اخبار

بعد از این نمایش، صنعت کشاورزی مدرن میشود – روزنامه صمت مجله خبری کشاورزی

سپس برای هر کدام از این پنج سیستم، 3 شاخص در نظر گرفته شد که در مجموع 15 شاخص به دست آمد و هر کدام از این شاخص­ها بر اساس سنجه­های خاصی ارزیابی گردید، که در نهایت 60 سنجه (در جدول 1 آورده شده است) برای ارزیابی ظرفیت کلی توسعه پایدار کشاورزی برای هر استان، بعنوان واحد و مقیاس مطالعه در نظر گرفته شده و میزان پایداری محاسبه سایت agriculture-na شد. در گاوداریهای انتاریو، درآمد خالص نظامهای زیستی، ۵۲٪ بیشتر از نظامهای رایج بود (شولوبی ۱ و همکاران، ۱۹۹۹). بهطورکلی مخارج کمتر بوده و درآمد بیشتر است (به دلیل وجود یارانه ما به التفاوت قیمت محصولات زیستی نسبت به محصولات رایج). برای دهقان کار او و نوع زندگی او محسوب میشود و این مهمترین ویژگی این گروه و متامیز کننده از سایر افرادی که کشاورزی فقط شغل آنها و محل کسب درآمد آنها میباشد در صورتی که زندگی آنها میتواند در شهر یا در روستا باشد. طبق تحقیقاتی که در یک مقاله به چاپ رساندیم، این عدد در خوزستان، بهویژه در مناطق جنوبی این استان، از سال ۱۳۶۸ تا امروز چهاربرابر بیشتر شده است.

روش بصری ما تمام زمین هایی را در نظر گرفت که هم اکنون تحت کشت هستند یا برای کشاورزی در گذشته نزدیک کنار گذاشته شده اند. به دلیل بالاتر بودن بهرهوری کشاورزی عمودی، به ازای هر واحد زمین کشاورزی عمودی ۲۰ واحد زمین کشاورزی محیط باز میتواند به حالت طبیعی خود برگردد. در طول فصل رشد، خورشید در یک سطح عمودی با یک زاویه شدید میدرخشد به طوری که نسبت به زمانی که گیاهان در زمین صاف کاشته میشوند، نور کمتری در دسترس گیاهان است؛ بنابراین، نور مکمل مورد نیاز است. از بزرگترین مزیت های کشت گلخانه ای و هیدروپونیک استفاده از حداکثر فضا و سطح زیرکشت به سبب طبقاتی بودن و تراکم کشت بالاست ,که باعث شده است بتوان در روش کشت هیدروپونیک اگر مساحت زمین کشت شما بر فرض مثال ۳۰۰۰ متر مربع باشد , بتوانید به اندازه ی ۱۰۰۰۰ مترمربع از آن استفاده کنید و علاوه بر این افزایش سطح کشت میزان تولید نیز به طرز چشمگیری افزایش خواهد داشت که این میزان حدود ۷ برابر کشت معمولی است.

بر اساس گزارشی در بیبیسی فارسی در ژوئن ۲۰۱۵، «مدیریت خامدستانهٔ منابع آب» و دستکاریهایی چون سدسازی بیرویه و بهرهگیری زیاد از منابع آب، کشاورزی این کشور را تهدید کردهاست و از لزوم تعطیلی بخش بزرگی از کشاورزی ایران نوشت. بررسی ها نشان داده است که چهار ویژگی کیفی مهم از نظر مصرف کنندگان گوجه فرنگی شامل میزان رسیدگی، شیرینی، ترشی و شل نبودن بافت میوه می باشد. اگر یارانههای دولتی حذف شود و کود به قیمت واقعی برسد، کشاورز در زمان کوددهی، بیشتر از نیاز به زمین کود نمیدهد.» محسن سیروس در آخر گفت: «در حال حاضر به دلیل اختصاص بیحساب و کتاب کود که در ۲۰ سال گذشته به دست کشاورزان رسیده است، اغلب زمینهای کشاورزی کشور به دلیل مصرف بیش از حد اوره و مواد زائدی که جذب زمین و ریشه گیاهان شده مسمومیت فسفاته دارند. در حال حاضر جمعیت کره ی زمین به بیش از ۷ میلیارد رسیده است و روز به روز در حال افزایش است. این نمایشگاهها اغلب در استانهای حاصلخیز و دارای پتانسیلهای کشاورزی از قبیل گیلان، قزوین، اصفهان و گرگان برگزار میشوند. 1. 1. پنجره های سقفی: پنجره های سقفی 2/ 1 یا 4/1 در نمام تونل ها با در نظر گرفتن باد غالب طراحی میشوند.

