بررسی استفاده از فناوری های نوین برای تحقق کشاورز مجله خبری کشاورزی - مجله خبری کشاورزی

بررسی استفاده از فناوری های نوین برای تحقق کشاورز مجله خبری کشاورزی

این مفهموم وقتی جدی ترمی شود که کشور امارات متحده عربی در سال هزینه های سر سام آوری برای واردات محصولات کشاورزی می کرد و نتیجه آن باعث دور رفت محصول و صرف هزینه های گزاف حمل و نقل می شد. عضو تیم پژوهشی پروژه ایران ۲۰۴۰ دانشگاه استنفورد جابهجایی زمینهای کشاورزی به مناطق نیمه مطلوب را یکی از راهحلهای مشکل کشاورزی در ایران عنوان کرد و گفت: بیشترین زمین در استان های کردستان آذربایجان غربی و کرمانشاه، لرستان و مازندران و گیلان نسب اراضی به مساحت مطلوبیت خوبی برای کشت دارند. محمد صالحی می افزاید: حتی اگر این بذر با ارز آزاد وارد شود در نهایت با چند برابر قیمت تمام شده آن برای وارد کننده که دولت است، به کشاورزان فروخته میشود و این نشان دهنده این است که دولت نیز دلالی میکند. حتی اگر از یک کیلو بذر سیب زمینی، شش برابر محصول تولید شود، قیمت کنونی این محصول حتی پاسخگوی هزینه تامین بذر آن هم نیست. یکی از لوازم مهم افزایش تولیدات کشاورزی افزایش ظرفیت بستهبندی، ذخیرهسازی و فرآوری این محصولات بوده زیرا در فصول مختلف افزایش تولید برخی محصولات در نتیجه افت شدید قیمت موجب شده تا فساد محصولات افزایش یابد درحالیکه اگر تعداد و توزیع انبارها و سردخانههای کشاورزی و ظرفیت تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی افزایش یابد، علاوه بر کاهش میزان فساد محصولات مختلف میتوان ارزش افزوده و اشتغالزایی بخش کشاورزی را نیز افزایش داد.

محصولات جالیزی با حدود ۷۲۱ هزار تن، گوجه فرنگی تازه و فرآوری شده با حدود ۳۹۵ هزار تن، سیبزمینی تازه و فرآوری شده ۲۰۲ هزار تن، سیب با حدود ۱۵۱ هزار تن و پیاز، موسیر و سیر با ۱۰۱ هزار تن، رتبه پنج محصول مهم از نظر وزنی را در صادرات محصولات کشاورزی از آن خود کردند. خبرگزاری صدا وسیما مرکز کهگیلویه وبویراحمد، مسئول سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی سپاه فتح استان گفت:این محصولات شامل بادمجان توپی، گوجه قلمی،گلابی و گوجه درختی با عملکرد هزار و ۵۰۰ گوجه بر روی یک بوته، ۳ نوع کاهو، کاسنی و کدو با شکل متفاوت و عملکرد بالا، هندوانه آناناسی و تولید گیاهی جدید از ترکیب گونههای گیاهی علف چشمه و تره شاهی است که به صورت کاملا ارگانیک تولید شده اند.

