اخبار

بستر کشت گلخانه چیست(فروش انواع بستر کشت هیدروپونیک، بذر و نهال) مجله خبری کشاورزی

هندوانه یکی از مهمترین صیفیجات است که از نظر ابعاد و اندازه، بزرگ است و وزن بیشتری نسبت به سایر میوه ها دارد. این درحالی است که ما در سیستم غذایی مان تنها از ۱۵۰ گونه استفاده می کنیم. زمینهای شمال کشور زمینهایی هستند که میتوانند از لحاظ تولید کشاورزی به ما کمک کنند و ما اکنون در آنها ویلا می سازیم و این فاجعه است. آنچه که از این تجربه­ی تاریخی و عینی به معیشت ما گره می­خورد این است که اگر سه استان شمالی ما که از شرایط بسیار بهتری نسبت به کشور هلند چه از لحاظ مساحت و چه از لحاظ آب و هوا و جمعیت برخواردار می­باشند، با به کار بستن تجربه­ی کشور هلند در کشاورزی و استفاده از فناوریهای پیشرفته، دو برابر درآمدهای نفتی در طول یکسال، درآمد صادراتی در حوزه کشاورزی تنها از این 3 استان داشته باشد و این به معنای آن است که درآمد کشور به شدت افزایش می­یابد و از آن طرف خروج ارز برای واردات بعضی محصولات کشاورزی کاهش پیدا میکند.

استاد مدیریت آب و محیط زیست امپریال کالج لندن گفت: از لحاظ ریالی و دلاری در ۲۵ سال گذشته هر سال به طور متوسط ۹۰۰ هزار نفر به جمعیت اضافه شده که این جمعیت به منابع نیاز دارد. در عین حال متوسط مصرف در دوره پنج ساله 1.7 درصد در سال رشد خواهد کرد و در سال 1402 به 622 هزار تن می رسد. ما انتظار نداریم ایران حداقل در دوره مورد پیش بینی ما یعنی تا سال 1402 در زمینه تولید برنج به خودکفایی دست پیدا کند. ۵۰ درصد کشاورزی ما در زمینهای نامطلوب انجام میشود و ما می توانیم حدود ۲ میلیون هکتار آن را به جاهایی دیگر منتقل کنیم. حتی ما می توانیم با استفاده از انرژیهای نو و خورشیدی گرمای گلخانهها را تامین کنیم. محسن به شرایط دشوار کشاورزی در ایران، اشاره کرد: کشور ما در حوزه کشاورزی چندان مستعد نیست. امروزه، با افزایش طیفی از فناوریهای نوین و نوآورانه در صنعت کشاورزی، ادارهی یک گلخانه فقط محدود به طبقهی مرفه و دانشگاهها نمیشود؛ بلکه هر فردی که علاقهمند است کسبوکارش را بر این مبنا شروع کند یا حتی دوست داشته باشد شیوههای جدیدی از زندگی پایدار را به جنبههای زندگی روزمرهاش اضافه کند نیز میتواند وارد این عرصه شود.

فارغ از بخش صنایع غذایی، ضروری است از زاویه اقتصادی نیز، این موضوع مورد ارزیابی قرار گیرد. البته این به شرطی است که پروژه به خصوص از لحاظ تأمین اعتبار پیشرفت داشته باشد. این خطر وجود دارد که تولیدکنندگان بزرگ برنج برای تضمین نیاز بازار داخلی، صادرات را محدود کنند. حتی قبل از روی کار آمدن ترامپ نیز محدودیت هایی برای صادرات مواد غذایی به ایران وجود داشت، زیرا تحریم مبادلات دلاری مشکلاتی را در زمینه پرداخت ها پدید آورده بود. موسسه تحقیقاتی فیچ در آخرین گزارش مربوط به ایران به بررسی بخش کشاورزی ایران پرداخته و ارزش صنعت کشاورزی ایران را در سال جاری 53.5 میلیارد دلار برآورد کرده و معتقد است این بخش بین سالهای 2020 تا 2024 رشد سالانه 2.7 درصدی را تجربه خواهد کرد. در ۱۰ سال گذشته ، فناوری کشاورزی شاهد رشد چشمگیر سرمایه گذاری بوده است که در ۵ سال گذشته ۶٫۷ میلیارد دلار سرمایه گذاری و تنها در سال گذشته ۱٫۹ میلیارد دلار سرمایه گذاری شده است. در این صورت برای راهاندازی سیستمهای آبیاری نوین، برای هر هکتار زمینی که از آبیاری بارانی استفاده میکند ۱۱ میلیون تومان و برای هر هکتار زمین که از آبیاری قطرهای استفاده میکند ۲۳ میلیون تومان، تعلق میگیرد.

