اخبار

تسهیلات پرداختی بانک کشاورزی در آذربایجان شرقی ۱.۱۵ برابر افزایش یافت مجله خبری کشاورزی

مؤمنی با تأکید بر اینکه در این راستا باید ۲ هدف گذاری انجام شود و هدف اصلی این است که بخش کشاورزی به عنوان یکی از ارکان مزیتی اقلیم کشور ایران بتواند سهم خودش را در رسیدن به هدف متعالی رشد ۸ درصدی اقتصاد کشور ایفا کند عنوان کرد: لازمه آن حرکت کشاورزی سنتی و معیشت پایه موجود کشور به سمت کشاورزی صنعتی و مدرن است اما کشاورزی صنعتی و مدرن و دانش بنیان هم خود لوازمی دارد که اولین آن تحقق «زنجیره کامل ارزش» در خصوص تمامی محصولات این بخش است، نمی شود تمام توان فناورانه و تکنولوژیک را در تولید مستقر کرد و تولید را پیرو آن افزایش داد اما در صنایع پایین دستی تولید همانند صنایع تبدیلی و تکمیلی و برندینگ و تجاری سازی اقدامات مورد نیاز را انجام نداد، نتیجه چنین شرایطی سرخوردگی تولید است. سلامت غذا بیانگر این است كه «غذا فاقد آلایندهها، شامل عوامل بیماریزا، پسماند نهادههای شیمیایی كشاورزی (كودهای شیمیایی، آفتكشها، تنظیمكنندههای رشد)، فلزهای سنگین و دیگر آلایندهها باشد». اگرچه کشاورزی تامین کننده نیاز در حال رشد مواد غذایی و سایر محصولات است، اما در عین حال یکی از عوامل اصلی انتشار گازهای گلخانه ای، از بین رفتن تنوع زیستی، آلودگی های شیمیایی، و تخریب خاک است.

جلیلی با اشاره به اینکه دانه روغنی کلزا میتواند جایگزین مناسبی برای محصولات با مصرف آب بالا باشد، می گوید: آذربایجانغربی از مراکز بسیار مستعد تولید کلزا در سطح کشور به شمار میرود و برای توسعه سطح کشت این محصول با ارزش برنامههای وسیعی تدارک دیده شده است. آذربایجان غربی را می توان از مراکز مستعد تولید کلزا در کشور دانست که رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در این راستا با بیان اینکه کشت کلزا در حال حاضر در سطح استان از شرایط مطلوب و بسیار خوبی برخودار است، می گوید: هم اکنون سه هزار و ۶۸۶ هکتار از اراضی استان زیر کشت کلزا رفته است که وضعیت خوب این مزارع باعث خواهد شد که کشاورزان در سالهای آتی نیز به کشت بیشتر این محصول روی آورند. خاک آذربایجان غربی مستعد پرورش گونههای گیاهی و محصولات کشاورزی فراوانی است که موجب رونق بخشی به حوزه کشاورزی و اقتصاد حاصل از آن برای استان شده به گونه ای که محصولات کشاورزی بسیاری در سبد صادراتی آذربایجان غربی قرار گرفته و موجب رونق بخشی به اقتصاد استان شده است. وی در بخش دیگری از صحبتهای خود به برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بینالمللی کشاورزی کرمان اشاره کرد و گفت: رویداد کشاورزی که در حال برگزاری است، یکی از بهترین نمایشگاههای حوزه است اما به عقیده من باید در این بخش اقدامات مثبت و قابلتوجه دیگری نیز انجام داد.

تأمین رطوبت یکی از پارامترهای مهم برای رشد و نمو گیاهان است، البته باید نیازهای رطوبتی گیاهان را بشناسیم. ساداتینژاد همچنین بر استفاده بهینه از آب و تولید محصولات با صرفه اقتصادی تاکید کرد و گفت: مزیت کشاورزی در کرمان بسیار پررنگ است و باید در این مسیر دست به دست هم دهیم تا بتوانیم ضمن تولید محصولات در راستای بهبود معیشت کشاورزان و حل مشکلات گام برداریم. غلامرضا بابایی ادامه می دهد: طی سال گذشته در استان بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن چغندر قند در مزارع استان توسط کشاورزان تولید و تحویل کارخانجات قند استان شده است. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان غربی نیز در گفتگو با بازار، این استان را از قطبهای تولید چغندرقند کشور دانسته و می گوید: آذربایجان غربی با وجود پنج کارخانه تولید قند و زمین زیر کشت چغندر قند یکی از قطب های تولید این محصول در کشور است. وی با اشاره به میزان شکر تولید شده در آذربایجان غربی میگوید: با توجه به تولید چغندر قند در استان بیش از ۳۶ میلیون و ۶۶۵ هزار تن شکر در پنج کارخانه قند تولید و جهت مصرف به بازار عرضه شده است. بر اساس گزارش اقتصادنیوز در ۲۵ دی ۱۴۰۰، مژگان پورمقیم، رئیس آزمایشگاه کنترل و ارزیابی سازمان غذا و دارو، گفته است که وضعیت وجود آلایندهها و ذرات نیترات و فلزات سنگین در محصولات کشاورزی تولید داخل نگرانکننده است.

