اخبار

برنامه‌ریزی دولت برای ایجاد ۵ خط انتقال آب دریا به مرکز کشور/معوقات گندم‌کاران بزودی پرداخت می‌شود

مخبر همچنین با اشاره به دیدار امروز(سه شنبه) اعضای هیئت دولت با مقام معظم رهبری و تأکیدات ایشان در زمینه اقتصاد و به ویژه امنیت غذایی و معیشت مردم افزود: تاریخ کشور و تجربه تقابل دشمنان با مردم ایران نشان داده که موضوع امنیت غذایی از مباحثی است که همواره به عنوان یک ابزار علیه مردم کشورمان مورد استفاده قرار گرفته به همین دلیل دولت به صورت جدی و با عزمی راسخ در راستای توجه به این موضوع و افزایش ذخایر کالاهای اساسی گام بر می دارد.

معاون اول رئیس‌جمهور در این مراسم از پرداخت ۱۲ هزار میلیارد تومان معوقات گندم کاران کشور ظرف روزهای آینده خبر داد و از تلاش های گندم کاران در سراسر کشور در راستای تأمین گندم مورد نیاز در سال جاری قدردانی کرد.  

مخبر با تأکید بر اینکه اقتصادی کردن کشاورزی به حضور مردم و سرمایه گذاران به این حوزه منجر می شود، ادامه داد: باید از دامداران کشور که در موضوع حذف ارز ترجیحی با دولت همکاری کردند، قدردانی کرد.  

تغییر الگوی کشت اهمیت اساسی دارد 
معاون اول رییس جمهور افزود: تغییر الگوی کشت نیز در کشور اهمیت اساسی دارد زیرا می‌توان به عنوان نمونه از طریق روش های گلخانه ای نیازهای دامی قابل توجهی را تأمین کرد.  

مخبر با اشاره به اینکه دیپلماسی اقتصادی و تأمین ارز کالاهای اساسی در اوایل کار دولت سیزدهم با جدیت دنبال شد، خطاب به مدیران وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد: باید برای کالاهای مهم و ضروری مورد نیاز مردم از طریق ابزارهایی همانند کشت قراردادی، خرید تضمینی و اختصاص یارانه اقدامات لازم را انجام‌ داد.

مخبر همچنین در خصوص استفاده بهینه از آب و خاک گفت: احیای کشت دیم، آبخیزداری وآبخوان داری سه برنامه اساسی دولت برای توجه به بحث آب و خاک در کشور است.  

معاون اول رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در اوایل کار دولت سیزدهم کاهش ذخایر کالاهای اساسی یکی از نگرانی‌های جدی دولت و رییس جمهور بود که توانستیم ظرف مدت کوتاهی این ذخایر را به نقطه اطمینان بخش و مطلوبی برسانیم که وزارت جهاد کشاورزی با اقدامات شبانه روزی خود نقش مهمی در این موضوع داشت.

وزیر جهاد کشاورزی نیز در این مراسم با قدردانی از حمایت های معاون اول رییس جمهور از وزارت جهاد کشاورزی و با اعلام اینکه طبق برنامه ریزی این وزارتخانه تولیدات کشاورزی تا پایان دولت سیزدهم به ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت، گفت: اعلام قیمت تضمینی خرید گندم قبل از فصل کاشت و کشاورزی قراردادی از جمله اقدامات مهم وزارتخانه جهاد کشاورزی در یکسال گذشته است.
 منبع اخبار

وی همچنین اداره کشور بدون نگاه به بیرون و لزوم خنثی سازی تحریم‌ها را از دیگر موضوعات مورد تاکید رهبر معظم انقلاب برشمرد و گفت: باید مسیر حرکت دولت طوری باشد که دشمنان ملت نتوانند با اقدامات بدخواهانه خود ملت ایران را با آسیب در بخش های مختلف به ویژه در بخش غذایی روبرو کنند.  

برنامه ریزی دولت با ایجاد پنج خط انتقال آب دریا به مرکز کشور 
معاون اول رییس جمهور  به مشکلات خشکسالی در سطح جهان اشاره کرد و افزود: دسترسی های ایران به دریا و اقیانوس یک فرصت استثنایی است که در این راستا دولت برای پنج خط انتقال آب دریا به مرکز کشور و نیازهای بخش صنعت برنامه ریزی لازم را انجام داده است؛ در گذشته آب آشامیدنی و صنعت شهرهای ساحلی ایران از مرکز کشور تأمین می شد اما در دولت سیزدهم به سمتی حرکت می کنیم که آب را از دریا به مرکز ایران انتقال دهیم.  

به گزارش مجله خبری کشاورزی، محمد مخبر عصر سه شنبه در مراسم افتتاح و بهره برداری همزمان ۲ هزار پروژه وزارت جهاد کشاورزی که به مناسبت هفته دولت انجام شد، با اشاره به تأکیدات و منویات مقام معظم رهبری در زمینه تأمین امنیت غذایی کشور تصریح کرد: یکی از مولفه‌های اقتدار کشور وابسته به امنیت غذایی است که این موضوع ارتباط تنگاتنگی با تلاش‌های جهادگران وزارتخانه جهادکشاورزی دارد.