کشاورزی هوشمند از طریق سنسورها میتوانند رطوبت خاک و هوا، سطح آب، نور خورشید و غیره را اندازه گیری کند و با استفاده از هوش مصنوعی و این اطلاعات به کشاورزان کمک کند تا بهترین زمان برای آبیاری را پیدا کنند تا در منابع آبی خود صرفه جویی کند، همچنین با آنالیز مواد مغذی خاک (ازت، فسفر، پتاسیم) میتواند باعث افزایش کیفیت محصولات شود. وی مدعی شده بود که این کارت در بین عشایر در حال توزیع است تا آنها برای خرید علوفه از شبکه تعاونی که منابع آن را بانک کشاورزی تامین میکند، اقدام کنند. حال به انتهای سایت مراجعه کنید و بر روی گزینه «محاسبه سود و اقساط تسهیلات» کلیک کنید. علاوه بر این کشاورزان زیستی هزینه کمتری را برای استهلاک سرمایهگذاریهای مربوط به نهادههایی نظیر ابزارهای ماشین و تجهیزات پرداخت میکنند. خرید کودهای مصنوعی و آفت کش در این نظام وجود ندارد هزینه علوفه خریداری شده، دامپزشکی و تعویض دام نیز کمتر است. یک دلیل دیگر برای درخواست تولید فراوردههای زیستی در سطح دنیا، وجود باورهای اخلاقی و دینی است که این باورها محیطزیست را به عنوان محیطی برای پرورش نسلهای گذشته حال و آینده و به جهت تولید غذا برای نسلهای مختلف در نظر میگیرد و هر گونه صدمه زدن به آن را از لحاظ اخلاقی یا مذهبی را محکوم میکند.

در محصولات باغی، عملکردهای زیستی اغلب کمتر از عملکردهای رایج است. در یکی از مطالعات نشان داده شد که کشت گندم دوروم، گندم نرم زمستانه و یونجه در مزارع زیستی، حتی بدون پرداخت ما به التفاوت، سود بیشتری فراهم میکنند. هواپیماهای بدون سرنشین می توانند تصاویر دقیق از محصول را بگیرند. ارتباط بدونواسطه و رودررو مصرفکننده با تولیدکننده و همچنین استفاده از فناوریهای جدید در صنعت کشاورزی از مهمترین اهداف برگزاری این رویداد عنوان شده است. دولت باید به جای ساخت و افتتاح کارخانه در مناطق مستعد کشاورزی، توسعه صنعت کشاورزی را در اولویت خودش قرار دهد و صنایع را به خدمت کشاورزی بگیرد. کشت زعفران به دلیل ارزش افزوده و سوداوری بالایی که دارد بسیار مورد توجه کشورهای مختلف قرار گرفته است. در عرضهای بالایی نیمکره شمالی بهطورمعمول، کاشت در اواخر آذرماه انجام میشود و تولید از اواخر اسفند تا اواخر آبان ادامه دارد. اسکلت این گلخانه ها از فلز است که معمولاً با پلاستیک های ضد اشعه ماوراء بنفش (uv) پوشش و دارای سیستم گرمایشی و تهویه مناسب می باشد. پرورش محصولات با استفاده از نور مصنوعی (در فرم خواب های کوتاه برای گیاهان) انگیزه ی خوبی است به خصوص برای مناطقی که قیمت تولید در فصل هایی از سال که نور خورشید کم است، می تواند بالا باشد.

