اخبار

برداشت برنج از 96 درصد اراضی گیلان

Kg بذر به ازا 100 متر مربع از خزانه مصرف می شود.) در اطراف مرز جوی هایی ایجاد می کنند تا آب از این جویها عبو نماید و در داخل کرت شود. وقتی خزانه آماده شد 3 تا 6 سانتی متر آب در داخل خزانه نگه داشته و بذر را می پاشند و یا اینکه زمین را آب می ریزند و پس از خیس شدن زمین آب را خارج و بذر پاشی می کنند. به طور کلی در هر هزار متر زمین شالیزار، می توان بین 350 تا 400 کیلوگرم برنج برداشت کرد.

برداشت با ماشین دروگر برنج

به همین دلیل شالیکوبی ها در پاییز شروع به تولید برنج دودی و برنج قهوه ای می کنند. از این رو برنج دودی و برنج قهوه ای مهر و آبان آماده می شود. ویدئو و تصاویری از برداشت برنج در شالیزارهای “خیرآباد” گچساران را ببینید. چند روزي از آغاز فصل برداشت برنج در شهرستان لردگان مي گذرد و شاليکاران روزهاي پرکاري را سپري مي کنند.

کشت و برداشت برنج کشت دوم

کشاورزان برای کود دهی مزارع برنج بسته به مقیاس زمین زراعی انواع کود را داخل مخزن پلاستیکی مخلوط کرده سپس توسط پمپ آب به مزارع برنج کود یا آب دهی می کنند. در بیشتر موارد برای ذخیره سازی انواع سوخت از این مخازن استفاده می کنند.این مخازن در انواع سه لایه و تک لایه تولید می شوند. از دیگر ابزارهای موردنیاز کاشت،داشت و agriculture-na.ir دستگاه بیلر است. در گیلان، برندهای خوبی از داره – همانند داره “امید” در سیاهکل- وجود دارد و سازندگان سنتی داره در استان گیلان ، توانسته اند که با وجود پیدایش تمامی ابزارهای دیگر برداشت برنج، هم چنان به تولید این ابزار قدیمی ادامه بدهند. بهترین و با کیفیت ترین برنج ها، از این مناطق برداشت می شوند.

که بعد از گذشت تقریبا یک هفته تا ده روز که بصورت کامل فضای داخلی جو با مایع سفید رنگ پر شد کشاورزان آب ورودی به زمین کشاورزی را قطع می کنند. کشاورزان برای جداسازی از دستگاهی به نام کمباین دستی و مکانیزه استفاده می کنند. دلیل آن هم این است که در کاشت دستی کشاورزان به صورت نامنظم تم را در مزرعه کاشت می کنند. کشاورزانی که با دست اقدام به نشاء برنج کرده اند نمی توانند با این دستگاه شالی خود را درو کنند. این داس برخلاف داس مخصوص برداشت برنج از بدنه صاف و بدونه دندانه تشکیل شده است.

یکی دیگر از معایب استفاده از دروگرها مشکل استفاده از آن‌ها در زمانی است که هوا بارانی می شود؛ چرا که در این زمان ممکن است خوشه‌ها با زمین تماس پیدا کنند و کاملاً درو نشوند. یکی از مزایای استفاده از دروگر ها، سرعت بالای آن‌ها است که یک فرد در طی یک روز می تواند با دروگر در حدود ۲ هکتار زمین را درو کند. هدف رشت برنج برای این است که تجربه و لذت برنج اصیل ایرانی را به سفره های مردم خوب ایران بیاورد و با ارائه برنجی یکدست و خوش طعم بتوانند خدمتگزار لایقی برای همه اقشار جامعه باشد. در روش دوم اگر بخواهیم به شیوه سنتی و با استفاده از نیروی انسانی عملیات نشاء را انجام دهیم بذرهای جوانه زده را مستقیم به محل خزانه میبریم و عملیات خزانه گیری را انجام می‌دهیم. بعد از جداسازی ، شالی های منتخب را درون کیسه برنج قرار میدهیم و به مدت حداقل یک هفته و تا زمانی که جوانه بزنند در جای مرطوب قرار می دهیم.

برداشت برنج از سطح مزارع شهرستان لردگان آغاز شد