اخبار

برنجکاران گیلان کرت‌های شالیزاری را برای خروج آب باران باز نگه دارند

صالح محمدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری کشاورزی اظهار داشت: بازنگه داشتن کرت‌های شالیزارها برای خروج آب باران از کرت‌ها به داخل زهکشی‌ها برای جلوگیری از آسیب به مزارع شالیزاری ضروری است بنابراین کشاورزان به این مهم اهتمام جدی داشته باشند.

وی افزود: شالیکاران بعد از ساعت ۱۰ صبح برای برداشت خوشه های طلایی برنج چه به صورت مکانیزه و چه دستی اقدام کنند تا به دانه‌های برنج آسیب نرسد.

همچنین از بعدظهر شنبه تا اواسط هفته با ورود سامانه بارشی به استان، شاهد روند افزایش ابر، کاهش نسبی دما، در بعضی ساعات بارش رگباری باران و رعد و برق تا سه شنبه پیش بینی می شود.

ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم‌ های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم‌های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می‌شود، بیشترین رقم‌های کشت شده برنج در این استان، رقم‌های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: تاکنون ۵۹ هزار و ۴۰۰ هکتار معادل ۲۵ درصد از شالیزارهای استان به مرحله برداشت رسیده‌است و خوشه‌های برنج در ۹ هزار و ۶۷۸ هکتار از شالیزارهای گیلان برداشت شد که از این میزان، برداشت هفت هزار و ۷۰۰ هکتار به روش مکانیزه بود.

گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور به شمار می‌آید که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده‌است.

۲۵ درصد شالیزارهای گیلان به مرحله برداشت رسید

آبگرفتگی منطقه‌ای، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و طغیان آن‌ها، جاری شدن سیلاب موقتی و منطقه‌ای به ویژه در ارتفاعات و دامنه ها، لغزش و رانش، تخریب پل ها، برخورد صاعقه ، خسارت به سازه ها و شکستن درختان به سبب وزش باد شدید از احتمالات طی مدت فعالیت این سامانه جوی است.منبع اخبار

هواشناسی گیلان با انتشار اطلاعیه‌ای نسبت به وقوع بارندگی در استان هشدار زرد صادر کرد، براساس جدول پیش بینی هواشناسی استان طی روزهای آینده، بارندگی گاهی رگباری موقتی شدید، وزش باد و رعد و برق پاره‌ای نقاط شدید، کاهش دما به طور متوسط ۲ تا پنج درجه سانتیگراد، احتمال تگرگ و مه آلودگی در استان مورد انتظار است.

محمدی با اشاره به اهمیت کاشت و برداشت مکانیزه برنج، برداشت مکانیزه برنج را منجر به کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت دانست.