تاب آوری اقتصادی بخش کشاورزی ایران مجله خبری کشاورزی

کشاورزی سنتی هر چقدر برای اقتصاد یک کشور و خودکفایی آن مهم باشد، اما دیگر نمیتواند در عصری که موضوع آب اصلیترین دغدغهی کشاورزان محسوب میشود، به کار گرفته شود و کشاورزان مجبور به تغییر رویه سایت agriculture-na هستند. بحث و نتیجه­گیری: از این­رو روشهای مدیریت ریسک مانند متنوعسازی درآمد بخش کشاورزی، بیمه کشاورزی، تنوع مقاصد صادراتی، گسترش بازارهای هدف، تنوع­بخشی در صادرات کالاها، ثبات سیاستها و ثبات اقتصاد کلان باید با تاکید بیشتری در دستور کار سیاست­گذاران این بخش قرار بگیرد. از درآمد گلخانه چرخ اقتصاد خانواده می چرخد. بعضی از آنها به یک تراکتور مجهز به نیروی انسانی متصل می شوند در حالی که برخی از آنها با حسگرها و ضمیمه هایی که کارهای بسیار خاصی را، مانند تشخیص محل گرده افشانی توسط گاوها و درمان برای تحریک رشد مجدد چمن آسیب دیده، انجام می دهند بسیار قابل تنظیم هستند. برای مثال از اپلیکیشنهای مخصوص مدیریت ایستگاه پمپاژ میتوان برای هوشمندسازی این ایستگاهها استفاده کرد که به طور خودکار فشار آب را کنترل و تنظیم میکند و دیگر نیازی به سرکشی متعدد نخواهد بود. وی با بیان اینکه شهرستان اصلاندوز نقطه شروع کشاورزی مدرن کشور محسوب میشود، افزود: علاوه بر اراضی واگذار شده بیش از ۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شرق و غرب «دره رود» نیز در حال مجهز شدن به سیستم آبیاری نوین است، اما متأسفانه وزارت جهاد کشاورزی هیچ عزمی در خصوص استقرار اداره جهاد کشاورزی در این شهرستان ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهر سید عباس مینایی بعد از ظهر سه شنبه در جلسه کارگروه منابع طبیعی از اجرای شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد خداآفرین به عنوان بزرگترین پروژه شمال غرب کشور نام برد و اظهار کرد: بیش از ۶ هزار هکتار از این اراضی به کشاورزان و ساکنین در شهرستان اصلاندوز واگذار شده و با پیشرفتهترین تکنولوژی روز دنیا کشت و زرع میشود. لطفا نظرات خود را از این مقاله در زیر وارد کنید. فن آوری های گوناگون منجر به انقلاب بزرگی در کشاورزی شده است که در این مقاله و مقالات بعدی به انواع روش های مدرن کشاورزی میپردازیم. این مقاله را به هیچ عنوان از دست ندهید. در کشاورزی مدرن، بسته به متد مدنظر، نقش هرکدام از این پارامتر ها تعیین کننده میباشد و ممکن است در بعضی از روش ها به طور مثال از بهبود ژنتیکی گیاهان استفاده نشود. با این وجود، طبق مقایسههای بینالمللی میانگین بازده کشاورزی در هند بین ۳۰ تا ۵۰ درصد بالاترین بازدهها در سطح جهان است. این مساله در پاسخ به نیاز پایداری و دستیابی به امنیت غذایی در سال های پیشرو ایجاد شد و توسط ورود تکنولوژی به حوزه کشاورزی در حال پاسخ گرفتن است. یکی از بزرگترین مسائل حوزه کشاورزی تولید مواد غذایی باکیفیت در حجم کافی برای جمعیت همواره در حال رشد کره زمین میباشد.

استفاده بیش از اندازه از این زمین ها در سالیان گذشته باعث کاهش باروری و کیفیت محصولات مزرعه ها شده است. بنظر فراگیر شدن روش های بهتر برای کشاورزی با توجه به نیاز همیشگی انسان ها به این محصولات اجتناب ناپذیر می آید. شما می توانید انواع صیفی جات های اشاره شده را در گلخانه خود بکارید و شاید هم به گل علاقه داشته باشید، می توانید به پرورش گل های زینتی هم بپردازید. چرا که اشعههای آسیب رسان خورشید را دفع میکنند، در حالی که عایقهای ساده زیر نور آفتاب خاصیت ذره بینی پیدا میکنند که برای رشد گیاهان به خصوص صیفی جات بسیار مضر است. 12 هزار هکتار از اراضی ایران زیر کشت محصولات سبزی و صیفی گلخانه ای است و هر سال از این سطح 3 میلیون تن محصول برداشت می شود . این روبات ها اغلب با ردیابی دقیق GPS هدایت می شوند تا بتوانند به راحتی در فضای باریک بین ردیف های محصول حرکت کنند.