اصلاح الگوی بهینه مصرف می­ گوید به طول مثال باید برای مصرف پروتیین شخص از چه سبدمحصولاتی استفاده کند و به چه میزان. جویای دلایل چنین مشکلاتی از سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان شدیم تا ببینیم ساز و کار متولیان امر به چه صورت بوده و راهکارشان چیست؟ وی با بیان اینکه اقتصاد بخش کشاورزی کشور، باید به سمت نظام قراردادی پیش رود و در این رابطه نیز، وزارت جهاد کشاورزی برنامه دارد، گفت: در صادرات محصولات کشاورزی و غذایی وضعیت خوبی نداریم و یکی از دلایل مهم این اتفاق نیز عدم عضویت ایران در پیمانهای منطقهای و بینالمللی است. بسته الگوی بهینه مصرف مواد غذایی توسط وزارت بهداشت با وزارت جهاد کشاورزی در سال 91-90 تهیه شده است. اطلاعات این شکل مربوط به مطالعات 40 ساله وزارت نیرو می­باشد که در سال 91 انتشار یافته است. اطلاعات اشتباه برنامه ریزی اشتباه را به همراه می­آورد. وی همچنین معتقد است: برنامه ریزی های لازم برای حمایت از کشاورزان به موقع صورت نمیگیرد تا زمانی که به مرحله بحران برسیم، کشاورزی کشور ما اکنون تولید و در پی آن درآمدزایی ندارد، بلکه با بحران روبه رو شده است، زیرا کشاورزان دائما در حال از دست دادن سرمایه خود هستند و اگر این وضعیت به همین شکل ادامه پیدا کند دیگر اقبالی برای کشت محصول نخواهند داشت.

در سال اول وزارت جهاد کشاورزی توانست رئیس جمهور را متقاعد کند که از صندوق ارزی وام بگیرد. به گزارش خبرآنلاین از خراسان، مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ظهر امروز با حضور حسین دماوندی نژاد معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی و ابوالفضل چمندی معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی برگزار شد. همچنین واردات محصولات بخش کشاورزی و غذا با ۱۰ میلیون و ۸۸ هزار تن و به ارزش چهار میلیارد و ۹۱ میلیون دلار، ۲۹.۶ درصد از واردات غیرنفتی ۱۳.۸ میلیارد دلاری را به خود اختصاص داده است. لذا محصولی که فراوان تولید میشود چون برنامه ندارد روی زمین و شاخههای درخت یا زیر درختان در مزارع تلبنار شده و از بین میرود در حالی که ما در کشورمان 40 هزار میلیارد تومان به دلیل همین نگاه معیوب دچار ضایعات کشاورزی هستیم که یعنی اتلاف 13 میلیارد مترمکعب آب. رضایی همچنین در بخش دیگری از این گفتوگو به ضرورت برنامهریزی اجرایی برای توسعه شهرستانهای اندیکا و لالی در سال ۱۴۰۱ و همچنین برنامهای کاربردی در طول سالهای ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۳ تاکید کرد و گفت: این برنامهریزیها، ظرفیتهای اقتصادی این شهرستانها را شناسایی خواهند کرد.

اما به دلیل وجود درجهبندی کیفی در بورس کالا و رقابت خریداران برای تامین نیاز خود بر اساس کیفیت محصول، اجرای این سیاست گام بزرگی برای ارتقای کیفیت گندم و دیگر محصولات کشاورزی محسوب میشود. مصرف نامتعادل کودها و زیادی مصرف کود اوره و کمی مصرف کودهای پتاسه و روی (Zn) یکی از دلایل تجمع نیترات در برخی از محصولات کشاورزی خصوصاً غده ابو ریشهای میباشد. به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، روحالله لطیفی، سخنگوی گمرک با اشاره به آمار تجارت پنجماهه نخست سال گفت: صادرات غیرنفتی کشور در حدود ۳۸ میلیون تن است که بیش از ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته و همچنین برای واردات با حجم ۱۳.۷ میلیون تن، ۱۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج شده است. به گزارش ایمنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، «سید جواد ساداتینژاد» در جلسه قرارگاه دیپلماسی غذایی، بر حذف موانع و محدودیتهای صادرات محصولات کشاورزی، اصلاح و بازبینی تعرفههای صادراتی این بخش، تدوین و اعلام برنامه بلندمدت میزان صادرات محصولات با هدف پیشبینیپذیر شدن این بخش، پیشبینی بستههای حمایتی و تشویقی صادرات، ایجاد بازارهای جدید صادراتی و راهاندازی پایانههای صادرات محصولات کشاورزی تاکید کرد. طبیعی است که صادرات این محصولات هم با مشکل مواجه و هدررفت آن بالا باشد و به دنبال آن روز به روز از تعداد اقلام صادراتی کاسته شود.

