ایجاد کمربند حفاظتی مناطق آلوده و غیر آلوده در جنگل‌های زاگرسایجاد کمربند حفاظتی مناطق آلوده و غیر آلوده در جنگل‌های زاگرس

به گزارش روز دوشنبه مجله خبری کشاورزی، « سید جواد ساداتی نژاد» در نشست هم اندیشی مدیریت آفت جوانه‌خوار و برگ‌خوار جنگل‌های زاگرس با اشاره به روش ترکیبی مبارزه به عنوان روش کوتاه مدت تاکید کرد و افزود: برای این منظور باید جلسه‌ای مشترک با حضور سازمان حفظ نباتات کشور، موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور، موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و….. برگزار شود و پروتکل آنی برای استفاده در روش‌های ترکیبی مبارزه به عنوان سند در آن تصویب شود.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: سند جامع حفاظت و مدیریت پایدار زاگرس در اسرع وقت انجام شود و بتوانیم در کارگروه ملی آن را تصویب و به دولت برسانیم.

ساداتی نژاد با اشاره به اینکه شبکه مراقبت، رصد و پایش در این زمینه باید راه‌اندازی شود، یادآور شد: در این پهنه بندی ها باید مناطق آلوده را مشخص کنیم تا هرساله با رصد و پایش بتوانیم رشد و کاهش و توقف آن را مشخص کنیم و در این خصوص گزارش به دغدغه مندان زاگرس اعم از مردم و نخبگان ارائه دهیم.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین از ایجاد کمربند حفاظتی مناطق آلوده و غیر آلوده با روش«BT» خبر داد و یادآور شد: تله نوری و محلول‌پاشی باید توسط بسیج وزارت جهاد کشاورزی و بسیج مردمی و با استفاده از ظرفیت‌های حفظ نباتات انجام شود تا زاد و ولد را در این حوزه کاهش دهیم.

وی تصریح کرد: باید این آفت را در دسته آفت عمومی قرار داده و برای آن مصوبه بگیریم تا بتوانیم هر ساله برای مبارزه با آن اعتبار داشته باشیم.

ساداتی‌نژاد از مذاکره با سازمان مدیریت بحران برای اعتبار در خصوص مبارزه با این آفت خبر داد و یادآور شد: جوان‌سازی جنگل از اهم تصمیمات در این حوزه است.

وی از کاشت یک میلیون نهال در کشور خبر داد و گفت: باید در قالب تامین مالی کاشت یک میلیون نهال توسط معادن و حوزه‌های فعال چوب عملیاتی شود؛ البته باید به سمت مردمی سازی این مهم حرکت کنیم و احیا جنگل را به مردم بسپاریم.

وزیر جهاد کشاورزی ایجاد ایستگاه‌های ترویجی و تحقیقاتی زاگرس در استان‌های غرب کشور را نیز مطرح کرد و گفت: باید این ایستگاه‌ها با ظرفیت‌های استانی ایجاد شود.

وی همچنین از ایجاد اطلس آفات برای سازمان مدیریت بحران کشور خبر داد و گفت: باید این اطلس مکتوب برای این سازمان ارسال شوند تا بدانند که ما با چه آفات عمومی و چه هزینه‌هایی روبرو هستیم.منبع اخبار