تجهیز ۲۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی به سامانه نوین آبیاری در سال جاری - مجله خبری کشاورزی

تجهیز ۲۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی به سامانه نوین آبیاری در سال جاری

 اجرای ۴ هزار هکتار پایلوت برای هوشمندسازی آبیاری

عباسی در مورد هوشمندسازی کشاورزی تصریح کرد: طرح‌های هوشمندسازی در سطح ۴ هزار هکتار اراضی کشور به صورت پایلوت در ۱۳ استان در حال اجرا است.

سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: برای سال جاری اعتباری بالغ بر ۱۵۰۰ میلیارد تومان به‌منظور اجرای سامانه‌های نوین آبیاری پیش‌بینی شده که از این میزان تا کنون ۱۵ درصد آن پرداخت شده است.

عباسی اظهار داشت: از طریق اجرای طرح‌های پایلوت در زمینه هوشمندسازی، انواع تکنولوژی‌ها و روش‌های آبیاری را برای آبیاری اراضی کشاورزی در مناطق مختلف ارزیابی می‌کنیم تا تکنولوژی مناسب مناطق مختلف را پیدا و به کشاورزان توصیه کنیم.منبع اخبار

به گزارش روز شنبه مجله خبری کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی، «فریبرز عباسی» افزود: برای سال ۱۴۰۱ اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در سطح ۵۰ هزار هکتار هدف‌گذاری شده که در صورت تامین به موقع اعتبار، این هدف محقق خواهد شد.

وی به تامین و تولید تجهیزات سامانه‌های نوین آبیاری در داخل کشور اشاره کرد و گفت: با همکاری و کمک شرکت‌های داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان در تولید لوازم و تجهیزات این سامانه‌ها به مرز خودکفایی رسیده‌ایم.

سرپرست معاونت آب‌وخاک وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در طرح‌های هوشمندسازی با استفاده از تکنولوژی‌های جدید، دخالت انسانی در مدیریت و برنامه‌ریزی آبیاری به حداقل می‌رسد.

وی با بیان این که تکنولوژی‌های جدید هزینه‌بر هستند و بخشی از اعتبارات پایلوت‌ها باید توسط دولت تامین شود، گفت: با اجرای پایلوت‌ها توسط کشاورزان پیشرو، زمینه برای توسعه این‌گونه تکنولوژی‌ها فراهم می‌شود.