به گزارش بازار، دمیتری پاتروشف، وزیر کشاورزی روسیه گفت، تحریمها، برداشت غلات در روسیه را مختل کرده و بحران غذایی در جهان را تشدید خواهد کرد. تجارت محصولات کشاورزی مختل می شود و تولید و مصرف این محصولات در آینده با مشکل مواجه می شود. رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجانغربی در گفتگو با بازار، این استان را قطب اصلی تولید سیب در کشور عنوان کرده و می گوید: با وجود تحریمهای ظالمانه، بخش کشاورزی با حداکثر توان در حال تولید و تلاش است و نه تنها محصولات کشاورزی کاهش نیافته بلکه تولیدات این بخش در سال جاری در آذربایجانغربی، ۴۰۰ هزار تن نیز افزایش یافته است. صادرات سیب از استان را تنها نمی توان مربوط به سیب تازه دانست، بلکه انواع فرآورده های آن نظیر آب سیب تازه نیز راه خود را برای صادرات به کشورهای مختلف جهان پیدا کرده است.

شما می توانید از ابزارهای جدید و نوین کوچک برای رشد موقعیت محصولات شروع کنید و حتما نیازی نیست دستگاه های خیلی گران قیمت تهیه کنید. بخش کشاورزی را می توان مهم ترین بخش برای عملیاتی کردن شعار سال دانست که در این راستا، استان آذربایجان غربی نیز با خاک حاصلخیز و شرایط آب و هوایی، موقعیت بسیار خوبی برای توسعه این بخش دارد. نتایج به دست آمده از کارآمدی این طرح در سطح نقاط مختلف کشور قابل توجه است و کارشناسان عقیده دارند در صورت گسترش استفاده از کشت های گلخانه ای در قم، می توان سطح تولید محصولات کشاورزی استان را بدون نیاز به آب فراوان تا حد زیادی گسترش داد. خیار مانند تمام صیفیجات دیگر حالت تازهخوری داشته و درصورتیکه نتوان آن را در موعد مناسب به فروش رساند، از بین خواهد رفت و گلخانه دار را دچار مشکل خواهد نمود. بنابراین و به منظور تولید غذای کافی با قیمت مناسب برای جمعیت در حال ازدیاد در جهان که پیش بینی می شود تا سال 2030 به 7 میلیارد نفر خواهد رسید و به منظور تامین معیشت کشاورزان به خصوص کشاورزان خرده پا و کم درآمد و همچنین کاهش تاثیرات زیست محیطی ناشی از فعالیت های کشاورزی، تلفیقی از روشهای قدیم و نوین در کشاورزی و استفاده از علوم و فنون نوین به ویژه محصولات تراریخته می تواند راه گشای بسیاری از مشکلات غذایی و زیست محیطی در جهان باشد.

با استفاده از این برنامه کشاورزی فروشنده تقاضای بسیار بیشتری برای محصولات خود دارد و از طرفی خریدار هم انتخابهای بیشتری پیش رویش دارد که با توجه به معیارهای خود انتخاب میکند. به گزارش ایسنا، کشت دوم در فصلی اتفاق میافتد که امکان استفاده از آب باران نیست و معمولا هم در این کشت محصولات آب بَری همچون سیب زمینی، ذرت و آفتابگردان کشت میشود، لذا به نظر می رسد انجام کشت دوم در شرایط کنونی که با کاهش بارشها مواجهایم، منطقی نباشد، اما متاسفانه در سالهای اخیر با پدیدههایی به نام “اجاره زمین” و “کشاورزان مهاجر” مواجه شده ایم و برخی کشاورزان پس از آنکه محصول خود(کشت اول) را برداشت کردند، اراضیشان را جهت کشت دوم اجاره می دهند. با انتخاب محصول خود، یک صفحه برای شما باز میشود که نام شهر، عنوان آگهی، حداقل قیمت، حداکثر قیمت، شماره تماس و توضیحات کامل در مورد محصول خود را مینویسید.

