران امکان میدهد که محیط کشاورزی خود را از راه دور و به شکل بهرهورتر یعنی با صرف مدت زمان و انرژی بسیار کمتری برای مراقبت آنها مدیریت نمایند. کشاورزی هوشمند یک مفهوم در حال ظهور در سالهای اخیر است که به مدیریت مزارع با استفاده از فناوریهای مدرن نظیر IoT، رباتیک، drone ها و هوش مصنوعی (AI) برای افزایش کمیت و کیفیت محصولات همراه با بهینهسازی نیروی انسانی اشاره دارد. بهگفته مسئولان ادارهکل جهاد کشورزی استان، توسعه کشتهای گلخانهای در دستورکار قرار دارد و براین اساس در یکیدو سال اخیر فعالیتها و اقدامهای قابلتوجهی برای توسعه کشتهای گلخانهای در استان انجام شدهاست. اما در صورتی که زمینی برای کشت زعفران ندارید میتوانید از روش کشت گلخانهای استفاده کنید و برای انتقال پیازها از گلخانه به خاک نیز اقدام به اجاره زمین کشاورزی برای مدتی کوتاه کنید. گلخانهها به عنوان یکی از تاسیسات زیر بنایی تولید و بهره وری در کشاورزی، از ۵۰۰ هکتار به ۱۴.۵ هزار هکتار رسیده و تولید محصولات گلخانهای نیز در گلخانهها به بیش از ۲ میلیون تن شامل انواع محصولات سبزی و صیفی، گیاهان دارویی و میوه بالغ شده است.

امروزه حدود سه دهم درصد گلخانههای جهان در ایران قرار دارد و با توجه به اینکه کشور ما در منطقهای خشک و نیمه خشک قرار گرفته، باید بیش از پیش به توسعه گلخانهها توجه نمود. برای نظارت بر سلامت دام باید به علائم حیاتی مهم آنها اشراف و آگاهی داشت. استفاده از بینایی ماشین در رباتهای زراعی و تراکتورها امکان ارزیابی و درجهبندی کیفیت و سلامت مواد غذایی را فراهم میآورد. هنگامی که سنسورها تغییراتی را حس نمایند، پس از ارزیابی، اقدامات اصلاحی و اطلاعرسانی برای حفظ شرایط مطلوب رشد گیاهان انجام میشود. با استفاده از این سنسورها ، مشکلات بخش های مختلف گلخانه و میزان مصرف آب را می توان از طریق SMS به کشاورز با یک پورتال آنلاین گزارش داد. همگام با پیشرفت دانش، دستگاههایی اختراع شدند که حرکت از کشاورزی سنتی به کشاورزی مدرن را امکانپذیر نمودند. در راستای رفع این مشکلات و با توسعه مفهوم هوشمندسازی، زمینه حرکت از کشاورزی مدرن به کشاورزی هوشمند موردتوجه قرار گرفت. از سوی دیگر برای رفع محدودیتهای کشاورزی سنتی تحقیقات وسیعی صورت گرفت كه كشت گلخانهاي يكي از نتایج آن است. طرح اینترنتی اینترنت غذا و مزرعه 2020 (IoF2020)، بخشی از رهبری صنعتی هوراگون 2020، از طریق تحقیقات و کنفرانسهای منظم، پتانسیل فناوریهای IoT برای صنعت غذا و کشاورزی اروپا را بررسی میکند.

سازمان فائو طی گزارشی اعلام کرد که برای تأمین غذای جمعیت ۹ میلیارد نفری جهان در سال ۲۰۵۰، باید دو برابر میزان کنونی تولید کرد و برای رسیدن به این هدف باید موانعی مانند محدودیت زمینهای کشاورزی، کمبود آب، قیمت بالای انرژی، افت سرمایهگذاری در زمینه تحقیقات کشاورزی و افزایش ضایعات غذایی را در نظر داشت. با سنسورهای سنجش موقعیت مکانی و ردیابی به کمک GPS، میتوان گلهداری مدرن را تحقق بخشید. در مزارع یا مراتع وسیع و گسترده، نظارت بر موقعیت مکانی دامها و دایت آنها در مسیرهای مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. با استفاده از رباتهای هوشمند زراعی، میتوان کود را نیز در بهترین موقعیت مکانی مناسب و با مقدار مؤثر قرار داد و این امر باعث کاهش بسیار زیادی در مصرف کود میشود ( تا 99.9٪.). علاوه بر این، رباتهای زراعتی نیز میتوانند علفهای هرز را شناسایی و آنها را وجین کنند. با نصب سنسور دما در معده گاو در صورت مشکلات گوارشی یا عدم تنظیم pH میتوان بیماریهای خاص گوارشی مثل SARA را تشخیص و نسبت به درمان آن اقدام نمود. با استفاده از سنسوری که به گاوهای ماده وصل می کنند، دامداران می توانند از زمان پاره شدن کیسه ی آب گاو باردار تا زمان زایمان آن لحظه به لحظه سلامتی گاو ماده را نظارت کنند و تحت کنترل داشته باشند.

انواع گیاهان داروئی مانند گل گاو زبان، مریمگلی، رازیانه، زنجبیل، آویشن و … گلخانههای هوشمند یک محیط خود بخود تنظیم شونده هستند که با پایش پیوسته دما، رطوبت محیط و خاک، روشنایی و سایر پارامترهای تعریف شده توسط تجهیزات مدرن ارتباطی و سنسورهای حساس نظارت میشود تا محیط گلخانه در نزدیکترین حالت به محیط ایدهآل رشد گیاهان باشد. البته باید گفت یکی از مزیت های کشت گلخانه ای تنظیم دلخواه دما، رطوبت و نور در همه فصول سال است اما با توجه به شرایط جوی حاکم در ایران ممکن است در برخی از مناطق با محدودیت هایی در این امر مواجه شد. مدیره صندوق از طریق بانکتأمین خواهد شد. در سال گذشته هم 391 هزار و 800 تن سیب زمینی به ارزش 148 میلیون دلار به کشورهای مختلف صادر شد و ترکمنستان با خرید 136 هزار تن به ارزش 54 میلیون دلار بزرگترین مشتریان این محصول است و پس از آن کشورهایی مانند عراق آذربایجان و افغانستان در رتبه های دوم تا چهارم خرید سیب زمینی ایرانی قرار دارند. در حال حاضر کیوی ایرانی به کشورهای حوزه خلیج فارس، روسیه و برخی از کشورهای اروپایی صادر می شود، لازم به ذکر است که روسیه یکی از بهترین بازارهای جهانی برای صادرات کیوی ایران به حساب می آید.

زعفران در طول سال تنها یکبار برداشت می شود؛ با این حال دارای سود سرشاری است. تجهیزات مزرعه مدرن همچنین میتوانند پیشبینیهای لازم برای تعمیر و نگهداری را ارائه دهند که این امر باعث کاهش هزینههای نظارتی و بازبینی میگردد. 34 انتخاب حساب های متصل به كارت مشتریان با برخورداری از این خدمت ، برای انتقال وجه كارتی، همانند دستگاه خودپرداز، امكان انتخاب حسابهای متصل به كارت را خواهند داشت. اما تنظیم دستی این پارامترها منجر به از دست دادن انرژی ، کاهش تولید محصولات و افزایش هزینه کار می گردد. همچنین استفاده از این اپلیکیشن ها هزینه های مرتبط با نیروی کار را کاهش می دهد، زیرا دامداران می توانند با استفاده از سنسورهای مبتنی بر IoT از موقعیت دام های خود آگاه شوند.

این قانون به اذعان بسیاری از کارشناسان، در چند سال گذشته وضعیت بازار کشاورزی را تا حدودی بهبود بخشیده بود و انتقال آن به بخش صنعت نگرانی از بازار را بیشتر کرده است. در نتیجه، همه این عوامل درنهایت میتوانند منجر به درآمد بیشتر شوند. عوامل دیگری است که بایستی در تأسیس گلخانه مدنظر قرار گرفته و بررسی و کارشناسی شود. سنسورهایی مثل محصولات شرکت smart health میتوانند دامها را به صورت موردی و یا دستهای، بررسی کنند. در مطلب گذشته، چرخه کشاورزی هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا و راهکارهای IoT برای مشکلات کشاورزی بررسی گردید، در این مطلب اتوماسیون در گلخانههای هوشمند، استفاده از Drone ها در کشاورزی، طرح اینترنت غذا یا مزرعه در سال 2020 (IoF2020) میپردازیم. با استراتژی و برنامه ریزی بر مبنای جمع آوری و پردازش اطلاعات به هنگام ، تکنولوژی Drone ها به پیشرفت در صنعت کشاورزی کمک می کنند. همچنین به شیوهای نوین از کشت، نگهداری و برداشت محصولات در صنعت کشاورزی، کشاورزی هوشمند گفته میشود که مبتنی بر تکنولوژی و هوشمندسازی فرآیندهای آن میباشد. در حال حاضر، سهم صنعت در مصرف آب 5درصد، شرب 2 درصد و سهم کشاورزی بیش از 90 درصد است. این بخشی از سخنان مهندس مراد بهبودی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب استان کرمان، در باره اهمیت منطقه جیرفت و کهنوج است؛ منطقهای با 3میلیون و 846 هزار هکتار وسعت و جمعیتی بالغ بر 843 هزار نفر که درآمد بیش از 80درصد ساکنان این منطقه متکی به کشاورزی است اما 9سال خشکسالی پیدرپی نفس کشاورزان را بریده است.

