براي مکانيزاسيون تعريفهاي مختلفي وجود دارد مجله خبری کشاورزی

یکی از مشکلاتی که در سال های گذشته شاهد آن بودیم حضور دلالان در بازار کشاورزی سایت agriculture-na بوده است. متاسفانه به سبب مسئله کم آبی نمی توان بیش از ۱۰ درصد زمین ها را زیرکشت برد، اما این امکان وجود دارد که با ایجاد زیرساخت های لازم و استفاده از هوش مصنوعی بهره وری تولید را افزایش داد. گلخانه هیدروپونیک یکی از دستاوردهای کشاورزی مدرن است که با روش آب کشت یا کشت هیدروپونیک امکان پرورش گیاهان با کیفیت را در تمام فصلهای سال فراهم کرده است .در روش کشت هیدروپونیک بر خلاف روش کاشت گیاه در خاک گیاهان بر بستری از آب غنی شده با مواد مغذی پرورش مییابند. به دلیل همین پیچیدگی و فرابخشی بودن موضوع سیاستگذاری در الگوی کشت به عنوان ضمانت اجرایی آن، بسیاری از مدیران کشورمان همواره از مقوله سیاستگذاری جامع و کلان پرهیز دارند و وقتی صحبت از الگوی کشت میشود ماتریسی را تصور میکنند که در آن نام مناطق یا استانهای کشور در یک سمت نوشته شده و در سوی دیگر اسامی محصولات کشاورزی قید شده و اعداد داخل جدول سطح زیر کشت مورد توصیه و قابل کشت را نشان میدهد.

7) همانگونه که مستحضر هستید منابع تولید کشاورزی، از جمله آب، توسعه این بخش را در کشور شدیداً تحدید و تهدید میکند؛ بنابراین، آیا واقعا امکان گسترش پنجاه درصدی سطح اراضی کشاورزی (از 20 میلیون هکتار به 30 میلیون هکتار) در کشور وجود دارد؟ با استفاده از ماشین آلات کشاورزی انجام می شوند و دانشجویان این گرایش باید در کنار دروس رشته کشاورزی، دروس رشته مکانیک و برق هم مطالعه کنند تا با ساختار تجهیزات کشاورزی هم آشنا باشند. آنها ترجیح میدهند به جای استفاده از داروهای شیمیایی که یک سود و هزاران ضرر دارد به این نوع از داروها روی آورند. در کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل که در بن آلمان برگزار شد، شرکتکنندگان به این توافق رسیدند تا روی روشهایی پایدار تمرکز کنند که فعالیتهای زمین کشاورزی بر اساس تغییرات آب و هوایی صورت بگیرد. تقریبا تمام مسئولان دولتی و کشاورزان به بکارگیری از این راهکار در بخشی از فعالیتهای کشاورزی علاقه نشان دادهاند.

این اقدامات در فعالیتهای بانک جهانی هم منعکس شده است. از سال 2011 وقتی که بانک جهانی فعالیتهایش در این زمینه را شروع کرد، سرمایهگذاریهای مربوط به کشاورزی هوشمند در برابر اقلیم به طور ثابت افزایش یافته و در سال 2017 به یک میلیارد دلار رسیده است. بانک جهانی در این برنامه متعهد میشود کشاورزی هوشمند در برابر اقلیم را به درجهای برساند که بهرهوری و انعطافپذیری سیستمهای غذایی را افزایش دهد. در حال حاضر فناوریهای پیشرفته به کشاورزان در مورد نحوه کاشت و برداشت محصولات، کمک شایانی میکند و کشاورزی هوشمند یکی از روشهای نوین کسبوکار در صنعت غذایی جهان است. ایالت مهاراشترا در برابر تغییرات اقلیمی بسیار آسیبپذیر بوده است. بنابراین ، IoT در کشاورزی اساسا اجازه می دهد تا کشاورز عصر جدید برای مدیریت تولید خود را از راه دور از طریق slew از دستگاه های شبکه ای.

قاسم رضائیان، عضو هیأت مدیره و دبیر انجمن واردکنندگان سم و کود ایران هم گفته علت برگشت خوردن محصولات صادراتی ایران به این دلیل است که “بسیاری از صادرکنندگان ایرانی گواهینامه بهداشت و قرنطینه برای صادرات محصولات خود نمیگیرند”. دبیر اجرایی اتاق اصناف کشاورزی مازندران اضافه کرد: با همه این موارد ذکر شده اما به دلیل شرایط اقلیمی، کاهش شدت بارندگی و استفاده بیش از حد از سفرههای زیرزمینی و شور شدن آبها ممکن است نتوانیم آب مورد نیاز بخش کشاورزی را تامین کنیم و بنابراین به نظر می رسد دولت باید هرچه سریعتر برای تامین منابع آبی جدید اقدامات لازم را انجام دهد.