وی عنوان کرد: وزارت جهاد کشاورزی بهدنبال دستیابی به خودکفایی در تمام محصولات نیست. عضو تیم پژوهشی پروژه ایران ۲۰۴۰ دانشگاه استنفورد جابهجایی زمینهای کشاورزی به مناطق نیمه مطلوب را یکی از راهحلهای مشکل کشاورزی در ایران عنوان کرد و گفت: بیشترین زمین در استان های کردستان آذربایجان غربی و کرمانشاه، لرستان و مازندران و گیلان نسب اراضی به مساحت مطلوبیت خوبی برای کشت دارند. این استاد دانشگاه در رابطه با میزان بارندگی در ایران افزود: حدود ۷۵ درصد از مساحت کشور زیر ۲۵۰ میلیمتر بارندگی دارد. او در رابطه به چگونگی استفاده از اراضی در حال حاضر گفت: ما زمین خوبی نداریم که کشاورزی را توسعه دهیم. وی در جمعبندی سخنان خود بیان کرد: باید شکل نظام تولید کشاورزی را با توجه به مؤلفههای محیط زیست و اقتصاد سبز تغییر دهیم. در طول عصر آهن و دوران باستان کلاسیک، گسترش روم باستان، جمهوری و سپس امپراتوری، در سرتاسر مدیترانه باستان و اروپای غربی بر اساس سیستمهای کشاورزی موجود ساخته شد و در عین حال سیستم ارباب نشینی را نیز ایجاد کرد که به زیربنای کشاورزی قرون وسطی تبدیل شد.

بسیاری از اظهار نظرها درباره بخش کشاورزی نیز ناشی از افزایش خشونت به دلیل توسعه خشکسالی در سایت agriculture-na کشور است. یک دلیل دیگر برای درخواست تولید فراوردههای زیستی در سطح دنیا، وجود باورهای اخلاقی و دینی است که این باورها محیطزیست را به عنوان محیطی برای پرورش نسلهای گذشته حال و آینده و به جهت تولید غذا برای نسلهای مختلف در نظر میگیرد و هر گونه صدمه زدن به آن را از لحاظ اخلاقی یا مذهبی را محکوم میکند. مدنی بیان کرد: نمودارها این تحقیق نشان میدهد که افزایش تولید در سطح کشور بیشتر از طریق محصولات آببر و صیفی بوده و ما تولید صیفیجات و سبزیجات را با تمام فقر آبی افزایش دادیم. به هرحال سیاستگذاران بر این باور بودند که ما باید محصولات استراتژیک را خودمان تولید کنیم.

او ادامه داد: مساحت کشت دیم و مساحت کشت آبی با یکدیگر برابرند اما ۹۵ درصد محصولات ما از طریق کشت آبی تولید میشود. متوسط رشد سالانه تولید گندم ایران طی دوره مورد مطالعه ما یعنی سال های 1398 تا 1402 بالغ بر 5 درصد پیش بینی شده است. افزودن محدودیت های دیگر رسوبتی نیز از میزان زمینهایی با مطلوبیت متوسط کاسته و آن را به ۴.۸ میلیون هکتار رساند. طبقه متوسط بزرگ: بر اساس پیش بینی ما 87.3 درصد خانوارهای ایرانی درآمد خالص 5 هزار دلار در سال جاری خواهند داشت. بر اساس آمار و ارقام مصرفی پیشبینی میشود که بین سالها ۲۰۰۰ تا ۲۰۵۰ تقاضای جهانی آب باعث افزایش ۴۰۰ درصدی در تولید و ۱۴۰ درصدی در تولید برق حرارتی میشود. آذربایجان شرقی بر اساس سطح پیشرفت برنامه های ابلاغی در رده اول و تحقق پیشرفت برنامه ابلاغی طرح توسعه گلخانه ها در رده دوم کشور قرار دارد. هنوز سطح زیر کشت برنج در ایران محدود است و میزان برداشت در هکتار بسیار پایین است. بدیهی است پس از آن که مدارک ارائه شده از نظر سازمان مورد وثوق قرار بگیرد و تاییدیه کارشناس بازرس از وضعیت اولیه گلخانه نیز به این سازمان ارسال شود، مجوز شما صادر خواهد شد.