این وسیله، یک ماشین رایج در میان ادوات کشاورزی مدرن به شمار می آید. نرخ فرسایش خاک ۷ برابر نرخ خاکزایی شده است؛ آماری نگران کننده که نشان از تشدید روند این تهدید زیست محیطی دارد. این کمبود در سال ۲۰۲۰ افزایش یافت و شیوع بیماری کوید -۱۹ و تبعات اقتصادی آن، این موضوع را تشدید کرده است. این مطالعه با عکس ها و نقاشی های دوره ای که موضوعات فلور را روشن و زنده می کند ، غنی شده است. هدف اصلی از احداث این نوع گلخانه ها آموزش مراحل کاشت، داشت، برداشت و مدیریت گلخانه به کارآموزان و دانشجویان می باشد بنابراین گلخانه باید دارای امکانات کشت خاکی و هیدروپونیک باشد، این گلخانه باید دارای تمامی استانداردهای گلخانه تجارتی بوده و کارآموز با شرایط واقعی کار، آموزش داده شود. این ابزار، شکلی شبیه بیل دارد. شیوه های نوین کشاورزی بر تولید، افزایش سرمایه، هزینه­ ها و قوام محصولات زراعی تأکید دارد.

واگن های مدرن، هدفی مشابه فرغون یا گاری دارند. محصولاتی که در کشاورزی سنتی در فضای باز کشت میشوند به آب و هوای مناسب تکیه دارند و از درجه حرارت نامطلوب، باران موسمی، طوفان تگرگ، گردباد، سیل، آتشسوزی و خشکسالی رنج میبرند. انواع گل های زینتی از جمله گل رز، درختچه های زینتی، گل ارکیده و گل های لوکس و آپارتمانی بازار فروش بسیار داغی دارند. مینایی کشاورزان را به رعایت الگوی کشت دعوت کرد و هشدار داد در صورت عدم رعایت الگوی کشت ابلاغی از سوی جهاد کشاورزی در یافت بازار فروش و نیز تأمین آب مورد نیاز با مشکل روبرو خواهند شد. گل هایی هستند که به عنوان گل تزئینی و باغچه ای به خوبی به فروش می رسند و می توانید با کاشتن و پرورش آنها به سود خوبی برسید. کشورمان ایران نیز با کمک کارشناسان بین المللی و با تکیه بر پتانسیل کشاورزی می تواند در زمینه صادرات و بازاریابی جهانی محصولات کشاورزی به رشد و نام آوری بیشتری در صنعت کشاورزی جهانی برسد. این نرمافزارهای با کمک پلتفرمهای اینترنت اشیا فعالیت میکنند. که در گذشته این وسیله معمولا توسط حیواناتی نظیر گاو، اسب و یا قاطر کشیده می شدند.

سنسورهای مورد استفاده برای تشخیص رطوبت در خاک به کشاورزان کمک می کند تا سیستم های آبیاری محصولات را بر اساس رطوبت و دما خاک ایجاد کنند. هنگامی که سطح رطوبت پایین باشد، عمل فتوسنتز به کندی صورت میگیرد و حتی ممکن است به طور کلی متوقف بشود. به وسیلهی این ابزار، بذرها و کودها با استفاده از اجزای مختلف این تجهیز که شامل قیف و لوله بارگیری کود و بذر است، بر روی سطح زمین ریخته میشوند. که در زمین های ناهموار به خوبی کار کند. دانشمندان موفق شده اند از طریق مهندسی ژنتیک محصولاتی را در ژن های موجود با هدف ایجاد محصولات ، در بیابانها و سایر شرایط نامساعد پرورش دهند. از آنجایی که کشت زعفران ارزش بالایی برای هر کشوری دارد بطوریکه با کشت زعفران ارزش افزوده بالا و سود بالایی از صادرات آن نصیب تولید کننده می شود , امروزه کشورهای پیشرفته بدنبال این هستند که بتوانند زعفران را در کشورهای خود پرورش دهند و به این سود بالا دست یابند. در نتیجه ضخامت روی بر سطح این لولهها کمتر بوده (بین ۸ الی ۱۲ میکرون) و به همین دلیل دوام آنها نیز نسبت به گالوانیزه گرم کمتر است. هندوستان از تولید کنندگان بزرگ کشاورزی در سطح جهان است.

