اخبار

بزرگترین ذخیره‌گاه ژنتیکی جنگل‌های اُرس و بنه کشور در خلخال قرار دارد

حجت الاسلام کریم اسدی گفت: صدور هرگونه مجوز بهره برداری از معادن سنگ شن و ماسه و یا هرگونه صدور مجوز برای اجرای عملیات در سطح اراضی ملی از سوی مرکز استان و بدون اطلاع مسئولین این شهرستان برای مردم خلخال پذیرفته نیست.منبع اخبار

پنج پروژه آبخیزداری امسال در خلخال به بهره برداری می‌رسد

به گزارش خبرنگار مجله خبری کشاورزی، محمود قلی زاده در دیدار با امام جمعه خلخال با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد جنلهای استان اردبیل در شهرستان خلخال واقع شده است، گفت: بیش از ۴۵ هزار هکتار از ۶۹ هزار هکتار جنگل استان اردبیل در این شهرستان واقع شده است و این جنگل‌ها با برخورداری از نادرترین گونه‌های درختان جنگلی قدکوتاه ارس و بنه به عنوان وسیع‌ترین ذخیره گاه ژنتیکی این گونه درختان محسوب می‌شوند.

قلی زاده با بیان اینکه برای سال آینده اعتبارات خاص و ویژه‌ای برای احیا و غنی سازی جنگل‌های قدکوتاه و بنه جنوب استان در نظر گرفته شده است، احداث سازه‌های آبخیزداری و بندهای تاخیری آب را از جمله کارهای ارزشمند و ماندگار اداره کل منابع طبیعی برای افزایش ذخیره آب سفره‌های زیرزمینی، استفاده از آب پشت سدهای آبخیزداری برای کشاورزی و همچنین پیشگیری از تخریب اراضی جنگلی و منابع طبیعی از سیلاب‌های تند اعلام کرد.

احمد عزیزی گفت: به استثنای  ۴ هزار هکتار از حوزه شهر خلخال برای باقی مانده و تمامی اراضی منابع طبیعی واقع در سه بخش مرکزی، شاهرود و خورش رستم شهرستان و با اجرای طرح کاداستر سند مالکیت تک برگی اخذ شده و از هرگونه تجاوز به اراضی ملی توسط افراد سودجو و فرصت‌طلب پیشگیری شده است.

امام جمعه خلخال نیز با بیان اینکه در سال‌های گذشته شهرستان از لحاظ اعتباری مورد کم لطفی قرار گرفته است، اظهار کرد: در مواردی مدیران کل استان برای واگذاری معادن و اراضی ملی به سرمایه گذاران بخش خصوصی مسئولین این شهرستان را دور می‌زنند که این غیر قابل قبول است.

وی اظهار کرد: طی سال‌های گذشته و امسال اعتبارات مناسبی از محل اعتبارات مختلف ملی بخصوص اعتبارات سفر ریاست جمهوری به این استان برای اجرای این پروژه‌ها  در جنوب استان اردبیل تخصیص یافته است.

وی گفت: در سال جاری ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان اردبیل و ۷۰ میلیارد ریال  از محل اعتبارات ملی برای اجرای پروژه‌های آبخیزداری و نگهداری از جنگل‌های این شهرستان تخصیص یافته است.

همچنین در این نشست رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خلخال گفت: این شهرستان دارای ۲۱۷ هزار هکتار اراضی ملی و مراتع و جنگل است که ۴۵ هزار هکتار از آن مختص جنگل‌های قدکوتاه ارس و بنه و جوان‌ترین جنگل‌های استان اردبیل است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خلخال اظهار کرد: هم اکنون ۵ طرح و پروژه آبخیزداری در مناطق مختلف این شهرستان و هر کدام با اعتباری بالغ بر ۱۵ میلیارد ریال در حال اجراست که همه این پروژه ها تا دهه  فجر امسال مورد بهره‌برداری قرار خواهند گرفت.

 مدیرکل منابع طبیعی آبخیزداری استان اردبیل با بیان اینکه پراکنش جنگل‌های کشور در این شهرستان و از نوع هیرکانی در مرز شهرستان تالش جوان‌تر از درختان واقع در جنگل استان گیلان است، افزود: جنگل‌های استان اردبیل به سه نوع هیرکانی، ایران تورانی و ارسباران تقسیم می‌شوند که بیشترین نوع جنگل هیرکانی و ایران تورانی در جنوب استان و در محدوده شهرستان خلخال واقع و نوع ارسباران در شمال استان اردبیل پراکنده است.

وی همچنین از شناسایی افراد سودجو و فرصت طلب که به صورت مخفیانه اقدام به قطع درختان نادر و قد کوتاه جنگل اندبیل می‌کردند، خبر داد و افزود: نتیجه تلاش شبانه‌روزی مامورین این یگان منجر به شناسایی این افراد و جلوگیری از تخریب و نابودی جنگل‌های قد کوتاه در منطقه جنگلی اندبیل خلخال شد.