اخبار

توسعه کشت برنج بدون آفت

وی تصریح کرد: عدم سمپاشی مزارع برنج یا  انجام حداقل سمپاشی برنج از برنامه هایی است که وزارت جهاد کشاورزی آن را دنبال می‌کند و در صورتی که لزومی برای سمپاشی وجود داشته باشد از آفتکش های زیست پایه یا آفتکش‌ هایی که حداقل مخاطرات را برای مردم داشته باشد، استفاده می شود.

رییس موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور اظهارداشت: مهم ترین یافته ارزشمندی که با همکاری موسسه برنج کشور انجام شده است، تولید برنج سالم بدون هیچگونه سمپاشی است تا نگرانی‌ هایی که بابت سمپاشی این محصولات وجود دارد، مرتفع شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی مجله خبری کشاورزی، « حسین رنجبر اقدم» در مراسم بیست و چهارمین کنگره گیاه پزشکی ایران و دومین کنگره بیماری‌شناسی گیاهی با شعار محصول سالم با کشاورزی دانش‌بنیان افزود: این کنگره با هدف ارائه آخرین دستاورد های گیاه پزشکی کشور به بخش اجرا و عرصه های کشاورزی  و همراهی و تعامل نزدیک با تولیدکنندگان و کشاورزان نمونه ایجاد  شده است.

وی تصریح کرد: مهمترین آفات و بیماری های که در کانون‌ های تولید برنج همچون استان مازندران وجود دارد، بدون مبارزه شیمیایی مدیریت شده اند.

توسعه کشت برنج بدون آفت

به گفته وی، در این کنگره اساتید دانشگاه ها، پژوهشگران و متخصصان تحقیقات گیاهپزشکی آخرین یافته های تحقیقاتی خود را در حوزه های مختلف گیاهپزشکی ارایه می دهند.

وی با بیان اینکه تولید محصول سالم و دانش بنیان کشاورزی از شعارهای ما است گفت: وزارت جهاد کشاورزی از این تولیدات حمایت می کند اکنون کشت برنج بدون آفات به صورت پایلوت در حال انجام است اما امیدواریم که در سال‌ های آینده کشت برنج به این شیوه در کشور توسعه یابد.

وی اضافه کرد: راهبردهای نوین مدیریت عوامل خسارت زا گیاهی، توسعه روش های کنترل بیولوژیک، کاربرد روش های غیر شیمیایی برای تولید محصول سالم، پایش، پیش آگاهی و ردیابی عوامل خسارت زا و تغییر اقلیم از محورهای برگزاری این کنگره است.

وی  اظهار داشت: در جریان این کنگره، سمپوزیوم‌ هایی از جمله در مورد عوامل خسارت‌ زا به جنگل به ویژه جنگل‌ های حوزه زاگرس با حضور کارشناسان و متخصصان برگزار می‌شود.منبع اخبار

رنجبر اقدم اضافه کرد: در  بیست و چهارمین کنگره گیاه پزشکی ایران و دومین کنگره بیماری شناسی گیاهی بیش از ۳۰ شرکت دانش بنیان به ویژه در حوزه مدیریت آفات، بیماری ها و علف های هرز شرکت کردند که از مقالات علمی و پژوهشی ارسال شده به دبیرخانه این کنگره، ۶۰۰ مقاله تایید و به صورت سخنرانی و پوستر الکترونیکی ارایه می شود.

رنجبر اقدم اضافه کرد: تمامی ارقام برنج در شمال کشور شامل ارقام زودرس و دیررس تولید آنها به نحوی مدیریت شد تا حد امکان نیازی به سمپاشی نداشته باشد و از راهکار های بیولوژیک برای مبارزه با آفات استفاده شده است.

رییس موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور اظهار داشت: برای کنترل آفات و علف ها راهکارهای مختلفی وجود دارد که سمپاشی ساده  ارزان ترین آن است اما سعی داریم  این پازل را با مدیریت مزرعه، کنترل بیولوژیک، کنترل زراعی و رفتاری و راهبردهای تلفیقی مدیریت آفات به هم بزنیم.