اکثر مولتی روتورها پس از هر بار شارژ مدت زمان پروازی بین 20 دقیقه تا 1 ساعت را دارند که قاعدتا این زمان کافی نیست. پس از افت شدید تولید و مصرف شکر در سال گذشته، انتظار داریم امسال شاهد رشد محسوس تولید و مصرف شکر باشیم و در ادامه در سال های منتهی به 1402 شاهد ثبات نسبی این بازار خواهیم بود. رشد مصرف گوشت گوساله در ایران از 1398 تا 1402: مصرف گوشت گوساله در ایران طی این دوره سالانه 1.7 درصد افزایش مییابد و در سال 1402 به 646 هزار تن خواهد رسید. به عنوان مثال مهندس کشاورزی که در سمت مسئول کنترل کیفیت کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۶۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۱۲۱۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۸۰۰۰۰۰ تومان را داشته اند. به گزارش فارس، کشوری مانند ترکیه که در همسایگی ما قرار دارد میتواند به عنوان مطالعه میدانی مورد نظر مسؤولان بخش کشاورزی باشد.

در آینده اختصاص یارانه موجب دوری منابع مالی از بخشهایی میشود که پول در آنها بهتر و پایدارتر میتواند مصرف شود. برای ساخت و راه اندازی گلخانه چقدر پول لازم داریم؟ از اینجا به بعد زمینها وضعیت مطلوبی برای کشاورزی ندارند. در یکی از مطالعات نشان داده شد که کشت گندم دوروم، گندم نرم زمستانه و یونجه در مزارع زیستی، حتی بدون پرداخت ما به التفاوت، سود بیشتری فراهم میکنند. کمباین ها دارای قطعات مختلفی هستند که با توجه به نوع استفاده از آنها شکل و نوع این قطعات نیز در آنها متفاوت است. نوع سوخت مصرفی در گلخانه؛ در مناطقی که امکان دسترسی به گاز طبیعی وجود دارد میتوان با کاربرد این سوخت ارزان هزینهها را به مقدار زیادی در تولید فصل سرما کاهش داد. درست همانطور که شرایط داخل گلخانه برای تولید محصولات کشاورزی بهینه میشود، برای بیماریهایی که ممکن است روی آنها تاثیر بگذارد نیز به همین صورت است. تشدید تنش ها با آمریکا و مختل شدن فعالیت های اقتصادی و کاهش درآمدها به دلیل شیوع کرونا نیز می تواند بر این بخش تاثیر منفی بگذارد. یکی دیگر از دلایل زوال و عقب افتادگی در این دوره تاثیرات منفی اعراب بر روی اقتصاد ایران بود.

در مناطقی که باران سالانه کمتر از دویست و پنجاه میلیمتر باشد کشاورزی بدون آبیاری ممکن نیست. با توجه به مشکلاتی که به آن اشاره کردید، به نظر میرسد به زمان بیشتری برای صدور سند نیاز است.روند صدور سند بهصورت تصاعدی در حال رشد است، اما حل تمام مشکلات در حیطه وظایف ما نیست مثلاً در جاهایی لازم است قوانینی تغییر کند. که برای تولید یک محصول با کیفیت باید حتما کنترل شوند. حیواناتی که به کشتارگاه می روند اکثرا بیش از اندازه استاندارد وزن دارند و از کیفیت لازم برخوردار نیستند. این پژوهشها عمدتا دربارهٔ مسائل مؤثر بر کارآیی و تولید کشاورزان است، مسائلی نظیر افت کیفیت خاک، فقدان تنوع گونههای گیاهی، و بروز آفات نباتی. کشاورز اضافه کرد: کشاورزی در ایران با چهار چالش جدی روبعرو است، نخستین چالش پیش روی کشاورزی، بحران آب است که در طرحهای اقتصاد مقاومتی در برنامه ششم توسعه در راس اقدامات قرار دارد. مدنی با اشاره به جلوگیری از کشت هندوانه گفت: هندوانه درست است که پر آب به نظر میرسد اما براساس آبی که برای آن خرج می کنید با کشت ذرت و سیب در یک راستا قرار میگیرد و حتی ممکن است آورد ریالی هندوانه از محصولات مشابه آن بیشتر باشد.