روند انباشت فلزات سنگین در خاک بسیار کُند و تقریباً یک فرآیند برگشتناپذیر است که در درازمدت موجب کاهش کیفیت خاک و در نهایت تخریب اراضی کشاورزی میشود. این روند نوظهور، این امکان را فراهم میکند که کشاورزان کارشان را سریعتر و با دانش بیشتری انجام دهند. میانگین قیمت این کالا نیز در این مدت ۲هزار و ۱۴۰ دلار به ازای هرتن بوده که در مقایسه با فصل نخست۱۴۰۰ حدود ۶۸درصد کاهش یافته است، پس از این محصول، «پوست و اجزای پرندگان» و «کتیرا»، در ردههای بعدی قرار دارند که به ترتیب در مقایسه با سهماهه نخست۱۴۰۰ رشد حدود ۱۲۰۰برابری و ۵۱۹برابری را تجربه کردهاند.

صنعتی که اگر بتواند توجه مسئولان را به سمت خود بکشاند، می تواند برای اقتصاد استان و کشور تعیین کننده بوده و در سبد صادراتی، جای ویژه ای برای خود باز کند. استان آذربایجان غربی را میتوان قطب تولید چغندرقند در کشور دانست که طبق گفته مسئولان نزدیک به ۴۰ درصد مجموع تولید کشوری چغندرقند مربوط به استان بوده و توسعه کشت این محصول در بسیاری از باغات و مناطق استان نیز در دستور کار قرار دارد. بنا بر گفته مسئولان سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام به ازای هر هکتار از اراضی گلخانهای ۱۰ نفر به طور مستقیم مشغول به کار میشوند و همچنین حدود ۴۰ درصد در مصرف آب نیز صرفهجویی میشود و طبق پیشبینیها سالانه ۱۱ هزار تن انواع محصولات گلخانهای شامل سبزی، صیفی و ارقام گلخانهای از این مجتمعها تولید و روانه بازار مصرف خواهد شد. در سال 96 بنا بر آمار ارائه شده از سوی معاون برنامهریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، محصولات کشاورزی باغی، بیشترین سهم صادرات کشور را به خود اختصاص دادهاند که پسته از مهمترین این محصولات بوده است. هرچند بنا بە گزارش وزارت جهاد کشاورزی در چند سال اخیر استفادە از سموم آفتکش کاهش یافتە، اما آلودگیها همچنان باقی است و گاهی افزایش هم یافتە است.

در ابتدا اقتصاد کشاورزی شاخهای از اقتصاد بود که تنها به مطالعه و بررسی کاربری زمین می پرداخت و هدفش به حداکثر رساندن بازده محصولات کشاورزی در عین حفاظت از اکوسیستم خاک بود. علی مریدی، مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست، نیز در آذر ۱۳۷۹ به خبرگزاری ایسنا گفتە بود: فلزات سنگین باقیمانده در مواد غذایی که ناشی از سموم دفع آفات است، مهمترین دلیل ابتلا به انواع سرطان است. در کشوری که ما شاهد فسادهای فراوان اقتصادی ناشی از برگشت پول ناشی از فروش ثروت خدادادی نفت هستیم، مسلماً تولیدات پرزحمت کشاورزی بدون برنامه ریزی از طرف یک سیستم مدیریتی مرکزی هوشمندانه، که هیچ پشتوانه قانونی برای برگشت اقتصادی آنها ندارد، پس بنابراین هواخواهی هم ندارد که این امر درشروع ورشکستگی کشاورز و در طولانی مدت به معنی مرگ خاموش بخش کشاورزی میباشد. محصولات کشاورزی تولید داخل اگر هنگام ارسال آلوده باشد، برگردانده میشوند و این مسائل طبیعی است؛ ضمن آنکه از ۶۰۰ هزار تن سیب زمینی که امسال صادر کردیم ۵۰ تن آن برگشت خورد زیرا همراه سیبزمینیها خاک بود، خاک که آلودگی نیست. در بخش گلخانهای بسترهای بسیار مناسبی در این کشور وجود دارد که به کمک تکنولوژی تولید روز به روز افزایش مییابد و دولت هم با ارائه مشوقهای لازم از کشاورزان حمایت میکند.

