بیش از سه هزار دستگاه کنتور هوشمند بر چاه‌های آب در کردستان نصب شد

وی ادامه داد: با وجود مشکلات اشاره شده، در حال حاضر موفق ترین مدل کنتور نصب شده در استان کردستان، کنتورهای هوشمند آب و برق است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان اضافه کرد: عدم امکان نصب بر روی منابع آبی دارای نیرو محرکه دیزلی و قابلیت دستکاری هوشمند از طریق تابلو و مدار کنتور از جمله موانع و مشکلات کلی نصب و بهره برداری از کنتورهای هوشمند آب و برق و کنتورهای حجمی هوشمند است.

کردستان دارای ۹ دشت است که پنج دشت آن در نیمه شرقی، ۲ دشت در غرب و ۲ دشت دیگر در جنوب استان واقع شده است، دشت‌های قروه و دهگلان و چاردولی در شرق استان، جزو دشت‌های ممنوعه است و حفر چاه در آنها ممنوع است.منبع اخبار

آرش آریانژاد روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری کشاورزی با بیان اینکه این کار در راستای اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی انجام می‌شود، افزود: با نصب این تعداد کنتور هوشمند روی منابع آبی استان، از برداشت ۵۸ میلیون متر مکعب برداشت غیرمجاز آب ممانعت شده است.  

آریانژاد انحصاری بودن و نیاز به کالیبراسیون دوره ای و دوره های تعمیر و نگهداری، هزینه های بالای نصب کنتور، عدم ارائه خدمات پشتیبانی مناسب، عدم آنتن دهی در راستای قرائت و کنترل داده ها، ناکارآمد بودن سایت های طراحی شده توسط شرکت های سازنده و عدم وجود سیستم قطع برداشت مازاد بر سهمیه، عدم رعایت نکات فنی و استاندارد در نصب را از دیگر موانع نصب کنتورهای هوشمند روی منابع آبی دانست.

استان کردستان دارای ۱۸ محدوده مطالعاتی شامل ۹ محدوده اصلی و ۹ محدوده مشترک و متوسط بارندگی سالانه ۴۵۵ میلی‌متر است.

وی یکی دیگر از اقدامات این شرکت را اصلاح پروانه های بهره برداری با هدف صرفه جویی در مصرف آب زیرزمینی عنوان کرد و افزود: در حال حاضر بهینه ترین ساعت کارکرد بهره برداری از چاه های کشاورزی مربوط به استان با میانگین یک هزار و ۵۰۰ ساعت در طول دوره استفاده است.