اخبار

توسعه کشت گلخانه ای، راهبرد کشاورزی هرمزگان در سال جهش تولید مجله خبری کشاورزی

دولت نرخ خرید تضمینی محصولات را براساس نرخ تورم و هزینههای تولید اعلام میکند و به قیمت محصولات مشابهی که در بازارهای جهانی عرضه میشود، توجهی نمیکند. برخی شنیدهها از قول فعالان کشاورزی حاکی از آن است که محصولات ایران به کشورهای دیگر صادر میشود، اما به دلیل غیراستاندارد بودن آنها را به کشور بازمیگردانند ولی به جای منهدم کردن به سفره مردم میرسد. 95 درصد زعفران ایران در منطقه خراسان کشت میشود. فرد می تواند زعفران را به دو شیوه آبکشت (هیدروپونیک) و هوا پرورش دهد، البته در شیوه هیدروپونیک مصرف آب پایین و حجم محصول دهی می تواند تا 3 برابر بالا برود. بیشترین بخش مصرفی آب دنیا به بخش کشاورزی اختصاص دارد و عمده این استفاده برای آبیاری بعد دامداری و پرورش جانوران آبزی است. امروزه در کشورهای پیشرفته جهان با استفاده از این روش املاح و موادغذایی مورد نیاز گیاهان تهیه و از طریق آب به ریشه گیاه رسانده میشود.

از هنگام ورود غازان خان در سال ۷۰۰ هجری قمری کتابی به اسم کتاب در علم فلاحت و زراعت که نویسنده آن ناشناس می باشد، به جا مانده است که در سال ۱۳۲۳ هجری قمری توسط عبدالغفار نجم الدوله با چاپ سنگی انتشار یافته است. 4) بسیاری از دستاندرکاران بخش کشاورزی، ورود فناوریهای نوین را بدون بومیسازی اشتباه میدانند و عدهای نیز همگامی با جهان را ضروری میدانند. با سندبادسل همراه باشید. باید متذکر این امر شویم که صنوبر هم جزو سودآورترین محصول گلخانه ای است زیرا چون از درخت ها زود تر رشد میکند پس شما میتوانید بیشتر از درخت در فضای محدود برداشت چوب داشته باشید و محصول خود را به کارگاه های نجاری بفروشید و طبق تحقیقاتی که انجام شده حاکی بر این است که کشت سنوبر دو برابر شالی کاری سودآوری دارد.صنوبر در برابر سرما و محیط های سردسیر خیلی قوی است و در قسمتهای مختلف ایران رشد میکند متذکر میشویم که کشت صنوبر را با تهیه نهال آن آغاز کنید. به این وسیله میتوانید با کاهش مصرف آب و افزایش تولید محصول، کشت و کار بسیار عالی و مفیدی را داشته باشید.

در صورت مجهز بود واگن به تجهیزات نگهداری از محصولات، این روش برای صادرات محصولات کشاورزی نیز مناسب است. محصولات کشاورزی از جمله کالاهایی هستند که به روش دریایی حمل می شوند. به طور معمول حمل دریایی برای ارسال فله ای محصولات مناسب است. این نمونه یک کار داخلی است که باعث مباهات است. برای مثال سیستم آبیاری هوشمند که اطلاعات را از سنسورها جمعآوری میکند و دستورات از پیش تعیینشده را به عملگرها ارسال میکند که باعث میشود آبپاش فعال یا غیرفعال شود، یکی از کاربردهای این سنسورها در کشاورزی مدرن و هوشمند میباشد. وی ادامه داد: سال گذشته از استان یزد حدود ۴۰۰ هزار تن محصول گلخانهای به بازارهای روسیه، عراق و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر شد. در حقیقت علاوه بر کیفیت محصول، این بستهبندی است که توان رقابتی در بازارهای بینالمللی را مشخص مینماید. براساس یکی از ارزیابیهای انجام گرفته توسط بانک جهانی که حدود ۸۰ کشور را پوشش داده است، تنها دولت نیوزیلند به طور موثر در بازارهای محصولات کشاورزی خود دخالت نمیکند. به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم ، نشست شورای هدایت استعدادهای درخشان با حضور محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، عصر امروز با موضوع حمایت از جذب رتبه های برتر در رشته های اولویت دار در وزارت علوم برگزار شد.

