اخبار

بانک اطلاعات مقنیان قنات در بم تهیه شد

وی ادامه داد: هنرجویان پس از گذراندن دوره‌ آموزش‌های‌ تئوری، آموزش‌های عملی را نیز توسط مقنیان پیشکسوت فرامی گیرند و در پایان با شرکت در آزمون و کسب نمره مطلوب، کارت عضویت خود را از هلال احمر دریافت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: از تمامی مقنیان باتجربه شهرستان بم دعوت می‌شود برای حضور در کارگروه مقنیان این شهرستان نام‌نویسی کنند.

وی تصریح کرد: همچنین بزودی مستند «چگونگی کار در قنات» آماده می‌شود و در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

ستارزاده تاکید کرد: درصدد هستیم با برگزاری همایش‌های ویژه قنات و دعوت از مقنیان، دیدگاه عموم مردم را نسبت به مقنی‌گری تغییر دهیم و واقعیات این حرفه را به آنان یادآوری کنیم.

وی تاکید کرد: باید تجربیات مقنیان پیشکسوت در اختیار نسل جدید مقنی‌ها قرار گیرد و آموزش‌های لازم به آنان داده شود.

مدیر پایگاه جهانی قنات اکبرآباد و قاسم‌آباد ترویج حرفه مقنی‌گری و سنت قنات‌داری را از اولویت‌های پایگاه جهانی قنات اکبرآباد و قاسم‌آباد ذکر کرد وی اظهارداشت: ویژه‌ برنامه‌ای هر ۶ ماه یکبار با حضور علاقه‌مندان و مقنیان پیشکسوت انجام می‌شود که هدف از انجام این برنامه انتقال تجربیات گذشتگان حوزه قنات به نسل‌ جدید مقنیان است.

مدیر پایگاه جهانی قنات اکبرآباد و قاسم‌آباد اظهارداشت: کلاس‌های آموزشی ویژه مقنیان با همکاری هلال‌احمر از سال قبل آغاز شده است و امیدواریم این روند همچنان ادامه داشته باشد.

ستار زاده گفت: مقنیان دارای کارت عضویت برای انجام کار مقنی‌گری زیرپوشش بیمه‌ نیز قرار می‌گیرند.

به گزارش روز چهارشنبه  مجله خبری کشاورزی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان، منیره ستارزاده با اشاره به تشکیل کارگروه ویژه مقنیان شهرستان بم افزود: هدف از تشکیل این کارگروه آسیب‌شناسی قنات‌ها، تعامل و تبادل نظر بین مقنیان، مشاوره در خصوص راهکارهای حفاظتی و همچنین بررسی مشکلات مقنیان بویژه بیمه و تهدیدهای جانی آنان است.

به گزارش مجله خبری کشاورزی شهرستان بم با داشتن پرآب‌ترین قنات‌های ایران، از جمله مهم‌ترین مراکز تاریخی در بحث سازه‌های آبی جهان به شمار می رود و این درحالی است که ۲ قنات اکبرآباد و قاسم آباد آن نیز ثبت جهانی است.

بم در فاصله ۱۹۵ کیلومتری شرق مرکز استان کرمان قرار دارد.منبع اخبار