کشاورزی ارگانیک، سیستمی تولیدی است که سلامت خاک، اکوسیستمها و انسان را پایدار میسازد و بر فرایند بوم شناسانه، تنوع زیستی و چرخههای سازگار با شرایط محلی تکیه دارد. همچنین دیگر محصولات را میتوان خارج از فصل آنها پرورش داد و دیگر نگران شرایط آب و هوایی نبود. در انواع مختلف بسیار زیاد می باشد و شما باید به خوبی با انواع آنها آشنایی داشته باشید تا بتوانید بهترین نمونه را به کشورهای دیگر ارسال کنید. کشاورزی هوشمند در حال حاضر چندین سیستم حسی از انواع مختلف به تصویب رسید، اما این به احتمال زیاد در دامنه و کیفیت در سال های آینده گسترش می یابد. در ماه ژوئن امسال بانک جهانی توانست بزرگترین پروژه CSAرا تصویب کند که نشاندهنده افزایش توانایی در راهحلهای اقلیمی است. طبق آمارهای گرفته شده، حجم محصولات کشاورزی هوشمند و دقیق در سال 2014 بالغ بر 2.3 میلیارد یورو بوده است که در این میان آمریکای شمالی و اروپا بزرگترین بازار را در زمینه بخش نوآوری در محصولات کشاورزی داشتند، همچنین آسیا نیز با رشد 20درصدی در هر سال، بیشترین پتانسیل را در زمینه عرصههای فناوریهای جدید در بخش کشاورزی دارد. آنها همچنین قصد دارند اینگونه فعالیتها را در کشورهای دیگر با عنوان «روش متداول جدید» در کشاوزی افزایش دهند.

این درحالی است که این اپراتور مخابراتی در زمینه کشاورزی هوشمند و برنامه ریزی برای توسعه بیشتر راه حل های دیگر ی هم دارد. جامعه آماری تحقیق 19688 کشاورز صاحب زمین زراعی در43 روستای شهرستان بستان آباد ( استان آذربایجان شرقی) بودند که طرح های آبیاری تحت فشار به آنها معرفی شده بود. اکنون بخش بزرگی از پروژههای نهادهای ملی و بینالمللی تحقیقاتی اینترنت اشیا در اراضی اتحادیههای تعاونیهای کشاورزی و با سرمایهگذاری مشترک تحت عنوان «مزارع آنفارم و مدرسه در مزرعه» بهطور مشترک با همکاری محققان مراکز تحقیقاتی و مدیران و اعضای تعاونیهای کشاورزی و تولیدی انجام میشود؛ برای مثال در کره جنوبی اعضای تعاونیها از تلفنهای هوشمند خود برای نظارت بر اسیدیته و درجه حرارت خاک،تجهیزات،محصولات تولیدی دامداریها و همچنین دریافت دادههای ترویجی و آمار در خوراک دام وتولید و پیشبینیهای آماری برای محصولات و دامهای خود استفاده میکنند. سامانه های نوین آبیاری به عنوان یکی از زیرساخت های افزایش بهره وری آب در زراعت مورد حمایت بوده و از این رو از اراضی تحت سامانه ها از حدود ۳۷ هزار هکتار در سال ۱۳۵۶ به بیش از ۲ میلیون هکتار در سال ۱۳۹۷ افزایش یافته است. به گزارش خبرنگار ایانا در استان البرز، مجتبی عبدللهی، استاندار البرز در مراسم رونمایی از فازهای دوم و سوم سامانه کشاورزی هوشمند که در سالن شهدای دولت استانداری البرز برگزار شد، ضمن تبریک آغاز چهل و سومین فجر پیروزی انقلاب اسلامی ایران با اشاره به اجرای طرح هوشمندسازی کشاوری در استان، آن را یک کار بدیع، پسندیده و مبتکرانه توصیف کرد و افزود: بخش اول این سامانه در راستای صیانت از اراضی کشاورزی به تشخیص تغییرات کاربری اراضی اختصاص دارد، و در مراحل بعدی این سامانه برای تخمین سطح زیر کشت و پایش هوشمند کشاورزی طراحی و به مرحله اجرا رسیده است.

