اخبار

تعیین عوارض بالا مانع صادرات دام سنگین شد

مقدسی حذف این عوارض را زمان بر دانست و گفت: انتظار می رود دولت و مجلس برای رفع این مشکل و خروج دام های سنگین با وزن های بالا از کشور تدبیری بیندیشند.

مقدسی اظهارداشت: اکنون قیمت های آنالیز شده هر کیلوگرم شیرخام ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان و گوشت قرمز ۱۰۱ هزار و ۲۰۰ تومان به دولت ارایه شده و پس از تصویب اعلام می شود. 

سید احمد مقدسی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی مجله خبری کشاورزی افزود: از زمان ابلاغ بخشنامه صادرات دام زنده تاکنون عملا دام سنگینی صادر نشده است.

به گزارش مجله خبری کشاورزی، ۳۰ مردادماه سال ۱۴۰۱ بخشنامه صادرات دام زنده به گمرکات ابلاغ شد و بر اساس این شیوه نامه، تعرفه صادرات هر کیلوگرم گوساله ۱۶ هزار و ۷۰۰ تومان و هر راس گوسفند حدود ۵۰ هزار تومان است.منبع اخبار

رییس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران تصریح کرد: اکنون عوارض صادرات برای هر کیلوگرم دام سنگین ۱۶ هزار و ۷۰۰ تومان تعیین شده است که این مبلغ برای صادرکنندگان، صرفه اقتصادی ندارد. زیرا بابت یک راس دام ۵۰۰ کیلویی باید پنج میلیون تومان عوارض خروج بپردازند که منطقی نیست.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران گفت: در پی اصلاح نظام یارانه ای و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دولت قول داده بود قیمت کالاها واقعی شود تا تولیدکنندگان بیش از پیش متضرر نشوند. بنابراین انتظار داریم دولت در این خصوص اقدامی انجام دهد و قیمت های جدید کالاها اعلام شود. اکنون درخواست افزایش قیمت شیرخام و گوشت قرمز را به دولت ارایه داده ایم.

قیمت شیرخام و گوشت قرمز واقعی شود

وی با بیان اینکه پیش از این چنین عوارضی برای صادرات دام زنده اعمال نشده بود، اظهار داشت: این عوارض در بودجه سال ۱۴۰۱ توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده است. بنابراین امکان حذف آن وجود ندارد مگر اینکه سران سه قوه در این خصوص تصمیم گیری کنند.