برداشت عدس از مزارع استان اردبیل در منطقه مغان آغاز شدبرداشت عدس از مزارع استان اردبیل در منطقه مغان آغاز شد

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با اعلام این خبر اظهار کرد: در سال زراعی جاری ۲۷ هزار هکتار از اراضی زراعی این استان به خصوص در منطقه مغان به زیر کشت محصول عدس رفته است.

احمد شهریار روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری کشاورزی گفت: از این میزان سطح زیر کشت بیش از ۱۵ هزار تن محصول برداشت شده و روانه بازار مصرف می‌شود.

وی بیان کرد: استان اردبیل هم در سطح زیر کشت و هم در زمینه میزان برداشت و هم در کیفیت محصول عدس در رتبه نخست کشوری قرار دارد و عدس مغان دارای شهرت ملی است.

شهریار با بیان این که استان اردبیل جزو ۱۰ استان برتر کشور در تولید محصولات کشاورزی ایران است، افزود: محصول عدس استان اردبیل به علت تولید به شکل ارگانیک از مرغوبیت و سلامت بالایی برخوردار است.

وی اضافه کرد: امسال با وجود خشکسالی و تنش ابی به خصوص در اوایل بهار، مزارع حبوبات استان به خصوص مزارع عدس در شهرستان گرمی و بیله‌سوار از شرایط خوبی برای تولید محصول برخوردار است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل همچنین گفت: چهار درصد تولیدات متنوع کشاورزی در این استان تولید می شود و سه دشت اردبیل، مشگین‌شهر و مغان جزو مناطق مستعد کشاورزی کشور برای تولید انواع محصولات به خصوص حبوبات و غلات به شمار می‌رود.

به گزارش مجله خبری کشاورزی، استان اردبیل کمتر از یک درصد مساحت کل ایران را دارد ولی با تولید سالانه ۴.۵ میلیون تن انواع محصول کشاورزی، چهار درصد تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

این استان با تولید بیش از ۴۰۰ هزار تن گندم، ۷۵۰ هزار تن سیب زمینی و ۴۵۰ هزار تن انواع محصولات باغی، سهم عمده‌ای در تامین نیاز به محصولات کشاورزی کشور را دارد.

۷۵۰ هزار هکتار از اراضی استان اردبیل کشت می‌شود که ۲۷۰ هزار هکتار آن اراضی آبی و ۴۸۰ هزار هکتار نیز جزو اراضی دیم است.

محصول گندم با ۲۸۰ هزار هکتار و جو با حدود ۱۰۰ هزار هکتار، بیشترین سهم اراضی کشت محصول کشاورزی در استان اردبیل را دارد.منبع اخبار