سنسور هوشمند خاک : با استفاده از این سنسورها می توان عواملی مانند رطوبت، درجه حرارت خاک و … تولید بیش از یک محصول در سال: مثلا می توان خیار را سه بار در سال و گوجه فرنگی را دو بار در سال تولید کرد. وی یادآور شد: ضمن اینکه خیار گلخانه ای به طور عمده به ویژه از استان یزد به روسیه صادر می شود و روسیه نیز بر روی استاندارد و سلامت محصولاتی که وارد می کند بسیار حساس است. بسیاری از صنایع با استفاده از این نوآوری ها بر چالش های صنایع خود غلبه می کنند. بسیاری از چینی ها کشاورزی می کنند و تقریباً یکی از بزرگترین صنایع کشت و صنعت در اختیار این کشور قرار دارد. روش دیگری که در این دسته قرار میگیرد، و در دسته خاک کشت است، استفاده از گلدان برای کاشتن گیاهان مورد نظر خود در گلخانه است به این صورت که ابتدا گیاهان را در گلدان میکارند و سپس آن را به گلخانه انتقال میدهند در این روش محصول مورد نظر میتواند طی این هفته تا ۲۰ روز به عمل آید؛ البته برخی از محصولات دارای زمانهای طولانیتری هستند که این زمان تا یک ماه نیز پیش میرود. دسپومیر و شاگردانش طرحی از یک مزرعه آسمان خراش را ارائه دادند که میتواند ۵۰ هزار نفر را تغذیه کند.

در سال ۲۰۲۰، معادل حدود ۳۰ هکتار زمین کشاورزی عمودی عملیاتی در جهان وجود دارد. نخستین دلیل مهم برای تقاضای جهانی محصولات زیستی، وجود مزه بهتر، خواص غذایی بیشتر و طبیعی این محصولات نسبت به محصولات تولید شده در سیستم زراعی رایج و محصولات اصلاح شدهاست. استفاده از محیطهای کشت کنترل شده، روشهای مدرن نظارت و پایش دائمی محصولات از طریق سنسورها ازجمله عوامل موفقیت هلندیها در صادرات محصولات کشاورزی هستند. با توجه به اینکه ایران کشوری صنعتی نیست در نتیجه کشاورزی اقتصاد محور ، بهترین راه برون رفت از مشکلات فعلی و تولید ثروت می باشد. محصولی که پس از آن به تولید صنعتی با ظرفیت ۳ تن در روز رسید و در سال ۹۴ به عنوان محصولی دانشبنیان به ثبت رسید. بهرهوری نهادهها در کشاورزی سنتی به نسبت کشاورزی صنعتی پایین میباشد. به نظر میرسد صنعت زیستی، نه تنها در کانادا به سادگی نمیتواند در حد کفایت، گسترش یابد تا از نظر تقاضا برای آیندهای روشن راضیکننده باشد؛ بنابراین باید تعداد بیشتری کشاورزان، عرضهکننده گان نهادهها و صنایع تبدیل مواد غذایی را در جهت کشاورزی زیستی تشویق کنیم. روی همرفته هزینه نهادهها در مزارع زیستی کمتر است.

کشاورزی نوین میتواند شامل لایههای سختافزاری و نرمافزاری متصل به هم باشد که با هدف بهینهسازی فرآیندهای حوزه کشاورزی و بهرهبرداری مؤثر از فضای سبز، زمینهای کشاورزی و همچنین افزایش بهرهوری از آب پدید آمده است. برخی کشاورزان دریافتهاند که برای افزایش مجدد عملکرد تنها به چند سال زمان نیاز است. در این برنامه، کشاورزان میتوانند ببینند که کدام محصول، کجا و به چه میزان در حال رشد است. اما افزایش طول دوره نوری، موجب تسریع و افزایش کیفیت رشد گل­ های گیاهان می­ شود. پرورش توت فرنگی در گلخانه با متراژ پایین توجیه اقتصادی ندارد و به صرفه نخواهد بود و باید در متراژ های بالا توت فرنگی کشت کنید. کودهای سبز محصولات مرتعی که به نظر میرسد توانایی بهبود خاک را دارند، بازده اقتصادی بالایی ندارند. البته برخی از محصولات کشاورزی در طول سال فقط یک بار قابل کشت هستند ولی سودآوری بسیار بالایی دارند که در ادامه به این نوع محصولات نیز اشاره خواهیم کرد. به علاوه، اگر از انرژی تجدیدناپذیر برای تأمین این نیازهای انرژی استفاده شود، مزارع عمودی میتوانند آلودگی بیشتری نسبت به مزارع سنتی یا گلخانهها ایجاد کنند.