و کاربرد متداول آن برای حفر خاک است. این ابزار برای حفر زمین های سخت، جمع آوری سنگ ها، ایجاد خندق، یا حفر گودال در زمین برای کاشت بسیار مناسب بوده. در طی دهه های گذشته به دلیل افزایش بهره وری از زمین های کشاورزی، کیفیت محصولات در حال کاهش بوده و مساله ای که باید بخاطر داشته باشیم ثابت بودن میزان زمین های قابل کشت در سطح کره ی زمین میباشد. بنابراین کاهش سطح زیر کشت به شدتی که فائو میگوید را منطقی و قابل قبول نمیدانیم. برای تحقق اهداف کلان کشاورزی، باید به کشاورزی به عنوان شغل حرفه ای نگاه کرد و توانمند کردن بهره برداران، ارتقاء بهره وری و از همه مهم تر ارائه تسهیلات ارزان قیمت به تولید کنندگان برای فعال کردن ظرفیت های جدید در اولویت باشد که می تواند تحول اساسی در بخش کشاورزی ایجاد کند و زمینه های خیلی از فعالیت های جدید اقتصادی را چه در سطح خرد و چه در سطح کلان در کشور ایجاد کند. تجهیزات پیشرفته از نظر فناوری و یارانه های انرژی به صورت آب آبیاری معمولاً توسط کشاورزان استفاده می شود. کشاورزی مدرن یک رویکرد در حال تکامل با نوآوری در شیوه های کشاورزی است که به افزایش بهره وری کشاورزی و کاهش اتلاف منابع طبیعی کمک می کند.

به علاوه کشاورزان در این روش مجبور خواهند بود تا به شکل گسترده از کود هایی استفاده کنند که سبب آلودگی محیط زیست می شود. این ارقام به طور خودکار مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند و دستور العمل هایی را به سیستم آبیاری اتوماتیک مزرعه ارسال می کنند، که حتی در برخی موارد ممکن است دوز مناسب کود را قبل از این که مقدار مناسب آب از طریق نوار قطره ای پخش شود و ردیف های سوراخ توخالی همراه با محصول را اضافه کنند. زودرسی و پیش رسی: در تولید سبزی و صیفی، زودرسی عامل مهمی در کسب درآمد بیشتر می باشد که تولید کننده باداشتن علم و مهارت روش های پیش رس کردن می تواند یک سری از محصولات را زودتر از موعد مقرر، تولید و به بازار عرضه نماید. امروزه به این مانیتورها پایانه های مجازی در یک صفحه نمایش واحد گفته می شود. مونتاژ یعنی صد در صد قطعات را سر هم میکردند؛ مثلاً بهجای اینکه یک دوچرخه یا اتومبیل را وارد کند، آن را بهصورت قطعات منفصل درمیآورد؛ حتی در بعضی موارد این کالا سر هم بوده و برای برآورده کردن نیاز از هم بازش میکردند و در کشور عرضه میشد.

Aspect and Microclimate : میتواند نواحی مستعدِ برداشت را مشخص کند، برای مثال، دامنههای رو به جنوب آلپ سوئیس از بادهای سرد و خشک در امانند که مسئله بسیار مهمی برای رشد موفقیت آمیز محصولات کشاورزی است. گلخانه یکی از راه حل های مدرن برای مبارزه با سرما، گرما و کم آبی می باشد و در بسیاری از کشور های قطبی یا کشور های استوایی که دارای آب و هوای سرد یا گرم هستند و یا با مشکل کم آبی رو به رو هستند، احداث گلخانه می تواند بهترین گزینه برای تولید میوه و سبزیجات در این مناطق باشد. بانک جهانی اعلام کرده خطر نزولی که صحت پیشبینی قیمتهای بانک جهانی را تهدید میکند شامل وخامت تبعات ناشی از پدیده النینو- سرد شدن منطقه استوایی اقیانوس آرام- است. مینایی با اشاره به سفر وزیر جهاد کشاورزی و درخواست مکرر کشاورزان و فرمانداری در خصوص ارتقای مرکز جهاد کشاورزی اصلاندوز به مدیریت گفت: علیرغم پیگیریهای متعدد متأسفانه این مطالبه به حق تا به امروز محقق نشده است و کشاورزان این منطقه به حقوق قانونی خود دست نیافته اند از این روز ضروریتری خواسته کشاورزان منطقه استقرار اداره مستقل جهاد کشاورزی در این شهرستان است.