حمل ریلی برای انتقال محموله از طریق شبکه راه آهن است که از امنیت مطلوبی برخوردار بوده و صرفه اقتصادی دارد. روش حمل و نقل هوایی برای محصولات کشاورزی با ارزش اقتصادی بالا، عمر مفید کوتاه و حجم کم صادرات گزینه مناسبی است. ترکیه همچنین در زمینه تولید زردآلو نیز با سهم حدود 24 درصدی در جایگاه اول و در صادرات آرد گندم در رده اول؛ در صادرات ماکارونی در رده دوم؛ در تولید میوه در رده پنجم؛ در تولید سبزیجات در رده چهارم جهان قرار دارد. این دو فرآیند توسط ماشین آلات ساده و تولید داخل انجام می شود و از اینرو در مناطق روستایی به سهولت قابل پیاده سازی و اجرا است. مطالعات نشان میدهد ارزش غذایی و ویتامینها در غالب محصولات زیستی و اصلاح نشده بسیار بیشتر از محصولات سیستم رایج است از این جمله میتوان به محتوی بیشتر ویتامینهایی مانند ویتامین B ویتامین C، ویتامین E و لیکوپن و مواد معدنی همچون منیزیم، آهن و روی در محصولات باغی مانند گوجه فرنگی و وجود آنتیاکسیدانها و اسیدهای آمینه مفید در سایر محصولات اشاره کرد. برای اکثر محصولات گیاهی مفید و قابل استفاده ست. که برای مزرعه بسیار مفید خواهند بود.

کسانی که سالهاست دسترنج کارشان در تولید محصولات گلخانهای را بر سر سفرههای ایرانی میگذرانند. اغلب کشاورزان، بسته بندی محصولات کشاورزی را امری هزینه بر می دانند. رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان دراین باره گفت: با توجه به استقبال کشاورزان، توسعه کشت گلخانهای در سال ۹۸ به دو برابر افزایش یافت و از ۳۰۰هکتار تعهد ابلاغی به وزارت جهادکشاورزی این میزان به ۶۴۵ هکتار رسید و استان در این زمینه توانست رتبه اول را به خود اختصاص دهد. سپرده های سرمایه داری: این نوع سپرده ها در حقیقت بر اساس قرارداد کتبی است که بین بانک و مشتری منعقد می شود و بانک ها موظف هستند بر طبق سررسید سپر ده ها مورد نظر مبالغ مورد نظر را همراه با بهره متعلقه به مشتری پرداخت نمایند. بی شک تمرکز بر ایجاد و توسعه صنایع بسته بندی محصولات کشاورزی، منافع بسیاری به همراه دارد. علت آن تمرکز دولت بر فعالیتهای تحقیقاتی در زمینه کشاورزی و کاهش نیروی انسانی است.

پاکدمیرلی همچنین اظهار داشت که درآمد ملی ترکیه در بخش کشاورزی طی 16 سال از 37 میلیارد لیر به 213.4 میلیارد لیر افزایش یافته است. بسته بندی و درجه بندی کیفی محصولات کشاورزی از عملی ترین و ساده ترین اقدامات است. یکی دیگر از مهمترین تجهیزاتی که برای گلخانه لازم است و می توان جزو انواع فناوری های کشت گلخانه ای دسته بندی کرد، سیستم سنجش خودکار سطح روشنایی گلخانه است. در بین مناطق استان یزد، اشکذر بیشترین سطح زیرکشت گلخانهها را به خود اختصاص داده است بگونهای که با تولید ۱۵۰ هزار تن انواع محصولات صیفی، سبزی و گیاهان زینتی در سطحی معادل ۵۳۰ هکتار، سرآمد است. فلفل دلمه معمولا در سه رنگ سبز، قرمز و زرد و نارنجی می روید و برای کاشت فلفل دلمه اکثرا از نشاء آن استفاده می کنند زیرا بذر این سبزی شش هفته پس از کاشت جوانه می دهد. مسطح : از این واگن ها برای حمل ماشین آلات و کالاهای سنگین استفاده می شود. در حمل و نقل جاده ای بسته به نوع و حجم کالا از انواع ماشین آلات مانند کامیون، تریلر، وانت و نیسان استفاده می شود.

کشاورزی عمدهترین عامل برداشت آب از سفرههای زیرزمینی است و در حال حاضر با نرخ ناپایداری از این منابع استفاده میشود. مخزن: این واگن ها در حمل سوخت و انواع مایعات استفاده می شود. حمل و نقل جاده ای از دسترس ترین انواع حمل و نقل است. با توجه به اینکه گرایشها به سمت تولید اختصاصی محصولات است و دستور کار تولید پس از مطالعه ابتدایی بازار داخلی و خارجی مشخص میگردد قبل از احداث، بایستی تعیین کنند که چه محصولی تولید شود سپس تصمیم به احداث گلخانه در منطقه و اقلیمی مناسب آن محصول بگیرید. از اینرو سعی میکنند با کمترین قیمت ممکن محصولات خود را به دست مصرف کننده برسانند که این خود گاهی ضررهای بیشتری را برای آنان به همراه دارد. وجود سردخانه های مناسب، تکمیل کننده فرآیند درجه بندی و بسته بندی محصولات کشاورزی است. منظور از تنظیم بازار مجموعه مقررات، ابزارها و استراتژیهایی است که در جهت حمایت از عاملین اصلی بازار بین متغییرهای اصلی بازار به وجود میآید. مجموعه نکات و مواردی که در یک بسته بندی مناسب بایستی رعایت شود در مقاله فوق آمده است. جو دوسر و شش سر و انواع گندم کشت میشد که بقایای این غلات به صورت زغال شده و به عنوان مواد سوختی به کار میرفته، درزمینه کشت و برداشت شواهد کمتری در دست است.