با استفاده از سنسور ها و دریافت آطلاعات از دام ها، می توان داده های دریافتی را آنالیز کرد. حسگرهای کشاورزی IoT و سیستم های نظارت بر کشاورزی مبتنی بر IoT می توانند محتوای دقیق رطوبت را در محصولات کشاورزی، خاک و جو تشخیص دهند که پس از آن می توان از آن برای محاسبه میزان دقیق آبی که باید به محصولات کشاورزی تغذیه شود، استفاده کرد. امروزه با توجه به مقیاس رشد جمعیت جهانی، بهویژه در کشورهای در حال توسعه، افزایش تقاضای جهانی برای محصولات کشاورزی، محدود بودن زمینهای کشاورزی قابل کشت، تغییرات آب و هوایی و… اما میتوان با بهره گیری از علم مدرن کشاورزی، راه کشورهای صنعتی پیشرفته را در این حوزه پی گرفت، یکی از بهترین راهها راه اندازی گلخانهها برای کاشت محصولات است. مفهوم حفاظت از آب کشش در اکثر کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه در سراسر جهان به دست آورد به عنوان در دسترس بودن آب تازه و قابل آب آشامیدنی در حال تبدیل شدن به یک چالش است. مدیریت گاو در حال حاضر شاهد تاثیر قابل توجهی از فناوری های کشاورزی هوشمند از نظر حسگرهایی بوده است که می توانند حرکت و سلامت گاو را تشخیص دهند. با توجه به اینکه ایران مجهز به زیرساختهای قوی تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات بوده و جزء ۹ کشور کلوپ فضایی دنیا بهشمار میرود و قادر است تا پردازههای زیرمداری را تجربه کند، بخش کشاورزی باید از این فرصت برای غلبه بر بحران فرسایش منابع پایه و کنترل ضایعات و بهروری حداکثری نهایت استفاده را ببرد.

به گزارش اقتصاد بازار، مهدی تقیپور، رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان در نامهای به رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور ضمن انتقاد از اعمال دریافتیهای سازمان بابت ارایه خدمات به اعضای سازمان در سامانه سانکا بدون ابلاغ موضوع به سازمانهای استانی، و عدم ابلاغ تعرفهی ارایهی خدمات فنی و مهندسی بخش کشاورزی سال ۱۴۰۱ تاکنون تاکید کرد؛ عدم همزمانی ابلاغ جداول دریافتیهای سازمان از اعضا با تعرفهی خدمات فنی و مهندسی بخش کشاورزی باعث شده است درآمد اعضای سازمان در قبال ارایه خدمات سازمان بر اساس تعرفههای سال گذشته و هزینههای ایشان برای دریافت خدمات از سازمان بر اساس تعرفههای سال جدید، صورت میپذیرد که اجحاف در حق اعضا که صاحبان اصلی سازمان هستند، میباشد. چرا که با این رویه درآمد اعضای سازمان در قبال ارایه خدمات به سازمان بر اساس تعرفههای سال گذشته و هزینههای ایشان برای دریافت خدمات از سازمان بر اساس تعرفههای سال جدید، صورت میپذیرد.

با آنکه میزان تجارت این تولیدکنندگان؛ آنگونه که به صورت پول نقد در کشورهایی که دارای بازارهای مدرن و پیچیده هستند، اندازهگیری میشود، مقدار آن کمتر از دیگر مصرفکنندگان است، بسیاری از آنها دارای تماسها و دادوستدی مهم کالاهای تجاری هستند که این به دلیل مهارتهای ویژه و/ یا دسترسی ویژه به منابع با ارزشی هستند که میتواند در بازار برای آنها برتری و مزیت ایجاد کند. سرمایه گذاری مشترک طی بیش از سه سال در حدود R21 (راند: واحد پول آفریقای جنوبی)میلیون برآورده شده است، گفتنی است پلت فرم ” Connected Farmer “، یک پلت فرمی مبتنی بر وب از نوع cloud-based (4)و نرم افزارهای تلفن همراه ارایه شده که امکان ارتباط هزاران کشاورز خرده پا را به زنجیره ارزش کشاورزی برای دسترسی به اطلاعات، خدمات، و بازار فراهم می کند. ماهیگیری هوشمند نیز به کمک استفاده از روباتیک، کنترل اتوماتیک و تکنیکهای هوش مصنوعی و نقشههای دقیق منابع پایه از سال ۲۰۱۴ در اروپا، کرهجنوبی وآمریکای شمالی و ژاپن مطرح شده است.در ایالت متحده آمریکا کشاورزی هوشمند با سیستمهای مدیریت اطلاعات در سه زمینه فناوری به کمک شبکه (AKIS Network) خدمات برنامهریزی برای جمعآوری، پردازش، ذخیرهسازی و انتشار دادهها را بهمنظور انجام عملیات و عملکرد مزرعه به کشاورزان عضو تعاونیهای کشاورزی ارائه میدهد.