JMB North America سازمانی است که راهکارهای مؤثری را جهت نظارت بر دام ها برای دامداران ارائه می دهد. در این قانون ذکر شده است که کلیه تولیدکنندگان طیور اعم از لاین، اجداد، مادر گوشتی و تخمگذار باید جوجههای یک روزه خود را در برابر خسارتهای طبیعی، حوادث و امراض واگیر در صندوق بیمه محصولات کشاورزي بیمه نمایند، در غیر این صورت صندوق خسارتهای ناشی از این موارد را پرداخت نخواهد کرد. سنسورهای زمینی از دیگر ابزارهای کسب اطلاعات هستند که میتوان آنها را یا در مکانهای ثابت نصب کرد و یا به وسایل نقلیه متصل نمود. از عوامل تضعیف کشاورزی در آن دوران میتوان به تخریب زیرساختهای آبیاری (که عموما به دلیل عدم رسیدگی به تاسیسات نابود میشدند)، تخریب زمینهای کشاورزی (که معمولاً به موجب چرای دامهای اعراب از بین میرفتند) اشاره کرد. از مقدار کمی محلول غذایی استفاده میشود و به خوبی میتوان آن را بازیافت کرد. گلخانه به فضای محدودی اطلاق میشود که قابلیت کنترل شرایط محیطی مناسب را برای رشد گیاهان از نواحی مختلف در طی فصول مختلف سال داشته باشد.

با این حال سهولت در رشد گیاهان هدف نهایی همه گلخانههاست. در همین حال پیشبینی میشود آمریکای شمالی بیشترین رشد را در دوره پیشبینی داشته باشد. از آنجا که درنها، تصویربرداری چندبعدی و حرارتی را در حین پرواز انجام میدهند، دادههایی که آنها جمعآوری میکنند، به کشاورزان کمک میکند تا بینشهای مختلفی از معیارهای سنجش از جمله: شاخصهای سلامت گیاه، شمارش گیاه و پیشبینی عملکرد، اندازهگیری ارتفاع گیاه، نقشهبرداری کانوپی، گزارش تخلیه، اندازهگیری انبار، اندازهگیری کلروفیل، محتوای نیتروژن در گندم، نقشهبرداری زهکشی، نقشهبرداری تعداد علفهای هرز و غیره را به دست آورند. با استفاده از داده های جمع آوری شده توسط Droneها می توان به بینشی درباره ی شاخص های سلامت ، شمارش و پیش بینی عملکرد گیاه ، اندازه گیری ارتفاع گیاه، نقشه برداری از زمین کشاورزی ، پوشش گیاهی منطقه ای ، نقشه برداری از آبیاری ، اندازه گیری انبار، اندازه گیری کلروفیل، محتوای نیتروژن گندم، نقشه برداری زهکشی، نقشه برداری علف های هرز و غیره دست یافت. استان فارس با منابع آبی گسترده در بیشتر سالها بیشترین سطح زیر کشت زمینهای کشاورزی آبی را به خود اختصاص داده است و به همراه استانهای خوزستان و خراسان رضوی نزدیک به یکسوم زمینهای آبی کشور را زیر کشت بردهاند.

در تهران ۱۶٬۴۳۳ نفر و در دیگر شهرستانها ۳۰۰٬۰۰۰نفر رأی آری خود را در صندوق ها انداختند. کشاورزان جزئیات لازم را از جمله زمین مورد نظر خود برای نظارت را انتخاب می کنند و بدین ترتیب Droneها نظارت و مشاهدات لازم را انجام می دهند. با اتصال گلخانه به سیستم اینترنت هوشمند، می توان از یک سرور Cloud برای دسترسی از راه دور به گلخانه استفاده نمود بدین ترتیب نیاز به نظارت بر کنترل دستی از بین می رود. از زمانی که دانه در خاک فرو می رود آبیاری آغاز می شود. حسگرهای خاک میتوانند دادههای هدایت الکتریکی، رطوبت، رادیومتری و pH را اندازهگیری نمایند. Droneها در طول پرواز تصاوير چند بعدی وحرارتی را جمع آوری می کنند و سپس در همان موقعيت شروع پرواز خود ، فرود می آيند. صاحبان مزارع بزرگ می توانند با استفاده از اپلیکیشن های IoT اطلاعات مربوط به موقعیت ، رفاه و سلامت دام خود را به دست بیاورند. در کنترلهای قبل از برداشت، این امر امکان پیشبینی زمان صحیح برداشت را فراهم میکند.