روند استفاده از کودها و سموم شیمیایی سبب آلودگی خاک و اسیدیسازی آن و آلودگی آبهای زیر زمینی و آبهای روان (آب رودخانهها، آب پشت سدها و سپس دریاها و اقیانوسها) شدهاست به شکلی که فضاهایی به وسعت چند کیلومتر مربع در اقیانوسها دیگر هیچ موجود زندهای زندگی نمیکند و آن را به اصطلاح فضای مرده مینامند. محتوی کربن خاک براساس کود دهی در صورتیکه تناوب مورد کشت برای سیستم زراعی به صورت غله و علوفه تکرار شود: محتوی کربن خاکی که با کود دامی تغذیه شدهاست بسیار بیشتر از سیستمهای دارای کود دهی شیمیایی و بدون کود بوده همچنین روند افزایش آن آشکار است. با توجه به سهولت تصمیم گیری برای مالکین اصلی در مورد تغییر روش آبیاری، این ویژگی میتواند باعث تسریع در روند پذیرش فناوری شود. مطمئناً اتنخاب نوع محصول برای کشت گلخانه ای فاکتور اصلی یرای سود بیشتر است که انتخاب محصول به بازار فروش آن محصول بستگی دارد. با محصولاتی مانند توت فرنگی، این فاکتور ممکن است به ۳۰ برسد. کشاورزی همه فصلی، بهرهوری از سطح زیر کشت را با ضریب ۴ تا ۶، بسته به محصول، چند برابر میکند. بازده کشاورزی هند در واحد سطح از سال ۱۹۵۰ افزایش داشتهاست که دلیل آن تأکید ویژه بر کشاورزی در برنامههای پنجسالهٔ هند و پیشرفت پی در پی در آبیاری، فناوری، استفاده از راهکارهای کشاورزی مدرن و تأمین اعتبار و یارانههای کشاورزی از زمان انقلاب سبز در هند بودهاست.

چالش اصلی کشاورزان زیستی کنترل علفهای هرز است. بیشتر کشاورزان درخواهند یافت که بخشی از محصولاتشان مطابق نیازهای خریداران یا استاندارها نبوده و در بازار محصولات رایج، فروخته خواهد شد یا اینکه برای تغذیه دام مورد استفاده قرار خواهد گرفت. برای مثال ، آهن یکی از مهمترین عناصر ریزمغذی مورد نیاز گیاهان است که معمولا از طریق کود دهی تامین می شود. این شهر، شیر و تخممرغ مورد نیاز خود و تقریباً قسمت عمده سبزی خود و بخشی از گوشت و تقریباً دومیلیون تن از غله مصرفی سالانه خود را تأمین میکند. بعضی از کشاورزان با تجربه زیستی، عملکرد محصولشان برابر یا بالاتر از متوسط عملکرد نظامهای کشاورزی رایج است. کشاورزان زیستی با بهبود ساختمان خاک و اعمال مدیریّت مناسب دریافتهاند که نسبت به نظامهای رایج، به خاک ورزی کمتری نیاز است. غلات پاییزه در مزارع زیستی در مقایسه با مزارع رایج، سود کمتری داشت. وی ادامه داد: من همیشه با تمام توانم برای تیمهایی که در آن بازی کردهام، به میدان رفتهام و همیشه تلاش کردم مثمرثمر باشم. برای سالیان متمادی کشاورزان نهادههای کشاورزی را بر پایه تجربیات سالیان گذشته و به میزان معینی برای تمام زمین بدون توجه به دیگر ملاحظات توزیع میکردند. در ویکتوریا، استرالیا، هزینه «یک مزرعه عمودی ۱۰ طبقه فرضی» ۸۵۰ برابر بیشتر از یک مزرعه سنتی در روستای ویکتوریا به ازای هر متر مربع زمین قابل کشت هزینه دارد.