به گفته نماینده اصفهان در شورای عالی استان ها این مشکلات برای کشت کلزا نیز که پایه روغن خوراکی است و کشت آن میتواند به صرفه تر از سایر محصولات کشاورزی باشد وجود سایت agriculture-na دارد. نماینده اصفهان در شورای عالی استان ها میگوید: اکنون قیمت خرید تضمینی پیاز هر کیلو ۴۰۰ تومان اعلام شده اما هزینه تمام شده پیازی که برداشت می شود بیش از یکهزار تومان است، چطور کارشناسی، نظارت و جمع بندی انجام شده که چنین قیمتی برای خرید تضمینی پیاز اعلام کردهاند؟ شاخص قیمت غلات در ماه آگوست ۱۴۳.۶ بوده که نسبت به ماه ژوییه ۴.۵ واحد معادل ۳ درصد و نسبت به آگوست سال قبل، ۷.۴ درصد پایین تر است.

از نظر ارزشی نیز پسته با پوست تازه یا خشک و مغز پسته ۳۱۸ میلیون دلار، گوجه فرنگی تازه و فرآوری شده ۲۱۸ میلیون دلار، محصولات جالیزی ۱۶۶ میلیون دلار، شیر و محصولات لبنی با ۱۴۴ میلیون دلار و زعفران ۶۷ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشتهاند. کمباین ماشینی با چنگک های قوی است که می تواند گیاهان را جمع کند و همچنین به تنهایی یک چنگک جمع آوری می کند. برخی از مواردی که باید در کشت هیدروپونیک برای آنها هزینه بپردازید عبارت است از: هزینه تهیه و مدیریت محلول و فرمول های غذایی، هزینه بستر کشت، ضد عفونی کردن بستر کشت و… روسیه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مواد اولیه مورد استفاده در تولید کود است و اگر تحریمهای تجاری در پاسخ به جنگ روسیه و اوکراین علیه کرملین وضع شود، عرضه این مواد اولیه برای تولید کود هم با وقفه ایجاد میشود و رشد قیمت محصولات کشاورزی و افزایش گرسنگی و فقر در دنیا ادامه پیدا خواهد کرد.

بنابراین به نظر میرسد با استفاده از سیاست قیمت تضمینی میتوان برخی از چالشهای اجرای سیاست خرید تضمینی را کاهش داد. وی بااشاره به اینکه بهترین نوع بسته بندی استفاده از شانه و بسته بندی تک ردیفه است گفت : صرف هزینه برای بسته بندی به نفع باغدار خواهد بود و میزان ضایعات میوه را کاهش می دهد. علت استفاده بیش از حد سموم توسط کشاورزان چیست؟ چرا که قیمت آرد و نان به دلیل حمایت از مصرفکنندگان توسط دولت تعیین میشود و عدم تغییر قیمت این محصولات نیز باعث عدم شکلگیری بازاری مناسب برای خرید گندم در بورس کالا میشود. رضایی با بیان اینکه در ۱۰ سال آینده موضوع غذا به یک اولویت جدی برای همه دنیا محسوب میشود ادامه داد: در این راستا، رشد تولید محصولات کشاورزی در مناطق مختلف و مستعد به ویژه استان خوزستان باید به عنوان یک اولویت مورد توجه قرار گیرد.