در واقع این ابزارهای تغییر نیافته در طول قرن های متمادی نماد بارز کشاورزی سنتی بوده است، کشاورزی سنتی در طول زمان با تحول و دگرگونی برخلاف کشاورزی مدرن فاصله چشمگیری داشته به گونه ای که در کشاورزی سنتی روند کاری ثابت و شخصی در هر دوره کاری عملیات کشاورزی وجود داشته و کشاورزان نه براساس اصول دانش کشاورزی بلکه بر مبنای اندوخته های تجربی خویش اقدام به کشت و زرع می نموده اند. به عنوان مثال، کشاورزان باید در مورد نحوه چیدمان کشت محصولات در زمین، چگونگی تغییر نوع محصول کشت، زمان برداشت مناسب و غیره اطلاعات کافی داشته باشند. همچنین در صورتی که یکی از مقادیر «نام کاربری» یا «رمز عبور» فراموش شود، از طریق لینک فراموشی اطلاعات کاربری ، امکان بازیابی «نام کاربری» و یا تغییر «رمز عبور» وجود خواهد داشت. علاوه بر موارد فوق، بدلیل اینکه دادههای جمعآوری شده از محیط، اقدامات انجام شده و میزان تولید محصولات نگهداری میشوند، قابلیت تحلیل و مقایسه با دورههای قبل برای یادگیری و بهینهسازی سیستم وجود دارد. با استفاده از دادههای دام، زمان شیردوشی گاوهای شیری و یا تاریخ مناسب کشتار برای گاوهای گوشتی پیشبینی و برنامهریزی میگردد.

همچنین تاریخ واریز بیمه کشاورزی سالانه است. تاریخ باستان را که کنار بگذاریم، چیزی که امروز به نام گلخانه شیشه ای میشناسیم، برای اولین بار در اروپا ساخته شده است. در حین برداشت، دستگاه ممکن است هشدارهای کیفیت را در صورت تشخیص خرابی محصول صادر کند. در انبار سازی محصولات برداشت شده نیز نظارت و کنترلهای زیادی لازم است تا کیفیت محصول برداشت شده از بین نرود. فلفل سبز از اواسط خرداد شروع به ثمر دهی می کند و تا پایان پاییز می تواند محصول تولید کند. در آخر می توان گفت اپلیکیشن های کشاورزی به جمع آوری اطلاعات مفید به کشاورزان و دامداران کمک می کند. پس از انتشار مبحث «راهنمای مکان یابی ساخت گلخانه» که می توانید قسمت اول و قسمت دوم آن را مطالعه کنید و یا برای مطالعه تمام قسمت های آن اپلیکیشن اندروید دانشنامه کشت گلخانه ای را دانلود نمایید، این بار مبحث مهم دیگری را باز کردیم با عنوان «مدیریت تولید در گلخانه» که در این صفحه قسمت اول آن با نام «محاسن کشت گلخانه ای» را مشاهده می کنید. بنابر تعریف سازمان ملل در سال ۱۹۸۶، امنیت غذایی را دسترسی همه مردم به غذای کافی در تمام اوقات برای داشتن یک جسم سالم میدانند.

به گزارش مردم فردا ،منابع محلی یمنی اعلام کردند که شهر عتق مرکز استان نفت خیز شبوه در جنوب شرق یمن به دست المجلس الانتقالی الجنوبی (نیروهای وابسته به امارات در یمن) افتاده است. محلی که دارای اب و هوای نامناسب باشد یا به گونه ای باشد که مدام سایه بر روی گلخانه قرار گیرد و باعث عدم رسیدن نور به گیاهان شود مانند قرار گرفتن در زیر درختان سر به فلک کشیده مکان مناسبی برای احداث گلخانه نمی باشد. پسته بهعنوان سوغات از زمانهای قدیم در بین مردم شهرستان زرند رواج داشته، معمولاً اشخاصی که به دیدن اقوام و دوستان خود مخصوصاً به پایتخت میرفتند، مقداری پسته را بهعنوان سوغات محلی همراه خود میبردند. خاکورزی میتواند با گرم کردن خاک، ترکیب کود و کنترل علفهای هرز، بهرهوری را افزایش دهد، اما خاک را مستعد فرسایش میکند، باعث تجزیه مواد آلی آزاد کننده CO2 میشود و فراوانی و تنوع ارگانیسمهای خاکی را کاهش میدهد. استفاده از رباتهای کوچک زراعی برای کاهش آسیبهای خاک مفید است. این فعالیتها شامل بازگرداندنی زمینهای کشاورزی تخریب شده، پرورش محصولات زراعی مقاومتر و مغذی، بهبود ذخیرهسازی و تشویق تکنیکهای کشاورزی هوشمند است. استفاده از پرندههای بدون سرنشین هوشمند بهترین گزینه از این منظر میباشند. فناوریهای تصویربرداری مبتنی بر ماهواره، هواپیما یا پرندههای بدون سرنشین از اسکن تصویری استفاده میکنند.