اخبار

برداشت ۳ هزار تن شلتوک برنج از شالیزارهای خراسان شمالی

بیشترین سموم مصرفی در کشت دوم مربوط به مبارزه با کرم ساقه خوار برنج است . کرم ساقه خوار برنج در سه مرحله و سه نسل در مزارع برنج ظاهر می شود. نسل سوم آن در اوایل مردادماه ظاهر می شود که کشاورزان برای از بین بردن آن جهت انجام کشت دوم به اجبار از سموم بیشتری استفاده می کنند. در کاشت برنج چین دوم بذر جدیدی به زمین اضافه نمی شود و همان بذرهای کشت اول هستند که هنوز رشد نکرده اند.

آشنایی با بانوان ممسنی و رستم در عرصه‌ خدمت جهادی

نشاء را وقتی به اندازه طبیعی خود یعنی ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر رسیده و دارای ۴ تا ۵ برگ هستند، از خزانه برداشت می کنند. چرا که این مناطق در فصل پاییز، آب و هوای معتدلی برای رشد برنج دارند. بعد از آن زمین را هموار می کنیم به طوری که کاملاً صاف و هموار باشد که برای مرحله آبرسانی به مشکل agriculture-na.ir نخوریم. توسط دامداران خریداری میشود و یا در صورتی که خود کشاورزان دارای دام باشند برای مصرف دام خودشان در فصل زمستان ذخیره میشود. کشت می شوند و این یکی از دلایل مرغوبیت برنج های این فروشگاه است. با پیشرفت تکنولوژی مخترعین کشاورزی شروع به ساخت تجهیزات جدید کشاورزی کردند.

برای عمل پوست کندن لازم است میزان رطوبت دانه (شلتوک) کاهش داده شود و برای این کار در روش سنتی از انرژی خورشیدی و در حال حاضر در بیشتر مناطق از خشک کن های صنعتی استفاده می شود. پس از خشک کردن شلتوک، با استفاده از ماشین های پوست کن و سفید کن پوسته و سبوس از دانه جدا و برنج سفید تولید می شود. بخشی از ضایعات ناشی از کاربرد نامناسب ماشین های تبدیل است ولی عوامل دیگری که به شرایط قبل از تبدیل مربوط می شوند نیز کیفیت تبدیل را تحت تاثیر قرار می دهند. روش بعدی برداشت برنج به صورت مکانیزه و یا تک مرحله ای است. در این‌جا اما باید زمین پیش از ورود دستگاه ها و تجهیزات لازم، آماده گردد.

همین فاصله زمانی، به شلتوک ها فرصت می دهد که رطوبت شان تبخیر شود و خشک تر بشوند و در دستگاه خرمن کوب، تلفات کمتری داشته باشند. ممکن است که این دسته های بریده شده ، از یک روز تا چند روز، بر روی ساقه ها(اشکل ها) باقی بماند؛ بستگی دارد به این که کشاورز، احتمال بدهد که باران خواهد آمد یا نه. (باران باعث خیس شدن شلتوک ها و آسیب زدن به برداشت می شود) گاهی هم البته از ترس دزد ها که متاسفانه زیاد هم شده اند، ساقه ها را زودتر از وقت، جمع آوری می کنند. همان طور که می دانید کمباین، از واژه انگلیسی “Combine” به معنی “ترکیب کردن” گرفته شده است و دلیل آن، ترکیب چند کار کشاورزی برداشت با یکدیگر است. در پاسخ باید اشاره کنیم با این که برداشت با کمباین سریع تر و آسان تر است ، اما احتمال خرد شدگی برنج را افزایش می دهد که این باعث می شود در بوجاری برنج، مقدار دانه های شکسته افزایش بیابد. بنابراین شلتوک هایی که توسط کمباین ها درو می شوند، خیسی و رطوبت بیشتری دارند که اگر زود تبدیل یا سفید نشوند، ممکن است که خراب بشوند و زحمت کشاورز را هم خراب نمایند.

کشاورزان معتقدند محصول کشت دوم برنج، عطر، طعم و کیفیت بهتری نسبت به کشت اول دارد و همین مسئله علت بالاتر بودن قیمت این نوع برنج است. با توجه به افزایش 30 درصدی تولید و زمان آغاز برداشت برنج ، قیمت ها کاهش می‌یابد. شلتوک را در کارخانه برای جدا کردن پوست و سفید کردن آماده می کنند . بعد از سفید شدن بوجاری می شود و در نهایت داخل کیسه هایی شده و از آنجا خارج می شود. زمینی که برای خزانه انتخاب می گرددباید در اواخر پاییز به عمق 15 تا 20 سانتی متر با بیل یا وسایل دیگر شخم زده شود و در اواخر زمستان قبل از شروع فصل کشت روی ان مقداری کود دامی کاملا پوسیده بریزند ، سپس انرا با خاک مخلوط می کنند .

برداشت برنج در ایام قدیم چگونه بود؟