این محقق بیان کرد: بنابراین نباید به آنچه در بیرون مرزها میگذرد، بیتفاوت باشیم. البته این آمار مربوط به دوره خشکسالی در ایران است. صنوبر در مقابل سرما بسیار مقاوم است و در نتیجه در قسمتهای مختلف کشور رشد میکند. کیفیت محصولات گلخانهای به دلیل استفاده بذور خالص نسبتا بالا بوده که در بساط فروشندگان درخشش خاصی داشته و به اهمیت اقتصادی این تولید کمک شایانی میکند. با به کارگیری این نوع کشاورزی، مهاجرت از روستا به شهر کاهش چشمگیری پیدا میکند و حتی جوانانی که برای انجام شغلهای صنعتی به شهرهای بزرگ مهاجرت کردهاند، به روستای خود بازگشته و شغل اجدادی خود را به شیوهای آسانتر و مدرنتر ادامه میدهند. همان طور که بیان شد نوع دیگری از آن، بادمجان دلمه ای نامیده می شود این بادمجان برخلاف بادمجان سیاه نسبتاً گوشتی و تپل می باشد که برای تهیه دلمه می توان از آن بهره مند شد و با روشی خاص طبخ می شود که هر دو نوع آن علاوه بر منازل در رستورانها نیز بسیار پر کاربرد می باشد. عملکرد اصلی این وسیله که از مهم ترین ابزارهای کشاورزی مدرن می باشد. وی افزود: ترانزیت کالا یکی از بهترین راه های ارزآوری برای کشور است از این رو امسال با رشد ۵۸ درصدی ترانزیت کالا مواجه بودیم؛ به طور مثال فعالان اقتصادی می توانند گندم را وارد کشور کرده و با توجه به امکانات موجود به آرد تبدیل کند و به کشورهای همسایه ترانزیت کنند ضمن آنکه از این طریق می توانیم افزون بر ارز آوری از طریق ترانزیت نیز سود سرشاری را داشته باشیم.

وی اظهار داشت: شاید بسیاری از کشاورزان با رویکرد سطحی و کوتاه مدت به درآمد سالانه خود در کشت غرقابی توجه داشته باشند اما تولید محصول به شیوه های سنتی در بلندمدت کشور را در تولید محصولات راهبردی با مشکل مواجه می کند. کار در شرایط میدان دید کم مانند باران، گرد و غبار و مه با کمک فن آوری های مدرن امکان پذیر است. کشاورزان با کمک دانشمندان از روش های اصلاح و انتخاب گیاه برای بهبود عملکرد محصول استفاده کرده اند. مهمترین عوامل موثر برکیفیت داخلی، وضعیت تغذیه ای و سلامت محصولات (کیفیت تغذیه ای) و وضعیت اکولوژیکی (نظیر روش های کاشت، نوع و واریته گیاه) می باشد. به عنوان مثال، شرکت های Varis Technologies ، Bionics و Dulem همه انواع مختلف سنسورهای خاک را تولید می کنند. در حقیقت در قرن بیستم، چین تلاش کرد تا جمعیت زیادی را تأمین کند و پس از آن، به روزرسانی سیاست ها و فناوری های کشاورزی باعث بزرگ شدن، خودکفایی و رشد چین شد.