با توجه به داده های اعلام شده از سوی اتاق بازرگانی ایران از مجموع ۴.۶ میلیارد دلار صادرات محصولات کشاورزی و غذایی در مدت زمان مورد بررسی حدود ۱.۱ میلیارد دلار به بخش صادرات و تقریبا ۳.۵ میلیارد دلار به واردات اختصاص داشته است. بیمه محصولات کشاورزی در کشورهای آسیایی مسئله جدیدی است وآگاهی ها به ویژه در مورد قطعات کوچک شالیزارها بسیار کم میباشد. این مقام روسی، شرایط بد آب و هوایی در برخی از مناطق از جمله بارش سنگین باران و وزش شدید باد، بعلاوه مشکلات واردات قطعات یدکی برای تجهیزات کشاورزی را به عنوان دلایل کاهش تولید محصولات کشاورزی به میزان قابل توجهی کمتر از سال گذشته عنوان کرد. روزی طلب با برشمردن چالشهای بخش کشاورزی کشور، گفت: کشاورزی ایران با توجه به افزایش جمعیت و نیاز به خود اتکایی در تولید محصولات اساسی به منظور افزایش ضریب امنیت غذایی با چالش های مهمی همچون پایین بودن بهره وری در کشاورزی، کاهش فزاینده منابع آب زیرزمینی در دشت های کشاورزی، فرسایش، شور شدن و کاهش مواد آلی خاکهای زراعی، تغییر بی رویه کاربری اراضی حاصلخیز کشاورزی در حاشیه شهرها و روستاها روبرو است. رییس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه آذربایجان غربی یکی از قطبهای مهم تولید چغندر قند در کشور است، می گوید: امسال بر اساس قرارداد های منعقد شده با چغندرکاران، ۳۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت محصول چغندر قند می رود.

با نظرداشت اینکە شاخص استاندارد ملی ایران برای غلظت سرب ۰.۱۵ میلیگرم در کیلوگرم است و بالاتر از آن در ایران سمی شناختە میشود و محموله گندم روسی در آزمایشگاه کنترل و کیفیت سازمان غذا و دارو آلودە تشخیص دادە شده، اکنون سؤال این است کە آیا محصولات کشاورزی تولید داخل کە مصرف داخلی هم دارند، آلودە بە سم و فلزات سنگین هستند یا نه؟ معاون تحقیقات کنترل و گواهی بذر مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال گفت: میزان تولید محصولات کشاورزی از ۶۰ میلیون تن به بالای ۱۲۵ میلیون تن رسیده است که این به معنای افزایش بهره وری است. او با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی اکنون مسئول تولید و نه تامین گوشت است، ادامه داد: کدام کشور گوشت را به قیمت هر کیلو 2 دلار به فروش میرساند؟ جلیلی با اشاره به آب بر بودن چغندرقند می گوید: با توجه به اینکه چغندرقند آب بر است، کشت این محصول را از حوضه آبریز دریاچه ارومیه به شمال استان انتقال دادهایم. رسول جلیلی ادامه می دهد: در سال گذشته بیش از ۸۰۰ هزار تن محصول سیب درختی در سرخانههای استان ذخیره سازی شده بود که پس از مصرف داخلی بیش از ۵۳۵ هزار تن از این میزان به کشورهای خارجی صادر شده که این میزان تا کنون بی سابقه بوده است.

بر اساس آمارهای موجود در ۱۳۹۳ در ۴ بخش اصلی زراعت، باغبانی، شیلات و دامداری رشد ۶.۶ درصدی را تجربه کرده است و براساس آمارهای سازمان جهانی خواروبار فائو ایران به همراه ترکیه در مقام سوم جهان از لحاظ تنوع محصولات باغی و در تولید ۲۲ محصول کشاورزی جزء ۵ کشور سایت agriculture-na اول دنیاست. برخورداری استان از آب و خاک مناسب و استفاده از بذرهای تک جوانه و پرمحصول و از سویی فعالیت پنج کارخانه قند ارومیه، خوی، پیرانشهر، میاندوآب و نقده بر ظرفیت استان در تولید این محصول کشاورزی افزوده است. همچون سایر بخشها، در بخش کشاورزی نیز شرکتهای غربی برای ورود به ایران بسیار محتاطانه رفتار میکنند و عمدتاً سعی میکنند با توقف فعالیت در ایران تحریمها را رعایت کنند. مسلماً تا حد امکان تلفیق اغلب قطعات ازاضی خرد مجاور هم و تشکیل تشکلها یا مجتمعهای صنعتی کشاورزی با اراضی چند صد هکتاری برای تولیدات استراتژیک یک یا چند محصولی از اولویتهای مهم این تحول یا انقلاب سبز در بخش کشاورزی و محیط زیست بشری است. ۱۰ محصول عمده واردات غذایی و کشاورزی کشوردر سال ۱۳۹۲-۱۳۹۱ به شرح زیر بودهاست: برنج (۲٫۳ میلیارد دلار)، کنجاله سویا (۱٫۸۲۷ میلیارد دلار)، دانه ذرت دامی (۱٫۵۲۶ میلیارد دلار)، دانه سخت گندم (۱٫۲۷۳ میلیارد دلار)، شکر تصفیه نشده (۸۳۲٫۲ میلیون دلار)، روغن خام سویا (۷۶۵٫۶ میلیون دلار)، پالم اولئین (۶۳۷٫۸ میلیون دلار)، قطعات گوشت بی استخوان یخ زده از نوع گاو (۳۷۸٫۶ میلیون دلار)، موز سبز تازه یا خشک کرده (۳۵۲٫۸ میلیون دلار) و کره بستهبندی شده به صورت بستههای بیش از ۵۰۰ گرم (۲۶۸٫۲ میلیون دلار).