اصلاحات ارضی صورت گرفته توسط شاه از سال ۱۳۴۱ که همراه با برخی تبلیغات صورت گرفت بخش اعظمی از کشاورزی ایران از بین رفت و با تکه تکه شدن کشاورزی ایران، واردات محصولات آمریکایی به ایران بسیار زیاد شد. ، اظهار میکند: اگر آبی که در بخش کشاورزی مصرف میشود همراه با بهینه سازی باشد و در آبیاری از روشهای مدرن به جای سنتی استفاده شود همچنین الگوی کشتی برای استان تعریف شود که با ویژگیهای آب و هوایی این منطقه منطبق باشد کشاورزی در چنین منطقهای با مشکلی چندان مواجه نخواهد بود زیرا اینگونه حداقل مصرف آب را داریم ضمن آنکه بیشترین اشتغال ما در بخش کشاورزی است و با حذف کشاورزی باید مشاغلی جایگزین تعریف شود تا معیشت کشاورزان به خطر نیفتد. همانطور که گفته شد بیشترین مصرف آب در کشاورزی و بهخصوص آبیاری است و حدود ۴۰ درصد از آبیاری مزارع با آبهای زیرزمینی صورت میگیرد. به گفته کشاورز، منافع ملی ایران حکم میکند که کشاورزی در کشور توسعه نیابد. یکی دیگر از بخش های تاریخ ایران که باعث عقب افتادن کشاورزی شده حکومت اعراب می باشد. بسیاری از چینی ها کشاورزی می کنند و تقریباً یکی از بزرگترین صنایع کشت و صنعت در اختیار این کشور قرار دارد.

این یک خبر خوب است به این معنی که اگر درست برنامه ریزی کنیم میتوانیم کشت گندم را افزایش و مصرف آب را کاهش دهیم البته به این شرط که کشت صیفی را به گلخانهها منتقل کنیم. پاسخ دهیم. ما اعتقاد داریم که می توانیم هم مصرف آب را کاهش و افزایش تولید داشته باشیم. رکنا: دبیر کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی با بیان این که مجلس، وزارت جهاد کشاورزی را موظف کرده است که تا شهریور امسال الگوی کشت مناسب را برای تمام استان های کشور تدوین کند تا شاهد ساماندهی کشت انواع محصولات کشاورزی در سراسر ایران باشیم، عنوان کرد: کشت فراسرزمینی، یکی از راهکارهای دولت سیزدهم برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی است، به نحوی که ما می توانیم با کشورهایی که دارای منابع آبی زیادی هستند توافق کنیم تا با استفاده از خاک و آب آنها و البته با بهره گیری از بذر، دانش تخصصی و نیروی انسانی خودمان، محصولات مورد نیاز مردم ایران را در کشورهای خارجی تولید کنیم و بخشی از محصولات را به آن کشورها تحویل بدهیم و بخشی دیگر را برای تامین نیاز داخلی وارد بازار ایران کنیم.

برای مثال بایستی هنگامی گوجهفرنگی گلخانهای به بازار عرضه شود که کشتهای خاکی تمام شده و در بازار محصول آن وجود ندارد؛ بنابراین توجه به برنامهریزی کشت بسته به منطقه اولین و مهمترین عامل تعیین اقتصادی بودن کشت در گلخانه است. پس اولین کار در انتخاب بستر مناسب، تعیین نوع گیاهی است که قصد پرورش آن را دارید. این ماشین آلات ابتدا از انرژی بخار بهره میگرفتند؛ به تدریج موتورهای احتراق داخلی و بنزینی(که بازدهی را تا 30 درصد افزایش میدادند.) جایگزین این نوع سیستم سوخت شدند. کاوه مدنی استاد مدیریت منابع آب و محیط زیست امپریال کالج لندن و یکی از اعضای تیم پژوهشی پروژه ایران ۲۰۴۰ استنفورد امروز در نشستی خبری در ساختمان مرکزی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر دراینباره گفت: پروژه ایران ۲۰۴۰ استنفرد پروژهای است که برخی از محققان و صاحبنظران خارج و داخل را گرد هم آورده تا به هدف توسعه پایدار در ایران کمک کند. معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه برنامه راه وزارت جهاد کشاورزی برای اصلاح بهرهوری آب مشخص است، از وزارت نیرو درخواست کرد که به برنج کاران خارج از دو استان مورد نظر وزارت جهاد کشاورزی (گیلان و مازندران)، آب اختصاص ندهد. این ضعفی بوده که داشتیم و داریم و سعی میکنیم با صاحب نظران ایرانی داخل و خارج آن را برطرف کنیم.