وی با ذکر این مطلب که دولت در تعیین نرخهای خرید تضمینی به هزینههای تولید توجه نمیکند، ادامه داد: افزایش هزینههای تولید محصول کشاورزی از جمله حملونقل، ابزارآلات، نهادهها و کارگر باعث میشود تا قیمت تمامشده محصول کشاورزی افزایش پیدا کند و نرخ تضمینی دولت کفاف هزینهها را نمیدهد. طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی، سالانه حدود 35 درصد از محصولات کشاورزی در فرآیند تولید و عرضه به ضایعات تبدیل می شود. موضوعی که وزارت جهاد کشاورزی باید نسبت به آن توجه ویژهای داشته باشد. این گیاه به دلیل ارزش غذایی بسیار بالای خود به خاویار گیاهی معروف است علاوه بر ارزش غذایی بالا مصرف آبی در حدود یکپنجم برنج دارد این گیاه را میتوان در سال 3-4 بار برداشت کرد و بهرهوری بسیار بیشتری را از اراضی تحت کشت در کشور حتی در استانهای با بارندگی کم به دست آورد و با توجه به قیمت فعلی آن در جهان (حدود 2 دلار برای هر کیلوگرم در سال 2017) ازلحاظ صادرات و ارزآوری هم میتواند بسیار مفید باشد.

در حال حاضر شکوه اصلی کشاورزان دربارهی چگونگی عرضه محصولات تولیدی آنان در بازار مصرف، پایین بودن سهم دریافتی آنها از قیمتی است که مصرف کننده پرداخت میکند، بیشتر کشاورزان و کارشناسان این امر را ناشی از نقایص موجود در ساختار بازار محصولات کشاورزی میدانند؛ برای نمونه، اندک بودن میزان محصول عرضه شده به بازار مصرف توسط هر کشاورز سبب گردیده تا بسیاری از کشاورزان محصول خود را در بازار سر مزرعه با قیمتی پائین در معرض فروش گذارند. این مغز آجیل که با نام طلای سبز نیز شناخته میشود و یکی از دلایل شهرت جهانی آن، درصد خندانی بسیار بالا و طعم بینظیر آن است. علاوه بر آن، بسته بندی جذاب و کارآمد توجه مشتریان بیشتری را برای خرید به خود جلب می نماید. یکی دیگر از مشکلاتی که هم اکنون بخش کشاورزی با آن مواجه است، عدم توجه به اثرات متقابل قیمت خرید تضمینی بر سطح زیرکشت است که دراینصورت انگیزه واردات بهدلیل کاهش هزینههای واردات، افزایش پیدا میکند. سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: ارزآوری مناسب و ایجاد اشتغال در زمینه گلخانه در استان آذربایجان غربی که دارای مرز های مشترک با کشور های خارجی و نیز آب و هوای مطلوب برای کشاورزی و تولید اقتصادی است، حایز اهمیت است.

میزان تولید محصولات کشاورزی کشور طی سال گذشته با 20 درصد افزایش در مقایسه با سال قبل به 333.3 میلیارد لیر رسیده که این رقم بهعنوان رکورد بیشترین میزان تولید در طول تاریخ جمهوری ترکیه ثبت شد. از سوی دیگر گسترش زمین در ایران نیز احتمال کمی دارد به ظرفیت تولید غذا در کشور بیفزاید. وزیر کشاورزی ایران با تاکید بر اینکه تفکرات و ایده های علمی باید به صورت صنعتی اجرایی شود تا منابع مولد ماهی خاویاری به خزر برگردد، افزود: در ایران به سمت پرورش ماهی خاویاری در مناطق خشک در حال فعالیت هستیم و ایجاد ۱۶۰ مزرعه پرورش ماهی در این مورد نشانه تلاش ایران برای کاهش فشار بر خزر است. تراکتورهایی که به طور سنتی با دست یا حیوانات هل داده می شدند، مدرن شده اند و اکنون بر روی وسایل نقلیه بزرگتر مانند کامیون ها و اتوبوس ها نصب می شوند. چندی پیش اخباری مبنی بر بازگشت محموله های سیب زمینی از ازبکستان منتشر شد. کیسه های توری: توری راشل بیشتر برای بسته بندی سیب زمینی، پیاز و مرکبات مورد استفاده قرار می گیرد. این قانون تا چهار سال ادامه یافت و نهایتا در سال ۷۲ مجموع ۹ دسته محصولات کشاورزی به گروه محصولات خرید تضمینی از سوی دولت اضافه شد، از جمله این محصولات جدید میتوان به مرکبات، سیب و محصولات دامی اشاره کرد.