در کانادا پهپادها میتوانند از فاصلهای نزدیکتر مزارع را بررسی کنند واطلاعات دقیقتری را در اختیار کشاورزان عضو تعاونی انتاریو قرار دهند؛ همچنین ازاطلاعات ماهوارهای جمعآوریشده استفاده میکنند تا عملکرد محصول، ویژگیهای زمین، توپوگرافی، سطوح رطوبت و سطوح نیتروژن مزارع را بهصورت منظم ودر بازههای زمانی مشخص تحت پایش داشته باشند. در اسپانیا نیز مهمترین ارباب رجوع و بستر رشد اکوسیستم کشاورزی هوشمند،نهادهای تحقیقاتی، اتحادیه تعاونی تولیدکنندگان میوه و ترهبار منطقه آلمریا، تعاونی کشاورزی موسوم به «کاسی» هستند در مزارع و گلخانههای این تعاونیها حسگرها رطوبت و رسانایی الکتریکی خاک، وزن گیاه و بستر خاک، پارامترهای اقلیمی، ترکیب هوا (میزان نور، رطوبت موجود در هوا، آلودگی هوا، دمای هوا) و پارامترهای دیگر را در کنار سیستمهای تغذیهاندازه میگیرند.این دادهها از راه وایفای یا ۳G به ابر محاسباتی فرستاده میشوند و هر کاربر عضو تعاونی کشاورزی میتواند از طریق شبکه اینترنت به آنها دسترسی پیدا کند. پروژه CSA در نیجریه به 123هزار کشاورز این امکان را داده تا به دانههایی که در برابر خشکسالی مقاوم هستند دسترسی پیدا کنند و 60 شهردار را برای راهاندازی CSA آموزش داده است. همچنین معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیطزیست پیشتر گفته بود در دهههای آینده خشکسالی در ایران دستکم ۱۱ برابر خواهد شد.

این پروژه همچنین به کشاورزان انگیزه میدهد تا محصولات مختلف کشت کنند، از دانههایی استفاده کنند که با خشکسالی سازگارتر هستند و از روشهای مدیریتی استفاده کنند که سلامت خاک را تقویت میکند. برای بخش کشاورزی باید چارچوبهای همکاری مشخص شود، علاوه بر موارد قانونی در حوزه کشاورزی، مثلاً ابتدا باید مشکلات را پیدا کنیم. یکی از بزرگترین معضلات بخش کشاورزی، تولید با هزینههای بالا است، یعنی کشاورزان محصول خود را تولید میکنند، اما ازآنجاکه هزینههای بالایی دارد، یعنی بهاصطلاح قیمت تمامشده بالا است، نمیتوانند در بازارهای جهانی رقابت کنند. ۵ میلیارد یورو برسدکه دراین میان آمریکای شمالی و اروپا و اقیانوسیه بزرگترین بازار و آسیا نیز با رشد ۲۰درصدی به همراه ۱۷ درصدرشد سالانه آفریقا دنبالهروی این تغییرات گسترده باشند.

طرفه اینکه خشکسالیها، بارندگیهای سنگین، سیل، اثر ریزگردها و زیادشدن حداکثر دما و تغییرات اقلیمی باعث کاهش عملکرد جهانی غلات نیز شده و در این فهرست باید پیامدهای خشکسالیهای گسترده را نیز اضافه کرد که باعث کاهش عرضه آب و غذا شده و دمای بالا که کاهش توانایی کشاورزان برای کار در فضای آزاد را موجب شده و افزایش هزینه واردات محصولات غذایی بهواسطه تحمیل انواع مالیاتها از سوی دولتها که تحریک تولید کشاورزی داخلی را در پی داشته است. با افزایش میزان نور دریافتی در تابستان، ممکن است میوههای بسیار بزرگ و نامطلوب تولید شوند که با حفظ شاخههای جانبی (افزایش تراکم)، میتوان این مشکل را نیز به حداقل رساند. حاج اکبر برایم از مزایای کشت گلخانهای میگوید و میافزاید: افزایش کیفیت محصول تولیدی با کنترل دقیقتر آفات و بیماریها، کاهش مصرف سموم که باعث افزایش کیفیت محصول و افزایش صادرات و حفظ محیط زیست میشود و همچنین تولید بیش از یک محصول در سال ازمزایای این نوع کشت است. تصویر 3: یک نوع از کاهو که با دریافت دوره ی تاریکی به مدت 10 ثانیه بنفش رنگ شده است و مشابه گیاهانی هستند که با دوره ی تاریکی 5 ثانیه رشد کردند در حالی که 30 درصد انرژی کمتری مصرف شده است.

