اخبار

برداشت خارک و رطب از نخلستان‌های جنوب غرب خوزستان آغاز شد

شهرستان شادگان در جنوب خوزستان دارای ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار اصله نخل، یکی از مراکز عمده تولید انواع خرما است، استعمران، گنطار، بریم، برحی، اشگر از انواع خرمای تولید در شادگان است.

به گزارش خبرنگار مجله خبری کشاورزی رطب استعمران در بازار آبادان، خرمشهر و شادگان به قیمت هر کیلوگرم ۳۰۰ هزار ریال به فروش می‌رسد.

استان خوزستان جزو سه استان نخست در تولید خرمای کشور است و بیشترین سهم تولید خرمای استعمران را به خود اختصاص داده است که ارزش صادراتی بالایی دارد.منبع اخبار

وی با بیان اینکه ۱۴ هزار و ۲۰۰ هکتار از نخلستان‌های شادگان بارور و یکهزار هکتار آن غیربارور است گفت: رطب‌های قابل برداشت از نوع استعمران، برحی، گنطار و بریم هستند که وارد بازار خواهند شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبادان نیز از آغاز برداشت رطب نوبرانه در هفته جاری خبر داد و گفت: برداشت رطب رقم استعمران در آبادان آغاز شده است که پیش‌بینی می‌شود در سال زراعی جاری هشت هزار تن رطب در شهرستان آبادان تولید شود.

به گزارش مجله خبری کشاورزی شهرستان خرمشهر ۲ هزار و ۸۰۰هکتار نخلستان دارد که از این میزان یکهزار و ۴۰۵ هکتار از آن بارور و یک هزار و ۴۲۵هکتار به صورت نهال یا غیر بارور هستند. 
عمده نخلستان های بارور در خرمشهر از نوع تجاری استعمران است.

مشید اسلامیان روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار مجله خبری کشاورزی با بیان اینکه ۷۵ رقم خارک و رطب در این شهرستان شادگان وجود دارد افزود: تاکنون ۲ هزار تن رطب از نخلستان‌های شادگان برداشت شده و پیش‌بینی  می‌شود تا پایان مرداد جاری ۲۰ هزار تن انواع رطب از نخلستان‌های شادگان برداشت و روانه باز شود. 

برداشت رطب در آبادان تا اواسط شهریور ادامه خواهد داشت.

حسن دشتی‌نژاد با بیان اینکه آبادان دارای بیش از  ۱۲ هزار هکتار نخلستان است افزود: پیش‌بینی می‌شود خرمای تولیدی امسال در آبادان به ۵۵  هزار تن برسد.

اسلامیان ادامه داد: در کنار بسته‌بندی خرما، کار تولید شیره خرما به صورت طبیعی که ارزش صادراتی بالایی دارد در کارگاه‌های تولیدی شادگان نیز انجام می‌شود. 

وی، عمده ارقام صادراتی خرمای خرمشهر را استعمران و زاهدی اعلام کرد و گفت: بریم، خضراوی، بلیانی، برحی، قنطار، سویدانی، خصاب، عویدی، لیلوی، دیری، یوزی، شکرا، اشگر، فرسی و حلاوی، از دیگر ارقام خرمای تولیدی شهرستان خرمشهر هستند.

مدیر جهاد کشاورزی شادگان نیز گفت: برداشت رطب نوبرانه از سطح ۱۴ هزار و ۲۰۰ هکتار نخلستان‌های بارور این شهرستان از هفته جاری آغاز و تا پایان مرداد ادامه دارد. 

پیش بینی برداشت ۵۵ هزار تن خرما در آبادان

یعقوب دارمی ویس برداشت خرما در سال زراعی گذشته را در خرمشهر ۶ هزار تن بیان کرد و افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال ۱۰ هزار تن خرما از سطح نخیلات خرمشهر برداشت شود.

مدیر جهاد کشاورزی شادگان با بیان اینکه پیش بینی می شود ۸۰ هزار تن خرما امسال از نخلستان‌های این شهرستان برداشت شود افزود: ۳۰ هزار تن از خرمای شادگان به کشورهای ارمنستان، ازبکستان، امارات متحده عربی، روسیه، ترکیه، چین و تایلند صادر و بخشی از آن نیز به استان‌های کشور ارسال می‌شود. 

به گزارش خبرنگار مجله خبری کشاورزی مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری کشاورزی بیان کرد: ۷۰ درصد محصول نخلستان‌های خرمشهر دارای رقم استعمران است که رقمی زودرس است و محصول آنها به صورت نوبرانه وارد بازار می‌شود.

پیش بینی ۸۰ هزار تن خرما در شادگان