افزایش سلطه دولت بر بخش کشاورزی موجب شده تا بخشهای مختلف خصوصی هیچ نقش و فعالیتی در بخش کشاورزی نداشته باشند و به یکی از مهمترین اهداف کشور که کوچکسازی دولت است، توجه چندانی نشود. از سوی دیگر بسته بندی مناسب محصولات کشاورزی نقش مهمی در تصمیم گیری مشتریان در هنگام خرید دارد. معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در سال 1399، از خرید و بازسازی واگن های یخچال دار برای حمل محصولات فسادپذیر خبر داد. گندم و برنج به عنوان دو ماده اصلی غذایی در ایران شناخته می شوند . شیوع و گسترش ویروس کرونا، افزایش ناگهانی قیمت ارز، تورم ۴۵ درصدی و افزایش قیمتها و کاهش شدید قدرت مردم بر بازار محصولات کشاورزی و مواد غذایی نیز سایه افکندهاند.

البته این را هم باید بگوییم که از دل این شهر قدرتمند، علاوه بر پسته، محصولات کشاورزی دیگری سایت agriculture-na نیز بیرون میآیند. افزایش میزان تولید، علاوه بر پاسخگویی به نیاز داخلی، فرصت های صادراتی را نیز فراهم خواهد نمود. میزان تولید سالانه فندق در سراسر جهان حدود 1.1 میلیون تن رقم میخورد که 69 درصد از این میزان در ترکیه تولید میکند و در کل میزان تولید بنه در جهان نیز سهم 26 درصدی دارد. راه موفقیت درصادرات محصولات غیرنفتی، تولید محصولات با کیفیت، بسته بندی استاندارد و خلاقانه و همچنین باربری مناسب محصولات کشاورزی است. بسته بندی، فرآوری و نگهداری صحیح محصولات کشاورزی از راه هایی است که می تواند چرخه تولید را کامل می نماید.

لبه کوتاه و لبه بلند: از واگن های لبه بلند برای مواد معدنی و کالاهای صنعتی و از واگن های لبه کوتاه در حمل آهن آلات و مصالح ساختمانی استفاده می شود. برخی از کالاها به دلیل طولانی بودن مسیر حمل و یا حجم و وزن بالای بار از طریق دریا حمل می شوند. در روش های حمل و نقل دریایی، جاده ای و ریلی به دلیل طولانی بودن زمان ترانزیت، بایستی از تجهیزات یخچال دار برای باربری محصولات کشاورزی فسادپذیر استفاده شود. راه حل این مشکل استفاده از اسپری محلول مواد شوینده در آب است که بر روی سطح داخلی پوشش میپاشند که البته این مواد خیلی زود پاک میشوند. برای این کار بهترین راه مشاوره با یک مهندس کشاورزی است.

در ویکتوریا، استرالیا، هزینه «یک مزرعه عمودی ۱۰ طبقه فرضی» ۸۵۰ برابر بیشتر از یک مزرعه سنتی در روستای ویکتوریا به ازای هر متر مربع زمین قابل کشت هزینه دارد. کار خودم را در این زمین آغاز کردم و اکنون موفق شده ام، زمین زیر کشت را به 3 گلخانه با مساحتی بیش از 7 هزار متر مربع ارتقا دهم. به طور مثال هدایت ماشین های کشاورزی خصوصاً در مزارع بزرگ در طول ردیف ها و شیارهای محصول کاری خسته کننده است که این شرایط کاری در مواقع مواجهه با گرد و غبار، نور شدید و وزش باد بدتر هم می شود.

پاکدمیرلی با اشاره به تاثیر مثبت افزایش تولیدات گیاهی بر صادرات تصریح کرد: صادرات محصولات کشاورزی از 3,7 میلیارد دلار در سال 2002 به 17,7 میلیارد دلار در سال 2018 رسید. گفتنی است 67 درصد کل تولیدات جهانی فندق، 26 درصد گیلاس، 27 درصد انجیر و 23 درصد زردآلو در ترکیه تولید می شود. ترکیه در تولید چغندر قند در رده پنجم؛ در تولید لیمون و انگور در رتبه ششم؛ در تولید پنبه نیز در ردیف هفتم جهان است. همانگونه که در مقاله بسته بندی صادراتی گفته شد، بستهبندی مناسب صادرات، یکی از اصول اساسی برای موفقیت در امر صادرات است.