اخبار

تحقق برنامه کشت قراردادی ۴۵ هزار هکتار برنج در سه استان شمالی

مدیرکل دفتر ترویج دانش و فناوری کشاورزی راه‌اندازی کاروان‌های ترویجی تخصصی به‌منظور انتقال دانش و ارتقای مهارت و توانمندی کشاورزان در تولید محصول خاص را از دیگر مأموریت‌ها برای توسعه کشت قراردادی عنوان و تصریح کرد: در حوزه کشت قراردادی برنج موسسه تحقیقات برنج، مرکز ترویج و توسعه فنّاوری هراز، مرکز تحقیقات کشاورزی استان‌های مازندران، گیلان و گلستان و ۱۰۱۱ مروج پهنه فعالیت‌های آموزشی و ترویجی را در قالب برنامه‌هایی مانند روز مزرعه، کارگاه ترویجی، دوره‌های آموزشی و مهارتی و ارتباطات انفرادی میان مروجان و محققان با بهره‌برداران انجام می‌دهند.

وی با بیان این که کشاورزی تولیدمحور در ایران در مرحله گذار به کشاورزی تجاری و بازارمحور است، اظهار داشت: یکی از سیاست‌ها و محورهای اصلی فعالیت‌های دوره جدید وزارت جهاد کشاورزی، تحقق کشاورزی تجاری و بازارمحور است و کشت قراردادی نیز از کارهای مهم در این راستا می‌باشد.

مدیرکل دفتر ترویج دانش و فناوری کشاورزی اظهار داشت: مهم‌ترین دلایل موفقیت در پیشبرد اهداف برنامه کشت قراردادی در سه استان شمالی طی امسال را هماهنگی، همکاری و مشارکت همه‌جانبه میان معاونت آموزش و ترویج کشاورزی، معاونت امور زراعت وزارتخانه و مدیریت زراعت در این استان‌ها دانست.

موموندی گفت: تبیین دقیق و شفاف ویژگی‌ها و اهداف اجرایی طرح کشاورزی قراردادی از طریق آگاهی‌بخشی، علاقه‌مندسازی و متقاعدسازی کشاورزان برای مشارکت در این طرح و ارتقای نفوذ دانش و فناوری‌های نوین از محورهای اصلی فعالیت‌های آموزشی و ترویجی پیش‌بینی شده هستند.

وی ادامه داد: در این راستا بسته‌های آموزشی و ترویجی تهیه و از طریق رسانه‌های مختلف همچون رادیو و تلویزیون، شبکه‌های اجتماعی، پوستر، فیلم و پادکست برای تولید محصولات منتشر می‌شود.

موموندی اضافه کرد: تاکنون محققان و مروجان پهنه در ۳۷ نقطه در سه استان شمالی کشور حضور پیدا کرده و آخرین وضعیت مزارع برنج را تجزیه و تحلیل و به پرسش‌ها و چالش‌های کشاورزان پاسخ داده‌اند.

به گزارش روز چهارشنبه مجله خبری کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی، «عبدالله موموندی» افزود: استقبال کشاورزان از کشت قراردادی فراتر از حد انتظار بوده به طوری که اهداف تعیین شده در استان‌های مازندران نزدیک به ۱۵۰ درصد، گیلان حدود ۱۲۷ درصد و گلستان نزدیک به ۱۳۴ درصد تحقق یافته است.

وی در همین حال آموزش، انتقال آخرین دانش و اطلاعات کافی به کشاورزان و افزایش توانمندی آنان در افزایش بهره‌وری و تولید محصول را یکی از ارکان اصلی کشت قراردادی در دنیا خواند و اظهار داشت: ما دو مأموریت عمده در نظام آموزش و ترویج کشت قراردادی در نظر گرفته‌ایم.

مدیرکل دفتر ترویج دانش و فناوری کشاورزی یادآور شد: در قالب کشاورزی قراردادی، کشاورز قبل از کشت محصول از طریق توافقاتی که با طرف مباشر یا شرکت خریدار انجام می‌دهد، نسبت به فروش محصول خود اطمینان پیدا می‌کند.منبع اخبار