اخبار

تصاویر برداشت برنج در شالیزارهای گیلان

در مرحله اول بذرهایی که قرار است برای کاشت استفاده کنیم را درون آب میریزیم، این عمل برای این است که شالی های پوچ را از سایر دانه ها جدا سازی کنیم. وقتی شالی ها را درون آب قرار می دهیم آنهایی که برنج هستند به علت سنگینی ته نشین میشود و آنهایی که پوچ و سبک هستند به روی آب می آیند که به راحتی می‌توان آنها را جداسازی کرد . تبدیل جو به دست آمده از مزارع به برنج ایرانی می باشد و در واقع در این کارخانه ها طی فرایندی پوست نازک جو از دانه برنج جدا شده و برنج تحویل کشاورز داده می شود. در مدل سنتی با دست توسط کارگران برداشت شده و سپس بر روی هم در یک سطح مسطح ریخته می شود و توسط حرکت تراکتور بر روی آن دانه ها از خوشه جدا می شود که باید خوشه ها را تکان داد و دور انداخت تا دانه از خوشه تفکیک شود. در روش صنعتی مرحله برداشت و جدا سازی از خوشه توسط کمباین انجام می شود. agriculture-na در سوادکوه شمالی (شیرگاه) به روش دستی و مکانیزه آغاز شد.

بر اساس نوع رقم و دوره ی رشد، شرایط آب و هوایی و بافت خاک و نیز مشورت کارشناس تعیین می شود. بطور کلی حدود 20 روز بعد از نشاکاری می توان اقدام به قطع آب نمود (البته حضور اردک نیاز به مدیریت ویژه آب دارد باید دقت شود). امروز به همراه شما در کارناوال سفری به شمال ایران داشتیم و یک روز با شالیکاران همراه شده و از نزدیک سختی های کار آنها را دیدیم. تلاش بی وقفه ای که در نهایت برنج خوش عطر و طعم ایرانی را بر سر سفره های ایرانی می آورد. نظر شما در مورد این تصاویر چیست؟ آیا تجربه حضور بر سر زمین های برنج و تماشای نزدیک مراحل برداشت آن را داشته اید؟ نظر و تجربیات و عکس های خود را با ما و دوستانتان در کارناوال به اشتراک بگذارید.

گزارش ایرنا از ناآرامی ها در تهران و چند شهر دیگر | آتش زدن کیوسک انتظامی در بازار تهران

روش دوم با سم ‌های شیمیایی علف هرز را از بین می‌برند، مانند، تاپ استار، سان رایس پلاس و … ظرفیت دستگاه بالاست در نتیجه در وقت و هزینه صرفه جویی می شود. و نيز يک سوم محور اصلي خوشه از نقطه انتهائي شان زرد شدند زمان برداشت فرا ميرسد .

این دستگاه به ۳ نیروی کار نیاز دارد که در مقایسه با برداشت و کمباین دستی مقرون به صرفه است. دستگاه چند منظوره ی مخصوص شخم زنی و حمل و نقل به نام تیلر یکی از دستگاه های پرکاربرد درکشاورزی است. این دستگاه قابلیت ارتقا و نصب ابزارهای دیگر از قبیل باربند را دارد. کشاورزان از این ابزار برای شخم زنی و باربری استفاده می کنند. اگر وضعیت آب و هوایی مناسب بود، محصول برداشت شده را یک تا دو روز در مزرعه باقی بگذارید تا خشک شود.

اعلام اولویت‌های بخش کشاورزی ظرف ۳ ماه آینده به شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور

سایر تنظیمات مورد نیاز بر اسـاس دسـتورالعمل فنـی شـرکت سـازنده و بـا در نظـر گرفتن شرایط محصول صورت می گیرد. مصرف کنندگان برنج و برنج فروش ها و حتی رستوران دارها و کسانی که صادرات برنج انجام میدهند در این فصل می توانند برنج را با کیفیت عالی و قیمت پایین خرید کنند. ریاست زراعت و آبیاری هرات می گوید که امسال برداشت برنج در ولایت هرات بیست و پنج درصد افزایش یافته است ویکی از علت های افزایش حاصلات برنج آب فراوان برای شالی زارهای این ولایت است. شالیکاران از برداشت برنج نسبت به سال گذشته رضایت دارند، اما از کانال‌های آبیاری که بصورت قدیمی وسنتی است گله‌مند هستند. امسال در ۸۵ هزار هکتار از مزارع استان گلستان برنج کشت شد، استان گلستان سومین تولیدکننده برنج کشور است. در شهرستان لردگان هرساله برداشت برنج از نيمه دوم شهريورماه آغاز و تا نيمه اول مهر ماه به دليل متفاوت بودن شرايط اقليمي در شهرستان ادامه دارد.

مخلوط برنج قهوه ای و شلتوک در مرحله بعدی توسط ماشین جداساز شلتوک از برنج قهوه ای (پادیه) از یکدیگر جدا می شوند. روش دیگر برداشت، درو محصول با ماشین و یا دستی می باشد که بعد از کاهش رطوبت خرمنکوبی با کمباین انجام می شود و محصول برداشت شده احتیاج به خشک کردن شلتوک ندارد ولی هزینه برداشت بیشتر از هزینه برداشت مستقیم می باشد. همیشه زنان دوشادوش مردان برای تامین خانواده و گذران زندگی تلاش و کوشش داشته اند و در کنار آن، وظایف مادری و همسری خود را نیز به نحو احسن به انجام رسانده اند.

سایه دلالان بر سرِ شالیزارها/ دلواپسی‌ شالی‌کاران تمامی ندارد!