در همین راستا وزارت جهاد کشاورزی ظرفیت کشاورزی کشور را محاسبه کرده و پیشنهادات خود برای تدوین برنامه ششم را به سازمان مدیریت و برنامهریزی ارائه کرده است. حسینی پور، با بیان این که جلسه شورای سیاستگذاری بخش کشاورزی استان باید دبیرخانه فعالی داشته باشد تا موضوعات را پیگیری کند و تاثیرگذار باشد، یادآور شد: موضوعات مربوط به کشاورزی ۲۰ سال آینده باید در جلسه شورای سیاستگذاری کشاورزی استان مورد بحث قرار گیرد. کشاورزان در سال زراعی گذشته با آنکه اراضی زیر کشت محصول گندم کاهش یافته بود، چهار برابر سال قبل پول دریافت کردند که این امر نشاندهنده تأثیر افزایش بهرهوری در درآمد کشاورزان است. این امر به معنای صرفه جویی و حفاظت از منابع طبیعی ، تأمین غذا و سوخت برای جمعیت در حال رشد است که همگی از نظر اقتصادی برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مناسب است. از اختراع ماشین بخار، روباتهای خودکار، کامپیوتر و دستگاههای حساس تشخیص و جراحی در پزشکی گرفته تا تغییرات نوین در ارتباطات و فناوریهای رسانهای، همگی زندگی بشر را دستخوش تغییر کردهاند، اما آنچه نسبت به سایر حوزههای صنعت کمتر تغییر یافته یا حداقل تغییرات آن کمتر به چشم آمدهاند حوزه کشاورزی است. واژه ی مکانیزاسیون کشاورزی از زمانی متداول گشت که تراکتورهای بخاری وارد مزرعه شدند، ولی ورود این وسایل یا مکانیزه شدن کشاورزی صرفا به منظور انجام کار بهتر، بیشتر و با هدف افزایش درآمد انجام گرفت و امروز نیز چنین است.

ایران را می توان یکی از نخستین کشور های دنیا نامید که به کشاورزی روی آورده است. حضور دانشجویانی از کشورها و ملیتهای مختلف نیز ازجمله مواردی است که بازتاب دهنده ی رویکرد جهانی واخنینگن است. همسایگی و همکاری این شرکتها با واخنینگن ازجمله دلائلی است که باعث شده این دانشگاه و مرکز تحقیقاتی به برترین مرکز پژوهشهای کشاورزی در جهان تبدیل شود. پتروشفسکی هم در کتاب پهاوی بوندهشن که مربوط به زمان ساسانیان است و امروزه آن را بندهشن مینامیم به کشت انواع میوه مانند پرتقال، سیب، انگور، خرما، به، لیمو، انار، هلو، فندق، سنجد، بادام، توت، گلابی، پسته، زردآلو، گردو، شاه بلوط و نیز انواع سبزی و گل مانند تره تیزک، تره، گشنیز، خیار، نرگس، یاسمن، نسترن، لاله، بنفشه، همیشه بهار، گل سرخ و گل زعفران اشاره کردهاست. برای تولید محصولات کشاورزی بیشتر به کودهای مصنوعی اعتماد میشود و استفاده از کود به عنوان یک چالش و همچنین منبع آلودگی تبدیل شدهاست.

در همین زمینه علیرضا مهاجر، معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی چند روز پیش خبر داد، اجرای طرح کشت قراردادی از سوی این وزارتخانه به عنوان کارفرما و کشاورز به عنوان مجری و عامل تولید در چند محصول اساسی و مورد نیاز کشور آغاز شده است. در سالهای ۱۳۴۶ و ۱۳۴۷ با تصویب قوانینی چهار وزارتخانه کشاورزی، اصلاحات ارضی، منابع طبیعی، تولیدات کشاورزی و مواد مصرفی فعالیتهای مربوط به بخش کشاورزی را عهدهدار شدند. عضو تیم پژوهشی پروژه ایران ۲۰۴۰ دانشگاه استنفورد درباره توزیع ماهانه خشکی در ایران گفت: از اردیبهشت به بعد وضعیت رطوبت بد است و تا مهر بیشتر مساحت کشور خشک است. ۵.۴ درصد مساحت ضعیف، ۲ درصد خیلی ضعیف و ۶۹ درصد بلا استفاده برای گشت دیم است.