با این روش، در هر نقطهای از ایران میتوان هر محصول کشاورزی را بدون توجه به اقلیم و نوع خاک، برداشت کرد. دریچه های سقف این سازه ها حدود 15 – 20 درصد سقف و از نوع لوله گالوانیزه گرم 32 با راک و پینیون و گیربکس دستی و برقی میباشند که انتقال نیرو از موتور گیربکس به پینیون ها توسط لوله گالوانیزه گرم 32 صورت میگیرد و دریچه های جانبی نیز با مدل رویل آپ (دستی و برقی ) اجرا میشود. توسعه روستایی فرآیند مشارکتی و جریان پویا است که با تمرکز برافراد و مکان به جای بخش، توان و قابلیت ساکنان روستانشین و عشایر را برای کنترل بردارایی ها و افزایش بازدهی آنها، فعالیت ها و تعیین اولویت های خود به منظور ساختن آینده متناسب با حفظ حقوق نسل های آتی شکوفا می سازد، به گونه ای که استانداردهای زندگی در سکونتگاه های روستایی و عشایری در ابعاد مادی و معنوی (به خصوص برای گروه های عقب نگه داشته شده) با توجه خاص به ویژگی های محلی ارتقا یابد. در واقع کشاورزی سنتی یک سبک ابتدایی از کشاورزی است که با استفاده از دانش های بومی، ابزار های سنتی و همچنین منابع طبیعی و کود های آلی انجام می شود.

کشاورزی نوبتی یا کشاورزی متناوب یکی از روشهای کشت و کار در اراضی موقت است که زمینی که معمولاً از طریق روش بریدن و سوزاندن از جنگل جدا شده، بعد از استفاده برای کشاورزی، برای بازگشت به وضعیت سبزینگی طبیعی پیشین رها میشود. چرا که در این روش، خاک فقیر می شود و به نوعی منابع طبیعی صدمات جبران ناپذیری را می بینند. البته دقت داشته باشید که در کشاورزی مدرن تنها فقط استفاده از ابزارهای خودکار و الکترونیکی شرط کافی نیست در کنار این باید به زیرساختها نیز دقت داشت. تفاوت کشاورزی مدرن و سنتی : امروزه کشاورزی مدرن توانسته نقش مهمی در صنعت کشاورزی ایفا کند. مهندس عرفات حسین می گوید: «شاید من یکی از اولین افرادی باشم که گرده، ژل رویال، بره موم و محصولات بره موم در قطر تولید می کند.

این وسیله کشاورزی در خدمت افزودن کود به زمین مورد استفاده قرار می گیرد. ابتداییترین نیاز برای ساخت گلخانه صنعتی داشتی زمین مناسب برای کشت میباشد که این زمین کشت میبایست صاف و هموار باشد. این تجهیزات ممکن است به صورت دستی یا با کمک بالیر کار کند. هواپیماهای بدون سرنشین می توانند بهترین یار و کمک کار شما باشند. و توسط یک فرد با استفاده از دو دستگیره عقب آن رانده شده و هدایت می شود. شاید اصلیترین موردی است که باید روی آن تمرکز کنید. مساحت اراضی کشاورزی استان اصفهان ۵۶۹ هزار هکتار است و ۱۱ درصد از اشتغال و هفت درصد از تولید ناخالص ملی آن به بخش کشاورزی اختصاص دارد، این استان به عنوان اصلیترین کانونهای کشاورزی کشور با برخورداری از تجارب در نوع کشت و کار در بسیاری از زمینهها موفق بوده که توسعه گلخانهها در این خطه بویژه در طول فعالیت عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم اثباتی بر این مدعاست، توجه دولت به توسعه کشت گلخانهای طی سالهای اخیر به مراتب بیش از پیش خود را نشان داد که این امر در استان اصفهان متبلور شد.

شاید یکی از دلایلی که کشاورزان این تغییر را تا کنون نپذیرفتند عدم آگاهی آن ها از مزایای کشاورزی مدرن باشد. فرماندار شهرستان اصلاندوز گفت: این شهرستان نقطه شروع کشاورزی مدرن کشور میباشد اما وزارت جهاد کشاورزی هیج اقدامی در خصوص استقرار اداره جهاد کشاورزی انجام نداده است. در هنگام رشد و تربیت گیاهان، برگهای پایینی حذف میشوند، بهطورمعمول، تمام برگهای زیر خوشه اول میوه در پایین بوته حذف میشوند، تعداد برگهای باقی مانده روی ساقه توسط کشاورز مشخص میشود و معمولاً بین ۱۲ تا ۱۸ برگ مرکب کاملاً گسترش یافته، بر روی هر بوته حفظ میشود، چگونگی دریافت نور و میزان نفوذ آن در بین بوتهها در این مورد تعیین کننده است و بر اساس آن میتوان، تعداد برگهای مناسب برای دریافت بهینه نور را تخمین زد.