اخبار

بومی سازی تولید میگوی آب شیرین در دستور کار قرار گرفت

بومی سازی تولید میگوی آب شیرین در دستور کار قرار گرفت

به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران، علي نقوي فرد از وزارت جهاد كشاورزي با بيان اينكه پرورش تجاري ميگوي آب شيرين به دليل بازارپسندي و درآمد ارزي بالا به ويژه در كشورهاي پيشرفته مورد توجه زيادي قرار گرفته است، گفت: وی افزود: ارزش صادرات هر یک از آنها و قیمت یک کیلو میگو در بازار اروپا بین 15 تا 20 دلار است.

رئیس مرکز تحقیقات آرتمیا موسسه تحقیقات شیلات دولتی تصریح کرد: این امر با وجود کاهش صید و صادرات این گونه آبزی از سد ارس از 270 تن در سال 1389 به 700 کیلوگرم در سال 1396 به دلیل کاهش ذخایر است. تا جایی که بر اساس نتایج ارزیابی ذخایر شاه میگوی ارس توسط مرکز تحقیقات آرتمیا کشور، طرح ممنوعیت صید از سال 1396 با همکاری اداره کل شیلات و آبزیان آذربایجان غربی در آبگیر ارس اجرا شده است. حوزه سد، همچنان با کاهش ذخایر این گونه آبزی ارزشمند در این سد مواجه هستیم.

برای حل این مشکل می توان به دستیابی به بیوتکنولوژی برای پرورش مصنوعی و پرورش میگوی آب شیرین با هدف احیای ذخایر و پرورش گونه های بومی از ذخایر ژنتیکی بومی کشور به منظور قطع وابستگی و توسعه صنعت آبزی پروری اشاره کرد. نیکویفرید گفت تنها راه حل.

رئیس مرکز تحقیقات آرتمیا از تجمیع دانش فنی و بومی‌سازی بیوتکنولوژی‌های پرورش لارو محلی با تخم و پرورش میگوی مینیاتوری آب شیرین برای اولین بار در کشور توسط محققان شیلات خبر داد. پژوهشکده علمی کشوری افزود: با اجرای طرح ایجاد پرورش و پرورش آزمایشی شاه میگو و معرفی آن به ذخایر آبی استانداری (تحقق بیوتکنولوژی تکثیر مصنوعی، تکثیر و تولید شاه میگوی مینی آب شیرین) توسعه صنعت آبزی پروری با گونه های آبزی محلی از سال 1402 در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: این طرح در تکثیر مصنوعی مولدین و تولید مرحله لاروی میگوی آب شیرین پیشرفت 80 درصدی داشت که در 22 تیرماه 1403 هجری شمسی با حضور ناظران دستگاه های اجرایی اعم از مدیریت و برنامه ریزی اجرا شد. سازمان، دانشگاه، سازمان جهاد دانشگاهی و سازمان جهاد کشاورزی در استان آذربایجان غربی، دستاوردهای این مرحله مورد تایید ناظران قرار گرفت.

نیکوی فرد ابراز امیدواری کرد: در پایان این طرح غذای تجاری ویژه تهیه و 5000 قطعه میگوی ریز (3 گرمی) برای پرورش در استخرهای خاکی تحویل اداره کل شیلات و آبزیان استان می شود.

وی با اشاره به اینکه این طرح یکی از اولویت های سازمان شیلات ایران و از این رو سازمان جهاد کشاورزی و اداره منابع شیلات استان است، گفت: با توجه به دستاوردهای اجرایی طرح مذکور، منبع و منبع اصلی است. ( بچه ماهی مینیاتوری ) برای پرورش نیمه طبیعی و مولد تهیه شده است. البته تاکید بر صرفه جویی در هزینه های ادامه پروژه از مرحله جوانی تا مرحله بازار و تولید برای تکمیل زنجیره حلقه فناوری مذکور است. با ترویج این فعالیت در مقیاس چند صد هکتاری در حاشیه رودخانه ارس و سایر منابع آبی، اثرات اقتصادی و اجتماعی زیادی برای کشور ما خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، میگوی آب شیرین (خرچنگ آب شیرین طویل) با نام علمی Astacus leptodactylus از بزرگترین کلاس سخت پوستان یعنی دهپایان است. این گونه در ترکیه، اوکراین، ترکمنستان، روسیه، ایران، قزاقستان، گرجستان، اسلواکی، بلغارستان، رومانی، مجارستان، لهستان، آلمان، فرانسه، جمهوری چک، لیتوانی، لتونی، فنلاند، دانمارک، هلند و انگلستان پراکنده است. این نوع همچنین شامل دریای خزر، دریای سیاه، نواحی پایین و میانی رود دانوب و همچنین مناطق پایین رودهای دان، دنیستر و ولگا و شاخه های آنها می شود.

https://www.irna.ir/news/85533517/%D8%A8%D9%88%D9%85%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%B4%D8%A7%D9%87-%D9%85%DB%8C%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D8%A8-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA