اخبار

توافق هفت‌گانه وزارت نیرو و فولادسازان

 فولاد سازان بخش خصوصی ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید احداث می‌کنند

احمد دنیانور- بازرس انجمن فولاد- نیز تصریح کرد: تولید سالیانه فولاد کشور از ۳۸۰ هزارتن سال ۱۳۵۷ به بیش از ۳۰ میلیون تن رسیده که یک دستاورد عظیم برای کشور است. صنعت فولاد با اینکه جزو صنایع افتخار آفرین و پرتوان کشور بوده اما مظلوم واقع شده و متاسفانه نگاه به این صنعت، اولا متمرکز بر یک شرکت بزرگ خاص و ثانیا تامین کسری بودجه و سایر هزینه‌ها از طریق این صنعت است.

وی با تاکید بر اینکه رشد و توسعه صنعت فولاد از زیرساخت‌ها جلوتر است، ابراز امیدواری کرد: با تعامل مستمر وزارت نیرو، وزارت صمت و انجمن فولاد بتوان با فراهم کردن زیرساخت‌ها، اهداف تولید فولاد در افق ۱۴۰۴ را محقق کرد.

در پایان این نشست هم اندیشی نیز به دستور وزیر نیرو مقرر شد تا جلسات کارشناسی سه جانبه بین وزارتخانه‌های نیرو و صمت و انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در جهت اصلاح محدودیت‌های تامین برق کارخانه‌ها فولادی به طور مستمر برگزار شود.

طبق اعلام وی، در این نشست پنج توافق مهم بین انجمن تولیدکنندگان فولاد با وزارت نیرو انجام شد که به شرح زیر است:

۳- برقراری تعامل سه جانبه وزارت نیرو، وزارت صمت و انجمن فولاد برای تعدیل و بهینه‌سازی محدودیت های برقی کارخانجات فولادی

انتهای پیام

https://www.isna.ir/news/1402041207355/%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82-%D9%87%D9%81%D8%AA-%DA%AF%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88-%D9%88-%D9%81%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AF%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D9%86

طبق اعلام انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به ایسنا، در جلسه هم‌اندیشی انجمن فولاد با وزیر نیرو که با حضور معاونان این وزارتخانه، مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران و مدیرکل انرژی وزارت صمت برگزار شد، موضوعات مهمی از جمله بهره‌گیری از نظرات کارشناسی انجمن فولاد در مدیریت بهتر محدودیت‌های برقی فولادسازان، زمینه‌سازی برای احداث ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید توسط بخش خصوصی فولاد، تسهیلات و تعهدات وزارت نیرو برای نیروگاه‌های خود تامین در صنعت فولاد و همکاری وزارت نیرو برای تولید حداکثری فولادسازان در ساعات غیر پیک مطرح  و در پایان، توافق هفتگانه‌ای میان وزارت نیرو و انجمن فولاد انجام شد.

از فرصت هماهنگی مجلس برای توسعه زیرساخت ‌های انرژی صنعت فولاد استفاده شود

 درپایان نادر سلیمانی- عضو هیات اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد- نیز ضمن اشاره به جلسه اخیر فولادسازان با رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس و هماهنگی‌های بعمل آمده، توسعه میادین گازی توسط بخش خصوصی در جهت تقویت تولید برق را یک الزام برای کشور دانست و از وزیر نیرو خواست از فرصت آمادگی مجلس برای تصویب قانونی این موضوع استفاده و از پیشنهادات انجمن در این خصوص حمایت کند.

اهمیت نرخ گاز برای سرمایه گذاری اقتصادی برق

سیدرسول خلیفه سلطانی- دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران- در رابطه با نتایج این نشست هم اندیشی، اظهار کرد: مدیریت بهتر محدودیت‌های برقی توسط وزارت نیرو در تعامل با وزارت صمت و انجمن فولاد باعث شد تا در تابستان ۱۴۰۱ نسبت به تابستان ۱۴۰۰، شاهد کاهش ۵۰ درصدی تولید از دست رفته فولاد به خاطر محدودیت‌های برقی باشیم؛ حال آنکه اگر چنین تعاملی نبود، صنعت فولاد متحمل خسارات سنگین چند میلیارد دلاری بیش از این می‌شد.

 شرایط یک شرکت خاص مبنای تصمیم برای صنعت فولاد نباشد

۴- تعهد وزارت نیرو برای یکسان‌سازی نرخ گاز مصرفی نیروگاه‌های خود تامین و سایر نیروگاه‌ها

۲- تعهد وزارت نیرو مبنی بر عدم اعمال محدودیت برای برق مصرفی نیروگاه‌های خود تامین

وی افزود: بنابراین لازم است این دیدگاه اصلاح شده و شرایط بخش خصوصی صنعت فولاد محور تحلیل‌ها، تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها قرار گیرد تا بتوان به طور واقعی و پایدار به اهداف این صنعت دست یافت؛ لذا در این نشست هم وزیر نیرو در این زمینه قول مساعد دادند.

بهادر احرامیان- عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران- نیز در این نشست، خاطرنشان کرد: به جهت توسعه سرمایه‌گذاری در صنعت برق، تسهیلات و تعهدات دولت و وزارت نیرو از جمله عدم اعمال محدودیت برای سرمایه‌گذاران نیروگاه‌های خودتامین، لحاظ کردن نرخ ترجیحی و یکسان گاز برای همه نیروگاه‌ها و فراهم کردن زمینه صادرات برق توسط سرمایه‌گذاران بخش خصوصی بسیار مهم و لازم است که خوشبختانه وزیر نیرو هم با نظرات انجمن موافق بوده و در برخی موارد تعهد و در برخی موارد هم حمایت کردند.

در جلسه هم اندیشی انجمن فولاد با وزیر نیرو ضمن ایران و مدیرکل انرژی وزارت صمت ضمن بررسی و تبادل نظر در رابطه با موضوعاتی همچون مدیریت بهتر محدودیت‌های برقی فولادسازان، زمینه‌سازی احداث ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید توسط بخش خصوصی فولاد، درنهایت توافق هفتگانه‌ای میان وزارت نیرو و انجمن فولاد انجام شد.

۵- حمایت وزارت نیرو از واگذاری میادین کوچک و متوسط گازی کشور به بخش خصوصی به ویژه صنعت فولاد در جهت تامین برق مصرفی مورد نیاز این صنع

۶- همیاری و پشتیبانی وزارت نیرو در صادرات برق تولید شده توسط نیروگاه‌های خود تامین در هشت ماه از سال

۱- مجاز بودن مصرف برق بالاتر از دیماند خریداری شده در ساعات غیر پیک جهت جبران کاهش تولید در ساعات پیک مصرف

مثلث بهبود برای مدیریت محدودیت های برقی صنعت فولاد

۷- فراهم کردن زمینه احداث ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید خودتامین در بخش خصوصی فولاد با محوریت انجمن

در این نشست، امین ابراهیمی- نایب رئیس انجمن فولاد- نیز اظهار کرد: مدل همکاری وزارت نیرو، وزارت صمت و انجمن در سال گذشته تجربه خوبی برای مدیریت محدودیت‌های تامین برق صنعت فولاد بود که لازم است این تجربه مثبت در سال جاری هم تکرار شود تا  بتوانیم از محدودیت‌ها به بهینه‌ترین شکل ممکن عبور کنیم.