رشد تولید گوشت مرغ طی دوره 1398 تا 1402: تولید گوشت مرغ در این بازه به طور متوسط رشد سالانه 1.5 درصدی را تجربه میکند و در سال 1402 تولید گوشت مرغ به 2.3 میلیون تن خواهد رسید. بنابراین، نظارت بر محصولات کشاورزی با استفاده از IoT می تواند به کشاورزان کمک کند تا حداکثر پاداش های ممکن را درو کنند. شما حتی می توانید قوانینی برای هدایت رشد گیاهان با استفاده از دستورالعمل های هدایت محصول ایجاد کنید. در سال 2016 راه حل های ردیابی دام را برای کمک به نظارت و ردیابی گاو گله داران در نیجریه فراهم کرد. بخش کشاورزی یکی از بزرگترین مصرف کنندگان آب شیرین است و چندین محصول گیج کننده آب خود را در متقاطع حفاظت گران آب می بینند. استان مرکزی مقام ششم تولید پسته کشور را داراست و بزرگترین باغ تولید پسته ارگانیک کشور در این استان قرار دارد. آئرو فارمز، از جمله شرکتهای معتبر در زمینه کشاورزی هوشمند محسوب میشود که در شمال ایالت نیویورک قرار داشته و با استفاده از تکنولوژیهای نوین در زمینه کشاورزی مانند هواکشت (aeronautics)، قصد ایجاد بزرگترین مزرعه عمودی سرپوشیده جهان را در ایالت نیوجرسی دارد.کمبود آب و زمینهای کشاورزی، باعث شکلگیری این روشهای نوین شده است که بتوان در محیطهای سربسته به تولید محصولات کشاورزی پرداخت.

اتحادیههای روستایی و کشاورزی، مراکز خدمات کشاورزی، شرکتهای سهامی زراعی، تعاونیهای تولید و تشکلهای آببران با شرکت نامهها و اساسنامههایی که قریب ۵۰ تا ۲۵ سال از عمرشان میگذرد حتی پاسخگوی حیات ایجابیشان نیستند چه برسد که موتور پیشرانه نهادی در بخش به شمار روند. همچنین ایرانسل در نظر دارد تا فناوری LPWA را در نیجریه تا پایان سال 2018 و در کامرون، ساحل عاج، غنا، اوگاندا و زامبیا تا سال 2019 راه اندازی کند. مواد آلی در واقع میکروارگانیسم ها و باکتری های مفید در خاک را فعال می کند. انقلاب فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال های اخیر مفهوم کشاورزی هوشمند را فعال کرده است. در سال 2016، بانک جهانی برنامه عملیاتی تغییرات اقلیمی را منتشر کرد.

بانک جهانی همچنین به 21 کشور در دنیا کمک میکند تا چالشها و فرصتهای CSA را درک کنند. شوربختانه نظام آموزش عالی کشاورزی همچنان متکی به آموزههای دهه ۴۰ توجهی به تغییرات تکنولوژیک نداشته و سیستم ترویج و آموزش کشاورزی کشور نیز اگرچه با تولید برخی از اپلیکیشنهای فنی سعی در نشر نوآوریهای امروزین دارد، اما همچنان از الگوهای دهه ۵۰ سود میبرد، در نظام تحقیقات کشاورزی ما هم، کشاورزی هوشمند هنوز تا تبدیلشدن به یک سوژه پژوهشی ناب فرسنگها فاصله دارد. برخی از راه هایی که در آن IoT مبتنی بر سیستم های نظارت بر کشاورزی می تواند این کار را انجام دهد شامل تشخیص تغییرات اندک در الگوهای آب و هوایی، حس پارامترهای خاک مانند سطح pH، نظارت بر سلامت محصول، و غیره است. اما مهمتر از آن، آینده IoT در کشاورزی با ادغام موفق سیستم های تحلیلی تعیین خواهد شد که می توانند الگوهای مختلف را تشخیص دهند و مدل های پیش بینی کننده را به طور مؤثری اجرا کنند. ولی در دوران بعدی دیلمیان کشاورزی پیشرفت های زیادی را به خود دیده بود.