کشت گلخانهای آناناس نسبت به موز راحتتر است، آناناس نیاز آبی کمتری داشته و چندان به کاهش دما و رطوبت حساس نیست. وی در خصوص مشکل ایجاد شده در هفته های گذشته در صادرات سیب کشور به ویژه آذربایجان غربی با توجه به کاهش تعرفه واردات موز اظهار کرد: برخی فضاسازی ها موجب این تصمیم شد ولی ما تلاش کردیم تا تبعات منفی این تصمیم را به حداقل برسانیم. احداث گلخانه در این نوع زمین ها توصیه نمی شود و شاید بتوان یکی از مهم ترین دلایل عدم موفقیت گلخانه های سبزی و صیفی و موز در این مناطق را نداشتن زهکش مناسب در گلخانه ها دانست. سالانه حدود ۹۹۵تن توتفرنگی و ۹۲۰تن انواع سبزی و صیفی در گلخانههای گیلان تولید میشود و برآوردها نشان میدهد به صورت میانگین در هر هکتار گلخانه موجود در استان، ۱۰نفر بهصورت مستقیم شاغل هستند. در ادامه بیان کرد: در ۲۵ سال اخیر، سالانه بطور متوسط ۹۰۰ هزار نفر به جمعیت کشور اضافه شده است که این جمعیت به غذا، آب و انرژی و سایر منابع نیاز دارند بنابراین همیشه بخش کشاورزی، دونده بوده و شکاف بین عرضه و تقاضا بیشتر شده است. ترسیم چهره بدبخت و فلاکت زده از کشاورز که همیشه مشکل دارد و منتظر کمک دولت است.

در بخش دیگری از این گزارش به آمار صادرات محصولات دام و طیور اشاره شده است. به گفته رستمی، معاونت زراعت هر ساله متناسب با نیاز کشور، یک برنامه کشت برای استانها تدوین می کند که برنامه ریزی لازم در این خصوص در سطح استان نیز انجام می شود اما برخی کشاورزان خارج از برنامه مبادرت به کشت نموده که با توجه به بالا بودن متوسط عملکرد این محصول در استان موجب افزایش تولید و کاهش قیمت در بازار می شود. تجربه کارشناسان این حوزه گویای این است که قیمت این دست از محصولات کشاورزی بیش از هر چیز تابع عرضه و تقاضا است، اما چگونگی مدیریت بازار و برنامه ریزی برای تولید محصول شاید حلقه مفقوده ای است که در چرخه تولید تا عرضه نادیده گرفته میشود، اگرچه از نقش واسطه ها در نظام توزیع محصولات نیز نمیتوان صرفه نظر کرد. از دیگر محصولات کشاورزی مهمی که در اوکراین تولید میشود میتوان به ذرت اشاره کرد و چین یکی از بزرگترین واردکنندگان آن است. وی ادامهداد: دولت چین در دو سال گذشته، برای خرید و انبار محصولات غذایی به ویژه ذرت و گندم فعالیت زیادی داشته است و این موضوع تا پیش از شروع جنگ روسیه و اوکراین، برای کارشناسان اقتصادی سوالاتی را به وجود آورده بود.

در این مرحله برای کمک به رشد گیاه می توان از کودهای حاوی عناصر پرمصرف مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم و همچنین عناصر ریز مغذی برای تامین این عناصر با استفاده از کودهای کامل استفاده کرد، می تواند بسیار موثر باشد. برای جلوگیری از به وجود آمدن ترکهای ریز هم مقدار پتاسیم بالا مؤثر است. مناسبترین خاک برای کشت با بازدهی بالا خاکهای شنی یا رسی مخلوط شده با شن همراه با زهکشی مناسب خواهد بود. معاون اقتصادی رئیس جمهور به سرعت عمل دستگاههای اجرایی برای رسیدگی به امور کشور و انتظارات مردم تاکید کرد و گفت: متأسفانه مدت زمان رسیدگی به امور کشور متناسب با انتظارات مردم نیست و این فاصله زمانی باید با تلاش دولت از شتاب بیشتری برخوردار شود.

امروزه با پیشرفت فناوری ماهواره ها و توسعه استفاده از آنها در زندگی روزمره، طیف وسیعی از کاربردهای سنجش از دور در حوزه های مختلف شناسائی شده است. به اعتقاد ناصرپور، در سال های گذشته معاملات کالاهای کشاورزی مشمول معافیت مالیاتی بوده و همین امر عامل رونق معاملات گواهی سپرده این بخش شده است و اگر مشکل مالیاتی در معاملات گواهی سپرده سایر کالاها برطرف شود، بهخصوص در بخش کالاهای صنعتی که شرایط انبار و نگهداری آسانتری دارند، انتظار میرود که شاهد رونق معاملات باشیم و این موضوع کمک شایانی به رونق بازار در بخشهای مختلف صنعتی کشور خواهد داشت و به نوعی میتواند موتور محرکی برای فعال شدن چرخ صنعت کشور نیز باشد. آنها هدفی در بازار جهانی نداشتند و به دلیل استفاده از روشهای سنتی کشاورزی، تولید بسیار کمی داشتند.

