تشکیل شرکت مشترک ایران و قزاقستان برای ارتقای تجارت

وی افزود: در خصوص مسایل تجارت ما بین دو کشور جلسات متعددی را در سطح روسای جمهور، وزرا و مدیران داشته‌ایم.

وی ادامه داد: امروز در زمینه سواپ نفت و محصولات کشاورزی تبادل نظر کردیم و مسئله صادرات برق میان سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان مطرح شده است، همچنین در خصوص ایجاد کمیته مشترک کشاورزی تبادل نظر شد و مقرر شد جامعه کشاورزی دو کشور بتوانند یک شرکت مشترک صادرات و واردات تشکیل دهند تا تجارت مابین دو کشور ارتقا یابد.

معاون نخست وزیر قزاقستان تصریح کرد: این جلسات باید به افزایش مبادلات تجاری منجر شود، امروز در خصوص سقف ۳ میلیارد دلار تجارت بین دو کشور بحث و تبادل نظر شد که حداقل از این میزان یک میلیارد دلار آن باید مربوط به محصولات کشاورزی باشد.

به گزارش روز سه‌شنبه مجله خبری کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی، «سریک ژومانگارین» در حاشیه دیدار با وزیر جهاد کشاورزی ایران، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر روابط دو کشور ایران و قزاقستان به سطح استراتژیک خود رسیده است.

ژومانگارین در رابطه با لغو روادید عنوان کرد: توافقاتی را با وزیر راه ایران داشتیم که یک مموراندومی را برای لغو روادید امضا کنیم.



منبع اخبار

وزیر تجارت قزاقستان گفت: از سرمایه‌گذاران ایرانی دعوت می‌کنم برای سرمایه گذاری در شهر خاربز در مرز چین و قزاقستان سرمایه گذاری کنند تا بتوانند تبادلات تجاری با چین داشته باشند.

ژومانگارین با بیان اینکه لجستیک در تجارت بسیار حائز اهمیت است، گفت: استفاده از تمام امکانات لجستیکی اعم از راه آهن، خط هوایی، زمینی و دریایی مدنظر دو کشور است؛ لذا فردا به بندرعباس خواهیم رفت تا ترمینال یا زیربنای تجاری قزاقستان را در این منطقه احداث کنیم.

وی ادامه داد: ما آمادگی داریم گندم و جو را به ایران ارسال کنیم و آمادگی داریم واردات مرکبات، صیفی، خرما، پسته و خرمالو را از ایران انجام دهیم.