اخبار

ایران از نظر تولید محصولات بیوتکنولوژی در رتبه پنجم آسیا قرار دارد

ایران از نظر تولید محصولات بیوتکنولوژی در رتبه پنجم آسیا قرار دارد

دبیر تیم توسعه بیوتکنولوژی و پزشکی دقیق معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با بیان اینکه ایران رتبه پنجم آسیا در تولید محصولات بیوتکنولوژی و رتبه دوازدهم جهان در پژوهش را دارد، ادامه داد: برای توانمندسازی جامعه دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان از سوی دیگر برای توسعه بیوتکنولوژی جدید نیازمند زیرساخت های ملی هستیم که در ستاد توسعه بیوتکنولوژی پیگیری می شود.

دکتر محمد حسین مطلبی در گفت وگو با ایسنا. وی به وظایف این ستاد اشاره کرد و افزود: این ستاد علاوه بر سیاست گذاری و ایجاد هماهنگی بین نهادهای ذیربط، به ویژه بر توسعه فناوری های راهبردی تمرکز دارد.

وی با بیان اینکه بیوتکنولوژی کشور درختی قدرتمند و کهنسال است که نهادهایی مانند رازی سرامازی و انستیتو پاستور 100 سال سابقه را در کارنامه خود ثبت کرده اند، گفت: در حال حاضر علاوه بر تولید و صادرات داروهای بیولوژیک، در حال حرکت هستیم. در راستای صادرات دانش فنی

دبیر ستاد توسعه بیوتکنولوژی و پزشکی دقیق با اشاره به اینکه بیوتکنولوژی یک فناوری نوظهور نیست و قدمت آن به قدمت عمر انسان است، گفت: زندگی ما به موجودات زنده وابسته است و لازم است بین ما ارتباط برقرار شود. و توسعه فناوری است، اما ما در حال پیشروی هستیم از نظر توسعه فناوری ها در این زمینه جهان را از دست داده ایم، در حالی که در سال 2010 جهان وارد فضای جدید بیوتکنولوژی شد.

وی با بیان اینکه کشورهای پیشرو از چندین سال پیش متوجه این تغییرات شده بودند، گفت: اکنون انقلاب بیولوژیکی آغاز شده است به طوری که بر اساس گزارش های بین المللی منتشر شده از سال 2030 تا 2040 شاهد تاثیرگذاری اقتصاد سالانه بالغ بر چهار تریلیون دلار هستیم. که علاوه بر کشورهای پیشرو، در کشورهای همسایه نیز قابل مشاهده است.

مطلاحی با اشاره به اینکه ایران در حوزه محصولات بیوتکنولوژی رتبه پنجم آسیا و در حوزه پژوهش رتبه دوازدهم جهان را دارد، ادامه داد: نیازمند زیرساخت ملی هستیم تا جامعه دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان را قادر سازد و از سوی دیگر توسعه بیوتکنولوژی جدید ستاد توسعه بیوتکنولوژی پیگیری می کند.

وی با اشاره به برگزاری این رویداد نمادین در حاشیه نمایشگاه آبادیران گفت: رویداد نمادین روایت مردمی بیوتکنولوژی در کشور است که بیانگر زحمات نخبگان و فناوران ایران با همان ادبیاتی است که سردار از آن برخوردارند. عمومی. با برگزاری این رویداد می توانیم از انرژی موجود در بدنه جامعه در خدمت توسعه علم و فناوری استفاده کنیم. بیوتکنولوژی در این زمینه توانایی خاصی دارد. این زندگی اصلی است که با زندگی روزمره مردم پیوند خورده است. سلامت، غذا و محیط زیست ما کاملاً به بیوتکنولوژی بستگی دارد. بیوتکنولوژی بهترین بستر برای درک عمیق مردم از علم و فناوری و مشاهده بهینه تأثیر علم و فناوری در توسعه کشور است.

وی افزود: چنین رویدادهایی به دانش آموزان کمک می کند تا در انتخاب رشته و حرفه آینده خود دیدی واقع بینانه از رشته بیوتکنولوژی داشته باشند. اکنون در بدنه جامعه افراد به طور مستقیم از مشاغلی که به طور مستقیم با آن مواجه می شوند آگاه هستند در حالی که رشته بیوتکنولوژی کمی از این رشته فاصله دارد. بیوتکنولوژی دلیل محصولاتی است که مردم از آن استفاده می کنند، بنابراین بیوتکنولوژی و کاربردهای آن تا حد زیادی در جامعه نادیده گرفته می شود. برگزاری چنین رویدادهایی مطمئناً به مردم کمک می کند تا با بیوتکنولوژی و رشته های مرتبط به عنوان یک رشته کاملاً کاربردی که ارتباط مستقیمی با اقتصاد بزرگ کشور، تشکیل شرکت ها و تأمین نیازهای این صنعت دارد، آشنا شوند. در نتیجه می توانند در هدایت تحصیلی دانش آموزان موثر باشند.

وی بیان کرد: هدف ما از برگزاری این رویداد که اولین آن در سال جاری برگزار شد، بازخورد گرفتن از مخاطبان است تا بتوانیم اجرای این رویداد را در دوره های بعدی بهتر کنیم. نمایشگاه آبادیران این ویژگی را داشت زیرا رشته خاصی در بیوتکنولوژی موضوع نمایشگاه نبود. تمامی اقشار علاقمند به محرومیت زدایی در این نمایشگاه حضور دارند، از متخصصان در زمینه ها و حوزه های مختلف گرفته تا مدیران، شرکت های دانش، افراد و گروه های جهادی. این تنوع در مخاطب به ما کمک کرد تا بازخورد جامعی از مخاطبان دریافت کنیم. مخاطب ما در این نمایشگاه، جامعه بیوتکنولوژی و متخصصان بیوتکنولوژی نیستند و این کمک زیادی به آشنایی با حوزه بیوتکنولوژی می کند.

انتهای پیام/

https://www.isna.ir/news/1403032416315/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D9%87-%D9%BE%D9%86%D8%AC%D9%85-%D8%A2%D8%B3%DB%8C%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86%D9%87-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D9%85%D8%AD%D8%B5%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%81%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF