اخبار

تدوین لایحه قانون جامع آبخیزداری کشور تا دو هفته آینده

وزیر جهاد کشاورزی افزود: یکی از راه های مقابله با سیلاب ها این است که ما بتوانیم آبخیزداری و آبخوان داری را در حوضه های بالادست سدها اجرا کنیم.

وی با بیان اینکه وسعت حوضه‌های آبخیز کشور ۱۳۵ میلیون هکتار است که طی سالیان گذشته تا به امروز حدود ۳۵ میلیون هکتار از آن کار آبخیزداری انجام شده است، تصریح‌کرد: اگر حدود ۹۰ میلیون هکتار باقی مانده را براساس روال جاری پیش ببریم زمان طولانی ۴۵ ساله برای آبخیزداری نیاز داریم که منطقی نیست، بر این اساس باید در روند کار یک تغییر مقیاس داشته باشیم.

ساداتی‌نژاد ادامه‌داد: اگر بتوانیم در سال ۱۰ میلیون هکتار آبخیزداری انجام دهیم می توانیم تا ۱۰ سال آینده همه این هدف را اجرایی کنیم.

به گزارش مجله خبری کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی، «سید جواد ساداتی‌نژاد» در گفت‌وگویی در زمینه اهمیت آبخیزداری اظهار داشت: در سیل اخیر یکی از موضوعات مهم بحث آبخیزداری و آبخوان‌داری بوده است، بنابراین روز گذشته نشستی در دفتر معاون اول رئیس جمهور با این موضوع برگزار شد.

ساداتی‌نژاد افزود: لازم است یک رهیافت جدید را در حوضه آبخیزداری پیش ببریم و زیربخش های رفع بحران و منابع مالی که برای جبران خسارات استفاده می شود می تواند در اجرای آبخیزداری استفاده شود و در کنار مشارکت مردمی در این لایحه قانونی گنجانده خواهد شد.منبع اخبار

وی با اشاره به اینکه طبق تاکید رئیس جمهور در جلسه هیات دولت، در دو هفته آینده لایحه قانون جامع آبخیزداری را به دولت ارائه خواهیم کرد، خاطرنشان‌کرد: در این لایحه می توانیم به هم افزایی‌های لازم در حوضه آبخیز بپردازیم تا هم گرایی و هم افزایی در این سیستم تبیین و اجرایی شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: رئیس جمهور بر مردمی‌سازی آبخیزداری تاکید دارد و ما را موظف به حرکت به این سمت حرکت کرد، ظرفیت‌هایی که مشارکت مردمی را می‌طلبد و قوانین بهره‌برداری از آب استحصال شده توسط سیستم آبخیزداری در لایحه قانون جامع آبخیزداری لحاظ خواهد شد.