اخبار

تشریح توانمندی های خراسان شمالی در دیدار با استاندار کالوگای روسیه

انتهای پیام

https://www.isna.ir/news/1402062918293/%D8%AA%D8%B4%D8%B1%DB%8C%D8%AD-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%D9%85%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D9%84%D9%88%DA%AF%D8%A7%DB%8C

گفتنی است هیات تجاری خراسان شمالی ۲۸ شهریور ماه عازم کشور روسیه شدند.

حسین نژاد اظهار امیدواری کرد دو استان بتوانند با عقد تفاهم نامه و قراردادهایی روابط خود را در حوزه های دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان ها، کشاورزی و صنعتی، صنایع دستی و تجارت و گردشگری گسترش دهند و در خواست خرید کشتی توسط بخش خصوصی را مطرح کرد که با استقبال و قول مساعدت استاندار کالوگا مواجه شد.

مازیار زند رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز در این دیدار، از اعلام آمادگی  تجار خراسان شمالی با تجار کالوگا در تمام حوزه های صنعت، بازرگانی، کشاورزی، معدن و… خبرداد.

آمادگی تجار خراسان شمالی برای عقد قرارداد برای خرید خوراک دام از استان کالوگا

وی ادامه داد: خراسان شمالی ۲.۸ میلیون راس دام سبک و تعداد قابل توجهی دام سنگین دارد و در تولید گوشت قرمز، لبنیات، گوشت سفید و تخم مرغ، صادر کننده است و با پرورش اسب ترکمن، امکان صادرات آن را دارد و عسل تولیدی استان از مرغوبترین عسل ها است.

حسین نژاد به وجود سدهای مهم در استان و امکان کشت گلخانه ای محصولات کشاورزی  نیز اشاره کرد.

استاندار کالوگا در مورد دانشگاه های کالوگا نیز اشاره کرد که از ۴۵ کشور دانشجو دارد و آمادگی برای پذیرش دانشجویان خراسان شمالی نیز وجود دارد.

وی ابراز امیدواری کرد: در جلسات پیش رو با تجار و اتاق بازرگانی کالوگا، نقاط مشترک همکاری مورد توافق و تفاهم قرار گیرد.

وی از  استقبال مردم این استان از هندوانه های با کیفیت ایرانی که در غیر فصل آن به بازار روسیه می رسد نیز نام برد.

زند افزود: در هیات فوق، تجاری حضور دارند که آمادگی کامل برای عقد قرارداد برای خرید خوراک دام از استان کالوگا را دارند.

حسین حاجی بگلو مدیر کل صمت خراسان شمالی نیز در این دیدار از استقبال و قول مساعدت استاندار کالوگا از درخواست خرید کشتی توسط بخش خصوصی خبر داد.

وی در  بخش کشاورزی نیز به ظرفیت های تولیدی و صادراتی استان در گیاهان دارویی، تولید سالانه ۲۲ تن نگین زعفران، انواع انگور، پسته، هلو، خشکبار، گیلاس، تولید سالانه ۱۵ هزار تن کشمش و … اشاره کرد و افزود: بخشی از این محصولات نیز در سال گذشته به روسیه صادر شده است.

استقبال و قول مساعدت استاندار کالوگا از درخواست خرید کشتی

استاندار کالوگا پیشنهادات را خوب ارزیابی کرد و اعلام کرد حتما آن ها را بررسی و نتیجه را اطلاع خواهند داد و  جزئیات این مباحث طی نشستی نیز مورد بحث قرار  خواهد گرفت. 

وی در دیدار با استاندار کالوگا ضمن بر شمردن مزایای تجارت بین دو استان، گفت: بخش خصوصی استان خراسان شمالی در قالب هیاتی فراگیر از تمامی رسته ها، آمادگی دارد تا نسبت به عقد قرارداد و تفاهم‌نامه های تجاری با تجار روس اقدام نماید.

وی با اشاره به درخواست های مطرح شده استان در نشست با استاندار کالوگا اظهار کرد:  اختصاص مکانی برای عرضه محصولات خراسان شمالی و متقابلا چنین مکانی در خراسان شمالی برای تولیدکنندگان کالوگا، گسترش عقد تفاهم نامه و قراردادهایی در حوزه های دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان، کشاورزی و صنعتی، صنایع دستی و تجارت و گردشگری از مواردی است که در  نشست با استاندار کالوگا مطرح شد.

وی از استاندار کالوگا خواست تا مکانی را برای عرضه محصولات خراسان شمالی اختصاص دهند و متقابلا چنین مکانی در خراسان شمالی در اختیار تولید کنندگان  کالوگا قرار  گیرد.

محمدرضا حسین نژاد استاندار خراسان شمالی در این دیدار ضمن تشریح موقعیت استان خراسان شمالی، به توانمندی های صنعتی خراسان شمالی در تولید آلومینیوم، آلفا آلومینیوم، منیزیم، محصولات پتروشیمی و فولادی اشاره کرد و گفت: بخشی از محصولات استان در سال گذشته به روسیه صادر شده است.

ایسنا/خراسان شمالی استاندار، توانمندی های خراسان شمالی را در دیدار با استاندار کالوگای کشور روسیه تشریح کرد.

وی حضور هیات ایرانی را مغتنم شمرد و گفت: ما می خواهیم دوستی مان را ادامه دهیم و بیشتر کنیم و اظهار امیدواری کرد این ملاقات نتیجه بخش باشد و پیشنهاد کرد بخش های خصوصی و دولتی دیدار های جداگانه ای داشته باشند و در آینده با حضور در خراسان شمالی توانمندی ها و امکانات خود را عرضه کنند.

استاندار خراسان شمالی در پایان این دیدار از استاندار و مسئولان و تجار کالوگا برای سفر به خراسان شمالی ، رسما دعوت کرد.