محصولاتی که در کشاورزی سنتی در فضای باز کشت میشوند به آب و هوای مناسب تکیه دارند و از درجه حرارت نامطلوب، باران موسمی، طوفان تگرگ، گردباد، سیل، آتشسوزی و خشکسالی رنج میبرند. نیاکان ما کشاورزی را به شکل زیستی آن انجام میدادند ولی به دلیل رشد جمعیت و تقاضای بیشتر پس از جنگ جهانی، تقاضا برای مواد غذایی بیشتر شد و انسان حریصانه به کودهای شیمیایی روی آورد. خوشبختانه در سالهای اخیر اقداماتی اساسی از طرف بخش خصوصی در ایران انجام گرفتهاست. اکنون که آموزش های لازم را دیده اید و از کشش و نیاز بازار نیز کاملا مطمئن شده اید، همینطور زمین ایده آل و سرمایه مورد نیاز را نیز کسب نموده اید، نوبت به احداث گلخانه می رسد. برای مثال لفظ کشاورز را بیشتر در بحث زمین و زراعت خلاصه می کنند اما ممکن است محصولاتی مثل قارچ در فضاهای بسته ای تولید شوند که الزاما زمین کشاورزی نیستند یا محصولاتی مثل گل و گیاهان زینتی الزاما در محیط های کشاورزی و مزرعه تولید نمی شوند. فرسودگی ماشین های کشاورزی و کاهش ضریب مکانیزاسیون نیز یکی از دغدغه های کشاورزان در چند سال گذشته بود؛ وزارت جهادکشاورزی نیز با علم به این موضوع با پیگیری ها و رایزنی ها مختلف توانست در یکسال اخیر هفت هزار میلیارد ریال (700 میلیارد تومان) تسهیلات برای نوسازی ناوگان (تراکتور، کمباین و ادوات کشاورزی) تامین و بیش از 12 هزار دستگاه تراکتور و 420 دستگاه کمباین غلات و 700 دستگاه کمباین برنج جدید به ناوگان کشاورزی کشور اضافه کند که نسبت به سال پیش، تراکتور حدود 2 برابر و کماین پنج برابر توزیع شده است.

دلیل دیگر تقاضا برای این محصولات سازگاری زیستمحیطی این محصولات چه از فرایند تولید تا انتقال به مصرفکننده و نیز سیستم جامع اکولوژیکی مدیریت این مزارع است که حداقل آسیب زیستمحیطی و حداکثر سازگاری آن با سیستمهای طبیعی را دربردارد. آقای سعیدی در نشست هماهنگی طرح جهش تولید در دیم زارها، گفت: طرح جهش تولید در دیم زار ها در سال زراعی 1401 و 1402 به استان چهارمحال و بختیاری ابلاغ شده که 30 هزار هکتار از اراضی دیم مستثنیات را تحت پوشش این طرح خواهیم برد. پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دارای 320 هکتار اراضی است که در زمینههای آموزشی، پژوهشی و تولیدی فعالیت دارد. این با استفاده از شلنگ هایی که در سر آن نازل وجود دارد ، براي آنکه آب به نرمی خاك گلدان را مرطوب نماید و یا آبیاري بارانی از طریق سقف عمل آبیاري انجام می گیرد. را ترسیم کنند. همچنین استفاده از برنامه های مبتنی بر GPS در راستای ماشین آلات هوشمند را برای بهینه سازی کاربرد کود و سموم دفع آفات امکان پذیر می کند. رز های گل خانه ای، گیاهان چندساله ای هستند که عمر مفید آن ها برای تولید گل، بین شش تا ده سال است.