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه برنامه راه وزارت جهاد کشاورزی برای اصلاح بهرهوری آب مشخص است، از وزارت نیرو درخواست کرد که به برنج کاران خارج از دو استان مورد نظر وزارت جهاد کشاورزی (گیلان و مازندران)، آب اختصاص ندهد. جالب اینکه رژیم شاه هم که ماهیتش معلوم بود، از این شعارها میداد. قطعا این استارت آپها یک شاهکار در کسب و کار به حساب میآیند زیرا کمک بسیار بزرگی هم به خریدار و هم به فروشنده میشود. یک میوه از آن دسته از سایتها و استارت آپهای جدید و تازهای است که خریدار و فروشنده به راحتی میتوانند در آن محصولات خود را خریداری کنند و یا به فروش برسانند.

جلیلی بسیاری از کشورهای همسایه و آسیای میانه را مشتری ثابت سیب استان دانسته و می گوید: این محصول در طول سال از طریق مرزهای مختلف به کشورهای همسایه از قبیل عراق، ترکمنستان، پاکستان، روسیه و آسیای میانه صادر می شود. برای خرید عمده محصولات گلخانه ای، محصول مورد نظرتان در این صفحه پیدا کنید. در مناطقی که احساس می کنید آب و هوا برای رشد صیفی جات کاملا مناسب می باشد و نیازی به احداث گلخانه نیست، پیشنهاد می کنیم برای صرفه جویی در مصرف آب حتما از روش آبیاری قطره ای استفاده کنید تا مصرف آب را به حداقل برسانید.

با توجه به پیشرفت های اخیر در حوزه فناوری GIS و میزان دسترسی به اطلاعات جغرافیایی خاک و وضعیت آب وهوا، تحلیل مطلوبیت زمین را اکنون می توان انجام داد تا به چشم اندازی از قابلیت های زمین در ایران برای فعالیت های کشاورزی در مقیاس منطقه ای و جهانی دست یافت. همکاری بینبخشی در داخل و حتی تعامل با نهادهای مختلف در کشورهای مختلف و حتی کشورهای ترانزیت بین مبدأ تا مقصد، پیشنیاز این دسترسی است. مسعودی با بیان اینکه فروش محصول دغدغه اصلی کشاورز است، ادامه داد: با اینکه بهرهوری و میزان تولید در اراضی کشاورزی را افزایش دادهایم ولی در فروش این محصول تولید شده مشکلات زیادی داریم. در این راستا باید بدانید که گیاهان دارویی ایران هم به صورت اسانس و هم عرقیات و هم روغن از کشور صادر می شوند که از جمله رایج ترین گیاهان صادراتی ایران شامل زیره، بابونه، بومادران، فلفل سیاه، گل ختمی، انیسون، آویشن، مارچوبه، زوفا، کتیرا، زردچوبه، آنغوزه، شیرین بیان و تلخ بیان، سقز، شکر تیغال، حنا، زیره سبز، اسفرزه، بادرنجبویه، باریجه، برگ کنار، مریم گلی، کرفس وحشی (کلوس)، پرسیاوشان، گز خوانسار(گز انگبین)، گلی کاسنی، گل گاو زبان، مصطکی، اسطوخودوس، برگ بو و غیره می باشد. وی ادامه می دهد: برای کشت گونه هایی از قبیل گل محمدی، سماق، اسطو خودوس، بابونه، بادرنجبویه، کنجد، گاوزبان، آویشن باغی، خطمی، شوید، رزماری، سنبل الطیب، مرزنجوش، بومادران ، زیره سبز، بارهنگ کاسنی، تخم گشنیز و سرخارگل نیز در استان پتانسیل وجود دارد که در صورت درخواست مشتری و وجود بازار به صورت قراردادی توسط اشخاص کشت شود.