بنا بر آماری که خرداد ماه امسال اعلام شد در سال 99 چیزی حدود 800000 هزار دلار از صنایع دستی این استان به کشورهای آلمان، ترکیه، لهستان، روسیه، استرالیا، امارات، عمان، کانادا و چین صادر شد. اما در کشورهای دیگر مانند هند و چین که مزرعه کیوی دارند، آفتزدایی را ضروری میدانند. در سال قبل اوکراین بزرگترین صادرکننده ذرت به چین بود و سهم زیادی از نیاز این کشور را تأمین میکرد. از مزیتهای این روش میتوان به این اشاره نمود که جمعیت شهرنشین دنیا که چیزی در حدود یک سوم جمعیت جهان است، ساعاتی از وقت خود را به کشاورزی اختصاص میدهند تا نیاز خانواده خود را تا حدی تأمین کنند، یا محصولات خود را بفروشند.

لذا با توجه به عملیات اصلاحی صورت گرفته و هزینه های داشت بالای آن طبیعتاً قیمت بذر بخصوص در کلاس های بالا به مراتب نسبت به محصول غیر بذری تفاوت دارد. از کل بودجه کشور 4 % مربوط به آبخیزداری و آبخوان داری می­شود، اما بودجه ­های هنگفت به سدسازی و بودجه­ های انتقال آب در مسیرهای طولانی داده می ­شود. در پی این موضوع نباید صرفا با نام گلخانه اسپانیایی و گلخانه طرح اسپانیایی و بدون توجه به مشخصات فنی آن، انتخاب و خرید صورت گیرد. محمدصالحی میافزاید: میتوان گفت، نیمی از اقتصاد کشور ما بر پایه کشاورزی و دامداری است اما هیچ توجه و برنامه ریزی مدونی برای این بخش انجام نمیشود، در بازار کنونی کشور، فقط دلالان سود میکنند، کشاورزان هر ساله ضرر میکنند در نهایت برای جبران ضررها مجبور میشوند وامهای کلان با بهرههای زیاد از بانک کشاورزی دریافت کنند و روز به روز بیشتر بدهکار دولت شوند. وی افزود: سرمایه گذاران برای انجام فعالیت اقتصادی در منطقه از مشوقهایی برخوردار میشوند که میتواند به توسعه این شهرستانها شتاب بیشتری دهد. در ادامه کاردار آرژانتین در تهران گفتههای خود را در سه محور مطرح کرد: نکته اول اینکه ظرفیت همکاری بالایی بین دو کشور ایران و آرژانتین وجود دارد.

در همین ارتباط اصغر رستمی، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، با تاکید بر اینکه در استان اصفهان بالغ بر ۹۰ درصد پیاز برداشت شده و به فروش رفته است و تنها ۱۰ درصد محصول که نزدیک به ۴۰ هزار تن بوده، باقی مانده است، میگوید: قیمت فروش پیاز در حال حاضر بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ تومان است که نسبت به قیمت تضمینی همچنان فاصله دارد، قیمت تضمینی پیاز در سال جاری سه هزار و ۱۹۲ ریال اعلام شده است. فاصله ستونها از يکديگر در کناره ها 5/2 متر، در جلوها 3 متر ، در داخل گلخانه 5 متر و طول ستونها 6/4 متر ميباشد. مدنی در رابطه با نحوه عملکرد تهیه این گزارش گفت: با توجه به اینکه استاندارها بسیاری برای تهیه این گزارش وجود داشتند اما ما از استانداردهای فائو استفاده کردیم.