سالهای ۱۳۳۹ تا ۱۳۴۳ دوران شروع و پیشبرد قانون اصلاحات ارضی در کشور بود. در این دوران تصمیم گرفته شد که اصلاعات ارضی صورت گیرد به خصوص در بخش کشاورزی. بانک کشاورزی اکنون ۱۹۱۴ شعبه دارد که ۱۱۵۳ شعبه در مناطق روستایی و کشاورزی به ارائه خدمات تخصصی بخش کشاورزی پرداخته و تعداد ۷۶۱ شعبه نیز در شهرها در امر ارائه خدمات تجاری مشغول به فعالیت هستند و ۳۶ شعبه نیز به ارائه خدمات ارزی و بینالمللی مشغولاند. همین نکته نشان می دهد که عدم ارتباطات تجاری مناسب و گسترش ندادن صادرات این محصول به کشورهای دیگر ، باعث به وجود آمدن غولی خودساخته خواهد شد که می تواند بازار را با خرید و صادرات دوباره محصول تولیدی ما ، در دست گرفته و از آن سود آوری داشته باشد . این تاجر پرتلاش اکنون با 14 سایت فعال و برند تجاری راسا، در حوزه انواع شیلنگهای مورد مصرف در دستگاه های صنعتی، دارویی، غذایی، کشاورزی و معادن مشغول به داد و ستد و تجارت می باشد. بدیهی است که این دستگاه ها برای کارکرد خود نیاز به جریان برق دارند که در هر گلخانه این برق، توسط کابل فشار قوی از ترانس اصلی شبکه برق به محل نصب سازه منتقل میشود.

لیست تجهیزات کشاورزی سنتی، ارگانیک یا مدرن از مجموعه ای از عناصر مکانیکی تشکیل شده است. لازم است در این مرجله هر روز گلها چیده و پاکسازی شوند. کشاورزی عمودی، در برخی موارد، اجازه تولید بیش از ده برابر محصول در هر هکتار را نسبت به روشهای سنتی میدهد. طبق نمودار زیر کشاورزی زیستی ترتیب کربن و مواد معدنی و حشرات سودمند مانند کرم خاکی و ریزاندامگان (میکروارگانیسمها) در خاک بسیار بیشتر از کشاورزی رایج است. سبزیجات معمولا در یک کاسه آب غنی از مواد مغذی رشد پیدا میکنند یا ممکن است ریشههای گیاه به طور سیستماتیک با آب و مواد مغذی اسپری شود. برخلاف کشاورزی سنتی در مناطق غیرگرمسیری، از طریق کشاورزی در محیط داخلی میتوان در همه طول سال محصولاتی را تولید کرد. آنها میزان بذر پاشی، کود و سم را برای همه زمین با نسبت مشخصی توزیع میکردند و آبیاری یکنواختی را برای زمین به کار میگرفتند. امروزه سکوها و بسترهای کشت سکو بخشی از فضای گلخانه است جایگاهی است برای قرار گرفتن گلدان ها یا کشت گیاهان در بستر های بالا تر از سطح زمین همانگونه که از نام آن پیدا است ، سکوها همواره در سطحی بالاتر از کف گلخانه ها قرار می گیرند .

از طرفی در صورت وجود آهن بیش از ۰/۵ ppm در آب نیز این مشکل ایجاد خواهد شد. مشکل اساسی آب ایران بهرهوری آب ایران است که تأثیر مستقیم بر بهرهوری اقتصادی و کشاورزی میگذارد. نداشتن امنیت غذایی یک مشکل طولانی مدت در جوامع دور افتاده شمالی بودهاست، جایی که محصولات تازه باید از فواصل بسیار دوری حمل شوند که این امر منجر به افزایش بسیار هزینهها و تغذیه نامناسب میشود. بایگانیشده از اصلی در ۲۹ ژوئن ۲۰۱۱. براین اساس توسعه گلخانهها و تغییر رویکرد در کشت فضای باز محصولات سبزی و صیفی و بهویژه گوجهفرنگی، از رویکردهای اصلی سازمان جهادکشاورزی استان است. یکی از دلایل رشد کشاورزی دقیق در میان دانشمندان و کشاورزان، پیشرفت تکنولوژی در زمینههای مختلف از جمله سیستم تعیین مختصات جغرافیایی یا جی پی اس، سنسورها، عکسهای هوایی یا ماهواره ای (یا سنجش از دور) و تسهیلات مدیریت اطلاعات جغرافیایی است. این چرخه تا زمان رشد گیاه، ادامه می یابد.