بانک اطلاعات مقنیان قنات در بم تهیه شدبانک اطلاعات مقنیان قنات در بم تهیه شد

به گزارش روز چهارشنبه  مجله خبری کشاورزی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان، منیره ستارزاده با اشاره به تشکیل کارگروه ویژه مقنیان شهرستان بم افزود: هدف از تشکیل این کارگروه آسیب‌شناسی قنات‌ها، تعامل و تبادل نظر بین مقنیان، مشاوره در خصوص راهکارهای حفاظتی و همچنین بررسی مشکلات مقنیان بویژه بیمه و تهدیدهای جانی آنان است.

وی تاکید کرد: باید تجربیات مقنیان پیشکسوت در اختیار نسل جدید مقنی‌ها قرار گیرد و آموزش‌های لازم به آنان داده شود.

مدیر پایگاه جهانی قنات اکبرآباد و قاسم‌آباد اظهارداشت: کلاس‌های آموزشی ویژه مقنیان با همکاری هلال‌احمر از سال قبل آغاز شده است و امیدواریم این روند همچنان ادامه داشته باشد.

وی ادامه داد: هنرجویان پس از گذراندن دوره‌ آموزش‌های‌ تئوری، آموزش‌های عملی را نیز توسط مقنیان پیشکسوت فرامی گیرند و در پایان با شرکت در آزمون و کسب نمره مطلوب، کارت عضویت خود را از هلال احمر دریافت می‌کنند.

ستار زاده گفت: مقنیان دارای کارت عضویت برای انجام کار مقنی‌گری زیرپوشش بیمه‌ نیز قرار می‌گیرند.

وی تصریح کرد: همچنین بزودی مستند «چگونگی کار در قنات» آماده می‌شود و در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

مدیر پایگاه جهانی قنات اکبرآباد و قاسم‌آباد ترویج حرفه مقنی‌گری و سنت قنات‌داری را از اولویت‌های پایگاه جهانی قنات اکبرآباد و قاسم‌آباد ذکر کرد وی اظهارداشت: ویژه‌ برنامه‌ای هر ۶ ماه یکبار با حضور علاقه‌مندان و مقنیان پیشکسوت انجام می‌شود که هدف از انجام این برنامه انتقال تجربیات گذشتگان حوزه قنات به نسل‌ جدید مقنیان است.

ستارزاده تاکید کرد: درصدد هستیم با برگزاری همایش‌های ویژه قنات و دعوت از مقنیان، دیدگاه عموم مردم را نسبت به مقنی‌گری تغییر دهیم و واقعیات این حرفه را به آنان یادآوری کنیم.

وی خاطرنشان کرد: از تمامی مقنیان باتجربه شهرستان بم دعوت می‌شود برای حضور در کارگروه مقنیان این شهرستان نام‌نویسی کنند.

به گزارش مجله خبری کشاورزی شهرستان بم با داشتن پرآب‌ترین قنات‌های ایران، از جمله مهم‌ترین مراکز تاریخی در بحث سازه‌های آبی جهان به شمار می رود و این درحالی است که ۲ قنات اکبرآباد و قاسم آباد آن نیز ثبت جهانی است.

بم در فاصله ۱۹۵ کیلومتری شرق مرکز استان کرمان قرار دارد.منبع اخبار